12,162 pytań - 14,059 odpowiedzi - 815 komentarzy

Dosiad fotelowy

Data publikacji: 2018-10-30

 

Jednym z najbardziej powszechnych błędów w dosiadzie jeźdźca jest dosiad fotelowy: jak sama nazwa wskazuje, nawiązuje do pozycji, w jakiej siedzimy w fotelu :) Taka sylwetka jest bardzo łatwa do rozpoznania i charakteryzuje ją:

a) znaczne wysunięcie nóg w przód siodła

b) pupa oparta o tylny łęk

c) często zgarbione plecy

 

Patrząc z boku, widzimy typową sylwetkę osoby siedzącej w fotelu - może i wygodnie, ale w siodle zupełnie nieprawidłowo. Środek ciężkości jest cofnięty, zamiast znajdować się w centralnym punkcie siedziska; wizualizując sobie brak konia pod jeźdźcem siedzącym fotelowo, taka osoba momentalnie upada w tył, ladując na pupie.

Zdarza się, że przyczyną takie ustawienia ciała jeźdźca jest nieprawidłowe siodło - niedobrane rozmiarem, z uszkodzoną terlicą lub bardzo wysłużone, z ubitymi panelami. Najczęstszym powodem jest jednak po prostu wygoda i błędny nawyk, który nie został skorygowany na wczesnym etapie nauki.

Aby usiąść poprawnie, jak zawsze polecamy powrót do jazdy na lonży; przydają się ćwiczenia oparte na wzmocnieniu i rozciągnięciu mięśni nóg:

- jazda bez strzemion chociażby w stępie

- wymachy nóg w przód i tył

- odstawianie całych nóg od siodła i utrzymywanie się wyłącznie na kościach kulszowych

- częste zmiany dosiadu w kłusie i galopie: koło w pełnym siadzie, koło w półsiadzie, koło stojąc w strzemionach

- krążenia ramionami, w kłusie i galopie

 

Pozbycie się dosiadu fotelowego jest czasochłonne, wymaga sporego nakładu pracy z dobrym instruktorem, którzy na bieżąco będzie nam zwracał uwagę w trakcie jazdy, także tej samodzielnej.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: W kasku czy bez ?

Któż z nas nie chciałby poczuć wiatru we włosach w trakcie szybkiego galopu po ścierniskach, w fantastycznej jesiennej scenerii... STOP! Jazda konna jest na tyle niebezpiecznym sportem, że kask na głowie nie jest wyborem, a koniecznością!

2018-10-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Złota Odznaka Jeździecka

Złota Odznaka Jeździecka jest ostatnim etapem w toku szkolenia odznakowego, co oczywiście nie oznacza że po zdaniu ZOJ jesteśmy jeźdźcami idealnymi - to jedynie kolejny egzamin sprawdzający nasze umiejętności.

2018-10-16

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Srebrna Odznaka Jeździecka

SOJ to kolejny etap w szkoleniu jeźdźców, będący sprawdzianem ich umiejętności. Wymagania są wyższe niż w przypadku odznaki brązowej, niemniej jednak z pewnością nie będziecie mieli większych problemów przy jej zdaniu!

2018-06-20

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jazda po drążkach

Ciekawym i godnym polecenia uwagi urozmaiceniem jazdy jest praca na drążkach/cavaletti. Dzisiaj dowiecie się, jak poprawnie rozkładać drążki i jakie są zalety takiej jazdy!

2018-04-14

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zagalopowanie

Macie chęć na galop, przykładacie łydki, a Wasz koń tylko przyspiesza w kłusie? A może Waszym problemem jest uporczywe zagalopowanie na złą nogę ? W tym artykule znajdziecie wskazówki dotyczące poprawnego zagalopowania!

2018-03-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Poszerzenie i skrócenie wykroku

Jednym z dobrych sposobów na poprawę przepuszczalności i reakcji na pomoce u naszego zwierzaka, jest wykonanie kilku przejść w obrębie danego chodu, czyli tzw.dodania (poszerzenia) i skrócenia chodu. Niestety często są niewłaściwie wykonywane, co nie przynosi pożądanego rezultatu.

2018-02-22

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Cofanie

Cofanie to kolejna przydatna umiejętność, którą powinny posiadać wszystkie konie, niezależnie od stopnia zaawansowania. To także cenne narzędzie w trakcie pracy z koniem z ziemi, pomagające egzekwować posłuszeństwo. Jest to ciekawe i niezbyt skomplikowane ćwiczenie, które wyjaśnimy poniżej :)

2017-11-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak wybrać dobrą szkółkę ?

Wiele osób chcących rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem nie wie jakimi kryteriami kierować się w trakcie wyboru stajni. W wielu większych i mniejszych miastach stajnie rekreacyjne wyrastają jak grzyby po deszczu, ale niestety poziom jazd i warunków często pozostawia wiele do życzenia.

2017-11-25

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zatrzymanie

Każdy początkujący adept jeździectwa przede wszystkim zadaje sobie pytanie - jak zatrzymać konia ? I szybko dostaje odpowiedź - pociągnij za wodze. Niekoniecznie jest to prawda, chociaż na samym początku nauki jeździectwa takie wytłumaczenie musi wystarczyć.

2017-11-16

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Brązowa Odznaka Jeździecka

W dzisiejszym artykule przybliżmy Wam nieco zagadnienie dotyczące egzaminu na brązową odznakę jeździecką - znajdziecie tutaj krótki opis poszczególnych części oraz praktyczne informacje :)

2017-08-04

Czytaj » 0