12,835 pytań - 16,352 odpowiedzi - 932 komentarzy

Hodowla: Kłusak francuski

Data publikacji: 2020-01-21

 

Ojczyzną kłusaków francuskich jest oczywiście Francja - początek tej rasy datowany jest na lata trzydzieste XIX wieku, zaczęto wówczas krzyżować lokalne wierzchowce z końmi pełnej krwi angielskiej w celu poprawy jakości kłusa. Duży dolew pełnej krwi sprawia, że kłusaki są podobne pod względem budowy do folblutów, w swoich rodowodach mają też inne kłusaki oraz huntery. Kłusaki były selekcjonowane pod kątem poprawy szybkości i poprawy kłusa, ponieważ od samego początku są używane w wyścigach kłusem; zarówno pod siodłem, jak i zaprzęgowo.

Do najbardziej charakterystycznych cech budowy należą:

  • lekka, smukła sylwetka
  • proporcjonalna budowa ciała
  • długie kończyny
  • wyraźnie skośne ustawienie łopatek
  • dobrze zbudowany grzbiet oraz plecy
  • szlachetna, duża głowa

Jak już zostało wspomniane, głównym celem hodowlanym jest szybki i wydajny kłus (aby uzyskać wpis do księgi stadnej, koń musi pokonać kłusem odcinek jednego kilometra w czasie nie dłuższym jak 1min 42 sekundy), a dopiero później wyrównanie w wyglądzie; dlatego występuje duże zróżnicowanie w obrębie tej rasy. Są to konie na ogół dość energiczne i temperamentne z uwagi na obecność koni pełnej krwi angielskiej w rodowodach, ale nie są tak nadpobudliwe; wiele kłusaków francuskich z powodzeniem sprawdza się jako konie rekreacyjne. Startują także w niskich klasach konkursów skoków przez przez przeszkody i ujeżdżenia, ale dużym problemem jest u nich jakość galopu - wymagają dużo pracy w obrębie tego chodu. Ich galop jest często płaski, nierytmiczny, nagminnie zdarza sie krzyżowanie oraz wszelkiego rodzaju usztywnienia; te konie po prostu w ogromnej mierze nie potrafią poprawnie galopować. 

W trakcie wyścigów kłusaków, wygrywa najszybsza para; w przypadku zagalopowania jeździec bądź powożący powinien jak najszybciej przejść do kłusa, trzecie zagalopowanie karane jest dyskwalifikacją z zawodów

W Polsce wyścigi kłusaków nie są zbyt popularne, ale możemy je obejrzeć na torach wyścigów konnych na Służewcu w Warszawie, a także we wrocławskich Partynicach; grono osób zainteresowanych kłusakami francuskimi stale rośnie, dlatego z pewnością będziemy częściej ogladać zmagania tych koni na zawodach. 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Ciąża bliźniacza

Jeden źrebak to wiele radości dla właściciela, więc można pomyśleć, iż końskie bliźniaki to pełnia szczęścia i większy zarobek przy sprzedaży koni... Niestety nic bardziej mylnego! Wbrew powszechnej opinii, bliźniacza ciąża to podwójny kłopot dla właściciela.

2020-07-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

Mnogość ras koni jest wprost zadziwiająca, istnieje wiele ras występujących tylko w danych kraju lub wręcz tylko w określonym regionie. Każdy kraj lub kontynent ma swoje własne rasy, popularne tylko na tym terenie - takim przykładem jest właśnie rasa Morgan.

2020-07-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce Exmoor

Obecnie hodowla koni domowych jest niezwykle różnorodna i ukierunkowana na różne aspekty; istnieją jednak jeszcze dzikie i półdzikie konie, które są wiernym potomstwem dzikich koni historycznych, które zapoczątkowały hodowlę wielu popularnych ras.

2020-04-24

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Appaloosa

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras koni, szczególnie popularną w obydwu Amerykach jest appaloosa - te atrakcyjnie umaszczone zwierzaki są wręcz symbolem amerykańskich stepów.

2020-03-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Polski koń zimnokrwisty

Polska hodowla koni może poszczycić się kilkoma rasami, spośród której wyróżnia się rasa zimnokrwista. Te piękne i majestatyczne konie były w przeszłości podstawowym środkiem transportu, wspomagały pracę rolników w polu we wszystkich niezbędnych czynnościach. Aktualnie po zmechanizowaniu rolnictwa są główną rasą rzeźną.

2020-02-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Opieka nad klaczą w ciąży

Ciąża to niezwykły czas, dedykowany rozwojowi nowego organizmu - dlatego tak istotna jest prawidłowa opieka nad każdą ciężarną, niezależnie od gatunku! To kluczowy okres rzutujący na przyszłość potomstwa, właściciele koni powinni szczególnie doglądać swoich klaczy aby otrzymać zdrowego źrebaka.

2020-01-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń szlachetnej półkrwi

Jedną z najpopularniejszą rasą koni w Polsce są bez wątpienia przedstawiciele razy polski koń szlachetnej półkrwi; z roku na rok przybywa koni tej rasy, które cechują się coraz bardziej wyrównanym pokrojem z uwagi na staranny dobór hodowlany.

2019-11-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Perszeron

Jedną z bardziej rozpoznawalnych ras koni zimnokrwistych, jest francuska rasa perszeron - te piękne i potężne konie dysponują ogromną siłą. Nie bez powodu są powszechnie używane w pracach polowych i przy zrywce drewna, a także przy pokazach.

2019-10-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Clydesdale

Wielu miłośników koni kojarzy reklamy Budweisera, który co roku produkuje klip z okazji finału Superbowl (futbol amerykański); zazwyczaj główną rolę odgrywają w nim piękne konie zimnokrwiste rasy Clydesdale, które są symbolem tej marki piwa.

2019-08-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Konie ras zimnokrwistych budzą respekt - ogromne kopyta, potężna głowa, obfite owłosienie i waga często przekraczająca jedną tonę (!) zdecydowani przyciągają wzrok. Rasy te nie zostały stworzone do jazdy wierzchem, ale czy to oznacza, że jazda na nich jest zabroniona? Czytajcie dalej!

2019-08-06

Czytaj » 0