12,162 pytań - 14,059 odpowiedzi - 815 komentarzy

Stajnia: Idealne stado

Data publikacji: 2018-09-06

 

Konie powinny spędzać maksymalną ilość czasu poza stajnią, czyli na padokach - wiele stajni praktykuje grupowe padokowania, co ma oczywiście swoje plusy i minusy. Dzięki obecności innych zwierzaków, konie chętniej poruszają się i biegają, co jest korzystne dla ich układu ruchu oraz prawidłowego trawienia; musimy jednak wziąć pod uwagę dobre dopasowanie temperamentów naszych zwierzaków.

Powierzchnia pastwiska dla grupki koni powinna być jak największa, przez co minimalizujemy ryzyko konfliktów - każdy zwierzak powinien mieć możliwość indywidualnego spędzania czasu. Zawsze sprawdzamy czy nie ma ślepych zaułków, które mogą spowodować poważne konfrontacje, a nawet ciężkie urazy. W większym skupisku zwierząt nietrudno o spięcia, dlatego warto trzymać się pewnych podstawowych zasad:

- oczywiście nigdy nie padokujemy ogierów z klaczami, nawet jałowymi. Obecności samicy działa wyjątkowo pobudzająco na ogiery, dużo częściej zaczepiają się i są skore do bójek. Ogiery padokujemy tylko z ogierami i wałachami.

- warto zadbać o równowagę wiekową - jeden starszy koń nie będzie czuł się komfortowo w grupce młodych i energicznych zwierzaków; podobnie sytuacja wygląda w drugą stronę, młody koń w stadzie emerytów będzie po prostu sfrustrowany.

- konie często dobierają się pary, znajdują idealnego towarzysza i to z nim spedzają najwięcej czasu, dlatego dobrym rozwiazaniem jest zapewnienie parzystej liczby koni

- przez wypuszczeniem koni na padok zawsze przeanalizujmy ich charaktery - duże stado temperamentych i nadpobudliwych zwierzaków jest wręcz gwarancją wypadku, a z kolei kilka spokojnych leniuchów będzie drzemało cały dzień w kącie padoku, nie zapewniając sobie odpowiedniej dawki ruchu. Starajmy się mieszać konie, do kilku koni energicznych warto wprowadzić stateczne zwierzaki, które nieco uspokoją towarzystwo :)

 

W początkowych dniach wspólnego padokowania, zawsze bacznie obserwujemy sytuację czy wszystkie zwierzaki akceptują się i tolerują; także w świecie końskim są sympatie i antypatie, niektóre konie mogą sobie po prostu nie przypaść do gustu i będą się wzajemnie terroryzować.

Pobyt na pastwisku powinien być maksymalnym relaksem dla naszych wierzchowców, muszą czuć się bezpiecznie i komfortowo :)

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Pierwsza pomoc dla jeźdźców

Pewnie każdy z nas zna podstawowe zasady dotyczące pierwszej pomocy naszych wierzchowców, ale przecież równie często zdarzają się wypadki wśród osób przebywających w stajni. Życie ludzkie jest przecież niezwykle ważne i często liczą się sekundy!

2018-07-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przydomowa stajnia

Wielu miłośników koni marzy o posiadaniu koni niedaleko miejsca zamieszkania - któż z nas nie chciałby widzieć swoich wierzchowców z okien domu ? Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które przedstawimy Wam w poniższym artykule!

2018-07-16

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Paddock paradise

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie wolnego czasu naszych koni jest idea padoków, które zachęcają zwierzaki do swobodnego ruchu. To dość nowa koncepcja, która szybko zyskuje wielu zwolenników na całym świecie.

2018-06-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Boksy czy stanowiska ?

W niektórych ośrodkach jeździeckich możemy się jeszcze spotkać z nieciekawym rozwiązaniem, wynikającym z oszczędności miejsca, czyli z utrzymywaniem koni na stanowiskach. To przykre, że w obecnych czasach ciągle są jeszcze miejsca, w których konie nie mają spełnianych podstawowych wymagań dotyczących ich dobrostanu.

2018-05-15

Czytaj » 0

Stajnia

Chów bezstajenny

Utrzymanie koni powinno opierać się na zaspokojeniu ich podstawowych potrzeb: swobodny ruch,dostęp do wody i pożywienia oraz towarzystwo innych przedstawicieli swojego gatunku są priorytetowe, jeśli chcemy aby nasz zwierzak czuł się komfortowo. Rezygnacja ze stajni i boksów jest najbardziej zbliżona do naturalnego trybu życia koni i szczególnie cenna dla koni borykających się z problemami oddechowymi.

2018-04-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pastwiska czy padoki piaszczyste ?

Ideałem dla naszych koni są bezkresne pastwiska, na których zwierzaki będą spędzały nieograniczoną ilość czasu; niemniej jednak nie każdy ośrodek jeździecki może zagwarantować takie warunki chociażby z uwagi na areał. Jakie są plusy i minusy obydwu rozwiazań ?

2018-04-05

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Boksy angielskie

Dobrym rozwiązaniem w trakcie budowy stajni jest zaplanowanie kilku boksów angielskich, które są świetne dla koni z problemami oddechowymi. Takie boksy mają właściwie same plusy, dlatego warto się z nimi zapoznać.

2018-03-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Najpopularniejsze ściółki

Boks to miejsce, w którym nasz koń zazwyczaj spędza co najmniej noc - dlatego tak ważne jest utrzymanie czystości oraz oczywiście obecność odpowiedniej ściółki, która zapewni komfort naszemu zwierzakowi w trakcie odpoczynku. W tym artykule dowiecie się jakie są najpopularniejsze ściółki oraz ich plusy i minusy!

2018-03-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Karuzela

Jednym z bardziej popularnych obiektów, które znajdziemy na terenie lepszych ośrodków jeździeckich (głównie tych nastawionych na sport) jest karuzela - dobre rozwiązanie dla koni, które z różnych przyczyn nie mogą wychodzić na padoki.

2018-02-15

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Bieżnia dla koni

Jednym z bardziej luksusowych elementów wyposażenia stajni jest bieżnia, dedykowana naszym wierzchowcom - w Polsce to nadal rzadkość, ale na Zachodzie są coraz popularniejsze z uwagi na liczne zalety. Niestety ciągle dużą wadą pozostaje cena, zdecydowanie zaporowa dla większości właścicieli ośrodków jeździeckich.

2018-01-28

Czytaj » 0