12,811 pytań - 14,491 odpowiedzi - 827 komentarzy

Stajnia: Myszy i inne gryzonie

Data publikacji: 2019-03-21

 

Myszy i szczury są uważane za szkodniki, bytując w stajniach i innych pomieszczeniach gospodarskich, z uwagi na strarty jakie wyrządzają; możemy do nich zaliczyć:

  • podjadanie owsa i zanieczyszczanie go odchodami (konie o wrażliwym układzie pokarmowym mogą dostać problemów trawiennych!)
  • uszkadzanie derek, czapraków i innych elementów wyposażenia
  • zakładanie gniazd w szafkach czy skrzyniach
  • podjadanie jabłek i marchewek, przez co szybciej się psują
  • znane są przypadki ugryzienia śpiących koni w boksie; takie rany często długo sie goją, ulegają zakażeniu i są bolesne dla naszego konia

Gryzonie ciągle wytrwale poszukują pokarmu, potrafia wyrządzić sporo szkód żeby się dostać np.do pojemnika z owsem (drewno i cienki plastik nie stanowi dla nich problemu); pamiętajcie o szczelnym zamykaniu skrzyń z paszą i owsem! Równie ważny jest porządek w stajni, resztki rozsypanego zboża są świetnym i łatwym posiłkiem dla myszy.

Dobrym pomysłem jest zorganizowanie osobnego i zamykanego pomieszczenia na owies i wszelkie pasze, co ograniczy ryzyko przedostania się gryzoni - dolna część drzwi powinna być obita metalem, co ograniczy ryzyko wygryzienia dziury. Wszelkie otwory wentylacyjne warto zasłonić metalową kratką czy siatką, podobnie miejsca gdzie przechodzą rury (gryzonie często przemieszczają się właśnie rurami, szczególnie ciepłowniczymi).

Pozostawianie owoców i warzyw np.w szafkach czy przy boksie koni zwabia myszy, które przy okazji mogą uszkodzić Wam sprzęt; gryzonie często zakładają gniazda np.w czaprakach albo w owijkach, gdzie mogą zgromadzić dużo ścinek otulających nowonarodzone oseski.

Najprostszym, ale najbardziej inwazyjnym sposobem jest umieszczenie chemicznego środka, który zabija myszy; w trosce o środowisko naturalne i bezpieczeństwo innych zwierzaków lepiej sięgnąć po najprostsze rozwiązanie, czyli zadbać o obecność kota w stajni. Już sam zapach tego futrzaka zdecydowanie odstraszy gryzonie, a przy okazji zyskamy mruczącego towarzysza :) Pamiętajcie o wykastrowaniu kota, bo w przypadku kotki będziecie mieć kocięta co pół roku, a stajnia to nie jest najlepsze miejsce na posiadanie stada kotów; z kolei niekastrowane kocury mocno znaczą swój teren moczem, który ma bardzo silny i nieprzyjemny zapach.

 

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Dezynfekcja

W stajni konie spędzają sporo czasu przy tradycyjnych chowie w systemie: padokowanie w ciągu dnia i pobyt w stajni w nocy - to najpopularniejszy sposób utrzymywania koni na całym świecie. Warto zadbać o odpowiednie warunki, ponieważ często to właśnie brak higieny w stajni jest przyczyną występowania poważnych chorób u naszych zwierzaków!

2019-10-15

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka lniana

Najpopularniejszą ściółką, używaną w boksach większości stajni, jest oczywiście słoma; stosunkowo często spotykane są także trociny. Konie alergiczne i z problemami oddechowymi niestety wymagają specjalnego traktowania i stosowania specjalnych ściółek (trociny często są zapylone i nie sprawdzają się), a jedną z nich jest właśnie słoma lniana.

2019-08-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z pelletu

W naszym kraju zazwyczaj spotykamy boksy ścielone słomą, to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie; niestety wśród koni coraz częściej spotykamy przypadki alergii i problemów z drogami oddechowymi, a wtedy słoma nie jest zalecana. Na rynku znajdziemy kilka ściółek dedykowanych koniom alergicznym, z czego jedną z nich jest pellet drewniany.

2019-07-17

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże Reitex

Jedną z ważnych kwestii przy planowaniu stajni czy ośrodka jeździeckiego, jest zapewnienie placu z odpowiednim podłożem; u naszych zachodnich sąsiadów, dużą popularnością cieszy się specyficzne bezpiaskowe podłoże Reitex, które i u nas zdobywa coraz więcej zwolenników.

2019-07-08

Czytaj » 0

Stajnia

Jak przygotować pastwiska ?

Za oknem słoneczna pogoda, coraz cieplejsze i dłuższe dni powodują zazielenianie się pól, krzewów i drzew; warto solidnie zadbać o padoki oraz pastwiska, aby były świetnie przygotowane do sezonu pastwiskowego!

2019-04-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na nudę w boksie

Zdarza się, że z różnych przyczyn nasz zwierzak musi spędzić dłuższy czas w boksie. Wiele koni buntuje się wtedy, kopiąc i gryząć wyposażenie - to wyjątkowo frustrujące ale i niebezpieczne, więc warto poznać kilka sposób na nudę!

2018-12-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Zasady korzystania z hali

Wraz z nadejściem pierwszych jesiennych i ponurych dni, niektórzy z nas przenoszą swoje lekcje i treningi na krytą ujeżdżalnię - zazwyczaj ma ona mniejsze wymiary niż zewnętrzne place, co może powodować pewne konflikty pomiędzy jeźdźcami. Podpowiemy Wam jak przetrwać okres halowy :)

2018-11-09

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Idealne stado

Jedną z najważniejszych potrzeb naszego wierzchowca to potrzeba kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku - konie zawsze powinny mieć towarzysza w stajni, koza lub owca nie wystarczą! Podpowiemy Wam jak stworzyć idealne i bezkonfliktowe stado w Waszej stajni :)

2018-09-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pierwsza pomoc dla jeźdźców

Pewnie każdy z nas zna podstawowe zasady dotyczące pierwszej pomocy naszych wierzchowców, ale przecież równie często zdarzają się wypadki wśród osób przebywających w stajni. Życie ludzkie jest przecież niezwykle ważne i często liczą się sekundy!

2018-07-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przydomowa stajnia

Wielu miłośników koni marzy o posiadaniu koni niedaleko miejsca zamieszkania - któż z nas nie chciałby widzieć swoich wierzchowców z okien domu ? Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które przedstawimy Wam w poniższym artykule!

2018-07-16

Czytaj » 0