12,825 pytań - 15,558 odpowiedzi - 932 komentarzy

Sport: Sportowe rajdy konne

Data publikacji: 2020-02-08

 

Rajdy konne to popularna forma spędzenia wolnego czasu zarówno w czasie weekendów jak i całych wakacyjnych turnusów; istnieje wyczynowa forma rajdów, która ma swój początek w latach pięćdziesiątych XX wieku, co czyni ją stosunkowo młodą dyscypliną. W Polsce organizacją zawodów oraz ustanowieniem przepisów regulujacych rajdy jest Polski Związek Jeździecki; rywalizacja rozgrywana jest na dystansach od 40 do 160km. Cały odcinek zostaje podzielony na krótsze, pomiędzy którymi odbywa się obowiązkowy przegląd weterynaryjny. Tylko konie, które pozytywnie zaliczą przegląd, mogą uczestniczyć w dalszej rozgrywce - takie działanie ma oczywiście na celu dobrostan koni i wyeliminowanie sytuacji, gdzie zwierzak jest zmuszany do ogromnego wysiłku kosztem zdrowia. Wygrywa para, która pokona całość trasy w najlepszym czasie i zostanie nalepiej oceniona przez weterynarza na mecie.

Kontrola weterynaryjna obejmuje sprawdzenie tętno, ilości oddechów na minutę, jakości ruchu (kulawizny czy nieregularność są niedopuszczalne), ale także stopień odwodnienia i jakość perystaltyki jelit. Ponadto cały koń poddawany jest gruntownym oględzinom pod kątem ewentualnych ran, otarć (także od sprzętu); to także czas przerwy dla wierzchowca, przyjęło się że koż powinien odpoczywać minutę na każdy pokonany kilometr .

W trakcie pokonywania dystansu najważniejsze jest odpowiednie rozplanowanie trasy i rozłożenie wysiłku tak, aby nie przemęczyć konia już na początkowym etapie; długie dystanse są zwykle dzielone na dwa dni np. 2x 80km plus 2x 100km, co umożliwia dobry wypoczynek nocą. Startująca para ma zwykle do dyspozycji luzaków, którzy dbają o nawodnienie konia, posiadają cały niezbędny ekwipunek dla konia i jeźdźca (chociażby zapasowe rękawiczki czy ochraniacze). 

W Polsce zawody ogólnopolskie i międzynarodowe w sportowych rajdach konnych są organizowane rzadko, zawodnicy zazwyczaj mają do dyspozycji dwa lub trzy terminy w ciągu całego roku stąd wielu z nich wyjeżdża na zawody zagraniczne. Amatorzy i osoby mniej zaawansowane mają do dyspozycji więcej rywalizacji regionalnych, gdzie można wziąć udział chociażby posiadając tylko brązową odznakę.

Co ciekawe, ogromną większość stanowią tutaj konie rasy arabskiej, z uwagi na naturalne predyspozycje do tej dyscypliny: wytrzymałość, dobra kondycja, tolerancja na zmienne warunki pogodowe a także łatwość w pokonywaniu naturalnych przeszkód. 

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Polo

Polo jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich - ta dyscyplina jest wyjątkowo popularna w krajach Ameryki Południowej i w Wielkiej Brytanii. W Polsce polo ma szereg swoich zwolenników, a kontrolę nad tą formą aktywności pełni Polski Związek Jeździecki.

2020-05-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.

2020-03-04

Czytaj » 0

Sport

Sport: Powożenie

Użytkowanie koni możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: jazda wierzchem oraz zaprzęgi. Powożenie jest najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą w wielu krajach zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym.

2020-02-20

Czytaj » 0

Sport

Sport: Lotne zmiany nogi

Najwygodniejszym sposobem zmiany nogi, na którą galopuje koń jest lotna zmiana - element znany zarówno zawodników skoków, ujeżdżenia jak i WKKW. Dobrze opanowana lotna zmiana nogi oszczędza czas i ułatwia jazdę, wiele koni amatorskich potrafi wykonać lotna zmianę - to niezbędny element w trakcie pokonywania wyższych parkurów.

2020-01-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyścigi

Jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin jeździeckich są wyścigi konne - to też jedna z najstarszych aktywności związanych z końmi, znana już w starożytnym Rzymie. Aktualnie wyścigi cieszą się ogromną popularnością, są wręcz luksusowym wydarzeniem w którym nierzadko biorą udział najważniejsze osoby w państwach.

2019-10-18

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rollkur

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i agresywnych metod jazdy, nie mającej nic wspólnego z poprawnym działaniem jeźdźca, jest rollkur - inaczej zwany hiperfleksją szyi. Kilka lat temu czołowi zawodnicy ujeżdżenia oficjalnie rozprężali swoje konie przed zawodami, jeżdżąc w rollkurze!

2019-09-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak pokonywać przeszkody krosowe ?

Próba terenowa w trakcie konkursu WKKW, niezależnie od rangi i poziomu wyszkolenia, jest zawsze sporym przeżyciem, dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pokonywania przeszkód terenowych, aby taki przejazd był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący!

2019-07-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Woltyżerka

Sport jeździecki charakteryzuje się różnorodnością, każdy amator jeździectwa może znaleźć idealną dyscyplinę; jedną z ciekawszych i bardzo widowiskowych aktywności jest woltyżerka, czyli akrobatyka na końskim grzbiecie!

2019-06-21

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trening kondycyjny

Jeśli planujecie ze swoim zwierzakiem start w konkursach WKKW, to koniecznie popracujcie na poprawą kondycji konia - ta dyscyplina wymaga wytrzymałości i dobrej wydolności od wierzchowca. Ponadto, galopy kondycyjne są świetną zabawą, ale i wymagającą pracą dla całej pary!

2019-05-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach WKKW

WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, składa się z trzech osobnych konkursów: przejazd ujeżdżeniowy, skokowy oraz próba terenowa. W tym artykule dowiecie się, jakie są przeszkody terenowe i zasady ich pokonywania!

2019-04-11

Czytaj » 0