12,857 pytań - 23,794 odpowiedzi - 945 komentarzy

Porady: Zakwasy u koni

Data publikacji: 2020-03-07

 

Zakwasy to tak naprawdę mikrourazy mięśni; włókienka mięśniowe ulegają przerwaniu podczas ciężkiej pracy (pamiętajcie, że wszystko zależy od stopnia wytrenowania i przygotowania zwierzaka do danych obciążeń!). Wiele koni odczuwa ból i dyskomfort w mięśniach po zawodach, wymagających treningach czy nawet kilkugodzinnym rajdzie terenowym; niestety konie nie potrafią mówić, dlatego wiele zachowań bólowych jest bagatelizowanych.

Do typowych objawów związanych z przeciążeniem mięśni tzw. "zakwasami" należą:

  • bolesność danej partii ciała np. grzbietu: przy siodłaniu koń staje się nerwowy, wierci się, próbuje ugryźć
  • wyraźna sztywność chodów 
  • pogorszenie elastyczności, problem ze skrętem w jedną bądź obydwie strony
  • brak przepuszczalności: koń wyrywa wodze, zagryza wędzidło, szarpie głową
  • nieregularność w ruchu, czasem kulawizna (chociaż taki stan wskazuje najczęściej na poważniejszy uraz)

Jeśli Wasz koń ma za sobą wymagającą pracę, to zazwyczaj na następny dzień będzie sztywniejszy i mniej chętny do pracy; czasem lepiej odpuścić jazdę czy lonżę i pozwolić koniowi na długi pobyt na padoku.

Swobodny ruch jest nieoceniony w procesie regeneracji mikrouszkodzeń, warto też skorzystać z dobrodziejstw jakie daje karuzela: pół godziny aktywnego stępa świetnie pobudzi krążenie. W ramach relaksu można wybrać się na spacer w ręce bądź pod siodłem w teren, samym stępem - to także rozrusza zmęczone mięśnie. Odpoczynek od pracy jest niezwykle istotny, zarówno pod kątem zdrowia fizycznego jak i psychicznego; wierzchowce potrzebują odetchnąć i spędzić czas na pastwiskach wraz z towarzyszami. Sprawdzi się także podanie suplementu diety bogatego w witaminę E oraz selen i miedź, które przyspieszają regenerację mięśni i działają jako antyoksydanty.

Jeśli po dniu wolnym od pracy Wasz zwierzak nadal wykazuje sztywność czy niechęć do ruchu, warto skorzystać z pomocy zoofizjoterapeuty zajmującego się końmi. Taki specjalista kompleksowo zbada konia, wyczuje i usunie wszelkie spięcia mięśniowe, podpowie nam także jakie ćwiczenia możemy wykonywać samodzielnie z koniem, aby poprawić jego motorykę. Czasem wystarczy jedno spotkanie z fizjoterapeutą, aby znacząco poprawić samopoczucie naszego zwierzaka, jego dobrostan zawsze powinien być priorytetem!

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak poprawić równowagę w siodle ?

Początkujący jeźdźcy często mają problem z utrzymaniem równowagi w trakcie jazdy - garbienie, nadmierne odchylenie, podkurczanie nóg czy upadki często biorą się z braku pewności siebie i braku równowagi. Podpowiemy jak poradzić sobie z tym problemem!

2021-05-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak opanować konia w terenie ?

Wyjazd poza granice ośrodka to ciekawe urozmaicenie codziennego trybu życia koni - lasy, łąki i pola skutecznie potrafią zachęcić do ruchu nawet największego końskiego leniuszka. Czasem jednak ekscytacja otwartą przestrzenią jest tak duża, że konie stają się nadmiernie pobudzone - jak sobie poradzić w takiej sytuacji ?

2021-05-01

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń boi się wszystkiego!

Konie to zwierzęta z natury płochliwe - w sytuacji potencjalnego zagrożenia, reagują unikiem lub ucieczką. To zachowanie instynktowe, które ma na celu przeżycie; oczywiście w dzisiejszych czasach, niewiele jest zagrożeń, które faktycznie stanowiłyby ryzyko.

2021-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Objawy zarobaczenia

Zarobaczenie organizmu koni to niestety częsta i niebezpieczna przypadłość, która może wręcza zagrażać życiu naszych zwierzaków. Usuwanie pasożytów to kluczowa i podstawowa zasada w chowie koni, o której powinien pamiętać każdy właściciel koni.

2021-03-31

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę jeźdźca?

Poprawny balans ciałem w trakcie jazdy jest kluczowy dla zachowania prawidłowej postawy - dobra równowaga zmniejsza ryzyko upadku, przeciążania jednej ze strony konia i powstawania asymetrii dosiadu. Jak siedzieć w równowadze?

2021-03-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z niszczeniem derek ?

Niszczenie derek podczas pobytu konia na pastwisku to spory problem, z którym borykają się właściciele niektórych zwierzaków. Warto poznać kilka ciekawych pomysłów na zniwelowanie niszczycielskich zapędów koni!

2021-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy mój koń marznie ?

W naszym kraju nastała zima, ostatnie dni przyniosły opady śniegu oraz znaczy spadek temperatury. Warto uważnie obserwować swojego zwierzaka, czy odczuwa komfort termiczny - mówiąc wprost: czy mój koń może zmarznąć ?

2021-01-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać noc sylwestrową ?

Koniec roku to czas hucznego świętowania, co często wiąże się z odpalaniem petard. Głośne wybuchy i wystrzały, kolorowe barwy są z pewnością bardzo widowiskowe, ale nasze zwierzęta szczególnie źle znoszą tę noc. Jak poradzić sobie z Sylwestrem przy koniach ?

2020-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozsiodłanie - czy robisz to dobrze ?

Po skończonej jeździe należy ściągnąć z konia cały ekwipunek jeździecki, czyli rozsiodłać go. Ta z pozoru prosta czynność wymaga jednak wiedzy oraz doświadczenia, aby chociażby przy ściąganiu ogłowia nie dopuścić do ucieczki zwierzaka.

2020-11-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla właścicieli koni i osób chcących spędzić czas w siodle - krótkie dni, pochmurna aura oraz częste opady atmosferyczne skutecznie zniechęcają do wyjścia z domu. Warto znać kilka przydatnych wskazówek, aby przetrwać ten niekorzystny czas.

2020-11-10

Czytaj » 0