12,872 pytań - 25,066 odpowiedzi - 953 komentarzy

Stajnia: Myszy i inne gryzonie

Data publikacji: 2019-03-21

 

Myszy i szczury są uważane za szkodniki, bytując w stajniach i innych pomieszczeniach gospodarskich, z uwagi na strarty jakie wyrządzają; możemy do nich zaliczyć:

  • podjadanie owsa i zanieczyszczanie go odchodami (konie o wrażliwym układzie pokarmowym mogą dostać problemów trawiennych!)
  • uszkadzanie derek, czapraków i innych elementów wyposażenia
  • zakładanie gniazd w szafkach czy skrzyniach
  • podjadanie jabłek i marchewek, przez co szybciej się psują
  • znane są przypadki ugryzienia śpiących koni w boksie; takie rany często długo sie goją, ulegają zakażeniu i są bolesne dla naszego konia

Gryzonie ciągle wytrwale poszukują pokarmu, potrafia wyrządzić sporo szkód żeby się dostać np.do pojemnika z owsem (drewno i cienki plastik nie stanowi dla nich problemu); pamiętajcie o szczelnym zamykaniu skrzyń z paszą i owsem! Równie ważny jest porządek w stajni, resztki rozsypanego zboża są świetnym i łatwym posiłkiem dla myszy.

Dobrym pomysłem jest zorganizowanie osobnego i zamykanego pomieszczenia na owies i wszelkie pasze, co ograniczy ryzyko przedostania się gryzoni - dolna część drzwi powinna być obita metalem, co ograniczy ryzyko wygryzienia dziury. Wszelkie otwory wentylacyjne warto zasłonić metalową kratką czy siatką, podobnie miejsca gdzie przechodzą rury (gryzonie często przemieszczają się właśnie rurami, szczególnie ciepłowniczymi).

Pozostawianie owoców i warzyw np.w szafkach czy przy boksie koni zwabia myszy, które przy okazji mogą uszkodzić Wam sprzęt; gryzonie często zakładają gniazda np.w czaprakach albo w owijkach, gdzie mogą zgromadzić dużo ścinek otulających nowonarodzone oseski.

Najprostszym, ale najbardziej inwazyjnym sposobem jest umieszczenie chemicznego środka, który zabija myszy; w trosce o środowisko naturalne i bezpieczeństwo innych zwierzaków lepiej sięgnąć po najprostsze rozwiązanie, czyli zadbać o obecność kota w stajni. Już sam zapach tego futrzaka zdecydowanie odstraszy gryzonie, a przy okazji zyskamy mruczącego towarzysza :) Pamiętajcie o wykastrowaniu kota, bo w przypadku kotki będziecie mieć kocięta co pół roku, a stajnia to nie jest najlepsze miejsce na posiadanie stada kotów; z kolei niekastrowane kocury mocno znaczą swój teren moczem, który ma bardzo silny i nieprzyjemny zapach.

 

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jak zadbać o czystość w stajniach ?

Stajnia to najczęściej spotykane miejsce pobytu koni, utrzymywanym w tradycyjnym systemie chowu boksowego; może być traktowana tylko jako miejsce nocnego odpoczynku, ale niezależnie od wyboru, powinna charakteryzować się wysoką czystością i higieną.

2021-10-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla emeryta ?

Wielu właścicieli koni utrzymuje swoje wierzchowce od momentu zakupu aż do śmierci, dlatego na pewnym etapie życia zwierzaka należy rozważyć przejście na zasłużony odpoczynek. Emerytura dla konia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia mu odpowiednich warunków po całym okresie pracy.

2021-03-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na podawanie siana w boksie

Konie powinny mieć zawsze dostęp do paszy objętościowej (siano, trawa) niezależnie gdzie przebywają - stałe pobieranie włókna w niewielkich ilościach jest kluczowe dla zachowania zdrowia. Warto poznać kilka sposobów podawania siana w stajniach, aby proces ten przebiegał w sposób wydajny i ekonomiczny.

2021-02-24

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak poradzić sobie z błotem ?

Jesień i zimna to trudny okres dla właścicieli koni oraz dla osób zarządzających stajnią - niekorzystne warunki atmosferyczna sprawiają, iż otoczenie oraz podłoże w pobliżu stajni staje się trudne do pokonania, a w przypadku padoków - bywa niebezpieczne. Podpowiemy jak radzić sobie z wszędobylskim błotem!

2020-10-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Maty do stajni

Producenci ze świata jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, mających za zasadnie ułatwienie codziennej opieki nad końmi. Jednym z ciekawszych rozwiązań są elastyczne maty stosowane w boksach i w ciągach komunikacyjnych koni.

2020-05-06

Czytaj » 0