12,835 pytań - 16,350 odpowiedzi - 932 komentarzy

Porady: Zakwasy u koni

Data publikacji: 2020-03-07

 

Zakwasy to tak naprawdę mikrourazy mięśni; włókienka mięśniowe ulegają przerwaniu podczas ciężkiej pracy (pamiętajcie, że wszystko zależy od stopnia wytrenowania i przygotowania zwierzaka do danych obciążeń!). Wiele koni odczuwa ból i dyskomfort w mięśniach po zawodach, wymagających treningach czy nawet kilkugodzinnym rajdzie terenowym; niestety konie nie potrafią mówić, dlatego wiele zachowań bólowych jest bagatelizowanych.

Do typowych objawów związanych z przeciążeniem mięśni tzw. "zakwasami" należą:

  • bolesność danej partii ciała np. grzbietu: przy siodłaniu koń staje się nerwowy, wierci się, próbuje ugryźć
  • wyraźna sztywność chodów 
  • pogorszenie elastyczności, problem ze skrętem w jedną bądź obydwie strony
  • brak przepuszczalności: koń wyrywa wodze, zagryza wędzidło, szarpie głową
  • nieregularność w ruchu, czasem kulawizna (chociaż taki stan wskazuje najczęściej na poważniejszy uraz)

Jeśli Wasz koń ma za sobą wymagającą pracę, to zazwyczaj na następny dzień będzie sztywniejszy i mniej chętny do pracy; czasem lepiej odpuścić jazdę czy lonżę i pozwolić koniowi na długi pobyt na padoku.

Swobodny ruch jest nieoceniony w procesie regeneracji mikrouszkodzeń, warto też skorzystać z dobrodziejstw jakie daje karuzela: pół godziny aktywnego stępa świetnie pobudzi krążenie. W ramach relaksu można wybrać się na spacer w ręce bądź pod siodłem w teren, samym stępem - to także rozrusza zmęczone mięśnie. Odpoczynek od pracy jest niezwykle istotny, zarówno pod kątem zdrowia fizycznego jak i psychicznego; wierzchowce potrzebują odetchnąć i spędzić czas na pastwiskach wraz z towarzyszami. Sprawdzi się także podanie suplementu diety bogatego w witaminę E oraz selen i miedź, które przyspieszają regenerację mięśni i działają jako antyoksydanty.

Jeśli po dniu wolnym od pracy Wasz zwierzak nadal wykazuje sztywność czy niechęć do ruchu, warto skorzystać z pomocy zoofizjoterapeuty zajmującego się końmi. Taki specjalista kompleksowo zbada konia, wyczuje i usunie wszelkie spięcia mięśniowe, podpowie nam także jakie ćwiczenia możemy wykonywać samodzielnie z koniem, aby poprawić jego motorykę. Czasem wystarczy jedno spotkanie z fizjoterapeutą, aby znacząco poprawić samopoczucie naszego zwierzaka, jego dobrostan zawsze powinien być priorytetem!

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Sposoby na owady

Sezon letni w pełni, a wraz z nim pojawiły się całe stada nieproszonych latających intruzów: meszki,muchy i gzy, a także komary potrafią skutecznie uprzykrzyć nasze życie. Konie szczególnie borykają się z atakami owadów, co powoduje duży niepokój, a często bolesne ukąszenia i alergie.

2020-07-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Nagłe spłoszenie, nieoczekiwane sytuacje czy elementy, które przerażają naszego wierzchowca powodują nadmierne pobudzenie naszego zwierzaka, który staje się nieobliczalny. Jak sobie poradzić z przestraszonym i pobudzonym koniem ?

2020-07-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto dzierżawić konia ?

Dzierżawa to forma długoterminowego wynajmu zwierzaka w zamian za pokrycie części bądź całości kosztów utrzymania (w zależności od indywidualnych ustaleń). Mając możliwość regularnej jazdy na jednym zwierzaku, możemy sprawdzić się w roli właściciela konia i poznać wszelkie aspekty codziennej opieki.

2020-07-03

Czytaj » 0

Porady

Rola snu w życiu koni

Sen i odpoczynek to niezwykle istotny element codziennej życia każdego żywego organizmu, także koni - pozwala na regenerację i odprężenie, wpływa pozytywnie na wszystkie układy i wspomaga wszystkie niezbędne funkcje życiowe.

2020-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prowadzenie w ręce

Podczas pobytu stajni wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, gdzie niezbędne jest przeprowadzenie konia - chociażby wyprowadzenie z boksu, wypuszczenie na padok czy przejście na plac do jazdy. Warto zapamiętać kilka niezbędnych zasad w tym zakresie, także pod kątem odpowiedniego zachowania zwierzaka.

2020-06-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić z koniem w trakcie wyjazdu ?

Posiadanie własnego konia wiąże się z niezależnością ale i ogromną odpowiedzialnością, nie tylko finansową. Koń musi mieć zapewnioną dobrą opiekę i pożywienie niezależnie od naszej sytuacji ekonomicznej czy planów na przyszłość - to żywe zwierzę, które potrzebuje dobrych warunków.

2020-05-28

Czytaj » 0

Porady

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Wiele koni denerwuje się w trakcie dociągania popręgu - straszenie, tulenie uszu, próby ugryzienia czy niekontrolowane przemieszanie się należą do typowych zachowań. Warto przyjrzeć się temu problemowi, gdyż czasem może to być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

2020-04-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Gdzie kupić konia ?

Kupno konia to poważna decyzja na wiele lat, konie nierzadko dożywają nawet 25 roku życia; aby czerpać prawdziwą przyjemność z kontaktu ze zwierzakiem, warto przemyśleć jakiego konia chcemy mieć na własność.

2020-04-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy odstawić konia na emeryturę?

Posiadanie konia wiąże się z długoletnią opieką nad zwierzakiem - konie nierzadko osiągają 25 rok życia, część z nich dożywa trzydziestych urodzin. Jeśli zamierzamy opiekować się koniem do końca jego dni, warto zadbać o spokojną emeryturę i odpoczynek.

2020-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń ponosi w terenie!

Przejażdżki terenowe to świetne urozmaicenie codziennej monotonii stajennej. To także dobry sposób na spędzenie wolnego czasu w miły sposób, nie tylko podczas tradycyjnej jazdy na ujeżdżalni. Oczywiście bezpieczeństwo to podstawa, więc co w przypadku kiedy Wasz koń ponosi w terenie?

2020-03-25

Czytaj » 0