12,820 pytań - 14,964 odpowiedzi - 915 komentarzy

Porady: Jak poprawnie ułożyć cavaletti ?

Data publikacji: 2020-01-24

 

Przejazd przez drążki leżące na ziemi bądź w trudniejszej wersji koziołki podniesione 10, 20, 30cm nad podłożem powinien mieć stałe miejsce w trakcie szkolenia zwierzaka i jeźdźca, warto kilka razy w tygodniu poćwiczyć prawidłowy przejazd. To ćwiczenie świetnie angażuje mięśnie zadu i grzbietu naszego wierzchowca, uczy koordynacji ruchów oraz poprawia równowagę, dla jeźdźców to cenne wprowadzenie do nauki skoków: prosty i równy najazd, a także utrzymanie pożądanego rytmu i kierunku jazdy procentują później w trakcie pokonywania parkurów.

Warto poznać kilka fundamentalnych zasad rozkładania drążków i koziołków:

  • przeszkody leżące na ziemi powinny być dobrze widocznie przez konia (mocne kolory)
  • ilość drążków powinna byc nie mniejsza niż trzy, oczywiście młode konie i początkujacy jeźdźcy zaczynają od przejazdu przez pojedynczą przeszkodę; nie ma maksymalnej liczby drążków, ale pamiętajcie że to ćwiczenie jest naprawdę wymagające dla zwierzaka i czasem lepiej ustawić mniej niż zniechęcić konia żmudnym wałkowaniem przejazdów
  • odległości pomiędzy drążkami ustalamy indywidualnie w zależnie od konia: przyjęło się, że drążki pokonywane stępem znajdują się od siebie w odległości ok.80cm, te przejeżdżane kłusem: ok.130cm, a drążki przeznaczone do galopu to ok.300cm. 
  • wielu instruktorów i trenerów ustawia drążki za pomocą kroków: jeden duży krok to ok.90cm
  • ustawiając drążki szerzej czy ciaśniej mozemy popracować nad skróceniem i wydłużeniem wykroku
  • drążki ustawiamy tak, aby mieć swobodny najazd do nich ale i odpowiednio dużo miejsca po drążkach; po pokonaniu przeszkód musimy być w stanie przemieszczać sie conajmniej kilka kroków do przodu
  • drążki i koziołki możemy ustawiać prosto bądź po obwodzie koła, co świetnie wpływa na prawidłowe prowadzenie konia i utrzymanie odpowiedniego tempa jazdy

Jeśli w trakcie przejazdu przez drążki Wasz koń potyka się, gubi rytm bądź wręcz odmawia przejazdu, to warto poprawić odległości; jeśli Wasz wierzchowiec stawia wiele drobnych kroków, to prawdopodobnie ciężko będzie mu poszerzyć wykrok, ale to właśnie powinien być Wasz cel pracy na drążkach. Na początku wystarczy powiększyć odległość o 10 czy 20cm i stopniowo ją powiększać, w miarę poprawy elastyczności naszego konia.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Ratunku, mój koń stoi niespokojnie przy wsiadaniu!

Niespokojne stanie w trakcie wsiadania to nie tylko niewłaściwe zachowanie konia - to także skrajnie niebezpieczna sytuacja, która może prowadzić do poważnych wypadków. To właśnie w trakcie wsiadania i zsiadania zdarzają się najpoważniejsze urazy związane z uwięzieniem stopy w strzemieniu i przeciągnięciu jeźdźca po ziemi.

2019-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przerwać grzywę?

Być może dla niektórych z Was termin "przerywanie grzywy" brzmi niezrozumiale, bo przecież w jaki sposób można przerwać grzywę - a to dosłowna nazwa, oznaczająca przerzedzenie zbyt bujnego owłosienia u koni.

2019-12-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ćwiczenia oddechowe dla jeźdźca

Oddychanie jest całkowicie niezależnym procesem, zapewniającym życie - prawidłowe oddychanie odpowiednio natlenia organizm, nie męczymy się tak szybko. Warto poznać zasady prawidłowego oddychania w trakcie jazdy konnej, dzięki czemu nie złapie nas zadyszka!

2019-12-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z pianą w pysku ?

Wielu laików niezwiązanych z jeździectwem uważa, że obecność piany na pysku konia świadczy o złym traktowaniu, wręcz znęcaniu się nad wierzchowcem; od razu uspokajamy - to całkowicie normalna reakcja na obecność wędzidła w pysku!

2019-11-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń baskiluje ?

Pewnie nie raz słyszeliście, że dany koń dobrze/poprawnie baskiluje lub ma nieprawidłowy baskil; ten termin odnosi się do skoków przez przeszkody i jest związany z techniką pokonywania przeszkody przez zwierzaka.

2019-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jakie siodło wybrać ?

Na rynku produktów jeździeckich znajdziemy co najmniej kilkunastu wytwórców siodeł, które różnią się pomiedzy sobą jakością wykonania ale i przeznaczeniem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak znaleźć idealne siodło dla amatorów!

2019-10-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto zacząć naukę jazdy konnej w wieku +30, +40 lat ?

Wielu dorosłych jeźdźców zaczęło swoją przygodę z tym sportem będąc dziećmi bądź młodzieżą, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopiero po trzydziestce czy czterdziestce zrealizować swoje marzenia o galopie na końskim grzbiecie!

2019-10-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zabrać ze sobą na rajd ?

Jesień właśnie się rozpoczęła, a wraz z nią nadszedł czas na terenowe przejażdżki po ścierniskach, wśród złotych, spadających liści. Podpowiemy Wam co zabrać na długie rajdy – kilka dni w siodle brzmi jak świetny wypoczynek!

2019-09-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Pewnie każdy z Was miał kiedyś sytuację, gdzie czuliście duże podekscytowanie Waszego zwierzaka – spięcie całego ciała, nastawienie uszu i głośne wypuszczanie powietrza chrapami to najbardziej rozpoznawalne sygnały pobudzenia. Jak sobie z tym poradzić ?

2019-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: 5 elementów dobrego rozprężenia

Wakacje się skończyły, a wraz z nimi intensywny sezon startowy - ale to nie oznacza, że skończyły się wszystkie zawody! W każdym województwie praktycznie do późnej jesieni są organizowane konkursy na każdym poziomie, od zawodów towarzyskich przez regionalne do Mistrzostw Polski we wszystkich dyscyplinach.

2019-09-03

Czytaj » 0