12,820 pytań - 15,011 odpowiedzi - 923 komentarzy

Stajnia: Myszy i inne gryzonie

Data publikacji: 2019-03-21

 

Myszy i szczury są uważane za szkodniki, bytując w stajniach i innych pomieszczeniach gospodarskich, z uwagi na strarty jakie wyrządzają; możemy do nich zaliczyć:

  • podjadanie owsa i zanieczyszczanie go odchodami (konie o wrażliwym układzie pokarmowym mogą dostać problemów trawiennych!)
  • uszkadzanie derek, czapraków i innych elementów wyposażenia
  • zakładanie gniazd w szafkach czy skrzyniach
  • podjadanie jabłek i marchewek, przez co szybciej się psują
  • znane są przypadki ugryzienia śpiących koni w boksie; takie rany często długo sie goją, ulegają zakażeniu i są bolesne dla naszego konia

Gryzonie ciągle wytrwale poszukują pokarmu, potrafia wyrządzić sporo szkód żeby się dostać np.do pojemnika z owsem (drewno i cienki plastik nie stanowi dla nich problemu); pamiętajcie o szczelnym zamykaniu skrzyń z paszą i owsem! Równie ważny jest porządek w stajni, resztki rozsypanego zboża są świetnym i łatwym posiłkiem dla myszy.

Dobrym pomysłem jest zorganizowanie osobnego i zamykanego pomieszczenia na owies i wszelkie pasze, co ograniczy ryzyko przedostania się gryzoni - dolna część drzwi powinna być obita metalem, co ograniczy ryzyko wygryzienia dziury. Wszelkie otwory wentylacyjne warto zasłonić metalową kratką czy siatką, podobnie miejsca gdzie przechodzą rury (gryzonie często przemieszczają się właśnie rurami, szczególnie ciepłowniczymi).

Pozostawianie owoców i warzyw np.w szafkach czy przy boksie koni zwabia myszy, które przy okazji mogą uszkodzić Wam sprzęt; gryzonie często zakładają gniazda np.w czaprakach albo w owijkach, gdzie mogą zgromadzić dużo ścinek otulających nowonarodzone oseski.

Najprostszym, ale najbardziej inwazyjnym sposobem jest umieszczenie chemicznego środka, który zabija myszy; w trosce o środowisko naturalne i bezpieczeństwo innych zwierzaków lepiej sięgnąć po najprostsze rozwiązanie, czyli zadbać o obecność kota w stajni. Już sam zapach tego futrzaka zdecydowanie odstraszy gryzonie, a przy okazji zyskamy mruczącego towarzysza :) Pamiętajcie o wykastrowaniu kota, bo w przypadku kotki będziecie mieć kocięta co pół roku, a stajnia to nie jest najlepsze miejsce na posiadanie stada kotów; z kolei niekastrowane kocury mocno znaczą swój teren moczem, który ma bardzo silny i nieprzyjemny zapach.

 

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Podłoże do jazdy

W większości stajni znajdziemy miejsce, które pozwala na uprawianie jeździectwa - w większych ośrodkach będzie to profesjonalna ujeżdżalnia, w mniejszych to po prostu kawałek ogrodzonej łąki. Niezależnie od rodzaju stajni, każde podłoże przeznaczone do jazdy powinno być przede wszystkim bezpieczne dla koni.

2020-02-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zapobiec pożarom ?

W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o pożarach w stajniach, zarówno tych mniejszych jak i w większych ośrodkach jeździeckich. Często wiąże się to z poparzeniami koni, a nierzadko nawet z ich śmiercią, co jest szczególnie bolesne i trudne; podpowiemy Wam, jak zminimalizować ryzyko pożaru w stajni!

2020-02-11

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Siatki na siano

Racjonalne gospodarowanie paszami objętościowymi to priorytet każdego właściciela stajni - konie powinny mieć stały dostęp do siana, a to wymaga nakładów finansowych, dlatego ważne jest minimalizowanie strat np. z powodu wdeptania siana w ziemię na padoku.

2020-01-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z torfu

Jedną z mniej popularnych ściółek stosowanych w stajniach, jest torf - to naturalny materiał o dużych właściwościach chłonnych, przez co znajduje zastosowanie jako ściółka. Dobrze absorbuje amoniak, niwelując przykry zapach i ograniczając rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

2019-11-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Dezynfekcja

W stajni konie spędzają sporo czasu przy tradycyjnych chowie w systemie: padokowanie w ciągu dnia i pobyt w stajni w nocy - to najpopularniejszy sposób utrzymywania koni na całym świecie. Warto zadbać o odpowiednie warunki, ponieważ często to właśnie brak higieny w stajni jest przyczyną występowania poważnych chorób u naszych zwierzaków!

2019-10-15

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka lniana

Najpopularniejszą ściółką, używaną w boksach większości stajni, jest oczywiście słoma; stosunkowo często spotykane są także trociny. Konie alergiczne i z problemami oddechowymi niestety wymagają specjalnego traktowania i stosowania specjalnych ściółek (trociny często są zapylone i nie sprawdzają się), a jedną z nich jest właśnie słoma lniana.

2019-08-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z pelletu

W naszym kraju zazwyczaj spotykamy boksy ścielone słomą, to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie; niestety wśród koni coraz częściej spotykamy przypadki alergii i problemów z drogami oddechowymi, a wtedy słoma nie jest zalecana. Na rynku znajdziemy kilka ściółek dedykowanych koniom alergicznym, z czego jedną z nich jest pellet drewniany.

2019-07-17

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże Reitex

Jedną z ważnych kwestii przy planowaniu stajni czy ośrodka jeździeckiego, jest zapewnienie placu z odpowiednim podłożem; u naszych zachodnich sąsiadów, dużą popularnością cieszy się specyficzne bezpiaskowe podłoże Reitex, które i u nas zdobywa coraz więcej zwolenników.

2019-07-08

Czytaj » 0

Stajnia

Jak przygotować pastwiska ?

Za oknem słoneczna pogoda, coraz cieplejsze i dłuższe dni powodują zazielenianie się pól, krzewów i drzew; warto solidnie zadbać o padoki oraz pastwiska, aby były świetnie przygotowane do sezonu pastwiskowego!

2019-04-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na nudę w boksie

Zdarza się, że z różnych przyczyn nasz zwierzak musi spędzić dłuższy czas w boksie. Wiele koni buntuje się wtedy, kopiąc i gryząć wyposażenie - to wyjątkowo frustrujące ale i niebezpieczne, więc warto poznać kilka sposób na nudę!

2018-12-03

Czytaj » 0