12,821 pytań - 15,227 odpowiedzi - 927 komentarzy

Porady: Jakie siodło wybrać ?

Data publikacji: 2019-10-23

 

Zdecydowana większość jeźdźców uprawia ten sport dla przyjemności, traktując go jako hobby i pasję; oczywiście nie wyklucza to podnoszenia kwalifikacji oraz uczestnictwa w zawodach, także tych oficjalnych. 

Siodło jest takim elementem wyposażenia konia, na którym nie warto oszczędzać - dobrej jakości sprzęt będzie nam służył na lata, podnosząc komfort jazdy. Pamietajcie, że nie ma jednego idealnego i uniwersalnego siodła na konie! Mimo wielu systemów amortyzacji i sposobów wymiany łęków czy poduszek, każde siodło nalezy indywidualnie wybierać dla konia i jeźdźca.

Oto kilka najważniejszych cech siodeł, które warto rozważyć:

  • materiał: najtrwalsza jest skóra naturalna, która dobrze zakonserwowana będzie służyć nam na lata; wymaga odpowiedniego czyszczenia i regularnego stosowania środków. Tańsze i lżejsze są siodła z materiałów syntetycznych, które cieszą się popularnością szczególnie wśród jeźdźców terenowych i rajdowych - możemy je łatwo doczyścić ze wszystkich zabrudzeń, bez konieczności impregnacji.
  • przeznaczenie: najważniejsza cecha siodła. Dla amatorów najpewniejszym rozwiązaniem będzie siodło wszechstronne - sprawdzi się w codziennej pracy, na przejażdżki terenowe oraz nawet na zawody, oczywiście skokowe. Wśród takich siodeł znajdziecie też modele o profilu skokowym bądź ujeżdżeniowym - to w dalszym ciągu siodła wszechstronne, ale ukierunkowe na jedną z dyscyplin (różna długość tybinki i głębokość siedziska). Jeśli zamierzacie spędzać czas w terenie, warto rozważyć siodło rajdowe - charakteryzuje się niską wagą i dużym stopniem komfortu, z uwagi na szerokie siedzisko, co ułatwia wielogodzinne przejażdżki.
  • budowa siodła: producenci siodłem prześcigają się we wprowadzaniu nowinek technologicznych w swoich wyrobach. Jedną z istotnych rożnic jest ilość tybinek: większość siodeł posiada dwie tybinki. Istniejszą siodła jednotybinkowe, które zapewniają lepszy kontakt z koniem ale wymagają stabilnego dosiadu i precyzyjnych pomocy.
  • budżet: praktycznie nie ma ograniczeń cenowych, najdroższe modele potrafią kosztować 20 tysięcy złotych! Oczywiście wybór siodła należy dostosować do naszych możliwości - często można znaleźć siodła używane w dobrej cenie, niektóre sklepy jeździeckie oferują sprzedaż siodeł na raty.
comments powered by Disqus
Porady

Porady: Ratunku, mój koń ponosi w terenie!

Przejażdżki terenowe to świetne urozmaicenie codziennej monotonii stajennej. To także dobry sposób na spędzenie wolnego czasu w miły sposób, nie tylko podczas tradycyjnej jazdy na ujeżdżalni. Oczywiście bezpieczeństwo to podstawa, więc co w przypadku kiedy Wasz koń ponosi w terenie?

2020-03-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Derkować czy nie derkować ?

Tegoroczna zima była wyjątkowo łagodna, w całym kraju nie było wielotygodniowych mrozów i odpadów śniegu; niemniej kwestia derkowania koni to temat, z którym warto się zaznajomić już przy pierwszych jesiennych chłodach.

2020-03-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Zakwasy u koni

Nasz wierzchowiec, podobnie jak my sami, może odczuwać ból i dyskomfort w przeciążonych mięśniach - taki stan popularnie nazywamy zakwasami. Mikrouszkodzenia mięśni mogą zdarzyć się na każdym etapie treningu, nawet u koni użytkowanych amatorsko.

2020-03-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zajmować się młodym koniem?

Wielu amatorów jeździectwa marzy o własnym koniu, wychowanym od źrebaka i samodzielnie ujeżdżonym; niestety wychowanie i praca z młodymi końmi jest trudna i zdecydowanie niepolecana początkującym osobom.

2020-02-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie ułożyć cavaletti ?

Jazda po drążkach i koziołkach to cenne narzędzie treningowe niezależnie od stopnia wytrenowania - przyda się jako urozmaicenie zarówno dla młodych koni jak i początkujących jeźdźców. Dowiecie się dzisiaj, jak prawidłowo rozłożyć drążki tak aby jazda była efektywna!

2020-01-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń stoi niespokojnie przy wsiadaniu!

Niespokojne stanie w trakcie wsiadania to nie tylko niewłaściwe zachowanie konia - to także skrajnie niebezpieczna sytuacja, która może prowadzić do poważnych wypadków. To właśnie w trakcie wsiadania i zsiadania zdarzają się najpoważniejsze urazy związane z uwięzieniem stopy w strzemieniu i przeciągnięciu jeźdźca po ziemi.

2019-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przerwać grzywę?

Być może dla niektórych z Was termin "przerywanie grzywy" brzmi niezrozumiale, bo przecież w jaki sposób można przerwać grzywę - a to dosłowna nazwa, oznaczająca przerzedzenie zbyt bujnego owłosienia u koni.

2019-12-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ćwiczenia oddechowe dla jeźdźca

Oddychanie jest całkowicie niezależnym procesem, zapewniającym życie - prawidłowe oddychanie odpowiednio natlenia organizm, nie męczymy się tak szybko. Warto poznać zasady prawidłowego oddychania w trakcie jazdy konnej, dzięki czemu nie złapie nas zadyszka!

2019-12-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z pianą w pysku ?

Wielu laików niezwiązanych z jeździectwem uważa, że obecność piany na pysku konia świadczy o złym traktowaniu, wręcz znęcaniu się nad wierzchowcem; od razu uspokajamy - to całkowicie normalna reakcja na obecność wędzidła w pysku!

2019-11-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń baskiluje ?

Pewnie nie raz słyszeliście, że dany koń dobrze/poprawnie baskiluje lub ma nieprawidłowy baskil; ten termin odnosi się do skoków przez przeszkody i jest związany z techniką pokonywania przeszkody przez zwierzaka.

2019-11-10

Czytaj » 0