12,381 pytań - 14,071 odpowiedzi - 815 komentarzy

Stajnia: Pastwiska czy padoki piaszczyste ?

Data publikacji: 2018-04-05

 

Na wstępie warto zaznaczyć, iż każdy koń (niezależnie od rasy,wieku i płci) powinien mieć możliwość swobodnego ruchu w każdy dzień w maksymalnej ilości. Istnieją stajnie wolnowybiegowe, gdzie konie spędzają całą dobę na zewnątrz, posiadając jedynie wiatę, która chroni przed silnym wiatrem czy deszczem - w takim systemie utrzymywane są zazwyczaj rasy prymitywne (koniki polskie, hucuły czy fiordy). 

Współczesne utrzymanie konia jest dalekie od naturalnych warunków, nasze wierzchowce zazwyczaj sporo czasu spędzają w zamknięciu, co nie jest korzystne dla ich komfortu. Niestety rzadko zdarzają się stajnie, które oferują dobre warunki dla konia (pastwiska, czyste i przestronne boksy, szeroka i wentylowana stajnia, odpowiednia opieka) oraz dla jeźdźca (dobre podłoża na placach do jazdy, siodlarnie, kącik socjalny, szatnie z prysznicem), więc czasem jesteśmy zmuszeni do kompromisu. 

 

Padoki piaszczyste są alternatywą dla całodobowego zamknięcia konia w boksie, należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

- zadbajmy o odpowiedni zapas siana na padokach

- jeśli konie spędzają tam kilka godzin, to obowiązkowo zapewniamy wodę w wiadrach

- podłoże powinno być równe, bez gliny

 

Dużo lepszą opcją jest wygrodzenie kwater na trawiastym terenie. Pozwoli to na swobodny wypas koni na ograniczonym terenie, a nie zabierze conajmniej kilku hektarów. Taka kwaterka powinna być jak największa, zazwyczaj mają wymiary ok.10x20 metrów, obowiązkowo ogrodzone elektrycznym pasterzem.

 

Gdzie Wasze konie spędzają czas na zewnątrz ?

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Sposoby na nudę w boksie

Zdarza się, że z różnych przyczyn nasz zwierzak musi spędzić dłuższy czas w boksie. Wiele koni buntuje się wtedy, kopiąc i gryząć wyposażenie - to wyjątkowo frustrujące ale i niebezpieczne, więc warto poznać kilka sposób na nudę!

2018-12-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Idealne stado

Jedną z najważniejszych potrzeb naszego wierzchowca to potrzeba kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku - konie zawsze powinny mieć towarzysza w stajni, koza lub owca nie wystarczą! Podpowiemy Wam jak stworzyć idealne i bezkonfliktowe stado w Waszej stajni :)

2018-09-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pierwsza pomoc dla jeźdźców

Pewnie każdy z nas zna podstawowe zasady dotyczące pierwszej pomocy naszych wierzchowców, ale przecież równie często zdarzają się wypadki wśród osób przebywających w stajni. Życie ludzkie jest przecież niezwykle ważne i często liczą się sekundy!

2018-07-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przydomowa stajnia

Wielu miłośników koni marzy o posiadaniu koni niedaleko miejsca zamieszkania - któż z nas nie chciałby widzieć swoich wierzchowców z okien domu ? Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które przedstawimy Wam w poniższym artykule!

2018-07-16

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Paddock paradise

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie wolnego czasu naszych koni jest idea padoków, które zachęcają zwierzaki do swobodnego ruchu. To dość nowa koncepcja, która szybko zyskuje wielu zwolenników na całym świecie.

2018-06-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Boksy czy stanowiska ?

W niektórych ośrodkach jeździeckich możemy się jeszcze spotkać z nieciekawym rozwiązaniem, wynikającym z oszczędności miejsca, czyli z utrzymywaniem koni na stanowiskach. To przykre, że w obecnych czasach ciągle są jeszcze miejsca, w których konie nie mają spełnianych podstawowych wymagań dotyczących ich dobrostanu.

2018-05-15

Czytaj » 0

Stajnia

Chów bezstajenny

Utrzymanie koni powinno opierać się na zaspokojeniu ich podstawowych potrzeb: swobodny ruch,dostęp do wody i pożywienia oraz towarzystwo innych przedstawicieli swojego gatunku są priorytetowe, jeśli chcemy aby nasz zwierzak czuł się komfortowo. Rezygnacja ze stajni i boksów jest najbardziej zbliżona do naturalnego trybu życia koni i szczególnie cenna dla koni borykających się z problemami oddechowymi.

2018-04-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Boksy angielskie

Dobrym rozwiązaniem w trakcie budowy stajni jest zaplanowanie kilku boksów angielskich, które są świetne dla koni z problemami oddechowymi. Takie boksy mają właściwie same plusy, dlatego warto się z nimi zapoznać.

2018-03-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Najpopularniejsze ściółki

Boks to miejsce, w którym nasz koń zazwyczaj spędza co najmniej noc - dlatego tak ważne jest utrzymanie czystości oraz oczywiście obecność odpowiedniej ściółki, która zapewni komfort naszemu zwierzakowi w trakcie odpoczynku. W tym artykule dowiecie się jakie są najpopularniejsze ściółki oraz ich plusy i minusy!

2018-03-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Karuzela

Jednym z bardziej popularnych obiektów, które znajdziemy na terenie lepszych ośrodków jeździeckich (głównie tych nastawionych na sport) jest karuzela - dobre rozwiązanie dla koni, które z różnych przyczyn nie mogą wychodzić na padoki.

2018-02-15

Czytaj » 0