12,857 pytań - 24,132 odpowiedzi - 945 komentarzy

Sport: Sportowe rajdy konne

Data publikacji: 2020-02-08

 

Rajdy konne to popularna forma spędzenia wolnego czasu zarówno w czasie weekendów jak i całych wakacyjnych turnusów; istnieje wyczynowa forma rajdów, która ma swój początek w latach pięćdziesiątych XX wieku, co czyni ją stosunkowo młodą dyscypliną. W Polsce organizacją zawodów oraz ustanowieniem przepisów regulujacych rajdy jest Polski Związek Jeździecki; rywalizacja rozgrywana jest na dystansach od 40 do 160km. Cały odcinek zostaje podzielony na krótsze, pomiędzy którymi odbywa się obowiązkowy przegląd weterynaryjny. Tylko konie, które pozytywnie zaliczą przegląd, mogą uczestniczyć w dalszej rozgrywce - takie działanie ma oczywiście na celu dobrostan koni i wyeliminowanie sytuacji, gdzie zwierzak jest zmuszany do ogromnego wysiłku kosztem zdrowia. Wygrywa para, która pokona całość trasy w najlepszym czasie i zostanie nalepiej oceniona przez weterynarza na mecie.

Kontrola weterynaryjna obejmuje sprawdzenie tętno, ilości oddechów na minutę, jakości ruchu (kulawizny czy nieregularność są niedopuszczalne), ale także stopień odwodnienia i jakość perystaltyki jelit. Ponadto cały koń poddawany jest gruntownym oględzinom pod kątem ewentualnych ran, otarć (także od sprzętu); to także czas przerwy dla wierzchowca, przyjęło się że koż powinien odpoczywać minutę na każdy pokonany kilometr .

W trakcie pokonywania dystansu najważniejsze jest odpowiednie rozplanowanie trasy i rozłożenie wysiłku tak, aby nie przemęczyć konia już na początkowym etapie; długie dystanse są zwykle dzielone na dwa dni np. 2x 80km plus 2x 100km, co umożliwia dobry wypoczynek nocą. Startująca para ma zwykle do dyspozycji luzaków, którzy dbają o nawodnienie konia, posiadają cały niezbędny ekwipunek dla konia i jeźdźca (chociażby zapasowe rękawiczki czy ochraniacze). 

W Polsce zawody ogólnopolskie i międzynarodowe w sportowych rajdach konnych są organizowane rzadko, zawodnicy zazwyczaj mają do dyspozycji dwa lub trzy terminy w ciągu całego roku stąd wielu z nich wyjeżdża na zawody zagraniczne. Amatorzy i osoby mniej zaawansowane mają do dyspozycji więcej rywalizacji regionalnych, gdzie można wziąć udział chociażby posiadając tylko brązową odznakę.

Co ciekawe, ogromną większość stanowią tutaj konie rasy arabskiej, z uwagi na naturalne predyspozycje do tej dyscypliny: wytrzymałość, dobra kondycja, tolerancja na zmienne warunki pogodowe a także łatwość w pokonywaniu naturalnych przeszkód. 

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kiedy mogę jechać na zawody ?

Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!

2021-04-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Dżygitówka

Chyba nie ma bardziej emocjonującego i widowiskowego pokazu jakim jest dżygitówka, czyli swoista akrobatyka na końskim grzebiecie! W naszym kraju istnieje kilka ośrodków, specjalizujących się w takim szkoleniu; na większych imprezach jeździeckim zazwyczaj dżygitówka jest jedną z głównych atrakcji.

2020-11-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Skoki czy ujeżdżenie ?

Skoki przez przeszkody to niewątpliwie najpopularniejsza dyscyplina jeździecka w naszym kraju; zawody skokowe są organizowane w praktycznie każdy weekend w każdym województwie w sezonie. Sporo osób zajmuje się także treningiem ujeżdżeniowym, choć nie na tak szeroką skalę jak to ma miejsce w przypadku skoków.

2020-08-05

Czytaj » 0

Sport

Sport: Co ocenia sędzia podczas zawodów ?

Wyjazd na zawody to zawsze stresujące i emocjonujące doświadczenie, szczególnie dla niedoświadczonego zawodnika i konia. Warto czasem sprawdzić swoje umiejętności nawet na towarzyskich zawodach, zyskując wiedzę na temat swoich braków i słabych punktów.

2020-06-30

Czytaj » 0

Sport

Sport: Polo

Polo jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich - ta dyscyplina jest wyjątkowo popularna w krajach Ameryki Południowej i w Wielkiej Brytanii. W Polsce polo ma szereg swoich zwolenników, a kontrolę nad tą formą aktywności pełni Polski Związek Jeździecki.

2020-05-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.

2020-03-04

Czytaj » 0

Sport

Sport: Powożenie

Użytkowanie koni możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: jazda wierzchem oraz zaprzęgi. Powożenie jest najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą w wielu krajach zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym.

2020-02-20

Czytaj » 0