12,830 pytań - 16,118 odpowiedzi - 931 komentarzy

Porady: O co chodzi z pianą w pysku ?

Data publikacji: 2019-11-25

 

Wędzidło, które znajduje się w pysku konia, niejako skłania zwierzaka do żucia; nie bez powodu wielu producentów sprzętu jeździeckiego prześciga się w opracowywaniu materiałów przyjaznych koniom.

Przeżuwanie wędzidła to na ogół dobry objaw - koń akceptuje kontakt, nie zapiera się i rozluźnia szyję wraz z potylicą. W trakcie prawidłowej pracy pod siodłem czy na lonży koń powinien cały czas miękko odpowiadać na pomoce jeźdźca, bez szarpania i zagryzania wędzidła; łagodne żucie kiełzna powoduje produkcję śliny, która jest widoczna na zewnątrz pyska w postaci piany.

Pamiętajcie, że obecność śliny na pysku nie jest wyznacznikiem dobrego przyjęcia wędzidła - są konie, które w trakcie jazdy wściekle zagryzają i mielą wędzidłem wewnątrz jamy ustnej, co nie ma nic wspólnego z poprawnym kontaktem. Warto wtedy przede wszystkim sprawdzić stan uzębienia, dopasowanie ogłowia oraz wędzidła (popularna oliwka nie zawsze jest dobrze tolerowana przez konie), najczęściej dobrze sprawdzają się wędzidła podwójnie łamane z łącznikiem wykonanym ze specjalnych stopów metali. Każdy koń ma własne indywidualne preferencje dotyczące zarówno rodzaju ogłowia, nachrapnika czy wędzidła - warto próbować i szukać idealnego rozwiązania!

Są konie, które mimo najlepszych i najkorzystniejszych pomysłów oraz poprawnej jeździe nie będą miały piany na pysku, a są zwierzaki które będą się śliniły nawet podczas lekkiej nauki jazdy na lonży - to też kwestia indywidualna. Ślina na pysku nie jest celem samym w sobie - nie warto słuchać pseudoekspertów uważających, że jeśli koń nie pokazuje piany ze śliny, to świadczy to o kiepskiej jeździe.

Obfite ślinienie się koni, zarówno w trakcie jazdy jak i poza aktywnością, może być też objawem niekorzystnym - zdarza się tak przy złamaniach kości np. szczęki bądź przy uszkodzeniach zębów. Może to też być objaw gastryczny, związany z trudnościami przy przełykaniu chociażby śliny. 

comments powered by Disqus
Porady

Rola snu w życiu koni

Sen i odpoczynek to niezwykle istotny element codziennej życia każdego żywego organizmu, także koni - pozwala na regenerację i odprężenie, wpływa pozytywnie na wszystkie układy i wspomaga wszystkie niezbędne funkcje życiowe.

2020-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prowadzenie w ręce

Podczas pobytu stajni wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, gdzie niezbędne jest przeprowadzenie konia - chociażby wyprowadzenie z boksu, wypuszczenie na padok czy przejście na plac do jazdy. Warto zapamiętać kilka niezbędnych zasad w tym zakresie, także pod kątem odpowiedniego zachowania zwierzaka.

2020-06-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić z koniem w trakcie wyjazdu ?

Posiadanie własnego konia wiąże się z niezależnością ale i ogromną odpowiedzialnością, nie tylko finansową. Koń musi mieć zapewnioną dobrą opiekę i pożywienie niezależnie od naszej sytuacji ekonomicznej czy planów na przyszłość - to żywe zwierzę, które potrzebuje dobrych warunków.

2020-05-28

Czytaj » 0

Porady

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Wiele koni denerwuje się w trakcie dociągania popręgu - straszenie, tulenie uszu, próby ugryzienia czy niekontrolowane przemieszanie się należą do typowych zachowań. Warto przyjrzeć się temu problemowi, gdyż czasem może to być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

2020-04-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Gdzie kupić konia ?

Kupno konia to poważna decyzja na wiele lat, konie nierzadko dożywają nawet 25 roku życia; aby czerpać prawdziwą przyjemność z kontaktu ze zwierzakiem, warto przemyśleć jakiego konia chcemy mieć na własność.

2020-04-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy odstawić konia na emeryturę?

Posiadanie konia wiąże się z długoletnią opieką nad zwierzakiem - konie nierzadko osiągają 25 rok życia, część z nich dożywa trzydziestych urodzin. Jeśli zamierzamy opiekować się koniem do końca jego dni, warto zadbać o spokojną emeryturę i odpoczynek.

2020-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń ponosi w terenie!

Przejażdżki terenowe to świetne urozmaicenie codziennej monotonii stajennej. To także dobry sposób na spędzenie wolnego czasu w miły sposób, nie tylko podczas tradycyjnej jazdy na ujeżdżalni. Oczywiście bezpieczeństwo to podstawa, więc co w przypadku kiedy Wasz koń ponosi w terenie?

2020-03-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Derkować czy nie derkować ?

Tegoroczna zima była wyjątkowo łagodna, w całym kraju nie było wielotygodniowych mrozów i odpadów śniegu; niemniej kwestia derkowania koni to temat, z którym warto się zaznajomić już przy pierwszych jesiennych chłodach.

2020-03-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Zakwasy u koni

Nasz wierzchowiec, podobnie jak my sami, może odczuwać ból i dyskomfort w przeciążonych mięśniach - taki stan popularnie nazywamy zakwasami. Mikrouszkodzenia mięśni mogą zdarzyć się na każdym etapie treningu, nawet u koni użytkowanych amatorsko.

2020-03-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zajmować się młodym koniem?

Wielu amatorów jeździectwa marzy o własnym koniu, wychowanym od źrebaka i samodzielnie ujeżdżonym; niestety wychowanie i praca z młodymi końmi jest trudna i zdecydowanie niepolecana początkującym osobom.

2020-02-17

Czytaj » 0