Rajdy konne to popularna forma spędzenia wolnego czasu zarówno w czasie weekendów jak i całych wakacyjnych turnusów; istnieje wyczynowa forma rajdów, która ma swój początek w latach pięćdziesiątych XX wieku, co czyni ją stosunkowo młodą dyscypliną. W Polsce organizacją zawodów oraz ustanowieniem przepisów regulujacych rajdy jest Polski Związek Jeździecki; rywalizacja rozgrywana jest na dystansach od 40 do 160km. Cały odcinek zostaje podzielony na krótsze, pomiędzy którymi odbywa się obowiązkowy przegląd weterynaryjny. Tylko konie, które pozytywnie zaliczą przegląd, mogą uczestniczyć w dalszej rozgrywce - takie działanie ma oczywiście na celu dobrostan koni i wyeliminowanie sytuacji, gdzie zwierzak jest zmuszany do ogromnego wysiłku kosztem zdrowia. Wygrywa para, która pokona całość trasy w najlepszym czasie i zostanie nalepiej oceniona przez weterynarza na mecie.
Kontrola weterynaryjna obejmuje sprawdzenie tętno, ilości oddechów na minutę, jakości ruchu (kulawizny czy nieregularność są niedopuszczalne), ale także stopień odwodnienia i jakość perystaltyki jelit. Ponadto cały koń poddawany jest gruntownym oględzinom pod kątem ewentualnych ran, otarć (także od sprzętu); to także czas przerwy dla wierzchowca, przyjęło się że koż powinien odpoczywać minutę na każdy pokonany kilometr .
W trakcie pokonywania dystansu najważniejsze jest odpowiednie rozplanowanie trasy i rozłożenie wysiłku tak, aby nie przemęczyć konia już na początkowym etapie; długie dystanse są zwykle dzielone na dwa dni np. 2x 80km plus 2x 100km, co umożliwia dobry wypoczynek nocą. Startująca para ma zwykle do dyspozycji luzaków, którzy dbają o nawodnienie konia, posiadają cały niezbędny ekwipunek dla konia i jeźdźca (chociażby zapasowe rękawiczki czy ochraniacze).
W Polsce zawody ogólnopolskie i międzynarodowe w sportowych rajdach konnych są organizowane rzadko, zawodnicy zazwyczaj mają do dyspozycji dwa lub trzy terminy w ciągu całego roku stąd wielu z nich wyjeżdża na zawody zagraniczne. Amatorzy i osoby mniej zaawansowane mają do dyspozycji więcej rywalizacji regionalnych, gdzie można wziąć udział chociażby posiadając tylko brązową odznakę.
Co ciekawe, ogromną większość stanowią tutaj konie rasy arabskiej, z uwagi na naturalne predyspozycje do tej dyscypliny: wytrzymałość, dobra kondycja, tolerancja na zmienne warunki pogodowe a także łatwość w pokonywaniu naturalnych przeszkód.
Jeździectwo oferuje szereg różnych dyscyplin i aktywności, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce dla siebie; poza szeroko znanymi konkurencjami jak skoki przez przeszkody, wyścigi czy ujeżdżenie, istnieje także chociażby łucznictwo konne - zdecydowanie warte zauważenia.
2022-08-17
W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/
2022-02-15
Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.
2021-12-15
Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!
2021-06-16