12,810 pytań - 14,383 odpowiedzi - 826 komentarzy

Stajnia: Boksy czy stanowiska ?

Data publikacji: 2018-05-15

 

fot. www.hi-hog.com

Utrzymanie koni w stanowiskach niegdyś było zjawiskiem wręcz nagminnym, szczególnie dotyczących ośrodków rekreacyjnych, gdzie nie zawsze dobro konia było stawiane na pierwszym miejscu. Dzięki takiemu systemowi, właściciele szkółek mogli posiadać więcej koni, a co za tym szło - mogli otrzymywać więcej pieniędzy z lekcji jazdy konnej. Zazwyczaj wyglądało to w ten sposób, że w miejscu jednego boksu umieszczano dwa konie, wiążąc je na stałe do krat; konie stały przedzielone kratką lub belką, a czasem po prostu obok siebie.

Takie utrzymanie jest niestety katastrofalne dla zdrowia i ogólnego samopoczucia naszych wierzchowców - na takiej małej powierzchni niemożliwy jest pełny odpoczynek. Linki czy łańcuchy oczywiście bywają na tyle długie, że kon może się położyć, ale z uwagi na brak miejsca nigdy nie będzie to swobodna pozycja.

Konie stojące w stanowiskach cierpią na brak ruchu (w boksie mimo wszystko istnieje możliwość wytarzania się czy obrócenia), co odbija się negatywnie na całym układzie ruchu. Często pojawiają się zastoje w nogach (tzw.opoje) i ogólna sztywność ciała - możemy to porównać do spania w jednej, wymuszonej pozycji. 

Ciągła i bliska obecność drugiego konia stwarza doskonałe warunki do ryzykownych zachowań - kopnięcia czy ugryzienia są na porządku dziennym, szczególnie w trakcie pory karmienia. Nietrudno się domyślić, że konie stojące w stanowiskach są znacznie bardziej narażone na kontuzje i urazy, a fakt ciągłego uwiązania często prowadzi do prób odsadzenia się, co może się skończyć wręcz zgonem zwierzaka (uszkodzenie kręgosłupa). 

 

Przestronne i czyste boksy to priorytet, jeśli nasz koń spędza czas w stajni - nigdy nie zgadzajmy się na karygodne warunki chowu w stanowiskach, oszczędność na podstawowych zagadnieniach dotyczących opieki koni (stajnia, pielęgnacja i żywienie) nigdy nie przynosi niczego dobrego.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Ściółka lniana

Najpopularniejszą ściółką, używaną w boksach większości stajni, jest oczywiście słoma; stosunkowo często spotykane są także trociny. Konie alergiczne i z problemami oddechowymi niestety wymagają specjalnego traktowania i stosowania specjalnych ściółek (trociny często są zapylone i nie sprawdzają się), a jedną z nich jest właśnie słoma lniana.

2019-08-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z pelletu

W naszym kraju zazwyczaj spotykamy boksy ścielone słomą, to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie; niestety wśród koni coraz częściej spotykamy przypadki alergii i problemów z drogami oddechowymi, a wtedy słoma nie jest zalecana. Na rynku znajdziemy kilka ściółek dedykowanych koniom alergicznym, z czego jedną z nich jest pellet drewniany.

2019-07-17

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże Reitex

Jedną z ważnych kwestii przy planowaniu stajni czy ośrodka jeździeckiego, jest zapewnienie placu z odpowiednim podłożem; u naszych zachodnich sąsiadów, dużą popularnością cieszy się specyficzne bezpiaskowe podłoże Reitex, które i u nas zdobywa coraz więcej zwolenników.

2019-07-08

Czytaj » 0

Stajnia

Jak przygotować pastwiska ?

Za oknem słoneczna pogoda, coraz cieplejsze i dłuższe dni powodują zazielenianie się pól, krzewów i drzew; warto solidnie zadbać o padoki oraz pastwiska, aby były świetnie przygotowane do sezonu pastwiskowego!

2019-04-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Myszy i inne gryzonie

Obecność myszy i szczurów to częste, ale niepożądane zjawisko w wielu stajniach i ośrodkach jeździeckich - optymalna temperatura i ogrom pożywienia w postaci zboża (owies) czynią te miejsca niezwykle atrakcyjnymi dla gryzoni. Niestety, te zwierzęta nie są bezpiecznym towarzystwem dla naszych wierzchowców.

2019-03-21

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na nudę w boksie

Zdarza się, że z różnych przyczyn nasz zwierzak musi spędzić dłuższy czas w boksie. Wiele koni buntuje się wtedy, kopiąc i gryząć wyposażenie - to wyjątkowo frustrujące ale i niebezpieczne, więc warto poznać kilka sposób na nudę!

2018-12-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Zasady korzystania z hali

Wraz z nadejściem pierwszych jesiennych i ponurych dni, niektórzy z nas przenoszą swoje lekcje i treningi na krytą ujeżdżalnię - zazwyczaj ma ona mniejsze wymiary niż zewnętrzne place, co może powodować pewne konflikty pomiędzy jeźdźcami. Podpowiemy Wam jak przetrwać okres halowy :)

2018-11-09

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Idealne stado

Jedną z najważniejszych potrzeb naszego wierzchowca to potrzeba kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku - konie zawsze powinny mieć towarzysza w stajni, koza lub owca nie wystarczą! Podpowiemy Wam jak stworzyć idealne i bezkonfliktowe stado w Waszej stajni :)

2018-09-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pierwsza pomoc dla jeźdźców

Pewnie każdy z nas zna podstawowe zasady dotyczące pierwszej pomocy naszych wierzchowców, ale przecież równie często zdarzają się wypadki wśród osób przebywających w stajni. Życie ludzkie jest przecież niezwykle ważne i często liczą się sekundy!

2018-07-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przydomowa stajnia

Wielu miłośników koni marzy o posiadaniu koni niedaleko miejsca zamieszkania - któż z nas nie chciałby widzieć swoich wierzchowców z okien domu ? Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które przedstawimy Wam w poniższym artykule!

2018-07-16

Czytaj » 0