12,824 pytań - 15,502 odpowiedzi - 932 komentarzy

Porady: Ratunku, mam problem z założeniem ogłowia!

Data publikacji: 2019-07-20

Pewnie każdy z Was spotkał się kiedyś z koniem, który ma nadwrażliwe uszy i absolutnie nie można ich dotykać - znacie to ? Problemy z ubieraniem kantara czy ogłowia często kosztują nas mase nerwów, nie mówiąc o zdenerowowaniu zwierzaka; czasem są sytuacje, kiedy musimy szybko zareagować i ubrać koniowi kantar, chciażby sprowadzając go z pastwiska przy groźnej burzy. 

Uszy u koni są wrażliwą częścią ciała i od samego początku, od pierwszych dni życia powinny być traktowane delikatnie; niedozwolone jest ciągnięcie czy szarpanie! Wiele histerycznych reakcji bierze się właśnie z niewłaściwego traktowania w okresie źrebięcym czy młodzieńczym; pamiętajcie, że konie są gatunkiem płochliwym i z natury mają wyczulone zmysły. Słuch jest bardzo ważny w codziennym funkcjonowaniu, pozwala na określenie kierunku ewentualnego zagrożenia, nawet jeśli jest to bażant w leśnych zaroślach :)

 

Jeśli Wasz wierzchowiec wybitnie nie lubi dotykania uszu, to warto poświęcić trochę czasu i pracy, aby przekonać go do dotyku w tym miejscu; zaczynamy od szyi, powoli przesuwając dłoń w stronę potylicy. Jeśli zauważymy jakąkolwiek nerwową reakcję np.trzepanie głową, szarpnięcie czy spięcie całego ciała, to odpuszczamy; takie odczulanie zaplanujmy na conajmniej kilka, kilkanaście dni. Warto mieć też przy sobie smaczki, które skłonią zwierzaka do opuszczenia szyi w późniejszym stadium :) nigdy nie łapiemy gwałtownie za uszy i nie przytrzymujemy konia, grozi to odsadzeniem! Przy zakładaniu kantara czy oglowia staramy się omijać tę cześć ciała, nie przeciągamy ich na siłę - chyba nikt z nas nie chciałby być szarpany za uszy?

Dla wrażliwych osobników znajdziemy specjalnie profilowane ogłowia, które posiadają anatomicznie ukształtowany pasek potyliczny - nie naciska on na nasadę uszu,  przez co jest bardzo dobrze przyjmowany przez wiele koni, poprawia rozluźnienie i przyjęcie wędzidła.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Co zrobić z koniem w trakcie wyjazdu ?

Posiadanie własnego konia wiąże się z niezależnością ale i ogromną odpowiedzialnością, nie tylko finansową. Koń musi mieć zapewnioną dobrą opiekę i pożywienie niezależnie od naszej sytuacji ekonomicznej czy planów na przyszłość - to żywe zwierzę, które potrzebuje dobrych warunków.

2020-05-28

Czytaj » 0

Porady

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Wiele koni denerwuje się w trakcie dociągania popręgu - straszenie, tulenie uszu, próby ugryzienia czy niekontrolowane przemieszanie się należą do typowych zachowań. Warto przyjrzeć się temu problemowi, gdyż czasem może to być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

2020-04-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Gdzie kupić konia ?

Kupno konia to poważna decyzja na wiele lat, konie nierzadko dożywają nawet 25 roku życia; aby czerpać prawdziwą przyjemność z kontaktu ze zwierzakiem, warto przemyśleć jakiego konia chcemy mieć na własność.

2020-04-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy odstawić konia na emeryturę?

Posiadanie konia wiąże się z długoletnią opieką nad zwierzakiem - konie nierzadko osiągają 25 rok życia, część z nich dożywa trzydziestych urodzin. Jeśli zamierzamy opiekować się koniem do końca jego dni, warto zadbać o spokojną emeryturę i odpoczynek.

2020-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń ponosi w terenie!

Przejażdżki terenowe to świetne urozmaicenie codziennej monotonii stajennej. To także dobry sposób na spędzenie wolnego czasu w miły sposób, nie tylko podczas tradycyjnej jazdy na ujeżdżalni. Oczywiście bezpieczeństwo to podstawa, więc co w przypadku kiedy Wasz koń ponosi w terenie?

2020-03-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Derkować czy nie derkować ?

Tegoroczna zima była wyjątkowo łagodna, w całym kraju nie było wielotygodniowych mrozów i odpadów śniegu; niemniej kwestia derkowania koni to temat, z którym warto się zaznajomić już przy pierwszych jesiennych chłodach.

2020-03-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Zakwasy u koni

Nasz wierzchowiec, podobnie jak my sami, może odczuwać ból i dyskomfort w przeciążonych mięśniach - taki stan popularnie nazywamy zakwasami. Mikrouszkodzenia mięśni mogą zdarzyć się na każdym etapie treningu, nawet u koni użytkowanych amatorsko.

2020-03-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zajmować się młodym koniem?

Wielu amatorów jeździectwa marzy o własnym koniu, wychowanym od źrebaka i samodzielnie ujeżdżonym; niestety wychowanie i praca z młodymi końmi jest trudna i zdecydowanie niepolecana początkującym osobom.

2020-02-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie ułożyć cavaletti ?

Jazda po drążkach i koziołkach to cenne narzędzie treningowe niezależnie od stopnia wytrenowania - przyda się jako urozmaicenie zarówno dla młodych koni jak i początkujących jeźdźców. Dowiecie się dzisiaj, jak prawidłowo rozłożyć drążki tak aby jazda była efektywna!

2020-01-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń stoi niespokojnie przy wsiadaniu!

Niespokojne stanie w trakcie wsiadania to nie tylko niewłaściwe zachowanie konia - to także skrajnie niebezpieczna sytuacja, która może prowadzić do poważnych wypadków. To właśnie w trakcie wsiadania i zsiadania zdarzają się najpoważniejsze urazy związane z uwięzieniem stopy w strzemieniu i przeciągnięciu jeźdźca po ziemi.

2019-12-28

Czytaj » 0