12,808 pytań - 14,569 odpowiedzi - 828 komentarzy

Porady: Jakie siodło wybrać ?

Data publikacji: 2019-10-23

 

Zdecydowana większość jeźdźców uprawia ten sport dla przyjemności, traktując go jako hobby i pasję; oczywiście nie wyklucza to podnoszenia kwalifikacji oraz uczestnictwa w zawodach, także tych oficjalnych. 

Siodło jest takim elementem wyposażenia konia, na którym nie warto oszczędzać - dobrej jakości sprzęt będzie nam służył na lata, podnosząc komfort jazdy. Pamietajcie, że nie ma jednego idealnego i uniwersalnego siodła na konie! Mimo wielu systemów amortyzacji i sposobów wymiany łęków czy poduszek, każde siodło nalezy indywidualnie wybierać dla konia i jeźdźca.

Oto kilka najważniejszych cech siodeł, które warto rozważyć:

  • materiał: najtrwalsza jest skóra naturalna, która dobrze zakonserwowana będzie służyć nam na lata; wymaga odpowiedniego czyszczenia i regularnego stosowania środków. Tańsze i lżejsze są siodła z materiałów syntetycznych, które cieszą się popularnością szczególnie wśród jeźdźców terenowych i rajdowych - możemy je łatwo doczyścić ze wszystkich zabrudzeń, bez konieczności impregnacji.
  • przeznaczenie: najważniejsza cecha siodła. Dla amatorów najpewniejszym rozwiązaniem będzie siodło wszechstronne - sprawdzi się w codziennej pracy, na przejażdżki terenowe oraz nawet na zawody, oczywiście skokowe. Wśród takich siodeł znajdziecie też modele o profilu skokowym bądź ujeżdżeniowym - to w dalszym ciągu siodła wszechstronne, ale ukierunkowe na jedną z dyscyplin (różna długość tybinki i głębokość siedziska). Jeśli zamierzacie spędzać czas w terenie, warto rozważyć siodło rajdowe - charakteryzuje się niską wagą i dużym stopniem komfortu, z uwagi na szerokie siedzisko, co ułatwia wielogodzinne przejażdżki.
  • budowa siodła: producenci siodłem prześcigają się we wprowadzaniu nowinek technologicznych w swoich wyrobach. Jedną z istotnych rożnic jest ilość tybinek: większość siodeł posiada dwie tybinki. Istniejszą siodła jednotybinkowe, które zapewniają lepszy kontakt z koniem ale wymagają stabilnego dosiadu i precyzyjnych pomocy.
  • budżet: praktycznie nie ma ograniczeń cenowych, najdroższe modele potrafią kosztować 20 tysięcy złotych! Oczywiście wybór siodła należy dostosować do naszych możliwości - często można znaleźć siodła używane w dobrej cenie, niektóre sklepy jeździeckie oferują sprzedaż siodeł na raty.
comments powered by Disqus
Porady

Porady: Co to znaczy, że koń baskiluje ?

Pewnie nie raz słyszeliście, że dany koń dobrze/poprawnie baskiluje lub ma nieprawidłowy baskil; ten termin odnosi się do skoków przez przeszkody i jest związany z techniką pokonywania przeszkody przez zwierzaka.

2019-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto zacząć naukę jazdy konnej w wieku +30, +40 lat ?

Wielu dorosłych jeźdźców zaczęło swoją przygodę z tym sportem będąc dziećmi bądź młodzieżą, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopiero po trzydziestce czy czterdziestce zrealizować swoje marzenia o galopie na końskim grzbiecie!

2019-10-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zabrać ze sobą na rajd ?

Jesień właśnie się rozpoczęła, a wraz z nią nadszedł czas na terenowe przejażdżki po ścierniskach, wśród złotych, spadających liści. Podpowiemy Wam co zabrać na długie rajdy – kilka dni w siodle brzmi jak świetny wypoczynek!

2019-09-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Pewnie każdy z Was miał kiedyś sytuację, gdzie czuliście duże podekscytowanie Waszego zwierzaka – spięcie całego ciała, nastawienie uszu i głośne wypuszczanie powietrza chrapami to najbardziej rozpoznawalne sygnały pobudzenia. Jak sobie z tym poradzić ?

2019-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: 5 elementów dobrego rozprężenia

Wakacje się skończyły, a wraz z nimi intensywny sezon startowy - ale to nie oznacza, że skończyły się wszystkie zawody! W każdym województwie praktycznie do późnej jesieni są organizowane konkursy na każdym poziomie, od zawodów towarzyskich przez regionalne do Mistrzostw Polski we wszystkich dyscyplinach.

2019-09-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń jest pusty na kontakcie ?

Wielu jeźdźcow ma problem z jazdą na poprawnym kontakcie - pewnie każdy z Was miał problem z koniem, który ciągnie, szarpie głową bądź właśnie jest pusty. Tylko co to właściwie oznacza, bo przecież jak koń może być pusty ?

2019-08-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mam problem z założeniem ogłowia!

Wiele koni wybitnie nie przepada za dotykaniem uszu, a czasem jest to koniecznie w trakcie ubierania ogłowia - co zrobić, kiedy koń wysoko zadziera głowę bądź szarpie nią na boki?

2019-07-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ocena kondycji konia (BCS)

Aby profesjonalnie ocenić aktualny stan konia, nie wystarczy powierzchowny rzut okiem i stwierdzenie, że wszystko jest w porządku - mamy do dyspozycji dziewięciostopniową skalę, która w łatwy i obiektywny sposób pozwoli na ocenę kondycji każdego wierzchowca!

2019-06-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić dosiad ?

Pewnie wielu z Was marzy o idealnym dosiadzie: dobra równowaga, proste plecy i stabilna łydka - brzmi łatwo, prawda ? Sami pewnie wiecie, że w praktyce uzyskanie poprawnej sylwetki w trakcie jazdy nie jest takie oczywiste. Ba, czołowi zawodnicy cały czas szlifują swój dosiad, bo nie jest to cel sam w sobie!

2019-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Błędy przy lonżowaniu

Lonżowanie to rewelacyjna metoda treningowa, często bagatelizowana przez laików bądź kojarzona z bezmyślnym przeganianiem konia w kółko - nic bardziej mylnego! Podpowiemy Wam dzisiaj, jak uniknąć typowych błędów towarzyszącym lonżowaniu.

2019-05-28

Czytaj » 0