12,838 pytań - 16,874 odpowiedzi - 933 komentarzy

Stajnia: Ściółka z pelletu

Data publikacji: 2019-07-17

 

Szeroko rozumiane problemy oddechowe czy kopytowe wśród koni są już właściwie codziennością - niestety główna przyczyna tkwi w nieodpowiednich warunkach chowu. Konie nie są przystosowane do spędzania 20h w boksach w stajniach, które często są źle wentylowane, zagrzybione i pełne kurzu. Jakość słomy stosowanej do ścielenia boksów też nierzadko pozostawia wiele do życzenia - właściciele stajni szukając oszczędności, wybierają najtańszy produkt, często po prostu zapleśniały.

Świetną alternatywą dla słomy jest pellet (granulat), produkowany ze słomy czy trocin drzew iglastych (czasem też liściastych) poddanych ściskaniu i granulacji. W ofercie wielu producentów znajdziemy różne granulaty, o różnych składzie i wielkości granulek; dla koni można oczywiście stosować ten o większej średnicy.

Główną zaletą pelletu jest fakt, iż jest niepylący i pozbawiony zanieczyszczeń - idealna opcja dla alergików.

Jest wydajny, na pierwsze ścielenie boksu należy przeznaczyć ok.15 worków o pojemności 20kg, które należy zwilżyć wodą. Po nabraniu wody, pellet tworzy miękki "materac", który wymaga jedynie codziennego wybrania odchodów i czasem dosypania jednego worka; w zależności od czasu spędzanego w boksie przez konia jak i indywidualnych peferencji zwierzaka (niektóre konie brudzą, rozkopując kupy po całym boksie), całkowita zmiana ściółki następuje po miesiącu. Miesięczny koszt zużycia pelletu jest ok.20-30% wyższy niż w przypadku stosowania słomy, ale korzyści zdrowotne są nieocenione.

Pellet jest bezpieczny, nawet jeśli zwierzaki go zjedzą, to nie stwarza zagrożenia; oczywiście jesli nasz koń ma skłonność do kolek czy ma wrzody, to warto zasięgnąć powady lekarza, być może np.torf będzie lepszym rozwiązaniem. Przy stosowaniu wszelkich ściółek poza słomą, obowiązkowo dbamy o stały zapas siana dobrej jakości - pasza objętościowo jest najważniejsza.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Maty do stajni

Producenci ze świata jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, mających za zasadnie ułatwienie codziennej opieki nad końmi. Jednym z ciekawszych rozwiązań są elastyczne maty stosowane w boksach i w ciągach komunikacyjnych koni.

2020-05-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże do jazdy

W większości stajni znajdziemy miejsce, które pozwala na uprawianie jeździectwa - w większych ośrodkach będzie to profesjonalna ujeżdżalnia, w mniejszych to po prostu kawałek ogrodzonej łąki. Niezależnie od rodzaju stajni, każde podłoże przeznaczone do jazdy powinno być przede wszystkim bezpieczne dla koni.

2020-02-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zapobiec pożarom ?

W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o pożarach w stajniach, zarówno tych mniejszych jak i w większych ośrodkach jeździeckich. Często wiąże się to z poparzeniami koni, a nierzadko nawet z ich śmiercią, co jest szczególnie bolesne i trudne; podpowiemy Wam, jak zminimalizować ryzyko pożaru w stajni!

2020-02-11

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Siatki na siano

Racjonalne gospodarowanie paszami objętościowymi to priorytet każdego właściciela stajni - konie powinny mieć stały dostęp do siana, a to wymaga nakładów finansowych, dlatego ważne jest minimalizowanie strat np. z powodu wdeptania siana w ziemię na padoku.

2020-01-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z torfu

Jedną z mniej popularnych ściółek stosowanych w stajniach, jest torf - to naturalny materiał o dużych właściwościach chłonnych, przez co znajduje zastosowanie jako ściółka. Dobrze absorbuje amoniak, niwelując przykry zapach i ograniczając rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

2019-11-28

Czytaj » 0