12,611 pytań - 14,140 odpowiedzi - 819 komentarzy

Dosiad fotelowy

Data publikacji: 2018-10-30

 

Jednym z najbardziej powszechnych błędów w dosiadzie jeźdźca jest dosiad fotelowy: jak sama nazwa wskazuje, nawiązuje do pozycji, w jakiej siedzimy w fotelu :) Taka sylwetka jest bardzo łatwa do rozpoznania i charakteryzuje ją:

a) znaczne wysunięcie nóg w przód siodła

b) pupa oparta o tylny łęk

c) często zgarbione plecy

 

Patrząc z boku, widzimy typową sylwetkę osoby siedzącej w fotelu - może i wygodnie, ale w siodle zupełnie nieprawidłowo. Środek ciężkości jest cofnięty, zamiast znajdować się w centralnym punkcie siedziska; wizualizując sobie brak konia pod jeźdźcem siedzącym fotelowo, taka osoba momentalnie upada w tył, ladując na pupie.

Zdarza się, że przyczyną takie ustawienia ciała jeźdźca jest nieprawidłowe siodło - niedobrane rozmiarem, z uszkodzoną terlicą lub bardzo wysłużone, z ubitymi panelami. Najczęstszym powodem jest jednak po prostu wygoda i błędny nawyk, który nie został skorygowany na wczesnym etapie nauki.

Aby usiąść poprawnie, jak zawsze polecamy powrót do jazdy na lonży; przydają się ćwiczenia oparte na wzmocnieniu i rozciągnięciu mięśni nóg:

- jazda bez strzemion chociażby w stępie

- wymachy nóg w przód i tył

- odstawianie całych nóg od siodła i utrzymywanie się wyłącznie na kościach kulszowych

- częste zmiany dosiadu w kłusie i galopie: koło w pełnym siadzie, koło w półsiadzie, koło stojąc w strzemionach

- krążenia ramionami, w kłusie i galopie

 

Pozbycie się dosiadu fotelowego jest czasochłonne, wymaga sporego nakładu pracy z dobrym instruktorem, którzy na bieżąco będzie nam zwracał uwagę w trakcie jazdy, także tej samodzielnej.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Trening po wzniesieniach

Ciekawym i wartościowym urozmaiceniem pracy z koniem, nawet w ręce, jest wykorzystanie naturalnych wzniesień i spadków terenu, czyli różnorakich górek :) takie ćwiczenia świetnie wpływają na poprawę muskulatury szczególnie grzbietu i zadu, czyli najbardziej pożądanych mięśni u naszego zwierzaka.

2019-05-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wdrożenie konia po przerwie

Wiele osób posiadających konie w stajniach przydomowych czy w małych ośrodkach bez krytej ujeżdżalni musi liczyć się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi - czasami po prostu pogoda nie pozwala na jakąkolwiek pracę ze zwierzakiem. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wdrożyć konia do ponownej pracy po przerwie!

2019-05-02

Czytaj » 0

Rekreacja

Czy warto kupować sprzęt, jak nie mam konia ?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym wierzchowcu - niestety często na przeszkodzie stoją finanse i z reguły dopiero w dorosłych życiu udaje się osiągnąć ten cel. Nic nie stoi na przeszkodzie, że kupić kilka produktów jeździeckich strikte przeznaczonych dla konia!

2019-03-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Skróć te wodze!

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez jeźdźców rekreacyjnych jest jazda ze zbyt długimi wodzami, zazwyczaj trzymanych w dłoniach gdzieś w okolicy ud lub kolan - znacie to? Podpowiemy Wam jak skutecznie jeździć na prawidłowym kontakcie, a co za tym idzie - z wodzami o prawidłowej długości.

2019-01-20

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zwrot na przodzie

Jednym z łatwiejszych ćwiczeń, bazujących na poprawnej reakcji na pomoce, jest zwrot na przodzie wykonywany tylko w stępie. Warto wdrożyć ten element w codzienną jazdę, gdyż odpowiednio wykonywany jest świetną gimnastyką dla naszych wierzchowców.

2019-01-14

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak uniknąć bólu pleców po jeździe ?

Jazda konna jest coraz popularniejszą formą aktywności ruchowej, przede wszystkim w formie rekreacyjnej - niestety sporo jeźdźców, szczególnie początkujących, skarży się na dolegliwości bólowe w plecach. Dobre przygotowanie do jazdy oraz odpowiednia technika oraz sprzęt są podstawą do prawidłowego uprawiania tego sportu.

2019-01-11

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie wyjechać narożnik?

Podczas lekcji nauki konnej możecie usłyszeć komendę dotyczącą poprawnego wyjeżdżania i nieścinania zakrętów, zarówno na hali jak i otwartej ujeżdżalni. Narożnik jest świetną okazją do aktywizacji naszego zwierzaka i zwrócenia uwagi na nas!

2019-01-08

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Bezpieczna jazda w zastępie

W wielu szkółkach jeździeckich podstawową formą prowadzenia zajęć jest jazda w zastępie - główną zaletą jest możliwość uczęszczania kilku osób jednocześnie. To też świetna okazja do nawiązania nowych znajomości oraz wyuczenia poprawnych nawyków zachowania w grupie, oczywiście przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

2018-12-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Dosiad widłowy

Dobry dosiad jest podstawą prawidłowej jazdy, niezależnie od uprawianej dyscypliny czy stopnia zaawansowania - jeździec, który siedzi stabilnie i poprawnie będzie miał prawdziwą przyjemność z jazdy chociażby rekreacyjnej. Niestety wiele osób boryka się z błędami dosiadu, o których napiszemy dzisiaj.

2018-11-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: W kasku czy bez ?

Któż z nas nie chciałby poczuć wiatru we włosach w trakcie szybkiego galopu po ścierniskach, w fantastycznej jesiennej scenerii... STOP! Jazda konna jest na tyle niebezpiecznym sportem, że kask na głowie nie jest wyborem, a koniecznością!

2018-10-24

Czytaj » 0