Wszelkie pomoce jeździeckie możemy podzielić na naturalne, czyli nasze ciało: dłonie, które trzymają wodze, łydki oraz nasz dosiad (ciężar i balans ciała) oraz sztuczne, czyli palcaty, baty i wszelkie wodze pomocnicze (czarna wodza, wytok, wypinacze itp). Oczywiście całe jeździectwo bazuje na efektywnym użyciu naszego ciała, przy niewielkiej pomocy dodatkowych elementów w miarę potrzeby; jeśli Wasz zwierzak nie wymaga użycia czarnej wodzy, to jej po prostu nie używacie :)
Łydki mają generalnie działanie aktywizujące, a wodze wstrzymujące - pamiętajcie, że pomoce zawsze korelują ze sobą, chociażby w zatrzymaniu. Prawidłowe zatrzymanie to zawsze współpraca wodzy, dosiadu oraz łydek aby taki ruch był poprawnie wykonany, a nie jak przy awaryjnym zatrzymaniu samochodu.
Wśród rodzajów działania łydek wymieniamy:
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, działanie łydki to nacisk a nie kopanie! Jeśli Wasz wierzchowiec nie reaguje na taki sygnał, to lepiej raz użyć bacika niż coraz mocniej wciskać piętę w żebra konia bez rezultatu; takie zachowanie dużo szybciej przyniesie pożądane efekty, nie robiąc krzywdy. Pamiętajcie, że koń potrafi odpędzać się od muchy siedzącej na zadzie, więc Wasz dosiad i łydki są bardzo wyraźnie odczuwane :)
Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.
2022-07-30
W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!
2022-07-24
Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!
2022-02-10