12,811 pytań - 14,491 odpowiedzi - 827 komentarzy

Stajnia: Sposoby na nudę w boksie

Data publikacji: 2018-12-03

 

Konie są z natury zwierzętami stadnymi, aktywnie spędzającymi czas na otwartej powierzchni - nawet jeśli to oznacza powolne przemieszczanie się i podjadanie trawy czy siana. Regularne padokowanie zwierzaków jest niezwykle istotne z punktu widzenia zdrowotnego ale i psychicznego, niestety zdarzają się sytuacje, kiedy musimy zafundować koniowi areszt boksowy. Zazwyczaj jest to związane z leczeniem weterynaryjnym, wiele kontuzji wymaga ograniczenia swobodnego ruchu z uwagi na konieczność regeneracji złamań, nadwyrężeń czy ochrony ran po zabiegach. Zdarza się, że na zewnątrz są na tyle ekstremalne warunki atmosferyczne, że wypuszczenie koni jest po prostu niebezpieczne i nierozsądne - potężne ulewy z nawałnicami, burze, silny wiatr itp 

Na szczęście pogoda szybko ulega poprawia, w przeciwieństwie do zdrowia naszego wierzchowca - często leczenie poważnych urazów wymaga kilkumiesięcznego aresztu w boksie i zapewniania koniomi jedynie kontrolowanego ruchu, zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. 

Nietrudno się domyśleć, że konie pozbawione ruchu na padokach po prostu się nudzą w boksach, a stąd niedługa droga do nałogów (tkanie, heblowanie zębami czy łykanie) bądź uszkodzeń ciała, spowodowanych frustracją - konie denerwują się, kiedy reszta towarzyszy stajennych jest wyprowadzana na zewnątrz, a jeden z nich musi zostać w stajni.

Zawsze warto zadbać o towarzystwo dla rekonwalescenta, wystarczy obecność innego konia w boksie obok; dobrym rozwiązaniem jest też postawienie konia w boksie angielskim, aby miał chociaż dostęp do świeżego powietrza (niestety niektóre konie reagują zbyt żywiołowo i chcą jak najszybciej dostać się do kolegów na pastwisku).

Zdecydowanie polecamy umieszczenie lizawek na sznurku w boksie - apetyczny zapach oraz możliwość zabawy zapewni koniowi niezbędną dawkę urozmaicenia nudnego dnia; najprostszym rozwiązaniem jest powieszenie plastikowej pustej butelki wewnątrz boksu. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy także różne piłki, które wieszamy wysoko na kratach bądź wrzucamy koniowi do boksu i obserwujemy reakcję - ten patent sprawdzi się przy większych boksach. Dobrze sprawdza się umieszczenie siana w siatkach, co wydłuża czas pobierania paszy i wpływa korzystnie na układ trawienny. Poza zalecanym ruchem warto zainteresować się podstawowymi technikami masażu czy pracą z ziemi (jeśli jest dopuszczona - o wszystko zapytajcie weterynarza prowadzącego), taki czas jest także potrzebny i może przynieść wiele korzyści w przyszłości.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Dezynfekcja

W stajni konie spędzają sporo czasu przy tradycyjnych chowie w systemie: padokowanie w ciągu dnia i pobyt w stajni w nocy - to najpopularniejszy sposób utrzymywania koni na całym świecie. Warto zadbać o odpowiednie warunki, ponieważ często to właśnie brak higieny w stajni jest przyczyną występowania poważnych chorób u naszych zwierzaków!

2019-10-15

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka lniana

Najpopularniejszą ściółką, używaną w boksach większości stajni, jest oczywiście słoma; stosunkowo często spotykane są także trociny. Konie alergiczne i z problemami oddechowymi niestety wymagają specjalnego traktowania i stosowania specjalnych ściółek (trociny często są zapylone i nie sprawdzają się), a jedną z nich jest właśnie słoma lniana.

2019-08-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z pelletu

W naszym kraju zazwyczaj spotykamy boksy ścielone słomą, to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie; niestety wśród koni coraz częściej spotykamy przypadki alergii i problemów z drogami oddechowymi, a wtedy słoma nie jest zalecana. Na rynku znajdziemy kilka ściółek dedykowanych koniom alergicznym, z czego jedną z nich jest pellet drewniany.

2019-07-17

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże Reitex

Jedną z ważnych kwestii przy planowaniu stajni czy ośrodka jeździeckiego, jest zapewnienie placu z odpowiednim podłożem; u naszych zachodnich sąsiadów, dużą popularnością cieszy się specyficzne bezpiaskowe podłoże Reitex, które i u nas zdobywa coraz więcej zwolenników.

2019-07-08

Czytaj » 0

Stajnia

Jak przygotować pastwiska ?

Za oknem słoneczna pogoda, coraz cieplejsze i dłuższe dni powodują zazielenianie się pól, krzewów i drzew; warto solidnie zadbać o padoki oraz pastwiska, aby były świetnie przygotowane do sezonu pastwiskowego!

2019-04-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Myszy i inne gryzonie

Obecność myszy i szczurów to częste, ale niepożądane zjawisko w wielu stajniach i ośrodkach jeździeckich - optymalna temperatura i ogrom pożywienia w postaci zboża (owies) czynią te miejsca niezwykle atrakcyjnymi dla gryzoni. Niestety, te zwierzęta nie są bezpiecznym towarzystwem dla naszych wierzchowców.

2019-03-21

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Zasady korzystania z hali

Wraz z nadejściem pierwszych jesiennych i ponurych dni, niektórzy z nas przenoszą swoje lekcje i treningi na krytą ujeżdżalnię - zazwyczaj ma ona mniejsze wymiary niż zewnętrzne place, co może powodować pewne konflikty pomiędzy jeźdźcami. Podpowiemy Wam jak przetrwać okres halowy :)

2018-11-09

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Idealne stado

Jedną z najważniejszych potrzeb naszego wierzchowca to potrzeba kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku - konie zawsze powinny mieć towarzysza w stajni, koza lub owca nie wystarczą! Podpowiemy Wam jak stworzyć idealne i bezkonfliktowe stado w Waszej stajni :)

2018-09-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pierwsza pomoc dla jeźdźców

Pewnie każdy z nas zna podstawowe zasady dotyczące pierwszej pomocy naszych wierzchowców, ale przecież równie często zdarzają się wypadki wśród osób przebywających w stajni. Życie ludzkie jest przecież niezwykle ważne i często liczą się sekundy!

2018-07-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przydomowa stajnia

Wielu miłośników koni marzy o posiadaniu koni niedaleko miejsca zamieszkania - któż z nas nie chciałby widzieć swoich wierzchowców z okien domu ? Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które przedstawimy Wam w poniższym artykule!

2018-07-16

Czytaj » 0