12,810 pytań - 14,619 odpowiedzi - 828 komentarzy

Porady: O co chodzi z pianą w pysku ?

Data publikacji: 2019-11-25

 

Wędzidło, które znajduje się w pysku konia, niejako skłania zwierzaka do żucia; nie bez powodu wielu producentów sprzętu jeździeckiego prześciga się w opracowywaniu materiałów przyjaznych koniom.

Przeżuwanie wędzidła to na ogół dobry objaw - koń akceptuje kontakt, nie zapiera się i rozluźnia szyję wraz z potylicą. W trakcie prawidłowej pracy pod siodłem czy na lonży koń powinien cały czas miękko odpowiadać na pomoce jeźdźca, bez szarpania i zagryzania wędzidła; łagodne żucie kiełzna powoduje produkcję śliny, która jest widoczna na zewnątrz pyska w postaci piany.

Pamiętajcie, że obecność śliny na pysku nie jest wyznacznikiem dobrego przyjęcia wędzidła - są konie, które w trakcie jazdy wściekle zagryzają i mielą wędzidłem wewnątrz jamy ustnej, co nie ma nic wspólnego z poprawnym kontaktem. Warto wtedy przede wszystkim sprawdzić stan uzębienia, dopasowanie ogłowia oraz wędzidła (popularna oliwka nie zawsze jest dobrze tolerowana przez konie), najczęściej dobrze sprawdzają się wędzidła podwójnie łamane z łącznikiem wykonanym ze specjalnych stopów metali. Każdy koń ma własne indywidualne preferencje dotyczące zarówno rodzaju ogłowia, nachrapnika czy wędzidła - warto próbować i szukać idealnego rozwiązania!

Są konie, które mimo najlepszych i najkorzystniejszych pomysłów oraz poprawnej jeździe nie będą miały piany na pysku, a są zwierzaki które będą się śliniły nawet podczas lekkiej nauki jazdy na lonży - to też kwestia indywidualna. Ślina na pysku nie jest celem samym w sobie - nie warto słuchać pseudoekspertów uważających, że jeśli koń nie pokazuje piany ze śliny, to świadczy to o kiepskiej jeździe.

Obfite ślinienie się koni, zarówno w trakcie jazdy jak i poza aktywnością, może być też objawem niekorzystnym - zdarza się tak przy złamaniach kości np. szczęki bądź przy uszkodzeniach zębów. Może to też być objaw gastryczny, związany z trudnościami przy przełykaniu chociażby śliny. 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Co to znaczy, że koń baskiluje ?

Pewnie nie raz słyszeliście, że dany koń dobrze/poprawnie baskiluje lub ma nieprawidłowy baskil; ten termin odnosi się do skoków przez przeszkody i jest związany z techniką pokonywania przeszkody przez zwierzaka.

2019-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jakie siodło wybrać ?

Na rynku produktów jeździeckich znajdziemy co najmniej kilkunastu wytwórców siodeł, które różnią się pomiedzy sobą jakością wykonania ale i przeznaczeniem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak znaleźć idealne siodło dla amatorów!

2019-10-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto zacząć naukę jazdy konnej w wieku +30, +40 lat ?

Wielu dorosłych jeźdźców zaczęło swoją przygodę z tym sportem będąc dziećmi bądź młodzieżą, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopiero po trzydziestce czy czterdziestce zrealizować swoje marzenia o galopie na końskim grzbiecie!

2019-10-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zabrać ze sobą na rajd ?

Jesień właśnie się rozpoczęła, a wraz z nią nadszedł czas na terenowe przejażdżki po ścierniskach, wśród złotych, spadających liści. Podpowiemy Wam co zabrać na długie rajdy – kilka dni w siodle brzmi jak świetny wypoczynek!

2019-09-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Pewnie każdy z Was miał kiedyś sytuację, gdzie czuliście duże podekscytowanie Waszego zwierzaka – spięcie całego ciała, nastawienie uszu i głośne wypuszczanie powietrza chrapami to najbardziej rozpoznawalne sygnały pobudzenia. Jak sobie z tym poradzić ?

2019-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: 5 elementów dobrego rozprężenia

Wakacje się skończyły, a wraz z nimi intensywny sezon startowy - ale to nie oznacza, że skończyły się wszystkie zawody! W każdym województwie praktycznie do późnej jesieni są organizowane konkursy na każdym poziomie, od zawodów towarzyskich przez regionalne do Mistrzostw Polski we wszystkich dyscyplinach.

2019-09-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń jest pusty na kontakcie ?

Wielu jeźdźcow ma problem z jazdą na poprawnym kontakcie - pewnie każdy z Was miał problem z koniem, który ciągnie, szarpie głową bądź właśnie jest pusty. Tylko co to właściwie oznacza, bo przecież jak koń może być pusty ?

2019-08-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mam problem z założeniem ogłowia!

Wiele koni wybitnie nie przepada za dotykaniem uszu, a czasem jest to koniecznie w trakcie ubierania ogłowia - co zrobić, kiedy koń wysoko zadziera głowę bądź szarpie nią na boki?

2019-07-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ocena kondycji konia (BCS)

Aby profesjonalnie ocenić aktualny stan konia, nie wystarczy powierzchowny rzut okiem i stwierdzenie, że wszystko jest w porządku - mamy do dyspozycji dziewięciostopniową skalę, która w łatwy i obiektywny sposób pozwoli na ocenę kondycji każdego wierzchowca!

2019-06-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić dosiad ?

Pewnie wielu z Was marzy o idealnym dosiadzie: dobra równowaga, proste plecy i stabilna łydka - brzmi łatwo, prawda ? Sami pewnie wiecie, że w praktyce uzyskanie poprawnej sylwetki w trakcie jazdy nie jest takie oczywiste. Ba, czołowi zawodnicy cały czas szlifują swój dosiad, bo nie jest to cel sam w sobie!

2019-06-09

Czytaj » 0