12,830 pytań - 16,149 odpowiedzi - 931 komentarzy

Porady: Ćwiczenia oddechowe dla jeźdźca

Data publikacji: 2019-12-07

 

Jazda konna, wbrew powszechnie krążącym opiniom, nie polega tylko na siedzeniu i kierowaniu koniem; jeździectwo wymaga dobrej kondycji, równowagi oraz koordynacji ruchów. Dużą rolę odgrywa tutaj właśnie wytrzymałość, którą oczywiście budujemy w miarę poprawy umiejętności; bardzo pomocne są sporty typowo aerobowe jak jogging, jazda na rowerze czy nawet szybki marsz, uprawiane 2,3 razy w tygodniu.

Nieumiejętność poprawnego oddychania w trakcie jazdy konnej szybko prowadzi do zadyszki, a nawet bolesnej kolki; warto zsynchronizować swoje ruchy z oddechem plus zadbać o odpowiednie ćwiczenia oddechowe:

  • większość osób oddycha płytko, bez wystarczającego zaangażowania przepony: mięsień wdechowy, który oddziela klatkę piersiową od jamy brzusznej. W trakcie wdechu przepona kurczy się, uwalniając klatkę piersiową i pozwalając na oddech. Płytki oddech prowadzi do niedotlenienia i zadyszki w trakcie sportu
  • przez zaśnięciem lub w trakcie wolnej chwili warto skupić się na głębokim oddechu, nabierając maksymalnie dużo powietrza do płuc, przytrzymaniu na bezdechu i powolnym, stopniowym maksymalnym opróżnieniu płuc
  • spróbujcie mocniej zaangażować przeponę - wystarczy położyć dłoń w górnej części brzucha i spróbować skierować wdech właśnie do tej części, tak aby nasza dłoń się uniosła
  • bardzo dobrym ćwiczeniem jest leżenie na brzuchu i mocne angażowanie przepony  w trakcie oddychania (opór ciała i podłoża)
  • po opanowaniu prawidłowej oddychania z przeponą można wypróbować różne warianty np. głęboki wdech do płuc z mocnym napięciem przepony, powolny wydech najpierw rozluźniając przeponę, a finalnie z głębokim wydechem z płuc.

Regularne powtarzanie ćwiczeń oddechowych poprawi Wasz oddech w trakcie jazdy, dodatkowo wzmocni mięśnie głębokie; pamiętajcie o powolnych wdechach i wydechach, a także przerwie po kilku powtórzeniach - jeśli odczuwacie zawroty głowy to znak, że doszło do hiperwentylacji. Warto wtedy odczekać kilka minut i oddychać normalnie do momentu, aż organizm się ustabilizuje.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Czy warto dzierżawić konia ?

Dzierżawa to forma długoterminowego wynajmu zwierzaka w zamian za pokrycie części bądź całości kosztów utrzymania (w zależności od indywidualnych ustaleń). Mając możliwość regularnej jazdy na jednym zwierzaku, możemy sprawdzić się w roli właściciela konia i poznać wszelkie aspekty codziennej opieki.

2020-07-03

Czytaj » 0

Porady

Rola snu w życiu koni

Sen i odpoczynek to niezwykle istotny element codziennej życia każdego żywego organizmu, także koni - pozwala na regenerację i odprężenie, wpływa pozytywnie na wszystkie układy i wspomaga wszystkie niezbędne funkcje życiowe.

2020-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prowadzenie w ręce

Podczas pobytu stajni wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, gdzie niezbędne jest przeprowadzenie konia - chociażby wyprowadzenie z boksu, wypuszczenie na padok czy przejście na plac do jazdy. Warto zapamiętać kilka niezbędnych zasad w tym zakresie, także pod kątem odpowiedniego zachowania zwierzaka.

2020-06-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić z koniem w trakcie wyjazdu ?

Posiadanie własnego konia wiąże się z niezależnością ale i ogromną odpowiedzialnością, nie tylko finansową. Koń musi mieć zapewnioną dobrą opiekę i pożywienie niezależnie od naszej sytuacji ekonomicznej czy planów na przyszłość - to żywe zwierzę, które potrzebuje dobrych warunków.

2020-05-28

Czytaj » 0

Porady

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Wiele koni denerwuje się w trakcie dociągania popręgu - straszenie, tulenie uszu, próby ugryzienia czy niekontrolowane przemieszanie się należą do typowych zachowań. Warto przyjrzeć się temu problemowi, gdyż czasem może to być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

2020-04-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Gdzie kupić konia ?

Kupno konia to poważna decyzja na wiele lat, konie nierzadko dożywają nawet 25 roku życia; aby czerpać prawdziwą przyjemność z kontaktu ze zwierzakiem, warto przemyśleć jakiego konia chcemy mieć na własność.

2020-04-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy odstawić konia na emeryturę?

Posiadanie konia wiąże się z długoletnią opieką nad zwierzakiem - konie nierzadko osiągają 25 rok życia, część z nich dożywa trzydziestych urodzin. Jeśli zamierzamy opiekować się koniem do końca jego dni, warto zadbać o spokojną emeryturę i odpoczynek.

2020-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń ponosi w terenie!

Przejażdżki terenowe to świetne urozmaicenie codziennej monotonii stajennej. To także dobry sposób na spędzenie wolnego czasu w miły sposób, nie tylko podczas tradycyjnej jazdy na ujeżdżalni. Oczywiście bezpieczeństwo to podstawa, więc co w przypadku kiedy Wasz koń ponosi w terenie?

2020-03-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Derkować czy nie derkować ?

Tegoroczna zima była wyjątkowo łagodna, w całym kraju nie było wielotygodniowych mrozów i odpadów śniegu; niemniej kwestia derkowania koni to temat, z którym warto się zaznajomić już przy pierwszych jesiennych chłodach.

2020-03-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Zakwasy u koni

Nasz wierzchowiec, podobnie jak my sami, może odczuwać ból i dyskomfort w przeciążonych mięśniach - taki stan popularnie nazywamy zakwasami. Mikrouszkodzenia mięśni mogą zdarzyć się na każdym etapie treningu, nawet u koni użytkowanych amatorsko.

2020-03-07

Czytaj » 0