12,821 pytań - 14,994 odpowiedzi - 923 komentarzy

Porady: Ćwiczenia oddechowe dla jeźdźca

Data publikacji: 2019-12-07

 

Jazda konna, wbrew powszechnie krążącym opiniom, nie polega tylko na siedzeniu i kierowaniu koniem; jeździectwo wymaga dobrej kondycji, równowagi oraz koordynacji ruchów. Dużą rolę odgrywa tutaj właśnie wytrzymałość, którą oczywiście budujemy w miarę poprawy umiejętności; bardzo pomocne są sporty typowo aerobowe jak jogging, jazda na rowerze czy nawet szybki marsz, uprawiane 2,3 razy w tygodniu.

Nieumiejętność poprawnego oddychania w trakcie jazdy konnej szybko prowadzi do zadyszki, a nawet bolesnej kolki; warto zsynchronizować swoje ruchy z oddechem plus zadbać o odpowiednie ćwiczenia oddechowe:

  • większość osób oddycha płytko, bez wystarczającego zaangażowania przepony: mięsień wdechowy, który oddziela klatkę piersiową od jamy brzusznej. W trakcie wdechu przepona kurczy się, uwalniając klatkę piersiową i pozwalając na oddech. Płytki oddech prowadzi do niedotlenienia i zadyszki w trakcie sportu
  • przez zaśnięciem lub w trakcie wolnej chwili warto skupić się na głębokim oddechu, nabierając maksymalnie dużo powietrza do płuc, przytrzymaniu na bezdechu i powolnym, stopniowym maksymalnym opróżnieniu płuc
  • spróbujcie mocniej zaangażować przeponę - wystarczy położyć dłoń w górnej części brzucha i spróbować skierować wdech właśnie do tej części, tak aby nasza dłoń się uniosła
  • bardzo dobrym ćwiczeniem jest leżenie na brzuchu i mocne angażowanie przepony  w trakcie oddychania (opór ciała i podłoża)
  • po opanowaniu prawidłowej oddychania z przeponą można wypróbować różne warianty np. głęboki wdech do płuc z mocnym napięciem przepony, powolny wydech najpierw rozluźniając przeponę, a finalnie z głębokim wydechem z płuc.

Regularne powtarzanie ćwiczeń oddechowych poprawi Wasz oddech w trakcie jazdy, dodatkowo wzmocni mięśnie głębokie; pamiętajcie o powolnych wdechach i wydechach, a także przerwie po kilku powtórzeniach - jeśli odczuwacie zawroty głowy to znak, że doszło do hiperwentylacji. Warto wtedy odczekać kilka minut i oddychać normalnie do momentu, aż organizm się ustabilizuje.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak zajmować się młodym koniem?

Wielu amatorów jeździectwa marzy o własnym koniu, wychowanym od źrebaka i samodzielnie ujeżdżonym; niestety wychowanie i praca z młodymi końmi jest trudna i zdecydowanie niepolecana początkującym osobom.

2020-02-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie ułożyć cavaletti ?

Jazda po drążkach i koziołkach to cenne narzędzie treningowe niezależnie od stopnia wytrenowania - przyda się jako urozmaicenie zarówno dla młodych koni jak i początkujących jeźdźców. Dowiecie się dzisiaj, jak prawidłowo rozłożyć drążki tak aby jazda była efektywna!

2020-01-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń stoi niespokojnie przy wsiadaniu!

Niespokojne stanie w trakcie wsiadania to nie tylko niewłaściwe zachowanie konia - to także skrajnie niebezpieczna sytuacja, która może prowadzić do poważnych wypadków. To właśnie w trakcie wsiadania i zsiadania zdarzają się najpoważniejsze urazy związane z uwięzieniem stopy w strzemieniu i przeciągnięciu jeźdźca po ziemi.

2019-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przerwać grzywę?

Być może dla niektórych z Was termin "przerywanie grzywy" brzmi niezrozumiale, bo przecież w jaki sposób można przerwać grzywę - a to dosłowna nazwa, oznaczająca przerzedzenie zbyt bujnego owłosienia u koni.

2019-12-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z pianą w pysku ?

Wielu laików niezwiązanych z jeździectwem uważa, że obecność piany na pysku konia świadczy o złym traktowaniu, wręcz znęcaniu się nad wierzchowcem; od razu uspokajamy - to całkowicie normalna reakcja na obecność wędzidła w pysku!

2019-11-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń baskiluje ?

Pewnie nie raz słyszeliście, że dany koń dobrze/poprawnie baskiluje lub ma nieprawidłowy baskil; ten termin odnosi się do skoków przez przeszkody i jest związany z techniką pokonywania przeszkody przez zwierzaka.

2019-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jakie siodło wybrać ?

Na rynku produktów jeździeckich znajdziemy co najmniej kilkunastu wytwórców siodeł, które różnią się pomiedzy sobą jakością wykonania ale i przeznaczeniem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak znaleźć idealne siodło dla amatorów!

2019-10-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto zacząć naukę jazdy konnej w wieku +30, +40 lat ?

Wielu dorosłych jeźdźców zaczęło swoją przygodę z tym sportem będąc dziećmi bądź młodzieżą, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopiero po trzydziestce czy czterdziestce zrealizować swoje marzenia o galopie na końskim grzbiecie!

2019-10-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zabrać ze sobą na rajd ?

Jesień właśnie się rozpoczęła, a wraz z nią nadszedł czas na terenowe przejażdżki po ścierniskach, wśród złotych, spadających liści. Podpowiemy Wam co zabrać na długie rajdy – kilka dni w siodle brzmi jak świetny wypoczynek!

2019-09-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Pewnie każdy z Was miał kiedyś sytuację, gdzie czuliście duże podekscytowanie Waszego zwierzaka – spięcie całego ciała, nastawienie uszu i głośne wypuszczanie powietrza chrapami to najbardziej rozpoznawalne sygnały pobudzenia. Jak sobie z tym poradzić ?

2019-09-12

Czytaj » 0