12,820 pytań - 15,011 odpowiedzi - 923 komentarzy

Porady: O co chodzi z pianą w pysku ?

Data publikacji: 2019-11-25

 

Wędzidło, które znajduje się w pysku konia, niejako skłania zwierzaka do żucia; nie bez powodu wielu producentów sprzętu jeździeckiego prześciga się w opracowywaniu materiałów przyjaznych koniom.

Przeżuwanie wędzidła to na ogół dobry objaw - koń akceptuje kontakt, nie zapiera się i rozluźnia szyję wraz z potylicą. W trakcie prawidłowej pracy pod siodłem czy na lonży koń powinien cały czas miękko odpowiadać na pomoce jeźdźca, bez szarpania i zagryzania wędzidła; łagodne żucie kiełzna powoduje produkcję śliny, która jest widoczna na zewnątrz pyska w postaci piany.

Pamiętajcie, że obecność śliny na pysku nie jest wyznacznikiem dobrego przyjęcia wędzidła - są konie, które w trakcie jazdy wściekle zagryzają i mielą wędzidłem wewnątrz jamy ustnej, co nie ma nic wspólnego z poprawnym kontaktem. Warto wtedy przede wszystkim sprawdzić stan uzębienia, dopasowanie ogłowia oraz wędzidła (popularna oliwka nie zawsze jest dobrze tolerowana przez konie), najczęściej dobrze sprawdzają się wędzidła podwójnie łamane z łącznikiem wykonanym ze specjalnych stopów metali. Każdy koń ma własne indywidualne preferencje dotyczące zarówno rodzaju ogłowia, nachrapnika czy wędzidła - warto próbować i szukać idealnego rozwiązania!

Są konie, które mimo najlepszych i najkorzystniejszych pomysłów oraz poprawnej jeździe nie będą miały piany na pysku, a są zwierzaki które będą się śliniły nawet podczas lekkiej nauki jazdy na lonży - to też kwestia indywidualna. Ślina na pysku nie jest celem samym w sobie - nie warto słuchać pseudoekspertów uważających, że jeśli koń nie pokazuje piany ze śliny, to świadczy to o kiepskiej jeździe.

Obfite ślinienie się koni, zarówno w trakcie jazdy jak i poza aktywnością, może być też objawem niekorzystnym - zdarza się tak przy złamaniach kości np. szczęki bądź przy uszkodzeniach zębów. Może to też być objaw gastryczny, związany z trudnościami przy przełykaniu chociażby śliny. 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak zajmować się młodym koniem?

Wielu amatorów jeździectwa marzy o własnym koniu, wychowanym od źrebaka i samodzielnie ujeżdżonym; niestety wychowanie i praca z młodymi końmi jest trudna i zdecydowanie niepolecana początkującym osobom.

2020-02-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie ułożyć cavaletti ?

Jazda po drążkach i koziołkach to cenne narzędzie treningowe niezależnie od stopnia wytrenowania - przyda się jako urozmaicenie zarówno dla młodych koni jak i początkujących jeźdźców. Dowiecie się dzisiaj, jak prawidłowo rozłożyć drążki tak aby jazda była efektywna!

2020-01-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń stoi niespokojnie przy wsiadaniu!

Niespokojne stanie w trakcie wsiadania to nie tylko niewłaściwe zachowanie konia - to także skrajnie niebezpieczna sytuacja, która może prowadzić do poważnych wypadków. To właśnie w trakcie wsiadania i zsiadania zdarzają się najpoważniejsze urazy związane z uwięzieniem stopy w strzemieniu i przeciągnięciu jeźdźca po ziemi.

2019-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przerwać grzywę?

Być może dla niektórych z Was termin "przerywanie grzywy" brzmi niezrozumiale, bo przecież w jaki sposób można przerwać grzywę - a to dosłowna nazwa, oznaczająca przerzedzenie zbyt bujnego owłosienia u koni.

2019-12-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ćwiczenia oddechowe dla jeźdźca

Oddychanie jest całkowicie niezależnym procesem, zapewniającym życie - prawidłowe oddychanie odpowiednio natlenia organizm, nie męczymy się tak szybko. Warto poznać zasady prawidłowego oddychania w trakcie jazdy konnej, dzięki czemu nie złapie nas zadyszka!

2019-12-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń baskiluje ?

Pewnie nie raz słyszeliście, że dany koń dobrze/poprawnie baskiluje lub ma nieprawidłowy baskil; ten termin odnosi się do skoków przez przeszkody i jest związany z techniką pokonywania przeszkody przez zwierzaka.

2019-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jakie siodło wybrać ?

Na rynku produktów jeździeckich znajdziemy co najmniej kilkunastu wytwórców siodeł, które różnią się pomiedzy sobą jakością wykonania ale i przeznaczeniem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak znaleźć idealne siodło dla amatorów!

2019-10-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto zacząć naukę jazdy konnej w wieku +30, +40 lat ?

Wielu dorosłych jeźdźców zaczęło swoją przygodę z tym sportem będąc dziećmi bądź młodzieżą, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopiero po trzydziestce czy czterdziestce zrealizować swoje marzenia o galopie na końskim grzbiecie!

2019-10-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zabrać ze sobą na rajd ?

Jesień właśnie się rozpoczęła, a wraz z nią nadszedł czas na terenowe przejażdżki po ścierniskach, wśród złotych, spadających liści. Podpowiemy Wam co zabrać na długie rajdy – kilka dni w siodle brzmi jak świetny wypoczynek!

2019-09-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Pewnie każdy z Was miał kiedyś sytuację, gdzie czuliście duże podekscytowanie Waszego zwierzaka – spięcie całego ciała, nastawienie uszu i głośne wypuszczanie powietrza chrapami to najbardziej rozpoznawalne sygnały pobudzenia. Jak sobie z tym poradzić ?

2019-09-12

Czytaj » 0