12,678 pytań - 14,245 odpowiedzi - 823 komentarzy

Rekreacja: Działanie łydek

Data publikacji: 2019-05-25

 

Wszelkie pomoce jeździeckie możemy podzielić na naturalne, czyli nasze ciało: dłonie, które trzymają wodze, łydki oraz nasz dosiad (ciężar i balans ciała)  oraz sztuczne, czyli palcaty, baty i wszelkie wodze pomocnicze (czarna wodza, wytok, wypinacze itp). Oczywiście całe jeździectwo bazuje na efektywnym użyciu naszego ciała, przy niewielkiej pomocy dodatkowych elementów w miarę potrzeby; jeśli Wasz zwierzak nie wymaga użycia czarnej wodzy, to jej po prostu nie używacie :) 

Łydki mają generalnie działanie aktywizujące, a wodze wstrzymujące - pamiętajcie, że pomoce zawsze korelują ze sobą, chociażby w zatrzymaniu. Prawidłowe zatrzymanie to zawsze współpraca wodzy, dosiadu oraz łydek aby taki ruch był poprawnie wykonany, a nie jak przy awaryjnym zatrzymaniu samochodu.

Wśród rodzajów działania łydek wymieniamy:

  • aktywizujące: najprostsze działanie, wysyłające konia w przód; jej praca polega na stałym lekkim kontakcie z bokami konia i mocniejszym nacisku, kiedy tego potrzebujemy; niedopuszczalne jest wciskanie pięty w żebra zwierzaka!
  • przesuwające: łydka jest umieszona za popręgiem (ale nie na słabiźnie!), działa podczas wykonywania ciągów czy ustępowań
  • ograniczające: takie działanie łydki jest obecne podczas jazdy na kole,ograniczamy wypadanie zadu i kłody zwierzaka; jej położenie jest takie samo jak łydki przesuwającej, ale działa słabiej

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, działanie łydki to nacisk a nie kopanie! Jeśli Wasz wierzchowiec nie reaguje na taki sygnał, to lepiej raz użyć bacika niż coraz mocniej wciskać piętę w żebra konia bez rezultatu; takie zachowanie dużo szybciej przyniesie pożądane efekty, nie robiąc krzywdy. Pamiętajcie, że koń potrafi odpędzać się od muchy siedzącej na zadzie, więc Wasz dosiad i łydki są bardzo wyraźnie odczuwane :)

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Trening po wzniesieniach

Ciekawym i wartościowym urozmaiceniem pracy z koniem, nawet w ręce, jest wykorzystanie naturalnych wzniesień i spadków terenu, czyli różnorakich górek :) takie ćwiczenia świetnie wpływają na poprawę muskulatury szczególnie grzbietu i zadu, czyli najbardziej pożądanych mięśni u naszego zwierzaka.

2019-05-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wdrożenie konia po przerwie

Wiele osób posiadających konie w stajniach przydomowych czy w małych ośrodkach bez krytej ujeżdżalni musi liczyć się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi - czasami po prostu pogoda nie pozwala na jakąkolwiek pracę ze zwierzakiem. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wdrożyć konia do ponownej pracy po przerwie!

2019-05-02

Czytaj » 0

Rekreacja

Czy warto kupować sprzęt, jak nie mam konia ?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym wierzchowcu - niestety często na przeszkodzie stoją finanse i z reguły dopiero w dorosłych życiu udaje się osiągnąć ten cel. Nic nie stoi na przeszkodzie, że kupić kilka produktów jeździeckich strikte przeznaczonych dla konia!

2019-03-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Skróć te wodze!

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez jeźdźców rekreacyjnych jest jazda ze zbyt długimi wodzami, zazwyczaj trzymanych w dłoniach gdzieś w okolicy ud lub kolan - znacie to? Podpowiemy Wam jak skutecznie jeździć na prawidłowym kontakcie, a co za tym idzie - z wodzami o prawidłowej długości.

2019-01-20

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zwrot na przodzie

Jednym z łatwiejszych ćwiczeń, bazujących na poprawnej reakcji na pomoce, jest zwrot na przodzie wykonywany tylko w stępie. Warto wdrożyć ten element w codzienną jazdę, gdyż odpowiednio wykonywany jest świetną gimnastyką dla naszych wierzchowców.

2019-01-14

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak uniknąć bólu pleców po jeździe ?

Jazda konna jest coraz popularniejszą formą aktywności ruchowej, przede wszystkim w formie rekreacyjnej - niestety sporo jeźdźców, szczególnie początkujących, skarży się na dolegliwości bólowe w plecach. Dobre przygotowanie do jazdy oraz odpowiednia technika oraz sprzęt są podstawą do prawidłowego uprawiania tego sportu.

2019-01-11

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie wyjechać narożnik?

Podczas lekcji nauki konnej możecie usłyszeć komendę dotyczącą poprawnego wyjeżdżania i nieścinania zakrętów, zarówno na hali jak i otwartej ujeżdżalni. Narożnik jest świetną okazją do aktywizacji naszego zwierzaka i zwrócenia uwagi na nas!

2019-01-08

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Bezpieczna jazda w zastępie

W wielu szkółkach jeździeckich podstawową formą prowadzenia zajęć jest jazda w zastępie - główną zaletą jest możliwość uczęszczania kilku osób jednocześnie. To też świetna okazja do nawiązania nowych znajomości oraz wyuczenia poprawnych nawyków zachowania w grupie, oczywiście przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

2018-12-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Dosiad widłowy

Dobry dosiad jest podstawą prawidłowej jazdy, niezależnie od uprawianej dyscypliny czy stopnia zaawansowania - jeździec, który siedzi stabilnie i poprawnie będzie miał prawdziwą przyjemność z jazdy chociażby rekreacyjnej. Niestety wiele osób boryka się z błędami dosiadu, o których napiszemy dzisiaj.

2018-11-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Dosiad fotelowy

Utrzymanie prawidłowej sylwetki w siodle jest celem (albo marzeniem ;) ) każdego jeźdźca, szczególnie początkującego. Na samym starcie przygody z jeździectwem niezwykle istotny jest profesjonalny szkoleniowiec, który nauczy nas prawidłowych podstaw jeździectwa - błędne nawyki są znacznie trudniejsze do eliminacji.

2018-10-30

Czytaj » 0