12,811 pytań - 14,492 odpowiedzi - 827 komentarzy

Stajnia: Ściółka z pelletu

Data publikacji: 2019-07-17

 

Szeroko rozumiane problemy oddechowe czy kopytowe wśród koni są już właściwie codziennością - niestety główna przyczyna tkwi w nieodpowiednich warunkach chowu. Konie nie są przystosowane do spędzania 20h w boksach w stajniach, które często są źle wentylowane, zagrzybione i pełne kurzu. Jakość słomy stosowanej do ścielenia boksów też nierzadko pozostawia wiele do życzenia - właściciele stajni szukając oszczędności, wybierają najtańszy produkt, często po prostu zapleśniały.

Świetną alternatywą dla słomy jest pellet (granulat), produkowany ze słomy czy trocin drzew iglastych (czasem też liściastych) poddanych ściskaniu i granulacji. W ofercie wielu producentów znajdziemy różne granulaty, o różnych składzie i wielkości granulek; dla koni można oczywiście stosować ten o większej średnicy.

Główną zaletą pelletu jest fakt, iż jest niepylący i pozbawiony zanieczyszczeń - idealna opcja dla alergików.

Jest wydajny, na pierwsze ścielenie boksu należy przeznaczyć ok.15 worków o pojemności 20kg, które należy zwilżyć wodą. Po nabraniu wody, pellet tworzy miękki "materac", który wymaga jedynie codziennego wybrania odchodów i czasem dosypania jednego worka; w zależności od czasu spędzanego w boksie przez konia jak i indywidualnych peferencji zwierzaka (niektóre konie brudzą, rozkopując kupy po całym boksie), całkowita zmiana ściółki następuje po miesiącu. Miesięczny koszt zużycia pelletu jest ok.20-30% wyższy niż w przypadku stosowania słomy, ale korzyści zdrowotne są nieocenione.

Pellet jest bezpieczny, nawet jeśli zwierzaki go zjedzą, to nie stwarza zagrożenia; oczywiście jesli nasz koń ma skłonność do kolek czy ma wrzody, to warto zasięgnąć powady lekarza, być może np.torf będzie lepszym rozwiązaniem. Przy stosowaniu wszelkich ściółek poza słomą, obowiązkowo dbamy o stały zapas siana dobrej jakości - pasza objętościowo jest najważniejsza.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Dezynfekcja

W stajni konie spędzają sporo czasu przy tradycyjnych chowie w systemie: padokowanie w ciągu dnia i pobyt w stajni w nocy - to najpopularniejszy sposób utrzymywania koni na całym świecie. Warto zadbać o odpowiednie warunki, ponieważ często to właśnie brak higieny w stajni jest przyczyną występowania poważnych chorób u naszych zwierzaków!

2019-10-15

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka lniana

Najpopularniejszą ściółką, używaną w boksach większości stajni, jest oczywiście słoma; stosunkowo często spotykane są także trociny. Konie alergiczne i z problemami oddechowymi niestety wymagają specjalnego traktowania i stosowania specjalnych ściółek (trociny często są zapylone i nie sprawdzają się), a jedną z nich jest właśnie słoma lniana.

2019-08-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże Reitex

Jedną z ważnych kwestii przy planowaniu stajni czy ośrodka jeździeckiego, jest zapewnienie placu z odpowiednim podłożem; u naszych zachodnich sąsiadów, dużą popularnością cieszy się specyficzne bezpiaskowe podłoże Reitex, które i u nas zdobywa coraz więcej zwolenników.

2019-07-08

Czytaj » 0

Stajnia

Jak przygotować pastwiska ?

Za oknem słoneczna pogoda, coraz cieplejsze i dłuższe dni powodują zazielenianie się pól, krzewów i drzew; warto solidnie zadbać o padoki oraz pastwiska, aby były świetnie przygotowane do sezonu pastwiskowego!

2019-04-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Myszy i inne gryzonie

Obecność myszy i szczurów to częste, ale niepożądane zjawisko w wielu stajniach i ośrodkach jeździeckich - optymalna temperatura i ogrom pożywienia w postaci zboża (owies) czynią te miejsca niezwykle atrakcyjnymi dla gryzoni. Niestety, te zwierzęta nie są bezpiecznym towarzystwem dla naszych wierzchowców.

2019-03-21

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na nudę w boksie

Zdarza się, że z różnych przyczyn nasz zwierzak musi spędzić dłuższy czas w boksie. Wiele koni buntuje się wtedy, kopiąc i gryząć wyposażenie - to wyjątkowo frustrujące ale i niebezpieczne, więc warto poznać kilka sposób na nudę!

2018-12-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Zasady korzystania z hali

Wraz z nadejściem pierwszych jesiennych i ponurych dni, niektórzy z nas przenoszą swoje lekcje i treningi na krytą ujeżdżalnię - zazwyczaj ma ona mniejsze wymiary niż zewnętrzne place, co może powodować pewne konflikty pomiędzy jeźdźcami. Podpowiemy Wam jak przetrwać okres halowy :)

2018-11-09

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Idealne stado

Jedną z najważniejszych potrzeb naszego wierzchowca to potrzeba kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku - konie zawsze powinny mieć towarzysza w stajni, koza lub owca nie wystarczą! Podpowiemy Wam jak stworzyć idealne i bezkonfliktowe stado w Waszej stajni :)

2018-09-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pierwsza pomoc dla jeźdźców

Pewnie każdy z nas zna podstawowe zasady dotyczące pierwszej pomocy naszych wierzchowców, ale przecież równie często zdarzają się wypadki wśród osób przebywających w stajni. Życie ludzkie jest przecież niezwykle ważne i często liczą się sekundy!

2018-07-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przydomowa stajnia

Wielu miłośników koni marzy o posiadaniu koni niedaleko miejsca zamieszkania - któż z nas nie chciałby widzieć swoich wierzchowców z okien domu ? Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które przedstawimy Wam w poniższym artykule!

2018-07-16

Czytaj » 0