12,405 pytań - 14,071 odpowiedzi - 815 komentarzy

Stajnia: Boksy czy stanowiska ?

Data publikacji: 2018-05-15

 

fot. www.hi-hog.com

Utrzymanie koni w stanowiskach niegdyś było zjawiskiem wręcz nagminnym, szczególnie dotyczących ośrodków rekreacyjnych, gdzie nie zawsze dobro konia było stawiane na pierwszym miejscu. Dzięki takiemu systemowi, właściciele szkółek mogli posiadać więcej koni, a co za tym szło - mogli otrzymywać więcej pieniędzy z lekcji jazdy konnej. Zazwyczaj wyglądało to w ten sposób, że w miejscu jednego boksu umieszczano dwa konie, wiążąc je na stałe do krat; konie stały przedzielone kratką lub belką, a czasem po prostu obok siebie.

Takie utrzymanie jest niestety katastrofalne dla zdrowia i ogólnego samopoczucia naszych wierzchowców - na takiej małej powierzchni niemożliwy jest pełny odpoczynek. Linki czy łańcuchy oczywiście bywają na tyle długie, że kon może się położyć, ale z uwagi na brak miejsca nigdy nie będzie to swobodna pozycja.

Konie stojące w stanowiskach cierpią na brak ruchu (w boksie mimo wszystko istnieje możliwość wytarzania się czy obrócenia), co odbija się negatywnie na całym układzie ruchu. Często pojawiają się zastoje w nogach (tzw.opoje) i ogólna sztywność ciała - możemy to porównać do spania w jednej, wymuszonej pozycji. 

Ciągła i bliska obecność drugiego konia stwarza doskonałe warunki do ryzykownych zachowań - kopnięcia czy ugryzienia są na porządku dziennym, szczególnie w trakcie pory karmienia. Nietrudno się domyślić, że konie stojące w stanowiskach są znacznie bardziej narażone na kontuzje i urazy, a fakt ciągłego uwiązania często prowadzi do prób odsadzenia się, co może się skończyć wręcz zgonem zwierzaka (uszkodzenie kręgosłupa). 

 

Przestronne i czyste boksy to priorytet, jeśli nasz koń spędza czas w stajni - nigdy nie zgadzajmy się na karygodne warunki chowu w stanowiskach, oszczędność na podstawowych zagadnieniach dotyczących opieki koni (stajnia, pielęgnacja i żywienie) nigdy nie przynosi niczego dobrego.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Sposoby na nudę w boksie

Zdarza się, że z różnych przyczyn nasz zwierzak musi spędzić dłuższy czas w boksie. Wiele koni buntuje się wtedy, kopiąc i gryząć wyposażenie - to wyjątkowo frustrujące ale i niebezpieczne, więc warto poznać kilka sposób na nudę!

2018-12-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Idealne stado

Jedną z najważniejszych potrzeb naszego wierzchowca to potrzeba kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku - konie zawsze powinny mieć towarzysza w stajni, koza lub owca nie wystarczą! Podpowiemy Wam jak stworzyć idealne i bezkonfliktowe stado w Waszej stajni :)

2018-09-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pierwsza pomoc dla jeźdźców

Pewnie każdy z nas zna podstawowe zasady dotyczące pierwszej pomocy naszych wierzchowców, ale przecież równie często zdarzają się wypadki wśród osób przebywających w stajni. Życie ludzkie jest przecież niezwykle ważne i często liczą się sekundy!

2018-07-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przydomowa stajnia

Wielu miłośników koni marzy o posiadaniu koni niedaleko miejsca zamieszkania - któż z nas nie chciałby widzieć swoich wierzchowców z okien domu ? Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które przedstawimy Wam w poniższym artykule!

2018-07-16

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Paddock paradise

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie wolnego czasu naszych koni jest idea padoków, które zachęcają zwierzaki do swobodnego ruchu. To dość nowa koncepcja, która szybko zyskuje wielu zwolenników na całym świecie.

2018-06-02

Czytaj » 0

Stajnia

Chów bezstajenny

Utrzymanie koni powinno opierać się na zaspokojeniu ich podstawowych potrzeb: swobodny ruch,dostęp do wody i pożywienia oraz towarzystwo innych przedstawicieli swojego gatunku są priorytetowe, jeśli chcemy aby nasz zwierzak czuł się komfortowo. Rezygnacja ze stajni i boksów jest najbardziej zbliżona do naturalnego trybu życia koni i szczególnie cenna dla koni borykających się z problemami oddechowymi.

2018-04-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pastwiska czy padoki piaszczyste ?

Ideałem dla naszych koni są bezkresne pastwiska, na których zwierzaki będą spędzały nieograniczoną ilość czasu; niemniej jednak nie każdy ośrodek jeździecki może zagwarantować takie warunki chociażby z uwagi na areał. Jakie są plusy i minusy obydwu rozwiazań ?

2018-04-05

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Boksy angielskie

Dobrym rozwiązaniem w trakcie budowy stajni jest zaplanowanie kilku boksów angielskich, które są świetne dla koni z problemami oddechowymi. Takie boksy mają właściwie same plusy, dlatego warto się z nimi zapoznać.

2018-03-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Najpopularniejsze ściółki

Boks to miejsce, w którym nasz koń zazwyczaj spędza co najmniej noc - dlatego tak ważne jest utrzymanie czystości oraz oczywiście obecność odpowiedniej ściółki, która zapewni komfort naszemu zwierzakowi w trakcie odpoczynku. W tym artykule dowiecie się jakie są najpopularniejsze ściółki oraz ich plusy i minusy!

2018-03-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Karuzela

Jednym z bardziej popularnych obiektów, które znajdziemy na terenie lepszych ośrodków jeździeckich (głównie tych nastawionych na sport) jest karuzela - dobre rozwiązanie dla koni, które z różnych przyczyn nie mogą wychodzić na padoki.

2018-02-15

Czytaj » 0