12,381 pytań - 14,071 odpowiedzi - 815 komentarzy

Stajnia: Sposoby na nudę w boksie

Data publikacji: 2018-12-03

 

Konie są z natury zwierzętami stadnymi, aktywnie spędzającymi czas na otwartej powierzchni - nawet jeśli to oznacza powolne przemieszczanie się i podjadanie trawy czy siana. Regularne padokowanie zwierzaków jest niezwykle istotne z punktu widzenia zdrowotnego ale i psychicznego, niestety zdarzają się sytuacje, kiedy musimy zafundować koniowi areszt boksowy. Zazwyczaj jest to związane z leczeniem weterynaryjnym, wiele kontuzji wymaga ograniczenia swobodnego ruchu z uwagi na konieczność regeneracji złamań, nadwyrężeń czy ochrony ran po zabiegach. Zdarza się, że na zewnątrz są na tyle ekstremalne warunki atmosferyczne, że wypuszczenie koni jest po prostu niebezpieczne i nierozsądne - potężne ulewy z nawałnicami, burze, silny wiatr itp 

Na szczęście pogoda szybko ulega poprawia, w przeciwieństwie do zdrowia naszego wierzchowca - często leczenie poważnych urazów wymaga kilkumiesięcznego aresztu w boksie i zapewniania koniomi jedynie kontrolowanego ruchu, zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. 

Nietrudno się domyśleć, że konie pozbawione ruchu na padokach po prostu się nudzą w boksach, a stąd niedługa droga do nałogów (tkanie, heblowanie zębami czy łykanie) bądź uszkodzeń ciała, spowodowanych frustracją - konie denerwują się, kiedy reszta towarzyszy stajennych jest wyprowadzana na zewnątrz, a jeden z nich musi zostać w stajni.

Zawsze warto zadbać o towarzystwo dla rekonwalescenta, wystarczy obecność innego konia w boksie obok; dobrym rozwiązaniem jest też postawienie konia w boksie angielskim, aby miał chociaż dostęp do świeżego powietrza (niestety niektóre konie reagują zbyt żywiołowo i chcą jak najszybciej dostać się do kolegów na pastwisku).

Zdecydowanie polecamy umieszczenie lizawek na sznurku w boksie - apetyczny zapach oraz możliwość zabawy zapewni koniowi niezbędną dawkę urozmaicenia nudnego dnia; najprostszym rozwiązaniem jest powieszenie plastikowej pustej butelki wewnątrz boksu. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy także różne piłki, które wieszamy wysoko na kratach bądź wrzucamy koniowi do boksu i obserwujemy reakcję - ten patent sprawdzi się przy większych boksach. Dobrze sprawdza się umieszczenie siana w siatkach, co wydłuża czas pobierania paszy i wpływa korzystnie na układ trawienny. Poza zalecanym ruchem warto zainteresować się podstawowymi technikami masażu czy pracą z ziemi (jeśli jest dopuszczona - o wszystko zapytajcie weterynarza prowadzącego), taki czas jest także potrzebny i może przynieść wiele korzyści w przyszłości.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Idealne stado

Jedną z najważniejszych potrzeb naszego wierzchowca to potrzeba kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku - konie zawsze powinny mieć towarzysza w stajni, koza lub owca nie wystarczą! Podpowiemy Wam jak stworzyć idealne i bezkonfliktowe stado w Waszej stajni :)

2018-09-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pierwsza pomoc dla jeźdźców

Pewnie każdy z nas zna podstawowe zasady dotyczące pierwszej pomocy naszych wierzchowców, ale przecież równie często zdarzają się wypadki wśród osób przebywających w stajni. Życie ludzkie jest przecież niezwykle ważne i często liczą się sekundy!

2018-07-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przydomowa stajnia

Wielu miłośników koni marzy o posiadaniu koni niedaleko miejsca zamieszkania - któż z nas nie chciałby widzieć swoich wierzchowców z okien domu ? Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które przedstawimy Wam w poniższym artykule!

2018-07-16

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Paddock paradise

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie wolnego czasu naszych koni jest idea padoków, które zachęcają zwierzaki do swobodnego ruchu. To dość nowa koncepcja, która szybko zyskuje wielu zwolenników na całym świecie.

2018-06-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Boksy czy stanowiska ?

W niektórych ośrodkach jeździeckich możemy się jeszcze spotkać z nieciekawym rozwiązaniem, wynikającym z oszczędności miejsca, czyli z utrzymywaniem koni na stanowiskach. To przykre, że w obecnych czasach ciągle są jeszcze miejsca, w których konie nie mają spełnianych podstawowych wymagań dotyczących ich dobrostanu.

2018-05-15

Czytaj » 0

Stajnia

Chów bezstajenny

Utrzymanie koni powinno opierać się na zaspokojeniu ich podstawowych potrzeb: swobodny ruch,dostęp do wody i pożywienia oraz towarzystwo innych przedstawicieli swojego gatunku są priorytetowe, jeśli chcemy aby nasz zwierzak czuł się komfortowo. Rezygnacja ze stajni i boksów jest najbardziej zbliżona do naturalnego trybu życia koni i szczególnie cenna dla koni borykających się z problemami oddechowymi.

2018-04-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pastwiska czy padoki piaszczyste ?

Ideałem dla naszych koni są bezkresne pastwiska, na których zwierzaki będą spędzały nieograniczoną ilość czasu; niemniej jednak nie każdy ośrodek jeździecki może zagwarantować takie warunki chociażby z uwagi na areał. Jakie są plusy i minusy obydwu rozwiazań ?

2018-04-05

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Boksy angielskie

Dobrym rozwiązaniem w trakcie budowy stajni jest zaplanowanie kilku boksów angielskich, które są świetne dla koni z problemami oddechowymi. Takie boksy mają właściwie same plusy, dlatego warto się z nimi zapoznać.

2018-03-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Najpopularniejsze ściółki

Boks to miejsce, w którym nasz koń zazwyczaj spędza co najmniej noc - dlatego tak ważne jest utrzymanie czystości oraz oczywiście obecność odpowiedniej ściółki, która zapewni komfort naszemu zwierzakowi w trakcie odpoczynku. W tym artykule dowiecie się jakie są najpopularniejsze ściółki oraz ich plusy i minusy!

2018-03-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Karuzela

Jednym z bardziej popularnych obiektów, które znajdziemy na terenie lepszych ośrodków jeździeckich (głównie tych nastawionych na sport) jest karuzela - dobre rozwiązanie dla koni, które z różnych przyczyn nie mogą wychodzić na padoki.

2018-02-15

Czytaj » 0