12,820 pytań - 14,991 odpowiedzi - 923 komentarzy

Stajnia: Idealne stado

Data publikacji: 2018-09-06

 

Konie powinny spędzać maksymalną ilość czasu poza stajnią, czyli na padokach - wiele stajni praktykuje grupowe padokowania, co ma oczywiście swoje plusy i minusy. Dzięki obecności innych zwierzaków, konie chętniej poruszają się i biegają, co jest korzystne dla ich układu ruchu oraz prawidłowego trawienia; musimy jednak wziąć pod uwagę dobre dopasowanie temperamentów naszych zwierzaków.

Powierzchnia pastwiska dla grupki koni powinna być jak największa, przez co minimalizujemy ryzyko konfliktów - każdy zwierzak powinien mieć możliwość indywidualnego spędzania czasu. Zawsze sprawdzamy czy nie ma ślepych zaułków, które mogą spowodować poważne konfrontacje, a nawet ciężkie urazy. W większym skupisku zwierząt nietrudno o spięcia, dlatego warto trzymać się pewnych podstawowych zasad:

- oczywiście nigdy nie padokujemy ogierów z klaczami, nawet jałowymi. Obecności samicy działa wyjątkowo pobudzająco na ogiery, dużo częściej zaczepiają się i są skore do bójek. Ogiery padokujemy tylko z ogierami i wałachami.

- warto zadbać o równowagę wiekową - jeden starszy koń nie będzie czuł się komfortowo w grupce młodych i energicznych zwierzaków; podobnie sytuacja wygląda w drugą stronę, młody koń w stadzie emerytów będzie po prostu sfrustrowany.

- konie często dobierają się pary, znajdują idealnego towarzysza i to z nim spedzają najwięcej czasu, dlatego dobrym rozwiazaniem jest zapewnienie parzystej liczby koni

- przez wypuszczeniem koni na padok zawsze przeanalizujmy ich charaktery - duże stado temperamentych i nadpobudliwych zwierzaków jest wręcz gwarancją wypadku, a z kolei kilka spokojnych leniuchów będzie drzemało cały dzień w kącie padoku, nie zapewniając sobie odpowiedniej dawki ruchu. Starajmy się mieszać konie, do kilku koni energicznych warto wprowadzić stateczne zwierzaki, które nieco uspokoją towarzystwo :)

 

W początkowych dniach wspólnego padokowania, zawsze bacznie obserwujemy sytuację czy wszystkie zwierzaki akceptują się i tolerują; także w świecie końskim są sympatie i antypatie, niektóre konie mogą sobie po prostu nie przypaść do gustu i będą się wzajemnie terroryzować.

Pobyt na pastwisku powinien być maksymalnym relaksem dla naszych wierzchowców, muszą czuć się bezpiecznie i komfortowo :)

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Podłoże do jazdy

W większości stajni znajdziemy miejsce, które pozwala na uprawianie jeździectwa - w większych ośrodkach będzie to profesjonalna ujeżdżalnia, w mniejszych to po prostu kawałek ogrodzonej łąki. Niezależnie od rodzaju stajni, każde podłoże przeznaczone do jazdy powinno być przede wszystkim bezpieczne dla koni.

2020-02-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zapobiec pożarom ?

W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o pożarach w stajniach, zarówno tych mniejszych jak i w większych ośrodkach jeździeckich. Często wiąże się to z poparzeniami koni, a nierzadko nawet z ich śmiercią, co jest szczególnie bolesne i trudne; podpowiemy Wam, jak zminimalizować ryzyko pożaru w stajni!

2020-02-11

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Siatki na siano

Racjonalne gospodarowanie paszami objętościowymi to priorytet każdego właściciela stajni - konie powinny mieć stały dostęp do siana, a to wymaga nakładów finansowych, dlatego ważne jest minimalizowanie strat np. z powodu wdeptania siana w ziemię na padoku.

2020-01-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z torfu

Jedną z mniej popularnych ściółek stosowanych w stajniach, jest torf - to naturalny materiał o dużych właściwościach chłonnych, przez co znajduje zastosowanie jako ściółka. Dobrze absorbuje amoniak, niwelując przykry zapach i ograniczając rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

2019-11-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Dezynfekcja

W stajni konie spędzają sporo czasu przy tradycyjnych chowie w systemie: padokowanie w ciągu dnia i pobyt w stajni w nocy - to najpopularniejszy sposób utrzymywania koni na całym świecie. Warto zadbać o odpowiednie warunki, ponieważ często to właśnie brak higieny w stajni jest przyczyną występowania poważnych chorób u naszych zwierzaków!

2019-10-15

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka lniana

Najpopularniejszą ściółką, używaną w boksach większości stajni, jest oczywiście słoma; stosunkowo często spotykane są także trociny. Konie alergiczne i z problemami oddechowymi niestety wymagają specjalnego traktowania i stosowania specjalnych ściółek (trociny często są zapylone i nie sprawdzają się), a jedną z nich jest właśnie słoma lniana.

2019-08-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z pelletu

W naszym kraju zazwyczaj spotykamy boksy ścielone słomą, to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie; niestety wśród koni coraz częściej spotykamy przypadki alergii i problemów z drogami oddechowymi, a wtedy słoma nie jest zalecana. Na rynku znajdziemy kilka ściółek dedykowanych koniom alergicznym, z czego jedną z nich jest pellet drewniany.

2019-07-17

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże Reitex

Jedną z ważnych kwestii przy planowaniu stajni czy ośrodka jeździeckiego, jest zapewnienie placu z odpowiednim podłożem; u naszych zachodnich sąsiadów, dużą popularnością cieszy się specyficzne bezpiaskowe podłoże Reitex, które i u nas zdobywa coraz więcej zwolenników.

2019-07-08

Czytaj » 0

Stajnia

Jak przygotować pastwiska ?

Za oknem słoneczna pogoda, coraz cieplejsze i dłuższe dni powodują zazielenianie się pól, krzewów i drzew; warto solidnie zadbać o padoki oraz pastwiska, aby były świetnie przygotowane do sezonu pastwiskowego!

2019-04-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Myszy i inne gryzonie

Obecność myszy i szczurów to częste, ale niepożądane zjawisko w wielu stajniach i ośrodkach jeździeckich - optymalna temperatura i ogrom pożywienia w postaci zboża (owies) czynią te miejsca niezwykle atrakcyjnymi dla gryzoni. Niestety, te zwierzęta nie są bezpiecznym towarzystwem dla naszych wierzchowców.

2019-03-21

Czytaj » 0