12,698 pytań - 14,265 odpowiedzi - 824 komentarzy

Stajnia: Boksy czy stanowiska ?

Data publikacji: 2018-05-15

 

fot. www.hi-hog.com

Utrzymanie koni w stanowiskach niegdyś było zjawiskiem wręcz nagminnym, szczególnie dotyczących ośrodków rekreacyjnych, gdzie nie zawsze dobro konia było stawiane na pierwszym miejscu. Dzięki takiemu systemowi, właściciele szkółek mogli posiadać więcej koni, a co za tym szło - mogli otrzymywać więcej pieniędzy z lekcji jazdy konnej. Zazwyczaj wyglądało to w ten sposób, że w miejscu jednego boksu umieszczano dwa konie, wiążąc je na stałe do krat; konie stały przedzielone kratką lub belką, a czasem po prostu obok siebie.

Takie utrzymanie jest niestety katastrofalne dla zdrowia i ogólnego samopoczucia naszych wierzchowców - na takiej małej powierzchni niemożliwy jest pełny odpoczynek. Linki czy łańcuchy oczywiście bywają na tyle długie, że kon może się położyć, ale z uwagi na brak miejsca nigdy nie będzie to swobodna pozycja.

Konie stojące w stanowiskach cierpią na brak ruchu (w boksie mimo wszystko istnieje możliwość wytarzania się czy obrócenia), co odbija się negatywnie na całym układzie ruchu. Często pojawiają się zastoje w nogach (tzw.opoje) i ogólna sztywność ciała - możemy to porównać do spania w jednej, wymuszonej pozycji. 

Ciągła i bliska obecność drugiego konia stwarza doskonałe warunki do ryzykownych zachowań - kopnięcia czy ugryzienia są na porządku dziennym, szczególnie w trakcie pory karmienia. Nietrudno się domyślić, że konie stojące w stanowiskach są znacznie bardziej narażone na kontuzje i urazy, a fakt ciągłego uwiązania często prowadzi do prób odsadzenia się, co może się skończyć wręcz zgonem zwierzaka (uszkodzenie kręgosłupa). 

 

Przestronne i czyste boksy to priorytet, jeśli nasz koń spędza czas w stajni - nigdy nie zgadzajmy się na karygodne warunki chowu w stanowiskach, oszczędność na podstawowych zagadnieniach dotyczących opieki koni (stajnia, pielęgnacja i żywienie) nigdy nie przynosi niczego dobrego.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Ściółka z pelletu

W naszym kraju zazwyczaj spotykamy boksy ścielone słomą, to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie; niestety wśród koni coraz częściej spotykamy przypadki alergii i problemów z drogami oddechowymi, a wtedy słoma nie jest zalecana. Na rynku znajdziemy kilka ściółek dedykowanych koniom alergicznym, z czego jedną z nich jest pellet drewniany.

2019-07-17

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże Reitex

Jedną z ważnych kwestii przy planowaniu stajni czy ośrodka jeździeckiego, jest zapewnienie placu z odpowiednim podłożem; u naszych zachodnich sąsiadów, dużą popularnością cieszy się specyficzne bezpiaskowe podłoże Reitex, które i u nas zdobywa coraz więcej zwolenników.

2019-07-08

Czytaj » 0

Stajnia

Jak przygotować pastwiska ?

Za oknem słoneczna pogoda, coraz cieplejsze i dłuższe dni powodują zazielenianie się pól, krzewów i drzew; warto solidnie zadbać o padoki oraz pastwiska, aby były świetnie przygotowane do sezonu pastwiskowego!

2019-04-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Myszy i inne gryzonie

Obecność myszy i szczurów to częste, ale niepożądane zjawisko w wielu stajniach i ośrodkach jeździeckich - optymalna temperatura i ogrom pożywienia w postaci zboża (owies) czynią te miejsca niezwykle atrakcyjnymi dla gryzoni. Niestety, te zwierzęta nie są bezpiecznym towarzystwem dla naszych wierzchowców.

2019-03-21

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na nudę w boksie

Zdarza się, że z różnych przyczyn nasz zwierzak musi spędzić dłuższy czas w boksie. Wiele koni buntuje się wtedy, kopiąc i gryząć wyposażenie - to wyjątkowo frustrujące ale i niebezpieczne, więc warto poznać kilka sposób na nudę!

2018-12-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Zasady korzystania z hali

Wraz z nadejściem pierwszych jesiennych i ponurych dni, niektórzy z nas przenoszą swoje lekcje i treningi na krytą ujeżdżalnię - zazwyczaj ma ona mniejsze wymiary niż zewnętrzne place, co może powodować pewne konflikty pomiędzy jeźdźcami. Podpowiemy Wam jak przetrwać okres halowy :)

2018-11-09

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Idealne stado

Jedną z najważniejszych potrzeb naszego wierzchowca to potrzeba kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku - konie zawsze powinny mieć towarzysza w stajni, koza lub owca nie wystarczą! Podpowiemy Wam jak stworzyć idealne i bezkonfliktowe stado w Waszej stajni :)

2018-09-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pierwsza pomoc dla jeźdźców

Pewnie każdy z nas zna podstawowe zasady dotyczące pierwszej pomocy naszych wierzchowców, ale przecież równie często zdarzają się wypadki wśród osób przebywających w stajni. Życie ludzkie jest przecież niezwykle ważne i często liczą się sekundy!

2018-07-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przydomowa stajnia

Wielu miłośników koni marzy o posiadaniu koni niedaleko miejsca zamieszkania - któż z nas nie chciałby widzieć swoich wierzchowców z okien domu ? Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które przedstawimy Wam w poniższym artykule!

2018-07-16

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Paddock paradise

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie wolnego czasu naszych koni jest idea padoków, które zachęcają zwierzaki do swobodnego ruchu. To dość nowa koncepcja, która szybko zyskuje wielu zwolenników na całym świecie.

2018-06-02

Czytaj » 0