12,888 pytań - 31,527 odpowiedzi - 983 komentarzy

Dosiad fotelowy

Data publikacji: 2018-10-30

 

Jednym z najbardziej powszechnych błędów w dosiadzie jeźdźca jest dosiad fotelowy: jak sama nazwa wskazuje, nawiązuje do pozycji, w jakiej siedzimy w fotelu :) Taka sylwetka jest bardzo łatwa do rozpoznania i charakteryzuje ją:

a) znaczne wysunięcie nóg w przód siodła

b) pupa oparta o tylny łęk

c) często zgarbione plecy

 

Patrząc z boku, widzimy typową sylwetkę osoby siedzącej w fotelu - może i wygodnie, ale w siodle zupełnie nieprawidłowo. Środek ciężkości jest cofnięty, zamiast znajdować się w centralnym punkcie siedziska; wizualizując sobie brak konia pod jeźdźcem siedzącym fotelowo, taka osoba momentalnie upada w tył, ladując na pupie.

Zdarza się, że przyczyną takie ustawienia ciała jeźdźca jest nieprawidłowe siodło - niedobrane rozmiarem, z uszkodzoną terlicą lub bardzo wysłużone, z ubitymi panelami. Najczęstszym powodem jest jednak po prostu wygoda i błędny nawyk, który nie został skorygowany na wczesnym etapie nauki.

Aby usiąść poprawnie, jak zawsze polecamy powrót do jazdy na lonży; przydają się ćwiczenia oparte na wzmocnieniu i rozciągnięciu mięśni nóg:

- jazda bez strzemion chociażby w stępie

- wymachy nóg w przód i tył

- odstawianie całych nóg od siodła i utrzymywanie się wyłącznie na kościach kulszowych

- częste zmiany dosiadu w kłusie i galopie: koło w pełnym siadzie, koło w półsiadzie, koło stojąc w strzemionach

- krążenia ramionami, w kłusie i galopie

 

Pozbycie się dosiadu fotelowego jest czasochłonne, wymaga sporego nakładu pracy z dobrym instruktorem, którzy na bieżąco będzie nam zwracał uwagę w trakcie jazdy, także tej samodzielnej.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jakie ćwiczenia poprawią moją równowagę?

Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.

2022-07-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie ?

W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!

2022-07-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Polski system szkoleniowy przewiduje wiele stopni czy też poziomów w trakcie nauki jeździectwa - zdobycie pierwszego z nich, czyli Odznaki Jeżdżę Konno, jest początkiem rozwoju jeźdźca na drodze sportowej.

2022-06-06

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw swoją równowagę w siodle!

Stabilny dosiad i dobra równowaga są często najtrudniejsze do opanowania w trakcie nauki jazdy konnej. Przedstawimy dzisiaj kilka ćwiczeń, które poprawią równowagę podczas jazdy konnej.

2022-05-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze zagalopować ?

Przejście z kłusa do galopu nie jest wbrew pozorom łatwe, ponieważ wymaga dobrej koordynacji pomocy oraz stabilnego dosiadu - podpowiemy dzisiaj jak płynnie zagalopować!

2022-03-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak zdać egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką ?

BOJ to podstawowy sprawdzian umiejętności jeździeckich, który jeździec powinien przyswoić niezależnie od wybranej dyscypliny czy kontynuacji jazdy rekreacyjnej. Podpowiemy dzisiaj jak zdać egzamin na odznakę!

2022-03-05

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmienić kierunek w galopie ?

Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!

2022-02-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Podczas lekcji jazdy konnej wielokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się ze zmianą kierunku, w jakim się poruszamy. Istnieje kilka sposobów zmiany kierunku, które warto znać i stosować naprzemiennie.

2022-01-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0