Pewnie każdy z Was spotkał się kiedyś z koniem, który ma nadwrażliwe uszy i absolutnie nie można ich dotykać - znacie to ? Problemy z ubieraniem kantara czy ogłowia często kosztują nas mase nerwów, nie mówiąc o zdenerowowaniu zwierzaka; czasem są sytuacje, kiedy musimy szybko zareagować i ubrać koniowi kantar, chciażby sprowadzając go z pastwiska przy groźnej burzy.
Uszy u koni są wrażliwą częścią ciała i od samego początku, od pierwszych dni życia powinny być traktowane delikatnie; niedozwolone jest ciągnięcie czy szarpanie! Wiele histerycznych reakcji bierze się właśnie z niewłaściwego traktowania w okresie źrebięcym czy młodzieńczym; pamiętajcie, że konie są gatunkiem płochliwym i z natury mają wyczulone zmysły. Słuch jest bardzo ważny w codziennym funkcjonowaniu, pozwala na określenie kierunku ewentualnego zagrożenia, nawet jeśli jest to bażant w leśnych zaroślach :)
Jeśli Wasz wierzchowiec wybitnie nie lubi dotykania uszu, to warto poświęcić trochę czasu i pracy, aby przekonać go do dotyku w tym miejscu; zaczynamy od szyi, powoli przesuwając dłoń w stronę potylicy. Jeśli zauważymy jakąkolwiek nerwową reakcję np.trzepanie głową, szarpnięcie czy spięcie całego ciała, to odpuszczamy; takie odczulanie zaplanujmy na conajmniej kilka, kilkanaście dni. Warto mieć też przy sobie smaczki, które skłonią zwierzaka do opuszczenia szyi w późniejszym stadium :) nigdy nie łapiemy gwałtownie za uszy i nie przytrzymujemy konia, grozi to odsadzeniem! Przy zakładaniu kantara czy oglowia staramy się omijać tę cześć ciała, nie przeciągamy ich na siłę - chyba nikt z nas nie chciałby być szarpany za uszy?
Dla wrażliwych osobników znajdziemy specjalnie profilowane ogłowia, które posiadają anatomicznie ukształtowany pasek potyliczny - nie naciska on na nasadę uszu, przez co jest bardzo dobrze przyjmowany przez wiele koni, poprawia rozluźnienie i przyjęcie wędzidła.
Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.
2022-06-30
Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!
2022-05-15
Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.
2022-05-13
Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.
2022-04-10
Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.
2022-01-25
W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!
2022-01-18
Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!
2022-01-06
Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!
2021-11-28