12,809 pytań - 14,579 odpowiedzi - 828 komentarzy

Chów bezstajenny

Data publikacji: 2018-04-23

 

Chów bezstajenny oparty jest na całorocznym padokowaniu koni, przez całą dobę, bez zamykania koni w boksach. Dzięki takiemu systemowi, nasze zwierzaki spędzają cały czas na świeżym powietrzu, swobodnie przemieszczając się po swoim terenie.

Korzyści z takiego rozwiązania są nieocenione:

- konie z alergią na zarodniki grzybów czy szeroko rozumiany kurz zdecydowanie lepiej czują się na zewnątrz (pleśń niestety często występuje w sianie czy słomie; ostry zapach amoniaku także zaostrza objawy alergii)

- duża ilość swobodnego ruchu wpływa korzystnie na stawy i mięśnie, świetne rozwiązanie dla końskich emerytów czy koni, które z różnych przyczyn nie mogą być użytkowane pod siodłem

- nielimitowany ruch doskonale wpływa na jakość kopyt, stają się one mocniejsze i bardziej wytrzymałe

- konie spędzajace dużo czasu na zewnątrz, niezależnie od pogody, maja lepszą odporność i rzadziej chorują

 

Pamiętajmy jednak, że chów bezstajenny nie oznacza beztroskiego wypuszczenia koni na pastwisko... i zapomnieniu o nich ;) Tutaj także trzeba pamietać o kilku istotnych kwestiach: 

  • konie muszą mieć do dyspozycji wiatę czy jakiekolwiek zadaszenie, gdzie mogą schronić się przed deszczem czy wiatrem; konie zazwyczaj wybierają to miejsce do spania, dlatego powinno byc bezpieczne i wyścielone słomą
  • w przypadku wyjątkowo niekorzystnych warunków (silny i przenikliwy wiatr, mocny deszcz lub silny mróz) warto mieć w zanadrzu derkę przeciwdeszczo-plandekę, nawet dla niegolonych koni
  • obowiązkowo zapewniamy dostęp do siana na padoku w sezonie pozapastwiskowym; możemy umieścić niewielkie ilości siana w różnych miejscach na padoku, aby zachęcić nasze konie do przemieszczania się
  • ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się padokowania w stadzie koni podkutych (decyzja należy zawsze do właścicieli) - nie jesteśmy w stanie pilnować zwierzaków przez całą dobę
  •  obowiązkowo zapewniamy dostęp do świeżej i czystej wody! 

 

Nie każdy koń będzie czuł się komfortowo w warunkach bezstajennych, minusem takiego rozwiązania jest także czasochłonność - jeśli zamierzamy codziennie jeździć na naszych wierzchowcu, to należy wziąć pod uwagę czas potrzebny na przyprowadzenie zwierzaka z padoku (często są to spore areały). Niemniej jednak, konie zazwyczaj dużo lepiej się czują, mając do dyspozycji bezpieczny teren, towarzystwo innych koni oraz siano i wodę w ilości nielimitowanej :)

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Dezynfekcja

W stajni konie spędzają sporo czasu przy tradycyjnych chowie w systemie: padokowanie w ciągu dnia i pobyt w stajni w nocy - to najpopularniejszy sposób utrzymywania koni na całym świecie. Warto zadbać o odpowiednie warunki, ponieważ często to właśnie brak higieny w stajni jest przyczyną występowania poważnych chorób u naszych zwierzaków!

2019-10-15

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka lniana

Najpopularniejszą ściółką, używaną w boksach większości stajni, jest oczywiście słoma; stosunkowo często spotykane są także trociny. Konie alergiczne i z problemami oddechowymi niestety wymagają specjalnego traktowania i stosowania specjalnych ściółek (trociny często są zapylone i nie sprawdzają się), a jedną z nich jest właśnie słoma lniana.

2019-08-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z pelletu

W naszym kraju zazwyczaj spotykamy boksy ścielone słomą, to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie; niestety wśród koni coraz częściej spotykamy przypadki alergii i problemów z drogami oddechowymi, a wtedy słoma nie jest zalecana. Na rynku znajdziemy kilka ściółek dedykowanych koniom alergicznym, z czego jedną z nich jest pellet drewniany.

2019-07-17

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże Reitex

Jedną z ważnych kwestii przy planowaniu stajni czy ośrodka jeździeckiego, jest zapewnienie placu z odpowiednim podłożem; u naszych zachodnich sąsiadów, dużą popularnością cieszy się specyficzne bezpiaskowe podłoże Reitex, które i u nas zdobywa coraz więcej zwolenników.

2019-07-08

Czytaj » 0

Stajnia

Jak przygotować pastwiska ?

Za oknem słoneczna pogoda, coraz cieplejsze i dłuższe dni powodują zazielenianie się pól, krzewów i drzew; warto solidnie zadbać o padoki oraz pastwiska, aby były świetnie przygotowane do sezonu pastwiskowego!

2019-04-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Myszy i inne gryzonie

Obecność myszy i szczurów to częste, ale niepożądane zjawisko w wielu stajniach i ośrodkach jeździeckich - optymalna temperatura i ogrom pożywienia w postaci zboża (owies) czynią te miejsca niezwykle atrakcyjnymi dla gryzoni. Niestety, te zwierzęta nie są bezpiecznym towarzystwem dla naszych wierzchowców.

2019-03-21

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na nudę w boksie

Zdarza się, że z różnych przyczyn nasz zwierzak musi spędzić dłuższy czas w boksie. Wiele koni buntuje się wtedy, kopiąc i gryząć wyposażenie - to wyjątkowo frustrujące ale i niebezpieczne, więc warto poznać kilka sposób na nudę!

2018-12-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Zasady korzystania z hali

Wraz z nadejściem pierwszych jesiennych i ponurych dni, niektórzy z nas przenoszą swoje lekcje i treningi na krytą ujeżdżalnię - zazwyczaj ma ona mniejsze wymiary niż zewnętrzne place, co może powodować pewne konflikty pomiędzy jeźdźcami. Podpowiemy Wam jak przetrwać okres halowy :)

2018-11-09

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Idealne stado

Jedną z najważniejszych potrzeb naszego wierzchowca to potrzeba kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku - konie zawsze powinny mieć towarzysza w stajni, koza lub owca nie wystarczą! Podpowiemy Wam jak stworzyć idealne i bezkonfliktowe stado w Waszej stajni :)

2018-09-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pierwsza pomoc dla jeźdźców

Pewnie każdy z nas zna podstawowe zasady dotyczące pierwszej pomocy naszych wierzchowców, ale przecież równie często zdarzają się wypadki wśród osób przebywających w stajni. Życie ludzkie jest przecież niezwykle ważne i często liczą się sekundy!

2018-07-25

Czytaj » 0