11,522 pytań - 13,880 odpowiedzi - 808 komentarzy

Stajnia: Pastwiska czy padoki piaszczyste ?

Data publikacji: 2018-04-05

 

Na wstępie warto zaznaczyć, iż każdy koń (niezależnie od rasy,wieku i płci) powinien mieć możliwość swobodnego ruchu w każdy dzień w maksymalnej ilości. Istnieją stajnie wolnowybiegowe, gdzie konie spędzają całą dobę na zewnątrz, posiadając jedynie wiatę, która chroni przed silnym wiatrem czy deszczem - w takim systemie utrzymywane są zazwyczaj rasy prymitywne (koniki polskie, hucuły czy fiordy). 

Współczesne utrzymanie konia jest dalekie od naturalnych warunków, nasze wierzchowce zazwyczaj sporo czasu spędzają w zamknięciu, co nie jest korzystne dla ich komfortu. Niestety rzadko zdarzają się stajnie, które oferują dobre warunki dla konia (pastwiska, czyste i przestronne boksy, szeroka i wentylowana stajnia, odpowiednia opieka) oraz dla jeźdźca (dobre podłoża na placach do jazdy, siodlarnie, kącik socjalny, szatnie z prysznicem), więc czasem jesteśmy zmuszeni do kompromisu. 

 

Padoki piaszczyste są alternatywą dla całodobowego zamknięcia konia w boksie, należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

- zadbajmy o odpowiedni zapas siana na padokach

- jeśli konie spędzają tam kilka godzin, to obowiązkowo zapewniamy wodę w wiadrach

- podłoże powinno być równe, bez gliny

 

Dużo lepszą opcją jest wygrodzenie kwater na trawiastym terenie. Pozwoli to na swobodny wypas koni na ograniczonym terenie, a nie zabierze conajmniej kilku hektarów. Taka kwaterka powinna być jak największa, zazwyczaj mają wymiary ok.10x20 metrów, obowiązkowo ogrodzone elektrycznym pasterzem.

 

Gdzie Wasze konie spędzają czas na zewnątrz ?

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Boksy angielskie

Dobrym rozwiązaniem w trakcie budowy stajni jest zaplanowanie kilku boksów angielskich, które są świetne dla koni z problemami oddechowymi. Takie boksy mają właściwie same plusy, dlatego warto się z nimi zapoznać.

2018-03-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Najpopularniejsze ściółki

Boks to miejsce, w którym nasz koń zazwyczaj spędza co najmniej noc - dlatego tak ważne jest utrzymanie czystości oraz oczywiście obecność odpowiedniej ściółki, która zapewni komfort naszemu zwierzakowi w trakcie odpoczynku. W tym artykule dowiecie się jakie są najpopularniejsze ściółki oraz ich plusy i minusy!

2018-03-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Karuzela

Jednym z bardziej popularnych obiektów, które znajdziemy na terenie lepszych ośrodków jeździeckich (głównie tych nastawionych na sport) jest karuzela - dobre rozwiązanie dla koni, które z różnych przyczyn nie mogą wychodzić na padoki.

2018-02-15

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Bieżnia dla koni

Jednym z bardziej luksusowych elementów wyposażenia stajni jest bieżnia, dedykowana naszym wierzchowcom - w Polsce to nadal rzadkość, ale na Zachodzie są coraz popularniejsze z uwagi na liczne zalety. Niestety ciągle dużą wadą pozostaje cena, zdecydowanie zaporowa dla większości właścicieli ośrodków jeździeckich.

2018-01-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Solarium dla koni

W wielu stajniach coraz popularniejsze staje się montowanie solariów dla koni - zazwyczaj są to ośrodki o wyższym standardzie z uwagi na koszt zakupu profesjonalnego urządzenia. Zachęcamy właścicieli koni do korzystania z solariów z uwagi na szereg dobroczynnych właściwości dla naszego zwierzaka :)

2017-12-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przeprowadzka

Ten artykuł jest skierowany do właścicieli koni, którzy właśnie kupili swojego pierwszego zwierzaka i teraz chcą go przenieść do wybranej stajni - pierwsza przeprowadzka oraz adaptacja w nowym miejscu są zawsze stresujące, zarówno dla konia jak i dla właściciela.

2017-07-09

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Bezpieczeństwo

Popularne powiedzenie mówi, że najwięcej wypadków zdarza się w domu... i to samo tyczy się stajni :) Warto poznać kilka ważnych wskazówek dotyczących zarówno odpowiedniego zachowania jak i elementów budowy w stajni.

2017-05-20

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Codziennie obowiązki

Chcąc posiadać konie w przydomowej stajni bądź u sąsiada, trzeba poznać kilka najważniejszych faktów dotyczących codziennej pracy z końmi. Nie jest to zbyt skomplikowane, ale warto pamiętać o podstawowych zasadach.

2017-02-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Budowa stajni

W Waszych pytaniach często pojawiają się kwestie dotyczące budowy własnej stajni, przede wszystkim chodzi o koszty. W tym artykule przedstawimy Wam orientacyjne koszty postawienia stajni, ale pamiętajcie że finalny koszt jest bardzo zróżnicowany.

2017-02-13

Czytaj » 0