11,575 pytań - 13,967 odpowiedzi - 813 komentarzy

Stajnia: Boksy czy stanowiska ?

Data publikacji: 2018-05-15

 

fot. www.hi-hog.com

Utrzymanie koni w stanowiskach niegdyś było zjawiskiem wręcz nagminnym, szczególnie dotyczących ośrodków rekreacyjnych, gdzie nie zawsze dobro konia było stawiane na pierwszym miejscu. Dzięki takiemu systemowi, właściciele szkółek mogli posiadać więcej koni, a co za tym szło - mogli otrzymywać więcej pieniędzy z lekcji jazdy konnej. Zazwyczaj wyglądało to w ten sposób, że w miejscu jednego boksu umieszczano dwa konie, wiążąc je na stałe do krat; konie stały przedzielone kratką lub belką, a czasem po prostu obok siebie.

Takie utrzymanie jest niestety katastrofalne dla zdrowia i ogólnego samopoczucia naszych wierzchowców - na takiej małej powierzchni niemożliwy jest pełny odpoczynek. Linki czy łańcuchy oczywiście bywają na tyle długie, że kon może się położyć, ale z uwagi na brak miejsca nigdy nie będzie to swobodna pozycja.

Konie stojące w stanowiskach cierpią na brak ruchu (w boksie mimo wszystko istnieje możliwość wytarzania się czy obrócenia), co odbija się negatywnie na całym układzie ruchu. Często pojawiają się zastoje w nogach (tzw.opoje) i ogólna sztywność ciała - możemy to porównać do spania w jednej, wymuszonej pozycji. 

Ciągła i bliska obecność drugiego konia stwarza doskonałe warunki do ryzykownych zachowań - kopnięcia czy ugryzienia są na porządku dziennym, szczególnie w trakcie pory karmienia. Nietrudno się domyślić, że konie stojące w stanowiskach są znacznie bardziej narażone na kontuzje i urazy, a fakt ciągłego uwiązania często prowadzi do prób odsadzenia się, co może się skończyć wręcz zgonem zwierzaka (uszkodzenie kręgosłupa). 

 

Przestronne i czyste boksy to priorytet, jeśli nasz koń spędza czas w stajni - nigdy nie zgadzajmy się na karygodne warunki chowu w stanowiskach, oszczędność na podstawowych zagadnieniach dotyczących opieki koni (stajnia, pielęgnacja i żywienie) nigdy nie przynosi niczego dobrego.

comments powered by Disqus
Stajnia

Chów bezstajenny

Utrzymanie koni powinno opierać się na zaspokojeniu ich podstawowych potrzeb: swobodny ruch,dostęp do wody i pożywienia oraz towarzystwo innych przedstawicieli swojego gatunku są priorytetowe, jeśli chcemy aby nasz zwierzak czuł się komfortowo. Rezygnacja ze stajni i boksów jest najbardziej zbliżona do naturalnego trybu życia koni i szczególnie cenna dla koni borykających się z problemami oddechowymi.

2018-04-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pastwiska czy padoki piaszczyste ?

Ideałem dla naszych koni są bezkresne pastwiska, na których zwierzaki będą spędzały nieograniczoną ilość czasu; niemniej jednak nie każdy ośrodek jeździecki może zagwarantować takie warunki chociażby z uwagi na areał. Jakie są plusy i minusy obydwu rozwiazań ?

2018-04-05

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Boksy angielskie

Dobrym rozwiązaniem w trakcie budowy stajni jest zaplanowanie kilku boksów angielskich, które są świetne dla koni z problemami oddechowymi. Takie boksy mają właściwie same plusy, dlatego warto się z nimi zapoznać.

2018-03-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Najpopularniejsze ściółki

Boks to miejsce, w którym nasz koń zazwyczaj spędza co najmniej noc - dlatego tak ważne jest utrzymanie czystości oraz oczywiście obecność odpowiedniej ściółki, która zapewni komfort naszemu zwierzakowi w trakcie odpoczynku. W tym artykule dowiecie się jakie są najpopularniejsze ściółki oraz ich plusy i minusy!

2018-03-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Karuzela

Jednym z bardziej popularnych obiektów, które znajdziemy na terenie lepszych ośrodków jeździeckich (głównie tych nastawionych na sport) jest karuzela - dobre rozwiązanie dla koni, które z różnych przyczyn nie mogą wychodzić na padoki.

2018-02-15

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Bieżnia dla koni

Jednym z bardziej luksusowych elementów wyposażenia stajni jest bieżnia, dedykowana naszym wierzchowcom - w Polsce to nadal rzadkość, ale na Zachodzie są coraz popularniejsze z uwagi na liczne zalety. Niestety ciągle dużą wadą pozostaje cena, zdecydowanie zaporowa dla większości właścicieli ośrodków jeździeckich.

2018-01-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Solarium dla koni

W wielu stajniach coraz popularniejsze staje się montowanie solariów dla koni - zazwyczaj są to ośrodki o wyższym standardzie z uwagi na koszt zakupu profesjonalnego urządzenia. Zachęcamy właścicieli koni do korzystania z solariów z uwagi na szereg dobroczynnych właściwości dla naszego zwierzaka :)

2017-12-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przeprowadzka

Ten artykuł jest skierowany do właścicieli koni, którzy właśnie kupili swojego pierwszego zwierzaka i teraz chcą go przenieść do wybranej stajni - pierwsza przeprowadzka oraz adaptacja w nowym miejscu są zawsze stresujące, zarówno dla konia jak i dla właściciela.

2017-07-09

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Bezpieczeństwo

Popularne powiedzenie mówi, że najwięcej wypadków zdarza się w domu... i to samo tyczy się stajni :) Warto poznać kilka ważnych wskazówek dotyczących zarówno odpowiedniego zachowania jak i elementów budowy w stajni.

2017-05-20

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Codziennie obowiązki

Chcąc posiadać konie w przydomowej stajni bądź u sąsiada, trzeba poznać kilka najważniejszych faktów dotyczących codziennej pracy z końmi. Nie jest to zbyt skomplikowane, ale warto pamiętać o podstawowych zasadach.

2017-02-13

Czytaj » 0