12,763 pytań - 14,303 odpowiedzi - 826 komentarzy

Stajnia: Sposoby na nudę w boksie

Data publikacji: 2018-12-03

 

Konie są z natury zwierzętami stadnymi, aktywnie spędzającymi czas na otwartej powierzchni - nawet jeśli to oznacza powolne przemieszczanie się i podjadanie trawy czy siana. Regularne padokowanie zwierzaków jest niezwykle istotne z punktu widzenia zdrowotnego ale i psychicznego, niestety zdarzają się sytuacje, kiedy musimy zafundować koniowi areszt boksowy. Zazwyczaj jest to związane z leczeniem weterynaryjnym, wiele kontuzji wymaga ograniczenia swobodnego ruchu z uwagi na konieczność regeneracji złamań, nadwyrężeń czy ochrony ran po zabiegach. Zdarza się, że na zewnątrz są na tyle ekstremalne warunki atmosferyczne, że wypuszczenie koni jest po prostu niebezpieczne i nierozsądne - potężne ulewy z nawałnicami, burze, silny wiatr itp 

Na szczęście pogoda szybko ulega poprawia, w przeciwieństwie do zdrowia naszego wierzchowca - często leczenie poważnych urazów wymaga kilkumiesięcznego aresztu w boksie i zapewniania koniomi jedynie kontrolowanego ruchu, zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. 

Nietrudno się domyśleć, że konie pozbawione ruchu na padokach po prostu się nudzą w boksach, a stąd niedługa droga do nałogów (tkanie, heblowanie zębami czy łykanie) bądź uszkodzeń ciała, spowodowanych frustracją - konie denerwują się, kiedy reszta towarzyszy stajennych jest wyprowadzana na zewnątrz, a jeden z nich musi zostać w stajni.

Zawsze warto zadbać o towarzystwo dla rekonwalescenta, wystarczy obecność innego konia w boksie obok; dobrym rozwiązaniem jest też postawienie konia w boksie angielskim, aby miał chociaż dostęp do świeżego powietrza (niestety niektóre konie reagują zbyt żywiołowo i chcą jak najszybciej dostać się do kolegów na pastwisku).

Zdecydowanie polecamy umieszczenie lizawek na sznurku w boksie - apetyczny zapach oraz możliwość zabawy zapewni koniowi niezbędną dawkę urozmaicenia nudnego dnia; najprostszym rozwiązaniem jest powieszenie plastikowej pustej butelki wewnątrz boksu. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy także różne piłki, które wieszamy wysoko na kratach bądź wrzucamy koniowi do boksu i obserwujemy reakcję - ten patent sprawdzi się przy większych boksach. Dobrze sprawdza się umieszczenie siana w siatkach, co wydłuża czas pobierania paszy i wpływa korzystnie na układ trawienny. Poza zalecanym ruchem warto zainteresować się podstawowymi technikami masażu czy pracą z ziemi (jeśli jest dopuszczona - o wszystko zapytajcie weterynarza prowadzącego), taki czas jest także potrzebny i może przynieść wiele korzyści w przyszłości.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Ściółka z pelletu

W naszym kraju zazwyczaj spotykamy boksy ścielone słomą, to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie; niestety wśród koni coraz częściej spotykamy przypadki alergii i problemów z drogami oddechowymi, a wtedy słoma nie jest zalecana. Na rynku znajdziemy kilka ściółek dedykowanych koniom alergicznym, z czego jedną z nich jest pellet drewniany.

2019-07-17

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże Reitex

Jedną z ważnych kwestii przy planowaniu stajni czy ośrodka jeździeckiego, jest zapewnienie placu z odpowiednim podłożem; u naszych zachodnich sąsiadów, dużą popularnością cieszy się specyficzne bezpiaskowe podłoże Reitex, które i u nas zdobywa coraz więcej zwolenników.

2019-07-08

Czytaj » 0

Stajnia

Jak przygotować pastwiska ?

Za oknem słoneczna pogoda, coraz cieplejsze i dłuższe dni powodują zazielenianie się pól, krzewów i drzew; warto solidnie zadbać o padoki oraz pastwiska, aby były świetnie przygotowane do sezonu pastwiskowego!

2019-04-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Myszy i inne gryzonie

Obecność myszy i szczurów to częste, ale niepożądane zjawisko w wielu stajniach i ośrodkach jeździeckich - optymalna temperatura i ogrom pożywienia w postaci zboża (owies) czynią te miejsca niezwykle atrakcyjnymi dla gryzoni. Niestety, te zwierzęta nie są bezpiecznym towarzystwem dla naszych wierzchowców.

2019-03-21

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Zasady korzystania z hali

Wraz z nadejściem pierwszych jesiennych i ponurych dni, niektórzy z nas przenoszą swoje lekcje i treningi na krytą ujeżdżalnię - zazwyczaj ma ona mniejsze wymiary niż zewnętrzne place, co może powodować pewne konflikty pomiędzy jeźdźcami. Podpowiemy Wam jak przetrwać okres halowy :)

2018-11-09

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Idealne stado

Jedną z najważniejszych potrzeb naszego wierzchowca to potrzeba kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku - konie zawsze powinny mieć towarzysza w stajni, koza lub owca nie wystarczą! Podpowiemy Wam jak stworzyć idealne i bezkonfliktowe stado w Waszej stajni :)

2018-09-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pierwsza pomoc dla jeźdźców

Pewnie każdy z nas zna podstawowe zasady dotyczące pierwszej pomocy naszych wierzchowców, ale przecież równie często zdarzają się wypadki wśród osób przebywających w stajni. Życie ludzkie jest przecież niezwykle ważne i często liczą się sekundy!

2018-07-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przydomowa stajnia

Wielu miłośników koni marzy o posiadaniu koni niedaleko miejsca zamieszkania - któż z nas nie chciałby widzieć swoich wierzchowców z okien domu ? Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które przedstawimy Wam w poniższym artykule!

2018-07-16

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Paddock paradise

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie wolnego czasu naszych koni jest idea padoków, które zachęcają zwierzaki do swobodnego ruchu. To dość nowa koncepcja, która szybko zyskuje wielu zwolenników na całym świecie.

2018-06-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Boksy czy stanowiska ?

W niektórych ośrodkach jeździeckich możemy się jeszcze spotkać z nieciekawym rozwiązaniem, wynikającym z oszczędności miejsca, czyli z utrzymywaniem koni na stanowiskach. To przykre, że w obecnych czasach ciągle są jeszcze miejsca, w których konie nie mają spełnianych podstawowych wymagań dotyczących ich dobrostanu.

2018-05-15

Czytaj » 0