12,417 pytań - 14,100 odpowiedzi - 817 komentarzy

Stajnia: Boksy angielskie

Data publikacji: 2018-03-18

 

Boksy angielskie to rodzaj boksów zewnętrznych, czyli umieszczonych na zewnątrz stajni. Koń znajduje się praktycznie na zewnątrz, może wyciągnąć głowę i szyję w górnej części drzwi i obserwować otoczenie.

Dużym plusem takich boksów jest przede wszystkim doskonała wentylacja z uwagi na dużą ilość świeżego potwietrza. Jest to niezwykle cenne i ważne, ponieważ wiele koni ma problemy oddechowe wynikające właśnie z niewłaściwych warunków chowu.

W takim boksie zdecydowanie powinny przebywać wszystkie konie borykające się z alergiami czy przewlekłymi stanami zapalnymi dróg oddechowych; często poprawa następuje dosłownie po kilku dniach od przeniesienia naszego zwierzaka.

Konie stojące w boksach angielskich są w mniejszym stopniu narażone na nudę, z uwagi na możliwość obserwacji otoczenia; niemniej jednak, zalecana jest ostrożność w przypadku koni pobudliwych czy mocno temperamentnych ogierów. W przypadku nadmiernego zainteresowania niektórymi zdarzeniami w otoczeniu, takie konie mogą wręcz wyłamać czy wykopać drzwi i tym sposobem uciec. Jest to wysoce niebezpieczne przede wszystkim dla takiego zwierzaka, który może się wręcz śmiertelnie poranić - niezwykle ważne jest solidne zamykanie boksu, nawet na dodatkowe spusty!

 

Boksy angielskie powinny być solidnie wykonane, mogą być ocieplone od strony stajni; pamiętajmy, że temperatura w nich jest zazwyczaj dużo niższa niż stajni, czasem konieczne jest użycie derek w czasie mrozów. Na czas wyjątkowo niskich temperatur bezpiecznie przenieść konie do środka stajni, a jeśli to niemożliwe - dościelić boks maksymalną ilością słomy i zadbać o grube derki.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Sposoby na nudę w boksie

Zdarza się, że z różnych przyczyn nasz zwierzak musi spędzić dłuższy czas w boksie. Wiele koni buntuje się wtedy, kopiąc i gryząć wyposażenie - to wyjątkowo frustrujące ale i niebezpieczne, więc warto poznać kilka sposób na nudę!

2018-12-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Zasady korzystania z hali

Wraz z nadejściem pierwszych jesiennych i ponurych dni, niektórzy z nas przenoszą swoje lekcje i treningi na krytą ujeżdżalnię - zazwyczaj ma ona mniejsze wymiary niż zewnętrzne place, co może powodować pewne konflikty pomiędzy jeźdźcami. Podpowiemy Wam jak przetrwać okres halowy :)

2018-11-09

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Idealne stado

Jedną z najważniejszych potrzeb naszego wierzchowca to potrzeba kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku - konie zawsze powinny mieć towarzysza w stajni, koza lub owca nie wystarczą! Podpowiemy Wam jak stworzyć idealne i bezkonfliktowe stado w Waszej stajni :)

2018-09-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pierwsza pomoc dla jeźdźców

Pewnie każdy z nas zna podstawowe zasady dotyczące pierwszej pomocy naszych wierzchowców, ale przecież równie często zdarzają się wypadki wśród osób przebywających w stajni. Życie ludzkie jest przecież niezwykle ważne i często liczą się sekundy!

2018-07-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przydomowa stajnia

Wielu miłośników koni marzy o posiadaniu koni niedaleko miejsca zamieszkania - któż z nas nie chciałby widzieć swoich wierzchowców z okien domu ? Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które przedstawimy Wam w poniższym artykule!

2018-07-16

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Paddock paradise

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie wolnego czasu naszych koni jest idea padoków, które zachęcają zwierzaki do swobodnego ruchu. To dość nowa koncepcja, która szybko zyskuje wielu zwolenników na całym świecie.

2018-06-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Boksy czy stanowiska ?

W niektórych ośrodkach jeździeckich możemy się jeszcze spotkać z nieciekawym rozwiązaniem, wynikającym z oszczędności miejsca, czyli z utrzymywaniem koni na stanowiskach. To przykre, że w obecnych czasach ciągle są jeszcze miejsca, w których konie nie mają spełnianych podstawowych wymagań dotyczących ich dobrostanu.

2018-05-15

Czytaj » 0

Stajnia

Chów bezstajenny

Utrzymanie koni powinno opierać się na zaspokojeniu ich podstawowych potrzeb: swobodny ruch,dostęp do wody i pożywienia oraz towarzystwo innych przedstawicieli swojego gatunku są priorytetowe, jeśli chcemy aby nasz zwierzak czuł się komfortowo. Rezygnacja ze stajni i boksów jest najbardziej zbliżona do naturalnego trybu życia koni i szczególnie cenna dla koni borykających się z problemami oddechowymi.

2018-04-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pastwiska czy padoki piaszczyste ?

Ideałem dla naszych koni są bezkresne pastwiska, na których zwierzaki będą spędzały nieograniczoną ilość czasu; niemniej jednak nie każdy ośrodek jeździecki może zagwarantować takie warunki chociażby z uwagi na areał. Jakie są plusy i minusy obydwu rozwiazań ?

2018-04-05

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Najpopularniejsze ściółki

Boks to miejsce, w którym nasz koń zazwyczaj spędza co najmniej noc - dlatego tak ważne jest utrzymanie czystości oraz oczywiście obecność odpowiedniej ściółki, która zapewni komfort naszemu zwierzakowi w trakcie odpoczynku. W tym artykule dowiecie się jakie są najpopularniejsze ściółki oraz ich plusy i minusy!

2018-03-03

Czytaj » 0