12,405 pytań - 14,071 odpowiedzi - 815 komentarzy

Chów bezstajenny

Data publikacji: 2018-04-23

 

Chów bezstajenny oparty jest na całorocznym padokowaniu koni, przez całą dobę, bez zamykania koni w boksach. Dzięki takiemu systemowi, nasze zwierzaki spędzają cały czas na świeżym powietrzu, swobodnie przemieszczając się po swoim terenie.

Korzyści z takiego rozwiązania są nieocenione:

- konie z alergią na zarodniki grzybów czy szeroko rozumiany kurz zdecydowanie lepiej czują się na zewnątrz (pleśń niestety często występuje w sianie czy słomie; ostry zapach amoniaku także zaostrza objawy alergii)

- duża ilość swobodnego ruchu wpływa korzystnie na stawy i mięśnie, świetne rozwiązanie dla końskich emerytów czy koni, które z różnych przyczyn nie mogą być użytkowane pod siodłem

- nielimitowany ruch doskonale wpływa na jakość kopyt, stają się one mocniejsze i bardziej wytrzymałe

- konie spędzajace dużo czasu na zewnątrz, niezależnie od pogody, maja lepszą odporność i rzadziej chorują

 

Pamiętajmy jednak, że chów bezstajenny nie oznacza beztroskiego wypuszczenia koni na pastwisko... i zapomnieniu o nich ;) Tutaj także trzeba pamietać o kilku istotnych kwestiach: 

  • konie muszą mieć do dyspozycji wiatę czy jakiekolwiek zadaszenie, gdzie mogą schronić się przed deszczem czy wiatrem; konie zazwyczaj wybierają to miejsce do spania, dlatego powinno byc bezpieczne i wyścielone słomą
  • w przypadku wyjątkowo niekorzystnych warunków (silny i przenikliwy wiatr, mocny deszcz lub silny mróz) warto mieć w zanadrzu derkę przeciwdeszczo-plandekę, nawet dla niegolonych koni
  • obowiązkowo zapewniamy dostęp do siana na padoku w sezonie pozapastwiskowym; możemy umieścić niewielkie ilości siana w różnych miejscach na padoku, aby zachęcić nasze konie do przemieszczania się
  • ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się padokowania w stadzie koni podkutych (decyzja należy zawsze do właścicieli) - nie jesteśmy w stanie pilnować zwierzaków przez całą dobę
  •  obowiązkowo zapewniamy dostęp do świeżej i czystej wody! 

 

Nie każdy koń będzie czuł się komfortowo w warunkach bezstajennych, minusem takiego rozwiązania jest także czasochłonność - jeśli zamierzamy codziennie jeździć na naszych wierzchowcu, to należy wziąć pod uwagę czas potrzebny na przyprowadzenie zwierzaka z padoku (często są to spore areały). Niemniej jednak, konie zazwyczaj dużo lepiej się czują, mając do dyspozycji bezpieczny teren, towarzystwo innych koni oraz siano i wodę w ilości nielimitowanej :)

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Sposoby na nudę w boksie

Zdarza się, że z różnych przyczyn nasz zwierzak musi spędzić dłuższy czas w boksie. Wiele koni buntuje się wtedy, kopiąc i gryząć wyposażenie - to wyjątkowo frustrujące ale i niebezpieczne, więc warto poznać kilka sposób na nudę!

2018-12-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Idealne stado

Jedną z najważniejszych potrzeb naszego wierzchowca to potrzeba kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku - konie zawsze powinny mieć towarzysza w stajni, koza lub owca nie wystarczą! Podpowiemy Wam jak stworzyć idealne i bezkonfliktowe stado w Waszej stajni :)

2018-09-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pierwsza pomoc dla jeźdźców

Pewnie każdy z nas zna podstawowe zasady dotyczące pierwszej pomocy naszych wierzchowców, ale przecież równie często zdarzają się wypadki wśród osób przebywających w stajni. Życie ludzkie jest przecież niezwykle ważne i często liczą się sekundy!

2018-07-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przydomowa stajnia

Wielu miłośników koni marzy o posiadaniu koni niedaleko miejsca zamieszkania - któż z nas nie chciałby widzieć swoich wierzchowców z okien domu ? Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które przedstawimy Wam w poniższym artykule!

2018-07-16

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Paddock paradise

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie wolnego czasu naszych koni jest idea padoków, które zachęcają zwierzaki do swobodnego ruchu. To dość nowa koncepcja, która szybko zyskuje wielu zwolenników na całym świecie.

2018-06-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Boksy czy stanowiska ?

W niektórych ośrodkach jeździeckich możemy się jeszcze spotkać z nieciekawym rozwiązaniem, wynikającym z oszczędności miejsca, czyli z utrzymywaniem koni na stanowiskach. To przykre, że w obecnych czasach ciągle są jeszcze miejsca, w których konie nie mają spełnianych podstawowych wymagań dotyczących ich dobrostanu.

2018-05-15

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pastwiska czy padoki piaszczyste ?

Ideałem dla naszych koni są bezkresne pastwiska, na których zwierzaki będą spędzały nieograniczoną ilość czasu; niemniej jednak nie każdy ośrodek jeździecki może zagwarantować takie warunki chociażby z uwagi na areał. Jakie są plusy i minusy obydwu rozwiazań ?

2018-04-05

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Boksy angielskie

Dobrym rozwiązaniem w trakcie budowy stajni jest zaplanowanie kilku boksów angielskich, które są świetne dla koni z problemami oddechowymi. Takie boksy mają właściwie same plusy, dlatego warto się z nimi zapoznać.

2018-03-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Najpopularniejsze ściółki

Boks to miejsce, w którym nasz koń zazwyczaj spędza co najmniej noc - dlatego tak ważne jest utrzymanie czystości oraz oczywiście obecność odpowiedniej ściółki, która zapewni komfort naszemu zwierzakowi w trakcie odpoczynku. W tym artykule dowiecie się jakie są najpopularniejsze ściółki oraz ich plusy i minusy!

2018-03-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Karuzela

Jednym z bardziej popularnych obiektów, które znajdziemy na terenie lepszych ośrodków jeździeckich (głównie tych nastawionych na sport) jest karuzela - dobre rozwiązanie dla koni, które z różnych przyczyn nie mogą wychodzić na padoki.

2018-02-15

Czytaj » 0