12,845 pytań - 18,089 odpowiedzi - 938 komentarzy

Dosiad fotelowy

Data publikacji: 2018-10-30

 

Jednym z najbardziej powszechnych błędów w dosiadzie jeźdźca jest dosiad fotelowy: jak sama nazwa wskazuje, nawiązuje do pozycji, w jakiej siedzimy w fotelu :) Taka sylwetka jest bardzo łatwa do rozpoznania i charakteryzuje ją:

a) znaczne wysunięcie nóg w przód siodła

b) pupa oparta o tylny łęk

c) często zgarbione plecy

 

Patrząc z boku, widzimy typową sylwetkę osoby siedzącej w fotelu - może i wygodnie, ale w siodle zupełnie nieprawidłowo. Środek ciężkości jest cofnięty, zamiast znajdować się w centralnym punkcie siedziska; wizualizując sobie brak konia pod jeźdźcem siedzącym fotelowo, taka osoba momentalnie upada w tył, ladując na pupie.

Zdarza się, że przyczyną takie ustawienia ciała jeźdźca jest nieprawidłowe siodło - niedobrane rozmiarem, z uszkodzoną terlicą lub bardzo wysłużone, z ubitymi panelami. Najczęstszym powodem jest jednak po prostu wygoda i błędny nawyk, który nie został skorygowany na wczesnym etapie nauki.

Aby usiąść poprawnie, jak zawsze polecamy powrót do jazdy na lonży; przydają się ćwiczenia oparte na wzmocnieniu i rozciągnięciu mięśni nóg:

- jazda bez strzemion chociażby w stępie

- wymachy nóg w przód i tył

- odstawianie całych nóg od siodła i utrzymywanie się wyłącznie na kościach kulszowych

- częste zmiany dosiadu w kłusie i galopie: koło w pełnym siadzie, koło w półsiadzie, koło stojąc w strzemionach

- krążenia ramionami, w kłusie i galopie

 

Pozbycie się dosiadu fotelowego jest czasochłonne, wymaga sporego nakładu pracy z dobrym instruktorem, którzy na bieżąco będzie nam zwracał uwagę w trakcie jazdy, także tej samodzielnej.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Popraw koncentrację swojego konia!

Czy macie czasem wrażenie, że Wasz wierzchowiec nie jest skupiony na Was, tylko rozgląda się dookoła? Jeżdżąc na koniu, czujecie niepewność, ponieważ koń płoszy się najdrobniejszych rzeczy ? Czas na poprawę skupienia i koncentracji!

2020-10-29

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez półwoltę

Jazda konna powinna przynosić pozytywne korzyści zarówno dla konia jak i dla jeźdźca - nie ma nic nudniejszego niż bierne wożenie się na grzbiecie zwierzaka po obwodzie placu czy ujeżdżalni. Liczne zmiany kierunku, przejścia oraz zmiany tempa powinny być wpisane w każdą jazdę, niezależnie od poziomu zaawansowania.

2020-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze jeździć konno ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o prostych plecach, stabilnym dosiadzie i idealnie zganaszowanym, posłusznym zwierzaku. Taki obrazek często jest utożsamiany z dobrą jazdą konną, jak się nauczyć dobrze jeździć ?

2020-09-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak się przygotować do zawodów ?

Miesiące wakacyjne to okres organizacji wielu zawodów jeździeckich, rozmaitej rangi. Ciepła i sucha pogoda w znacznej mierze ułatwia przeprowadzenie takich konkursów, chociażby w formie zakończenia pobytu na obozie jeździeckim. Warto dowiedzieć się, jak przygotować siebie i konia do takiego sprawdzianu!

2020-07-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Spływanie przed przeszkodą

Najazd na przeszkodę to jeden z najważniejszych elementów podczas jazdy skokowej; od niego często zależy powodzenie całego skoku. Optymalny najazd zdecydowanie poprawia jakość przejazdu przez przeszkodę, dlatego warto dbać o proste i równe celowanie w środek przeszkody; częstym błędem jest nagła zmiana kierunku ruchu w trakcie zbliżania się do przeszkody.

2020-06-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak wykonać poprawne koło lub woltę ?

Jazda po okręgu niesie ze sobą szereg korzyści dla konia: rozluźnienie, zwiększenie koncentracji zwierzaka a także poprawia wygimnastykowania. Aby taki element miał pozytywny wpływ na komfort jazdy, należy pamiętać o poprawnym wykonaniu - to kluczowa kwestia każdej pracy z koniem!

2020-05-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Korzyści z jazdy po drążkach

Przejazd przez drążki ułożone na ziemi,a także te nieco podwyższone tzw. koziołki, powinien znaleźć się podczas każdej jazdy. To świetne ćwiczenie dla każdego konia, niezależnie od stopnia wytrenowania czy uprawianej dyscypliny.

2020-04-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Lotna zmiana nogi w skoku

Zmiana nogi, na którą galopuje koń, to cenna umiejętność u koni pokonujących parkury - nawet niskie i nieskomplikowane. Ten element ułatwia płynne pokonywanie całej trasy z przeszkodami, dzięki czemu nie tracimy czasu na przejście do kłusa i ponowne zagalopowanie.

2020-03-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jazda w zastępie czy jazda indywidualna ?

W ofercie większości ośrodków jeździeckich znajdziemy zarówno jazdy grupowe, zwane także jazdą w zastępie, jak i indywidualne lekcje: czyli jedna bądź dwie osoby oraz jeden instruktor. Porównamy dzisiaj obydwa sposoby prowadzenia lekcji jazdy konnej!

2020-01-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zasady jazdy konnej na ujeżdżalni

Bezpieczeństwo w trakcie lekcji jazdy konnej powinno być priorytetem, zarówno dla nas samych ale i naszych koni. Te kilka prostych zasad ułatwia przyjemną jazdę konną i gwarantuje miłą atmosferę podczas nauk!

2019-12-13

Czytaj » 0