12,739 pytań - 14,298 odpowiedzi - 826 komentarzy

Porady: Ratunku, mam problem z założeniem ogłowia!

Data publikacji: 2019-07-20

Pewnie każdy z Was spotkał się kiedyś z koniem, który ma nadwrażliwe uszy i absolutnie nie można ich dotykać - znacie to ? Problemy z ubieraniem kantara czy ogłowia często kosztują nas mase nerwów, nie mówiąc o zdenerowowaniu zwierzaka; czasem są sytuacje, kiedy musimy szybko zareagować i ubrać koniowi kantar, chciażby sprowadzając go z pastwiska przy groźnej burzy. 

Uszy u koni są wrażliwą częścią ciała i od samego początku, od pierwszych dni życia powinny być traktowane delikatnie; niedozwolone jest ciągnięcie czy szarpanie! Wiele histerycznych reakcji bierze się właśnie z niewłaściwego traktowania w okresie źrebięcym czy młodzieńczym; pamiętajcie, że konie są gatunkiem płochliwym i z natury mają wyczulone zmysły. Słuch jest bardzo ważny w codziennym funkcjonowaniu, pozwala na określenie kierunku ewentualnego zagrożenia, nawet jeśli jest to bażant w leśnych zaroślach :)

 

Jeśli Wasz wierzchowiec wybitnie nie lubi dotykania uszu, to warto poświęcić trochę czasu i pracy, aby przekonać go do dotyku w tym miejscu; zaczynamy od szyi, powoli przesuwając dłoń w stronę potylicy. Jeśli zauważymy jakąkolwiek nerwową reakcję np.trzepanie głową, szarpnięcie czy spięcie całego ciała, to odpuszczamy; takie odczulanie zaplanujmy na conajmniej kilka, kilkanaście dni. Warto mieć też przy sobie smaczki, które skłonią zwierzaka do opuszczenia szyi w późniejszym stadium :) nigdy nie łapiemy gwałtownie za uszy i nie przytrzymujemy konia, grozi to odsadzeniem! Przy zakładaniu kantara czy oglowia staramy się omijać tę cześć ciała, nie przeciągamy ich na siłę - chyba nikt z nas nie chciałby być szarpany za uszy?

Dla wrażliwych osobników znajdziemy specjalnie profilowane ogłowia, które posiadają anatomicznie ukształtowany pasek potyliczny - nie naciska on na nasadę uszu,  przez co jest bardzo dobrze przyjmowany przez wiele koni, poprawia rozluźnienie i przyjęcie wędzidła.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Ocena kondycji konia (BCS)

Aby profesjonalnie ocenić aktualny stan konia, nie wystarczy powierzchowny rzut okiem i stwierdzenie, że wszystko jest w porządku - mamy do dyspozycji dziewięciostopniową skalę, która w łatwy i obiektywny sposób pozwoli na ocenę kondycji każdego wierzchowca!

2019-06-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić dosiad ?

Pewnie wielu z Was marzy o idealnym dosiadzie: dobra równowaga, proste plecy i stabilna łydka - brzmi łatwo, prawda ? Sami pewnie wiecie, że w praktyce uzyskanie poprawnej sylwetki w trakcie jazdy nie jest takie oczywiste. Ba, czołowi zawodnicy cały czas szlifują swój dosiad, bo nie jest to cel sam w sobie!

2019-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Błędy przy lonżowaniu

Lonżowanie to rewelacyjna metoda treningowa, często bagatelizowana przez laików bądź kojarzona z bezmyślnym przeganianiem konia w kółko - nic bardziej mylnego! Podpowiemy Wam dzisiaj, jak uniknąć typowych błędów towarzyszącym lonżowaniu.

2019-05-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Głowa do góry!

Pozycja głowy jeźdźca w trakcie jazdy jest często pomijana przez rekreacyjnych jeźdźców, a ma ogromny wpływ na prawidłowe ustawienie ciała. Wiele osób odruchowo patrzy w dół, co zaburza równowagę i utrudnia poprawny dosiad.

2019-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ubezpieczenie koni

Leczenie weterynaryjne naszych wierzchowców potrafi być niezwykle kosztowne - standardem są zabiegi i operacje, za które trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego coraz więcej właścicieli koni decyduje się na ubezpieczenie swoich zwierzaków, by w razie choroby czy urazu móc domagać się wypłaty odszkodowania.

2019-03-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić odskok przed przeszkodą ?

Pewnie każdy jeździec w trakcie skoków doświadczył sytuacji, że odskok wypadał zbyt daleko bądź blisko przeszkody co w konsekwencji zaburzało prawidłową technikę pokonywania przeszkody. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, gdyż odpowiedni moment odbicia od ziemi jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa konia oraz jeźdźca!

2019-02-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0