12,821 pytań - 15,225 odpowiedzi - 927 komentarzy

Porady: Zakwasy u koni

Data publikacji: 2020-03-07

 

Zakwasy to tak naprawdę mikrourazy mięśni; włókienka mięśniowe ulegają przerwaniu podczas ciężkiej pracy (pamiętajcie, że wszystko zależy od stopnia wytrenowania i przygotowania zwierzaka do danych obciążeń!). Wiele koni odczuwa ból i dyskomfort w mięśniach po zawodach, wymagających treningach czy nawet kilkugodzinnym rajdzie terenowym; niestety konie nie potrafią mówić, dlatego wiele zachowań bólowych jest bagatelizowanych.

Do typowych objawów związanych z przeciążeniem mięśni tzw. "zakwasami" należą:

  • bolesność danej partii ciała np. grzbietu: przy siodłaniu koń staje się nerwowy, wierci się, próbuje ugryźć
  • wyraźna sztywność chodów 
  • pogorszenie elastyczności, problem ze skrętem w jedną bądź obydwie strony
  • brak przepuszczalności: koń wyrywa wodze, zagryza wędzidło, szarpie głową
  • nieregularność w ruchu, czasem kulawizna (chociaż taki stan wskazuje najczęściej na poważniejszy uraz)

Jeśli Wasz koń ma za sobą wymagającą pracę, to zazwyczaj na następny dzień będzie sztywniejszy i mniej chętny do pracy; czasem lepiej odpuścić jazdę czy lonżę i pozwolić koniowi na długi pobyt na padoku.

Swobodny ruch jest nieoceniony w procesie regeneracji mikrouszkodzeń, warto też skorzystać z dobrodziejstw jakie daje karuzela: pół godziny aktywnego stępa świetnie pobudzi krążenie. W ramach relaksu można wybrać się na spacer w ręce bądź pod siodłem w teren, samym stępem - to także rozrusza zmęczone mięśnie. Odpoczynek od pracy jest niezwykle istotny, zarówno pod kątem zdrowia fizycznego jak i psychicznego; wierzchowce potrzebują odetchnąć i spędzić czas na pastwiskach wraz z towarzyszami. Sprawdzi się także podanie suplementu diety bogatego w witaminę E oraz selen i miedź, które przyspieszają regenerację mięśni i działają jako antyoksydanty.

Jeśli po dniu wolnym od pracy Wasz zwierzak nadal wykazuje sztywność czy niechęć do ruchu, warto skorzystać z pomocy zoofizjoterapeuty zajmującego się końmi. Taki specjalista kompleksowo zbada konia, wyczuje i usunie wszelkie spięcia mięśniowe, podpowie nam także jakie ćwiczenia możemy wykonywać samodzielnie z koniem, aby poprawić jego motorykę. Czasem wystarczy jedno spotkanie z fizjoterapeutą, aby znacząco poprawić samopoczucie naszego zwierzaka, jego dobrostan zawsze powinien być priorytetem!

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Ratunku, mój koń ponosi w terenie!

Przejażdżki terenowe to świetne urozmaicenie codziennej monotonii stajennej. To także dobry sposób na spędzenie wolnego czasu w miły sposób, nie tylko podczas tradycyjnej jazdy na ujeżdżalni. Oczywiście bezpieczeństwo to podstawa, więc co w przypadku kiedy Wasz koń ponosi w terenie?

2020-03-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Derkować czy nie derkować ?

Tegoroczna zima była wyjątkowo łagodna, w całym kraju nie było wielotygodniowych mrozów i odpadów śniegu; niemniej kwestia derkowania koni to temat, z którym warto się zaznajomić już przy pierwszych jesiennych chłodach.

2020-03-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zajmować się młodym koniem?

Wielu amatorów jeździectwa marzy o własnym koniu, wychowanym od źrebaka i samodzielnie ujeżdżonym; niestety wychowanie i praca z młodymi końmi jest trudna i zdecydowanie niepolecana początkującym osobom.

2020-02-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie ułożyć cavaletti ?

Jazda po drążkach i koziołkach to cenne narzędzie treningowe niezależnie od stopnia wytrenowania - przyda się jako urozmaicenie zarówno dla młodych koni jak i początkujących jeźdźców. Dowiecie się dzisiaj, jak prawidłowo rozłożyć drążki tak aby jazda była efektywna!

2020-01-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń stoi niespokojnie przy wsiadaniu!

Niespokojne stanie w trakcie wsiadania to nie tylko niewłaściwe zachowanie konia - to także skrajnie niebezpieczna sytuacja, która może prowadzić do poważnych wypadków. To właśnie w trakcie wsiadania i zsiadania zdarzają się najpoważniejsze urazy związane z uwięzieniem stopy w strzemieniu i przeciągnięciu jeźdźca po ziemi.

2019-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przerwać grzywę?

Być może dla niektórych z Was termin "przerywanie grzywy" brzmi niezrozumiale, bo przecież w jaki sposób można przerwać grzywę - a to dosłowna nazwa, oznaczająca przerzedzenie zbyt bujnego owłosienia u koni.

2019-12-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ćwiczenia oddechowe dla jeźdźca

Oddychanie jest całkowicie niezależnym procesem, zapewniającym życie - prawidłowe oddychanie odpowiednio natlenia organizm, nie męczymy się tak szybko. Warto poznać zasady prawidłowego oddychania w trakcie jazdy konnej, dzięki czemu nie złapie nas zadyszka!

2019-12-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z pianą w pysku ?

Wielu laików niezwiązanych z jeździectwem uważa, że obecność piany na pysku konia świadczy o złym traktowaniu, wręcz znęcaniu się nad wierzchowcem; od razu uspokajamy - to całkowicie normalna reakcja na obecność wędzidła w pysku!

2019-11-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń baskiluje ?

Pewnie nie raz słyszeliście, że dany koń dobrze/poprawnie baskiluje lub ma nieprawidłowy baskil; ten termin odnosi się do skoków przez przeszkody i jest związany z techniką pokonywania przeszkody przez zwierzaka.

2019-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jakie siodło wybrać ?

Na rynku produktów jeździeckich znajdziemy co najmniej kilkunastu wytwórców siodeł, które różnią się pomiedzy sobą jakością wykonania ale i przeznaczeniem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak znaleźć idealne siodło dla amatorów!

2019-10-23

Czytaj » 0