11,575 pytań - 13,967 odpowiedzi - 813 komentarzy

Chów bezstajenny

Data publikacji: 2018-04-23

 

Chów bezstajenny oparty jest na całorocznym padokowaniu koni, przez całą dobę, bez zamykania koni w boksach. Dzięki takiemu systemowi, nasze zwierzaki spędzają cały czas na świeżym powietrzu, swobodnie przemieszczając się po swoim terenie.

Korzyści z takiego rozwiązania są nieocenione:

- konie z alergią na zarodniki grzybów czy szeroko rozumiany kurz zdecydowanie lepiej czują się na zewnątrz (pleśń niestety często występuje w sianie czy słomie; ostry zapach amoniaku także zaostrza objawy alergii)

- duża ilość swobodnego ruchu wpływa korzystnie na stawy i mięśnie, świetne rozwiązanie dla końskich emerytów czy koni, które z różnych przyczyn nie mogą być użytkowane pod siodłem

- nielimitowany ruch doskonale wpływa na jakość kopyt, stają się one mocniejsze i bardziej wytrzymałe

- konie spędzajace dużo czasu na zewnątrz, niezależnie od pogody, maja lepszą odporność i rzadziej chorują

 

Pamiętajmy jednak, że chów bezstajenny nie oznacza beztroskiego wypuszczenia koni na pastwisko... i zapomnieniu o nich ;) Tutaj także trzeba pamietać o kilku istotnych kwestiach: 

  • konie muszą mieć do dyspozycji wiatę czy jakiekolwiek zadaszenie, gdzie mogą schronić się przed deszczem czy wiatrem; konie zazwyczaj wybierają to miejsce do spania, dlatego powinno byc bezpieczne i wyścielone słomą
  • w przypadku wyjątkowo niekorzystnych warunków (silny i przenikliwy wiatr, mocny deszcz lub silny mróz) warto mieć w zanadrzu derkę przeciwdeszczo-plandekę, nawet dla niegolonych koni
  • obowiązkowo zapewniamy dostęp do siana na padoku w sezonie pozapastwiskowym; możemy umieścić niewielkie ilości siana w różnych miejscach na padoku, aby zachęcić nasze konie do przemieszczania się
  • ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się padokowania w stadzie koni podkutych (decyzja należy zawsze do właścicieli) - nie jesteśmy w stanie pilnować zwierzaków przez całą dobę
  •  obowiązkowo zapewniamy dostęp do świeżej i czystej wody! 

 

Nie każdy koń będzie czuł się komfortowo w warunkach bezstajennych, minusem takiego rozwiązania jest także czasochłonność - jeśli zamierzamy codziennie jeździć na naszych wierzchowcu, to należy wziąć pod uwagę czas potrzebny na przyprowadzenie zwierzaka z padoku (często są to spore areały). Niemniej jednak, konie zazwyczaj dużo lepiej się czują, mając do dyspozycji bezpieczny teren, towarzystwo innych koni oraz siano i wodę w ilości nielimitowanej :)

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Boksy czy stanowiska ?

W niektórych ośrodkach jeździeckich możemy się jeszcze spotkać z nieciekawym rozwiązaniem, wynikającym z oszczędności miejsca, czyli z utrzymywaniem koni na stanowiskach. To przykre, że w obecnych czasach ciągle są jeszcze miejsca, w których konie nie mają spełnianych podstawowych wymagań dotyczących ich dobrostanu.

2018-05-15

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pastwiska czy padoki piaszczyste ?

Ideałem dla naszych koni są bezkresne pastwiska, na których zwierzaki będą spędzały nieograniczoną ilość czasu; niemniej jednak nie każdy ośrodek jeździecki może zagwarantować takie warunki chociażby z uwagi na areał. Jakie są plusy i minusy obydwu rozwiazań ?

2018-04-05

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Boksy angielskie

Dobrym rozwiązaniem w trakcie budowy stajni jest zaplanowanie kilku boksów angielskich, które są świetne dla koni z problemami oddechowymi. Takie boksy mają właściwie same plusy, dlatego warto się z nimi zapoznać.

2018-03-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Najpopularniejsze ściółki

Boks to miejsce, w którym nasz koń zazwyczaj spędza co najmniej noc - dlatego tak ważne jest utrzymanie czystości oraz oczywiście obecność odpowiedniej ściółki, która zapewni komfort naszemu zwierzakowi w trakcie odpoczynku. W tym artykule dowiecie się jakie są najpopularniejsze ściółki oraz ich plusy i minusy!

2018-03-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Karuzela

Jednym z bardziej popularnych obiektów, które znajdziemy na terenie lepszych ośrodków jeździeckich (głównie tych nastawionych na sport) jest karuzela - dobre rozwiązanie dla koni, które z różnych przyczyn nie mogą wychodzić na padoki.

2018-02-15

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Bieżnia dla koni

Jednym z bardziej luksusowych elementów wyposażenia stajni jest bieżnia, dedykowana naszym wierzchowcom - w Polsce to nadal rzadkość, ale na Zachodzie są coraz popularniejsze z uwagi na liczne zalety. Niestety ciągle dużą wadą pozostaje cena, zdecydowanie zaporowa dla większości właścicieli ośrodków jeździeckich.

2018-01-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Solarium dla koni

W wielu stajniach coraz popularniejsze staje się montowanie solariów dla koni - zazwyczaj są to ośrodki o wyższym standardzie z uwagi na koszt zakupu profesjonalnego urządzenia. Zachęcamy właścicieli koni do korzystania z solariów z uwagi na szereg dobroczynnych właściwości dla naszego zwierzaka :)

2017-12-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przeprowadzka

Ten artykuł jest skierowany do właścicieli koni, którzy właśnie kupili swojego pierwszego zwierzaka i teraz chcą go przenieść do wybranej stajni - pierwsza przeprowadzka oraz adaptacja w nowym miejscu są zawsze stresujące, zarówno dla konia jak i dla właściciela.

2017-07-09

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Bezpieczeństwo

Popularne powiedzenie mówi, że najwięcej wypadków zdarza się w domu... i to samo tyczy się stajni :) Warto poznać kilka ważnych wskazówek dotyczących zarówno odpowiedniego zachowania jak i elementów budowy w stajni.

2017-05-20

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Codziennie obowiązki

Chcąc posiadać konie w przydomowej stajni bądź u sąsiada, trzeba poznać kilka najważniejszych faktów dotyczących codziennej pracy z końmi. Nie jest to zbyt skomplikowane, ale warto pamiętać o podstawowych zasadach.

2017-02-13

Czytaj » 0