12,810 pytań - 14,383 odpowiedzi - 826 komentarzy

Stajnia: Idealne stado

Data publikacji: 2018-09-06

 

Konie powinny spędzać maksymalną ilość czasu poza stajnią, czyli na padokach - wiele stajni praktykuje grupowe padokowania, co ma oczywiście swoje plusy i minusy. Dzięki obecności innych zwierzaków, konie chętniej poruszają się i biegają, co jest korzystne dla ich układu ruchu oraz prawidłowego trawienia; musimy jednak wziąć pod uwagę dobre dopasowanie temperamentów naszych zwierzaków.

Powierzchnia pastwiska dla grupki koni powinna być jak największa, przez co minimalizujemy ryzyko konfliktów - każdy zwierzak powinien mieć możliwość indywidualnego spędzania czasu. Zawsze sprawdzamy czy nie ma ślepych zaułków, które mogą spowodować poważne konfrontacje, a nawet ciężkie urazy. W większym skupisku zwierząt nietrudno o spięcia, dlatego warto trzymać się pewnych podstawowych zasad:

- oczywiście nigdy nie padokujemy ogierów z klaczami, nawet jałowymi. Obecności samicy działa wyjątkowo pobudzająco na ogiery, dużo częściej zaczepiają się i są skore do bójek. Ogiery padokujemy tylko z ogierami i wałachami.

- warto zadbać o równowagę wiekową - jeden starszy koń nie będzie czuł się komfortowo w grupce młodych i energicznych zwierzaków; podobnie sytuacja wygląda w drugą stronę, młody koń w stadzie emerytów będzie po prostu sfrustrowany.

- konie często dobierają się pary, znajdują idealnego towarzysza i to z nim spedzają najwięcej czasu, dlatego dobrym rozwiazaniem jest zapewnienie parzystej liczby koni

- przez wypuszczeniem koni na padok zawsze przeanalizujmy ich charaktery - duże stado temperamentych i nadpobudliwych zwierzaków jest wręcz gwarancją wypadku, a z kolei kilka spokojnych leniuchów będzie drzemało cały dzień w kącie padoku, nie zapewniając sobie odpowiedniej dawki ruchu. Starajmy się mieszać konie, do kilku koni energicznych warto wprowadzić stateczne zwierzaki, które nieco uspokoją towarzystwo :)

 

W początkowych dniach wspólnego padokowania, zawsze bacznie obserwujemy sytuację czy wszystkie zwierzaki akceptują się i tolerują; także w świecie końskim są sympatie i antypatie, niektóre konie mogą sobie po prostu nie przypaść do gustu i będą się wzajemnie terroryzować.

Pobyt na pastwisku powinien być maksymalnym relaksem dla naszych wierzchowców, muszą czuć się bezpiecznie i komfortowo :)

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Ściółka lniana

Najpopularniejszą ściółką, używaną w boksach większości stajni, jest oczywiście słoma; stosunkowo często spotykane są także trociny. Konie alergiczne i z problemami oddechowymi niestety wymagają specjalnego traktowania i stosowania specjalnych ściółek (trociny często są zapylone i nie sprawdzają się), a jedną z nich jest właśnie słoma lniana.

2019-08-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z pelletu

W naszym kraju zazwyczaj spotykamy boksy ścielone słomą, to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie; niestety wśród koni coraz częściej spotykamy przypadki alergii i problemów z drogami oddechowymi, a wtedy słoma nie jest zalecana. Na rynku znajdziemy kilka ściółek dedykowanych koniom alergicznym, z czego jedną z nich jest pellet drewniany.

2019-07-17

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże Reitex

Jedną z ważnych kwestii przy planowaniu stajni czy ośrodka jeździeckiego, jest zapewnienie placu z odpowiednim podłożem; u naszych zachodnich sąsiadów, dużą popularnością cieszy się specyficzne bezpiaskowe podłoże Reitex, które i u nas zdobywa coraz więcej zwolenników.

2019-07-08

Czytaj » 0

Stajnia

Jak przygotować pastwiska ?

Za oknem słoneczna pogoda, coraz cieplejsze i dłuższe dni powodują zazielenianie się pól, krzewów i drzew; warto solidnie zadbać o padoki oraz pastwiska, aby były świetnie przygotowane do sezonu pastwiskowego!

2019-04-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Myszy i inne gryzonie

Obecność myszy i szczurów to częste, ale niepożądane zjawisko w wielu stajniach i ośrodkach jeździeckich - optymalna temperatura i ogrom pożywienia w postaci zboża (owies) czynią te miejsca niezwykle atrakcyjnymi dla gryzoni. Niestety, te zwierzęta nie są bezpiecznym towarzystwem dla naszych wierzchowców.

2019-03-21

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na nudę w boksie

Zdarza się, że z różnych przyczyn nasz zwierzak musi spędzić dłuższy czas w boksie. Wiele koni buntuje się wtedy, kopiąc i gryząć wyposażenie - to wyjątkowo frustrujące ale i niebezpieczne, więc warto poznać kilka sposób na nudę!

2018-12-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Zasady korzystania z hali

Wraz z nadejściem pierwszych jesiennych i ponurych dni, niektórzy z nas przenoszą swoje lekcje i treningi na krytą ujeżdżalnię - zazwyczaj ma ona mniejsze wymiary niż zewnętrzne place, co może powodować pewne konflikty pomiędzy jeźdźcami. Podpowiemy Wam jak przetrwać okres halowy :)

2018-11-09

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pierwsza pomoc dla jeźdźców

Pewnie każdy z nas zna podstawowe zasady dotyczące pierwszej pomocy naszych wierzchowców, ale przecież równie często zdarzają się wypadki wśród osób przebywających w stajni. Życie ludzkie jest przecież niezwykle ważne i często liczą się sekundy!

2018-07-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przydomowa stajnia

Wielu miłośników koni marzy o posiadaniu koni niedaleko miejsca zamieszkania - któż z nas nie chciałby widzieć swoich wierzchowców z okien domu ? Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które przedstawimy Wam w poniższym artykule!

2018-07-16

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Paddock paradise

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie wolnego czasu naszych koni jest idea padoków, które zachęcają zwierzaki do swobodnego ruchu. To dość nowa koncepcja, która szybko zyskuje wielu zwolenników na całym świecie.

2018-06-02

Czytaj » 0