11,522 pytań - 13,880 odpowiedzi - 808 komentarzy

Stajnia: Boksy angielskie

Data publikacji: 2018-03-18

 

Boksy angielskie to rodzaj boksów zewnętrznych, czyli umieszczonych na zewnątrz stajni. Koń znajduje się praktycznie na zewnątrz, może wyciągnąć głowę i szyję w górnej części drzwi i obserwować otoczenie.

Dużym plusem takich boksów jest przede wszystkim doskonała wentylacja z uwagi na dużą ilość świeżego potwietrza. Jest to niezwykle cenne i ważne, ponieważ wiele koni ma problemy oddechowe wynikające właśnie z niewłaściwych warunków chowu.

W takim boksie zdecydowanie powinny przebywać wszystkie konie borykające się z alergiami czy przewlekłymi stanami zapalnymi dróg oddechowych; często poprawa następuje dosłownie po kilku dniach od przeniesienia naszego zwierzaka.

Konie stojące w boksach angielskich są w mniejszym stopniu narażone na nudę, z uwagi na możliwość obserwacji otoczenia; niemniej jednak, zalecana jest ostrożność w przypadku koni pobudliwych czy mocno temperamentnych ogierów. W przypadku nadmiernego zainteresowania niektórymi zdarzeniami w otoczeniu, takie konie mogą wręcz wyłamać czy wykopać drzwi i tym sposobem uciec. Jest to wysoce niebezpieczne przede wszystkim dla takiego zwierzaka, który może się wręcz śmiertelnie poranić - niezwykle ważne jest solidne zamykanie boksu, nawet na dodatkowe spusty!

 

Boksy angielskie powinny być solidnie wykonane, mogą być ocieplone od strony stajni; pamiętajmy, że temperatura w nich jest zazwyczaj dużo niższa niż stajni, czasem konieczne jest użycie derek w czasie mrozów. Na czas wyjątkowo niskich temperatur bezpiecznie przenieść konie do środka stajni, a jeśli to niemożliwe - dościelić boks maksymalną ilością słomy i zadbać o grube derki.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Pastwiska czy padoki piaszczyste ?

Ideałem dla naszych koni są bezkresne pastwiska, na których zwierzaki będą spędzały nieograniczoną ilość czasu; niemniej jednak nie każdy ośrodek jeździecki może zagwarantować takie warunki chociażby z uwagi na areał. Jakie są plusy i minusy obydwu rozwiazań ?

2018-04-05

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Najpopularniejsze ściółki

Boks to miejsce, w którym nasz koń zazwyczaj spędza co najmniej noc - dlatego tak ważne jest utrzymanie czystości oraz oczywiście obecność odpowiedniej ściółki, która zapewni komfort naszemu zwierzakowi w trakcie odpoczynku. W tym artykule dowiecie się jakie są najpopularniejsze ściółki oraz ich plusy i minusy!

2018-03-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Karuzela

Jednym z bardziej popularnych obiektów, które znajdziemy na terenie lepszych ośrodków jeździeckich (głównie tych nastawionych na sport) jest karuzela - dobre rozwiązanie dla koni, które z różnych przyczyn nie mogą wychodzić na padoki.

2018-02-15

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Bieżnia dla koni

Jednym z bardziej luksusowych elementów wyposażenia stajni jest bieżnia, dedykowana naszym wierzchowcom - w Polsce to nadal rzadkość, ale na Zachodzie są coraz popularniejsze z uwagi na liczne zalety. Niestety ciągle dużą wadą pozostaje cena, zdecydowanie zaporowa dla większości właścicieli ośrodków jeździeckich.

2018-01-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Solarium dla koni

W wielu stajniach coraz popularniejsze staje się montowanie solariów dla koni - zazwyczaj są to ośrodki o wyższym standardzie z uwagi na koszt zakupu profesjonalnego urządzenia. Zachęcamy właścicieli koni do korzystania z solariów z uwagi na szereg dobroczynnych właściwości dla naszego zwierzaka :)

2017-12-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przeprowadzka

Ten artykuł jest skierowany do właścicieli koni, którzy właśnie kupili swojego pierwszego zwierzaka i teraz chcą go przenieść do wybranej stajni - pierwsza przeprowadzka oraz adaptacja w nowym miejscu są zawsze stresujące, zarówno dla konia jak i dla właściciela.

2017-07-09

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Bezpieczeństwo

Popularne powiedzenie mówi, że najwięcej wypadków zdarza się w domu... i to samo tyczy się stajni :) Warto poznać kilka ważnych wskazówek dotyczących zarówno odpowiedniego zachowania jak i elementów budowy w stajni.

2017-05-20

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Codziennie obowiązki

Chcąc posiadać konie w przydomowej stajni bądź u sąsiada, trzeba poznać kilka najważniejszych faktów dotyczących codziennej pracy z końmi. Nie jest to zbyt skomplikowane, ale warto pamiętać o podstawowych zasadach.

2017-02-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Budowa stajni

W Waszych pytaniach często pojawiają się kwestie dotyczące budowy własnej stajni, przede wszystkim chodzi o koszty. W tym artykule przedstawimy Wam orientacyjne koszty postawienia stajni, ale pamiętajcie że finalny koszt jest bardzo zróżnicowany.

2017-02-13

Czytaj » 0