12,835 pytań - 16,352 odpowiedzi - 932 komentarzy

Porady: Jak zajmować się młodym koniem?

Data publikacji: 2020-02-17

 

Młode konie to te przed ukończeniem 6 roku życia, to ogólne przyjęty wiek osiągnięcia dorosłości przez zwierzaka (niektóre rasy rozwijają się nawet kolejny rok, dlatego to kwestia indywidualna). W rekreacji nie powinny pracować młode konie z uwagi na ciągle rozwijający się układ ruchu, który nie jest przygotowany na codzienne kilkugodzinne obciążenia. Zwierzaki na początkowym etapie swojej edukacji pracują pod siodłem maksymalnie 3 razy w tygodniu po 30min, stopniowo ten czas jest wydłużany.

Pamiętajcie, że lonża to także praca (bardzo wymagająca dla młodziaka!), dlatego nie należy lonżować więcej jak raz w tygodniu; zaczynamy od pracy na bardzo dużym kole (ponad 20m). Podobnie wszelkie spacery czy praca z ziemi powinny być traktowane jako urozmaicenie, młody koń powinien spędzać maksymalnie dużo na zewnątrz z rówieśnikami - swobodny ruch jest najważniejszy w trakcie rozwoju konia.

Jeśli posiadacie młodego konia, to trzeba pamiętać, że mniej znaczy lepiej - nie jeździmy codziennie po godzinie, dopiero 6 letni koń jest w stanie wytrzymać godzinną jazdę (w tym jazda w teren). Oczywiście wskazana jest urozmaicona praca - najważniejsze jest opanowanie podstaw i prawidłowa reakcja na pomoce, ale warto wprowadzić także przejazdy przez drążki i koziołki. Pierwsze skoki możemy rozpocząć po ukończeniu 4 roku życia, najpierw w formie niskich kopert pokonywanych z kłusa; nawet jeśli nasz zwierzak chętnie skacze, to nie ćwiczymy skoków przez przeszkody codziennie! Nawet topowe konie skokowe nie pokonują parkurów częściej jak dwa, trzy raz w tygodniu (reszta to praca ujeżdżeniowa, teren, lonża, wolne) - młode konie często z dużym entuzjazem podchodzą do skoków, dlatego nie można zniechęcić zwierzaka. 

Z młodziakami należy poświęcić dużo czasu na przyzwyczajanie do różnych bodźców: rozłożona parasolka, folia, kwiaty w doniczce mogą wzbudzić niepokój, wręcz panikę u konia; raz w tygodniu warto popracować z naszymi zwierzakami z ziemi. Rozkładamy na placu czy innym ogrodzonym terenie kilka straszaków, powoli i cierpliwie przyzwyczajając konia do ich obecności; konie płochliwe możemy zabierać na spacery w ręce w okolice stajni - koniecznie w ogłowiu z doczepioną lonżą, aby mieć kontrolę w razie niesubordynacji.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Sposoby na owady

Sezon letni w pełni, a wraz z nim pojawiły się całe stada nieproszonych latających intruzów: meszki,muchy i gzy, a także komary potrafią skutecznie uprzykrzyć nasze życie. Konie szczególnie borykają się z atakami owadów, co powoduje duży niepokój, a często bolesne ukąszenia i alergie.

2020-07-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Nagłe spłoszenie, nieoczekiwane sytuacje czy elementy, które przerażają naszego wierzchowca powodują nadmierne pobudzenie naszego zwierzaka, który staje się nieobliczalny. Jak sobie poradzić z przestraszonym i pobudzonym koniem ?

2020-07-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto dzierżawić konia ?

Dzierżawa to forma długoterminowego wynajmu zwierzaka w zamian za pokrycie części bądź całości kosztów utrzymania (w zależności od indywidualnych ustaleń). Mając możliwość regularnej jazdy na jednym zwierzaku, możemy sprawdzić się w roli właściciela konia i poznać wszelkie aspekty codziennej opieki.

2020-07-03

Czytaj » 0

Porady

Rola snu w życiu koni

Sen i odpoczynek to niezwykle istotny element codziennej życia każdego żywego organizmu, także koni - pozwala na regenerację i odprężenie, wpływa pozytywnie na wszystkie układy i wspomaga wszystkie niezbędne funkcje życiowe.

2020-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prowadzenie w ręce

Podczas pobytu stajni wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, gdzie niezbędne jest przeprowadzenie konia - chociażby wyprowadzenie z boksu, wypuszczenie na padok czy przejście na plac do jazdy. Warto zapamiętać kilka niezbędnych zasad w tym zakresie, także pod kątem odpowiedniego zachowania zwierzaka.

2020-06-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić z koniem w trakcie wyjazdu ?

Posiadanie własnego konia wiąże się z niezależnością ale i ogromną odpowiedzialnością, nie tylko finansową. Koń musi mieć zapewnioną dobrą opiekę i pożywienie niezależnie od naszej sytuacji ekonomicznej czy planów na przyszłość - to żywe zwierzę, które potrzebuje dobrych warunków.

2020-05-28

Czytaj » 0

Porady

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Wiele koni denerwuje się w trakcie dociągania popręgu - straszenie, tulenie uszu, próby ugryzienia czy niekontrolowane przemieszanie się należą do typowych zachowań. Warto przyjrzeć się temu problemowi, gdyż czasem może to być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

2020-04-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Gdzie kupić konia ?

Kupno konia to poważna decyzja na wiele lat, konie nierzadko dożywają nawet 25 roku życia; aby czerpać prawdziwą przyjemność z kontaktu ze zwierzakiem, warto przemyśleć jakiego konia chcemy mieć na własność.

2020-04-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy odstawić konia na emeryturę?

Posiadanie konia wiąże się z długoletnią opieką nad zwierzakiem - konie nierzadko osiągają 25 rok życia, część z nich dożywa trzydziestych urodzin. Jeśli zamierzamy opiekować się koniem do końca jego dni, warto zadbać o spokojną emeryturę i odpoczynek.

2020-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń ponosi w terenie!

Przejażdżki terenowe to świetne urozmaicenie codziennej monotonii stajennej. To także dobry sposób na spędzenie wolnego czasu w miły sposób, nie tylko podczas tradycyjnej jazdy na ujeżdżalni. Oczywiście bezpieczeństwo to podstawa, więc co w przypadku kiedy Wasz koń ponosi w terenie?

2020-03-25

Czytaj » 0