12,880 pytań - 36,355 odpowiedzi - 971 komentarzy

Porady: Zakwasy u koni

Data publikacji: 2020-03-07

 

Zakwasy to tak naprawdę mikrourazy mięśni; włókienka mięśniowe ulegają przerwaniu podczas ciężkiej pracy (pamiętajcie, że wszystko zależy od stopnia wytrenowania i przygotowania zwierzaka do danych obciążeń!). Wiele koni odczuwa ból i dyskomfort w mięśniach po zawodach, wymagających treningach czy nawet kilkugodzinnym rajdzie terenowym; niestety konie nie potrafią mówić, dlatego wiele zachowań bólowych jest bagatelizowanych.

Do typowych objawów związanych z przeciążeniem mięśni tzw. "zakwasami" należą:

  • bolesność danej partii ciała np. grzbietu: przy siodłaniu koń staje się nerwowy, wierci się, próbuje ugryźć
  • wyraźna sztywność chodów 
  • pogorszenie elastyczności, problem ze skrętem w jedną bądź obydwie strony
  • brak przepuszczalności: koń wyrywa wodze, zagryza wędzidło, szarpie głową
  • nieregularność w ruchu, czasem kulawizna (chociaż taki stan wskazuje najczęściej na poważniejszy uraz)

Jeśli Wasz koń ma za sobą wymagającą pracę, to zazwyczaj na następny dzień będzie sztywniejszy i mniej chętny do pracy; czasem lepiej odpuścić jazdę czy lonżę i pozwolić koniowi na długi pobyt na padoku.

Swobodny ruch jest nieoceniony w procesie regeneracji mikrouszkodzeń, warto też skorzystać z dobrodziejstw jakie daje karuzela: pół godziny aktywnego stępa świetnie pobudzi krążenie. W ramach relaksu można wybrać się na spacer w ręce bądź pod siodłem w teren, samym stępem - to także rozrusza zmęczone mięśnie. Odpoczynek od pracy jest niezwykle istotny, zarówno pod kątem zdrowia fizycznego jak i psychicznego; wierzchowce potrzebują odetchnąć i spędzić czas na pastwiskach wraz z towarzyszami. Sprawdzi się także podanie suplementu diety bogatego w witaminę E oraz selen i miedź, które przyspieszają regenerację mięśni i działają jako antyoksydanty.

Jeśli po dniu wolnym od pracy Wasz zwierzak nadal wykazuje sztywność czy niechęć do ruchu, warto skorzystać z pomocy zoofizjoterapeuty zajmującego się końmi. Taki specjalista kompleksowo zbada konia, wyczuje i usunie wszelkie spięcia mięśniowe, podpowie nam także jakie ćwiczenia możemy wykonywać samodzielnie z koniem, aby poprawić jego motorykę. Czasem wystarczy jedno spotkanie z fizjoterapeutą, aby znacząco poprawić samopoczucie naszego zwierzaka, jego dobrostan zawsze powinien być priorytetem!

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kontrola nad koniem w terenie

Wyjazdy w teren to dobre urozmaicenie pracy z koniem, mające znakomity wpływ na psychikę zwierzaka. Luźna przejażdżka to także doskonały sposób na odstresowanie i rozluźnienie. Wiele zwierzaków mocno się ekscytuje podczas wyjazdu w teren - jak sobie z tym poradzić ?

2021-10-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wykonać i utrzymać się w poprawnym półsiadzie ?

Półsiad to rodzaj dosiadu, polegający na odciążeniu grzbietu konia - każdy jeździec powinien obowiązkowo go opanować, ponieważ ta umiejętność przydaje się w niespodziewanych sytuacjach jak np. skok przez przeszkodę w trakcie wycieczki terenowej.

2021-10-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rytm w galopie

Galop, jako chód trójtaktowy, charakteryzuje się asymetrią - w zależności od kierunku jazdy, różna jest kolejność stawiania kończyn; rytm powinien zostać zawsze taki sam, niezależnie od tempa i rodzaju galopu.

2021-09-12

Czytaj » 0