13,071 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Rodzaje chodów w jeździectwie, czyli co to WYCIĄGNIĘCIE, a co ZEBRANE

Data publikacji: 2014-11-12

 


W każdym z trzech chodów konia (stęp, kłus i galop) wyróżniamy poszczególne rodzaje tego chodu związane z jego prędkością (ale nie tylko). Postaram się przybliżyć Wam te rodzaje i pokazać różnice między nimi.


1. CHÓD ZEBRANY


W chodzie zebranym koń porusza się powoli, jakby w zwolnionym tempie, jednocześnie nie tracąc energii ruchu. Zad jest mocno podstawiony, szyja konia jest zaokrąglona i ustawiona stosunkowo wysoko (pysk w dalszym ciągu nie dalej niż w prostopadle do ziemi). Koń porusza się w balansie. Jego sylwetka wydaje się być krótsza, ale elastyczna i luźna.


2. CHÓD ROBOCZY


W chodach roboczych przeprowadzamy rozprężenie. W tym chodzie wymagamy od konia energicznego ruchu naprzód, którego motorem jest zad. Nie prosimy o skracanie szyi czy mocne podstawianie zadnich nóg. Koń powinien mieć długą i lekko zaokrągloną szyję. Nie może pędzić, ale nie może też poruszać się w tempie zebranym.


3. CHÓD POŚREDNI


Chód pośredni nie różni się bardzo od chodu roboczego. Polega on na lekkim poszerzeniu kroku. To coś pomiędzy chodem roboczym (albo raczej zebranym) a wyciągniętym. Koń nie powinien bardzo przyspieszyć, ale wydłużyć całą swoją sylwetkę. 


4. CHÓD WYCIĄGNIĘTY 


Wbrew pozorom chód wyciągnięty nie polega na włączeniu "trybu turbo". W wyciągnięciu koń powinien maksymalnie poszerzyć swoją sylwetkę i robić bardzo duże, obszerne i wysokie kroki. Szyja także odrobinę się wydłuża, ale nie może się wyprostować. Przede wszystkim tutaj praca zadu powinna być bardzo zauważalna - zadnie nogi pchają konia naprzód. W tym wszystkim rumak nie powinien bardzo przyspieszać! 


5. CHÓD SWOBODNY 


O chodzie swobodnym mówimy przede wszystkim przy stępie. To także maksymalne wydłużenie sylwetki, ale połączone z wydłużeniem i luźnym opuszczeniem szyi do dołu. W tym wszystkim nie można utracić energicznego ruchu.


autor tekstu: Didi (Princess Redaktor)

 

fot. foter.com

 

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0