12,739 pytań - 14,298 odpowiedzi - 826 komentarzy

Stajnia: Ściółka z pelletu

Data publikacji: 2019-07-17

 

fot. www.energet.com.pl

Szeroko rozumiane problemy oddechowe czy kopytowe wśród koni są już właściwie codziennością - niestety główna przyczyna tkwi w nieodpowiednich warunkach chowu. Konie nie są przystosowane do spędzania 20h w boksach w stajniach, które często są źle wentylowane, zagrzybione i pełne kurzu. Jakość słomy stosowanej do ścielenia boksów też nierzadko pozostawia wiele do życzenia - właściciele stajni szukając oszczędności, wybierają najtańszy produkt, często po prostu zapleśniały.

Świetną alternatywą dla słomy jest pellet (granulat), produkowany ze słomy czy trocin drzew iglastych (czasem też liściastych) poddanych ściskaniu i granulacji. W ofercie wielu producentów znajdziemy różne granulaty, o różnych składzie i wielkości granulek; dla koni można oczywiście stosować ten o większej średnicy.

Główną zaletą pelletu jest fakt, iż jest niepylący i pozbawiony zanieczyszczeń - idealna opcja dla alergików.

Jest wydajny, na pierwsze ścielenie boksu należy przeznaczyć ok.15 worków o pojemności 20kg, które należy zwilżyć wodą. Po nabraniu wody, pellet tworzy miękki "materac", który wymaga jedynie codziennego wybrania odchodów i czasem dosypania jednego worka; w zależności od czasu spędzanego w boksie przez konia jak i indywidualnych peferencji zwierzaka (niektóre konie brudzą, rozkopując kupy po całym boksie), całkowita zmiana ściółki następuje po miesiącu. Miesięczny koszt zużycia pelletu jest ok.20-30% wyższy niż w przypadku stosowania słomy, ale korzyści zdrowotne są nieocenione.

Pellet jest bezpieczny, nawet jeśli zwierzaki go zjedzą, to nie stwarza zagrożenia; oczywiście jesli nasz koń ma skłonność do kolek czy ma wrzody, to warto zasięgnąć powady lekarza, być może np.torf będzie lepszym rozwiązaniem. Przy stosowaniu wszelkich ściółek poza słomą, obowiązkowo dbamy o stały zapas siana dobrej jakości - pasza objętościowo jest najważniejsza.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Podłoże Reitex

Jedną z ważnych kwestii przy planowaniu stajni czy ośrodka jeździeckiego, jest zapewnienie placu z odpowiednim podłożem; u naszych zachodnich sąsiadów, dużą popularnością cieszy się specyficzne bezpiaskowe podłoże Reitex, które i u nas zdobywa coraz więcej zwolenników.

2019-07-08

Czytaj » 0

Stajnia

Jak przygotować pastwiska ?

Za oknem słoneczna pogoda, coraz cieplejsze i dłuższe dni powodują zazielenianie się pól, krzewów i drzew; warto solidnie zadbać o padoki oraz pastwiska, aby były świetnie przygotowane do sezonu pastwiskowego!

2019-04-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Myszy i inne gryzonie

Obecność myszy i szczurów to częste, ale niepożądane zjawisko w wielu stajniach i ośrodkach jeździeckich - optymalna temperatura i ogrom pożywienia w postaci zboża (owies) czynią te miejsca niezwykle atrakcyjnymi dla gryzoni. Niestety, te zwierzęta nie są bezpiecznym towarzystwem dla naszych wierzchowców.

2019-03-21

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na nudę w boksie

Zdarza się, że z różnych przyczyn nasz zwierzak musi spędzić dłuższy czas w boksie. Wiele koni buntuje się wtedy, kopiąc i gryząć wyposażenie - to wyjątkowo frustrujące ale i niebezpieczne, więc warto poznać kilka sposób na nudę!

2018-12-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Zasady korzystania z hali

Wraz z nadejściem pierwszych jesiennych i ponurych dni, niektórzy z nas przenoszą swoje lekcje i treningi na krytą ujeżdżalnię - zazwyczaj ma ona mniejsze wymiary niż zewnętrzne place, co może powodować pewne konflikty pomiędzy jeźdźcami. Podpowiemy Wam jak przetrwać okres halowy :)

2018-11-09

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Idealne stado

Jedną z najważniejszych potrzeb naszego wierzchowca to potrzeba kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku - konie zawsze powinny mieć towarzysza w stajni, koza lub owca nie wystarczą! Podpowiemy Wam jak stworzyć idealne i bezkonfliktowe stado w Waszej stajni :)

2018-09-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pierwsza pomoc dla jeźdźców

Pewnie każdy z nas zna podstawowe zasady dotyczące pierwszej pomocy naszych wierzchowców, ale przecież równie często zdarzają się wypadki wśród osób przebywających w stajni. Życie ludzkie jest przecież niezwykle ważne i często liczą się sekundy!

2018-07-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przydomowa stajnia

Wielu miłośników koni marzy o posiadaniu koni niedaleko miejsca zamieszkania - któż z nas nie chciałby widzieć swoich wierzchowców z okien domu ? Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które przedstawimy Wam w poniższym artykule!

2018-07-16

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Paddock paradise

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie wolnego czasu naszych koni jest idea padoków, które zachęcają zwierzaki do swobodnego ruchu. To dość nowa koncepcja, która szybko zyskuje wielu zwolenników na całym świecie.

2018-06-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Boksy czy stanowiska ?

W niektórych ośrodkach jeździeckich możemy się jeszcze spotkać z nieciekawym rozwiązaniem, wynikającym z oszczędności miejsca, czyli z utrzymywaniem koni na stanowiskach. To przykre, że w obecnych czasach ciągle są jeszcze miejsca, w których konie nie mają spełnianych podstawowych wymagań dotyczących ich dobrostanu.

2018-05-15

Czytaj » 0