12,825 pytań - 15,491 odpowiedzi - 932 komentarzy

Rekreacja: Działanie łydek

Data publikacji: 2019-05-25

 

Wszelkie pomoce jeździeckie możemy podzielić na naturalne, czyli nasze ciało: dłonie, które trzymają wodze, łydki oraz nasz dosiad (ciężar i balans ciała)  oraz sztuczne, czyli palcaty, baty i wszelkie wodze pomocnicze (czarna wodza, wytok, wypinacze itp). Oczywiście całe jeździectwo bazuje na efektywnym użyciu naszego ciała, przy niewielkiej pomocy dodatkowych elementów w miarę potrzeby; jeśli Wasz zwierzak nie wymaga użycia czarnej wodzy, to jej po prostu nie używacie :) 

Łydki mają generalnie działanie aktywizujące, a wodze wstrzymujące - pamiętajcie, że pomoce zawsze korelują ze sobą, chociażby w zatrzymaniu. Prawidłowe zatrzymanie to zawsze współpraca wodzy, dosiadu oraz łydek aby taki ruch był poprawnie wykonany, a nie jak przy awaryjnym zatrzymaniu samochodu.

Wśród rodzajów działania łydek wymieniamy:

  • aktywizujące: najprostsze działanie, wysyłające konia w przód; jej praca polega na stałym lekkim kontakcie z bokami konia i mocniejszym nacisku, kiedy tego potrzebujemy; niedopuszczalne jest wciskanie pięty w żebra zwierzaka!
  • przesuwające: łydka jest umieszona za popręgiem (ale nie na słabiźnie!), działa podczas wykonywania ciągów czy ustępowań
  • ograniczające: takie działanie łydki jest obecne podczas jazdy na kole,ograniczamy wypadanie zadu i kłody zwierzaka; jej położenie jest takie samo jak łydki przesuwającej, ale działa słabiej

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, działanie łydki to nacisk a nie kopanie! Jeśli Wasz wierzchowiec nie reaguje na taki sygnał, to lepiej raz użyć bacika niż coraz mocniej wciskać piętę w żebra konia bez rezultatu; takie zachowanie dużo szybciej przyniesie pożądane efekty, nie robiąc krzywdy. Pamiętajcie, że koń potrafi odpędzać się od muchy siedzącej na zadzie, więc Wasz dosiad i łydki są bardzo wyraźnie odczuwane :)

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jak wykonać poprawne koło lub woltę ?

Jazda po okręgu niesie ze sobą szereg korzyści dla konia: rozluźnienie, zwiększenie koncentracji zwierzaka a także poprawia wygimnastykowania. Aby taki element miał pozytywny wpływ na komfort jazdy, należy pamiętać o poprawnym wykonaniu - to kluczowa kwestia każdej pracy z koniem!

2020-05-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Korzyści z jazdy po drążkach

Przejazd przez drążki ułożone na ziemi,a także te nieco podwyższone tzw. koziołki, powinien znaleźć się podczas każdej jazdy. To świetne ćwiczenie dla każdego konia, niezależnie od stopnia wytrenowania czy uprawianej dyscypliny.

2020-04-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Lotna zmiana nogi w skoku

Zmiana nogi, na którą galopuje koń, to cenna umiejętność u koni pokonujących parkury - nawet niskie i nieskomplikowane. Ten element ułatwia płynne pokonywanie całej trasy z przeszkodami, dzięki czemu nie tracimy czasu na przejście do kłusa i ponowne zagalopowanie.

2020-03-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jazda w zastępie czy jazda indywidualna ?

W ofercie większości ośrodków jeździeckich znajdziemy zarówno jazdy grupowe, zwane także jazdą w zastępie, jak i indywidualne lekcje: czyli jedna bądź dwie osoby oraz jeden instruktor. Porównamy dzisiaj obydwa sposoby prowadzenia lekcji jazdy konnej!

2020-01-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zasady jazdy konnej na ujeżdżalni

Bezpieczeństwo w trakcie lekcji jazdy konnej powinno być priorytetem, zarówno dla nas samych ale i naszych koni. Te kilka prostych zasad ułatwia przyjemną jazdę konną i gwarantuje miłą atmosferę podczas nauk!

2019-12-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak utrzymać stopy w strzemionach ?

Jednym z najczęstszych problemów wśród początkujących adeptów jeździectwa są 'uciekające' strzemiona - jeźdźcom często wypadają stopy bądź wręcz przeciwnie, stopy klinują się w strzemionach w trakcie jazdy. Jak ustabilizować pozycję stopy w strzemieniu - poniżej znajdziecie kilka rad!

2019-12-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Najazd na przeszkodę

Skoki przez przeszkody zaczynają się już od utrzymania prostego i prawidłowego najazdu do przeszkody, którą chcemy pokonać - to właśnie ten kluczowy element często decyduje o sukcesie czy niepowodzeniu skoku! Konie najczęściej odmawiają skoku, ponieważ najeżdżamy krzywo lub w nieodpowiednim tempie.

2019-11-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Ćwiczenia na kole

Jazda po kole o średnicy 18-20m to świetne ćwiczenie, które może wykonać każdy jeździec i każdy koń, jeśli tylko mają opanowane poprawne podstawy. Podpowiemy Wam dzisiaj kilka wskazówek dotyczących urozmaicenia samej jazdy po kole.

2019-10-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Jedną z bardziej skomplikowanych elementów dla początkujących adeptów jazdy konnej jest skutecznie skręcanie - wydawałoby się, że wystarczy ciągnąć za jedną wodzę, a nasz wierzchowiec bez problemowo zmieni kierunek ruchu. Prawidła technika skrętu różni się jednak od wyobrażeń.

2019-09-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kadryl

Jednym z ciekawszych sposób na urozmaicenie pokazów czy wystaw jeździeckich jest zorganizowanie kadryla, czyli efektownej choreografii w rytm muzyki - najbardziej znanym kadrylem na świecie jest pokaz Hiszpańskiej Szkoły Jazdy, gdzie pary prezentują niezwykle skomplikowane elementy i układy.

2019-08-09

Czytaj » 0