12,821 pytań - 14,994 odpowiedzi - 923 komentarzy

Stajnia: Ściółka z pelletu

Data publikacji: 2019-07-17

 

Szeroko rozumiane problemy oddechowe czy kopytowe wśród koni są już właściwie codziennością - niestety główna przyczyna tkwi w nieodpowiednich warunkach chowu. Konie nie są przystosowane do spędzania 20h w boksach w stajniach, które często są źle wentylowane, zagrzybione i pełne kurzu. Jakość słomy stosowanej do ścielenia boksów też nierzadko pozostawia wiele do życzenia - właściciele stajni szukając oszczędności, wybierają najtańszy produkt, często po prostu zapleśniały.

Świetną alternatywą dla słomy jest pellet (granulat), produkowany ze słomy czy trocin drzew iglastych (czasem też liściastych) poddanych ściskaniu i granulacji. W ofercie wielu producentów znajdziemy różne granulaty, o różnych składzie i wielkości granulek; dla koni można oczywiście stosować ten o większej średnicy.

Główną zaletą pelletu jest fakt, iż jest niepylący i pozbawiony zanieczyszczeń - idealna opcja dla alergików.

Jest wydajny, na pierwsze ścielenie boksu należy przeznaczyć ok.15 worków o pojemności 20kg, które należy zwilżyć wodą. Po nabraniu wody, pellet tworzy miękki "materac", który wymaga jedynie codziennego wybrania odchodów i czasem dosypania jednego worka; w zależności od czasu spędzanego w boksie przez konia jak i indywidualnych peferencji zwierzaka (niektóre konie brudzą, rozkopując kupy po całym boksie), całkowita zmiana ściółki następuje po miesiącu. Miesięczny koszt zużycia pelletu jest ok.20-30% wyższy niż w przypadku stosowania słomy, ale korzyści zdrowotne są nieocenione.

Pellet jest bezpieczny, nawet jeśli zwierzaki go zjedzą, to nie stwarza zagrożenia; oczywiście jesli nasz koń ma skłonność do kolek czy ma wrzody, to warto zasięgnąć powady lekarza, być może np.torf będzie lepszym rozwiązaniem. Przy stosowaniu wszelkich ściółek poza słomą, obowiązkowo dbamy o stały zapas siana dobrej jakości - pasza objętościowo jest najważniejsza.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Podłoże do jazdy

W większości stajni znajdziemy miejsce, które pozwala na uprawianie jeździectwa - w większych ośrodkach będzie to profesjonalna ujeżdżalnia, w mniejszych to po prostu kawałek ogrodzonej łąki. Niezależnie od rodzaju stajni, każde podłoże przeznaczone do jazdy powinno być przede wszystkim bezpieczne dla koni.

2020-02-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zapobiec pożarom ?

W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o pożarach w stajniach, zarówno tych mniejszych jak i w większych ośrodkach jeździeckich. Często wiąże się to z poparzeniami koni, a nierzadko nawet z ich śmiercią, co jest szczególnie bolesne i trudne; podpowiemy Wam, jak zminimalizować ryzyko pożaru w stajni!

2020-02-11

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Siatki na siano

Racjonalne gospodarowanie paszami objętościowymi to priorytet każdego właściciela stajni - konie powinny mieć stały dostęp do siana, a to wymaga nakładów finansowych, dlatego ważne jest minimalizowanie strat np. z powodu wdeptania siana w ziemię na padoku.

2020-01-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z torfu

Jedną z mniej popularnych ściółek stosowanych w stajniach, jest torf - to naturalny materiał o dużych właściwościach chłonnych, przez co znajduje zastosowanie jako ściółka. Dobrze absorbuje amoniak, niwelując przykry zapach i ograniczając rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

2019-11-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Dezynfekcja

W stajni konie spędzają sporo czasu przy tradycyjnych chowie w systemie: padokowanie w ciągu dnia i pobyt w stajni w nocy - to najpopularniejszy sposób utrzymywania koni na całym świecie. Warto zadbać o odpowiednie warunki, ponieważ często to właśnie brak higieny w stajni jest przyczyną występowania poważnych chorób u naszych zwierzaków!

2019-10-15

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka lniana

Najpopularniejszą ściółką, używaną w boksach większości stajni, jest oczywiście słoma; stosunkowo często spotykane są także trociny. Konie alergiczne i z problemami oddechowymi niestety wymagają specjalnego traktowania i stosowania specjalnych ściółek (trociny często są zapylone i nie sprawdzają się), a jedną z nich jest właśnie słoma lniana.

2019-08-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże Reitex

Jedną z ważnych kwestii przy planowaniu stajni czy ośrodka jeździeckiego, jest zapewnienie placu z odpowiednim podłożem; u naszych zachodnich sąsiadów, dużą popularnością cieszy się specyficzne bezpiaskowe podłoże Reitex, które i u nas zdobywa coraz więcej zwolenników.

2019-07-08

Czytaj » 0

Stajnia

Jak przygotować pastwiska ?

Za oknem słoneczna pogoda, coraz cieplejsze i dłuższe dni powodują zazielenianie się pól, krzewów i drzew; warto solidnie zadbać o padoki oraz pastwiska, aby były świetnie przygotowane do sezonu pastwiskowego!

2019-04-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Myszy i inne gryzonie

Obecność myszy i szczurów to częste, ale niepożądane zjawisko w wielu stajniach i ośrodkach jeździeckich - optymalna temperatura i ogrom pożywienia w postaci zboża (owies) czynią te miejsca niezwykle atrakcyjnymi dla gryzoni. Niestety, te zwierzęta nie są bezpiecznym towarzystwem dla naszych wierzchowców.

2019-03-21

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na nudę w boksie

Zdarza się, że z różnych przyczyn nasz zwierzak musi spędzić dłuższy czas w boksie. Wiele koni buntuje się wtedy, kopiąc i gryząć wyposażenie - to wyjątkowo frustrujące ale i niebezpieczne, więc warto poznać kilka sposób na nudę!

2018-12-03

Czytaj » 0