12,825 pytań - 15,490 odpowiedzi - 932 komentarzy

Porady: Jak zajmować się młodym koniem?

Data publikacji: 2020-02-17

 

Młode konie to te przed ukończeniem 6 roku życia, to ogólne przyjęty wiek osiągnięcia dorosłości przez zwierzaka (niektóre rasy rozwijają się nawet kolejny rok, dlatego to kwestia indywidualna). W rekreacji nie powinny pracować młode konie z uwagi na ciągle rozwijający się układ ruchu, który nie jest przygotowany na codzienne kilkugodzinne obciążenia. Zwierzaki na początkowym etapie swojej edukacji pracują pod siodłem maksymalnie 3 razy w tygodniu po 30min, stopniowo ten czas jest wydłużany.

Pamiętajcie, że lonża to także praca (bardzo wymagająca dla młodziaka!), dlatego nie należy lonżować więcej jak raz w tygodniu; zaczynamy od pracy na bardzo dużym kole (ponad 20m). Podobnie wszelkie spacery czy praca z ziemi powinny być traktowane jako urozmaicenie, młody koń powinien spędzać maksymalnie dużo na zewnątrz z rówieśnikami - swobodny ruch jest najważniejszy w trakcie rozwoju konia.

Jeśli posiadacie młodego konia, to trzeba pamiętać, że mniej znaczy lepiej - nie jeździmy codziennie po godzinie, dopiero 6 letni koń jest w stanie wytrzymać godzinną jazdę (w tym jazda w teren). Oczywiście wskazana jest urozmaicona praca - najważniejsze jest opanowanie podstaw i prawidłowa reakcja na pomoce, ale warto wprowadzić także przejazdy przez drążki i koziołki. Pierwsze skoki możemy rozpocząć po ukończeniu 4 roku życia, najpierw w formie niskich kopert pokonywanych z kłusa; nawet jeśli nasz zwierzak chętnie skacze, to nie ćwiczymy skoków przez przeszkody codziennie! Nawet topowe konie skokowe nie pokonują parkurów częściej jak dwa, trzy raz w tygodniu (reszta to praca ujeżdżeniowa, teren, lonża, wolne) - młode konie często z dużym entuzjazem podchodzą do skoków, dlatego nie można zniechęcić zwierzaka. 

Z młodziakami należy poświęcić dużo czasu na przyzwyczajanie do różnych bodźców: rozłożona parasolka, folia, kwiaty w doniczce mogą wzbudzić niepokój, wręcz panikę u konia; raz w tygodniu warto popracować z naszymi zwierzakami z ziemi. Rozkładamy na placu czy innym ogrodzonym terenie kilka straszaków, powoli i cierpliwie przyzwyczajając konia do ich obecności; konie płochliwe możemy zabierać na spacery w ręce w okolice stajni - koniecznie w ogłowiu z doczepioną lonżą, aby mieć kontrolę w razie niesubordynacji.

comments powered by Disqus
Porady

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Wiele koni denerwuje się w trakcie dociągania popręgu - straszenie, tulenie uszu, próby ugryzienia czy niekontrolowane przemieszanie się należą do typowych zachowań. Warto przyjrzeć się temu problemowi, gdyż czasem może to być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

2020-04-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Gdzie kupić konia ?

Kupno konia to poważna decyzja na wiele lat, konie nierzadko dożywają nawet 25 roku życia; aby czerpać prawdziwą przyjemność z kontaktu ze zwierzakiem, warto przemyśleć jakiego konia chcemy mieć na własność.

2020-04-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy odstawić konia na emeryturę?

Posiadanie konia wiąże się z długoletnią opieką nad zwierzakiem - konie nierzadko osiągają 25 rok życia, część z nich dożywa trzydziestych urodzin. Jeśli zamierzamy opiekować się koniem do końca jego dni, warto zadbać o spokojną emeryturę i odpoczynek.

2020-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń ponosi w terenie!

Przejażdżki terenowe to świetne urozmaicenie codziennej monotonii stajennej. To także dobry sposób na spędzenie wolnego czasu w miły sposób, nie tylko podczas tradycyjnej jazdy na ujeżdżalni. Oczywiście bezpieczeństwo to podstawa, więc co w przypadku kiedy Wasz koń ponosi w terenie?

2020-03-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Derkować czy nie derkować ?

Tegoroczna zima była wyjątkowo łagodna, w całym kraju nie było wielotygodniowych mrozów i odpadów śniegu; niemniej kwestia derkowania koni to temat, z którym warto się zaznajomić już przy pierwszych jesiennych chłodach.

2020-03-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Zakwasy u koni

Nasz wierzchowiec, podobnie jak my sami, może odczuwać ból i dyskomfort w przeciążonych mięśniach - taki stan popularnie nazywamy zakwasami. Mikrouszkodzenia mięśni mogą zdarzyć się na każdym etapie treningu, nawet u koni użytkowanych amatorsko.

2020-03-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie ułożyć cavaletti ?

Jazda po drążkach i koziołkach to cenne narzędzie treningowe niezależnie od stopnia wytrenowania - przyda się jako urozmaicenie zarówno dla młodych koni jak i początkujących jeźdźców. Dowiecie się dzisiaj, jak prawidłowo rozłożyć drążki tak aby jazda była efektywna!

2020-01-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń stoi niespokojnie przy wsiadaniu!

Niespokojne stanie w trakcie wsiadania to nie tylko niewłaściwe zachowanie konia - to także skrajnie niebezpieczna sytuacja, która może prowadzić do poważnych wypadków. To właśnie w trakcie wsiadania i zsiadania zdarzają się najpoważniejsze urazy związane z uwięzieniem stopy w strzemieniu i przeciągnięciu jeźdźca po ziemi.

2019-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przerwać grzywę?

Być może dla niektórych z Was termin "przerywanie grzywy" brzmi niezrozumiale, bo przecież w jaki sposób można przerwać grzywę - a to dosłowna nazwa, oznaczająca przerzedzenie zbyt bujnego owłosienia u koni.

2019-12-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ćwiczenia oddechowe dla jeźdźca

Oddychanie jest całkowicie niezależnym procesem, zapewniającym życie - prawidłowe oddychanie odpowiednio natlenia organizm, nie męczymy się tak szybko. Warto poznać zasady prawidłowego oddychania w trakcie jazdy konnej, dzięki czemu nie złapie nas zadyszka!

2019-12-07

Czytaj » 0