12,811 pytań - 14,491 odpowiedzi - 827 komentarzy

Rekreacja: Działanie łydek

Data publikacji: 2019-05-25

 

Wszelkie pomoce jeździeckie możemy podzielić na naturalne, czyli nasze ciało: dłonie, które trzymają wodze, łydki oraz nasz dosiad (ciężar i balans ciała)  oraz sztuczne, czyli palcaty, baty i wszelkie wodze pomocnicze (czarna wodza, wytok, wypinacze itp). Oczywiście całe jeździectwo bazuje na efektywnym użyciu naszego ciała, przy niewielkiej pomocy dodatkowych elementów w miarę potrzeby; jeśli Wasz zwierzak nie wymaga użycia czarnej wodzy, to jej po prostu nie używacie :) 

Łydki mają generalnie działanie aktywizujące, a wodze wstrzymujące - pamiętajcie, że pomoce zawsze korelują ze sobą, chociażby w zatrzymaniu. Prawidłowe zatrzymanie to zawsze współpraca wodzy, dosiadu oraz łydek aby taki ruch był poprawnie wykonany, a nie jak przy awaryjnym zatrzymaniu samochodu.

Wśród rodzajów działania łydek wymieniamy:

  • aktywizujące: najprostsze działanie, wysyłające konia w przód; jej praca polega na stałym lekkim kontakcie z bokami konia i mocniejszym nacisku, kiedy tego potrzebujemy; niedopuszczalne jest wciskanie pięty w żebra zwierzaka!
  • przesuwające: łydka jest umieszona za popręgiem (ale nie na słabiźnie!), działa podczas wykonywania ciągów czy ustępowań
  • ograniczające: takie działanie łydki jest obecne podczas jazdy na kole,ograniczamy wypadanie zadu i kłody zwierzaka; jej położenie jest takie samo jak łydki przesuwającej, ale działa słabiej

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, działanie łydki to nacisk a nie kopanie! Jeśli Wasz wierzchowiec nie reaguje na taki sygnał, to lepiej raz użyć bacika niż coraz mocniej wciskać piętę w żebra konia bez rezultatu; takie zachowanie dużo szybciej przyniesie pożądane efekty, nie robiąc krzywdy. Pamiętajcie, że koń potrafi odpędzać się od muchy siedzącej na zadzie, więc Wasz dosiad i łydki są bardzo wyraźnie odczuwane :)

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Ćwiczenia na kole

Jazda po kole o średnicy 18-20m to świetne ćwiczenie, które może wykonać każdy jeździec i każdy koń, jeśli tylko mają opanowane poprawne podstawy. Podpowiemy Wam dzisiaj kilka wskazówek dotyczących urozmaicenia samej jazdy po kole.

2019-10-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Jedną z bardziej skomplikowanych elementów dla początkujących adeptów jazdy konnej jest skutecznie skręcanie - wydawałoby się, że wystarczy ciągnąć za jedną wodzę, a nasz wierzchowiec bez problemowo zmieni kierunek ruchu. Prawidła technika skrętu różni się jednak od wyobrażeń.

2019-09-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kadryl

Jednym z ciekawszych sposób na urozmaicenie pokazów czy wystaw jeździeckich jest zorganizowanie kadryla, czyli efektownej choreografii w rytm muzyki - najbardziej znanym kadrylem na świecie jest pokaz Hiszpańskiej Szkoły Jazdy, gdzie pary prezentują niezwykle skomplikowane elementy i układy.

2019-08-09

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kiedy mogę jechać na obóz jeździecki ?

Wakacje ciągle trwają, a chyba nie ma lepszego sposobu na spędzenie wolnego czasu niż pobyt w stajni! Pewnie wielu z Was marzy o wakacyjnym wyjeździe, ale może nie każdy jest pewien czy sobie poradzi ? Podpowiemy Wam kiedy i czy w ogóle warto wybrać się na obóz jeździecki :)

2019-08-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jaki powinien być koń rekreacyjny ?

Jeździectwo staje się coraz popularniejszym i powszechniejszym sportem w naszym kraju, nowe stajnie i ośrodki jeździeckie oferujące jazdę konną pojawiają się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Niestety nie zawsze mamy do dyspozycji dobrze wyszkolone konie, na których nauka będzie prawdziwą przyjemnością.

2019-07-26

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Pierwszym egzaminem sprawdzającym opanowanie podstaw jazdy konnej oraz podstawowej wiedzy związanej z końmi, jest odznaka "Jeżdżę konno" - jest zdobycie jest dobrym przygotowaniem do uzyskania oficjalnych odznak jeździeckich!

2019-06-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Trening po wzniesieniach

Ciekawym i wartościowym urozmaiceniem pracy z koniem, nawet w ręce, jest wykorzystanie naturalnych wzniesień i spadków terenu, czyli różnorakich górek :) takie ćwiczenia świetnie wpływają na poprawę muskulatury szczególnie grzbietu i zadu, czyli najbardziej pożądanych mięśni u naszego zwierzaka.

2019-05-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wdrożenie konia po przerwie

Wiele osób posiadających konie w stajniach przydomowych czy w małych ośrodkach bez krytej ujeżdżalni musi liczyć się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi - czasami po prostu pogoda nie pozwala na jakąkolwiek pracę ze zwierzakiem. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wdrożyć konia do ponownej pracy po przerwie!

2019-05-02

Czytaj » 0

Rekreacja

Czy warto kupować sprzęt, jak nie mam konia ?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym wierzchowcu - niestety często na przeszkodzie stoją finanse i z reguły dopiero w dorosłych życiu udaje się osiągnąć ten cel. Nic nie stoi na przeszkodzie, że kupić kilka produktów jeździeckich strikte przeznaczonych dla konia!

2019-03-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Skróć te wodze!

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez jeźdźców rekreacyjnych jest jazda ze zbyt długimi wodzami, zazwyczaj trzymanych w dłoniach gdzieś w okolicy ud lub kolan - znacie to? Podpowiemy Wam jak skutecznie jeździć na prawidłowym kontakcie, a co za tym idzie - z wodzami o prawidłowej długości.

2019-01-20

Czytaj » 0