12,739 pytań - 14,296 odpowiedzi - 824 komentarzy

Dosiad fotelowy

Data publikacji: 2018-10-30

 

Jednym z najbardziej powszechnych błędów w dosiadzie jeźdźca jest dosiad fotelowy: jak sama nazwa wskazuje, nawiązuje do pozycji, w jakiej siedzimy w fotelu :) Taka sylwetka jest bardzo łatwa do rozpoznania i charakteryzuje ją:

a) znaczne wysunięcie nóg w przód siodła

b) pupa oparta o tylny łęk

c) często zgarbione plecy

 

Patrząc z boku, widzimy typową sylwetkę osoby siedzącej w fotelu - może i wygodnie, ale w siodle zupełnie nieprawidłowo. Środek ciężkości jest cofnięty, zamiast znajdować się w centralnym punkcie siedziska; wizualizując sobie brak konia pod jeźdźcem siedzącym fotelowo, taka osoba momentalnie upada w tył, ladując na pupie.

Zdarza się, że przyczyną takie ustawienia ciała jeźdźca jest nieprawidłowe siodło - niedobrane rozmiarem, z uszkodzoną terlicą lub bardzo wysłużone, z ubitymi panelami. Najczęstszym powodem jest jednak po prostu wygoda i błędny nawyk, który nie został skorygowany na wczesnym etapie nauki.

Aby usiąść poprawnie, jak zawsze polecamy powrót do jazdy na lonży; przydają się ćwiczenia oparte na wzmocnieniu i rozciągnięciu mięśni nóg:

- jazda bez strzemion chociażby w stępie

- wymachy nóg w przód i tył

- odstawianie całych nóg od siodła i utrzymywanie się wyłącznie na kościach kulszowych

- częste zmiany dosiadu w kłusie i galopie: koło w pełnym siadzie, koło w półsiadzie, koło stojąc w strzemionach

- krążenia ramionami, w kłusie i galopie

 

Pozbycie się dosiadu fotelowego jest czasochłonne, wymaga sporego nakładu pracy z dobrym instruktorem, którzy na bieżąco będzie nam zwracał uwagę w trakcie jazdy, także tej samodzielnej.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Kadryl

Jednym z ciekawszych sposób na urozmaicenie pokazów czy wystaw jeździeckich jest zorganizowanie kadryla, czyli efektownej choreografii w rytm muzyki - najbardziej znanym kadrylem na świecie jest pokaz Hiszpańskiej Szkoły Jazdy, gdzie pary prezentują niezwykle skomplikowane elementy i układy.

2019-08-09

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kiedy mogę jechać na obóz jeździecki ?

Wakacje ciągle trwają, a chyba nie ma lepszego sposobu na spędzenie wolnego czasu niż pobyt w stajni! Pewnie wielu z Was marzy o wakacyjnym wyjeździe, ale może nie każdy jest pewien czy sobie poradzi ? Podpowiemy Wam kiedy i czy w ogóle warto wybrać się na obóz jeździecki :)

2019-08-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jaki powinien być koń rekreacyjny ?

Jeździectwo staje się coraz popularniejszym i powszechniejszym sportem w naszym kraju, nowe stajnie i ośrodki jeździeckie oferujące jazdę konną pojawiają się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Niestety nie zawsze mamy do dyspozycji dobrze wyszkolone konie, na których nauka będzie prawdziwą przyjemnością.

2019-07-26

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Pierwszym egzaminem sprawdzającym opanowanie podstaw jazdy konnej oraz podstawowej wiedzy związanej z końmi, jest odznaka "Jeżdżę konno" - jest zdobycie jest dobrym przygotowaniem do uzyskania oficjalnych odznak jeździeckich!

2019-06-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Działanie łydek

Poza dosiadem, najważniejszą pomocą każdego jeźdźca powinny być łydki - niestety często początkujący adepci jeździectwa często źle rozumieją ich działanie, ograniczając aktywność do kopania końskich boków. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo używać własnych łydek!

2019-05-25

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Trening po wzniesieniach

Ciekawym i wartościowym urozmaiceniem pracy z koniem, nawet w ręce, jest wykorzystanie naturalnych wzniesień i spadków terenu, czyli różnorakich górek :) takie ćwiczenia świetnie wpływają na poprawę muskulatury szczególnie grzbietu i zadu, czyli najbardziej pożądanych mięśni u naszego zwierzaka.

2019-05-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wdrożenie konia po przerwie

Wiele osób posiadających konie w stajniach przydomowych czy w małych ośrodkach bez krytej ujeżdżalni musi liczyć się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi - czasami po prostu pogoda nie pozwala na jakąkolwiek pracę ze zwierzakiem. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wdrożyć konia do ponownej pracy po przerwie!

2019-05-02

Czytaj » 0

Rekreacja

Czy warto kupować sprzęt, jak nie mam konia ?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym wierzchowcu - niestety często na przeszkodzie stoją finanse i z reguły dopiero w dorosłych życiu udaje się osiągnąć ten cel. Nic nie stoi na przeszkodzie, że kupić kilka produktów jeździeckich strikte przeznaczonych dla konia!

2019-03-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Skróć te wodze!

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez jeźdźców rekreacyjnych jest jazda ze zbyt długimi wodzami, zazwyczaj trzymanych w dłoniach gdzieś w okolicy ud lub kolan - znacie to? Podpowiemy Wam jak skutecznie jeździć na prawidłowym kontakcie, a co za tym idzie - z wodzami o prawidłowej długości.

2019-01-20

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zwrot na przodzie

Jednym z łatwiejszych ćwiczeń, bazujących na poprawnej reakcji na pomoce, jest zwrot na przodzie wykonywany tylko w stępie. Warto wdrożyć ten element w codzienną jazdę, gdyż odpowiednio wykonywany jest świetną gimnastyką dla naszych wierzchowców.

2019-01-14

Czytaj » 0