11,697 pytań - 14,010 odpowiedzi - 814 komentarzy

Stajnia: Boksy angielskie

Data publikacji: 2018-03-18

 

Boksy angielskie to rodzaj boksów zewnętrznych, czyli umieszczonych na zewnątrz stajni. Koń znajduje się praktycznie na zewnątrz, może wyciągnąć głowę i szyję w górnej części drzwi i obserwować otoczenie.

Dużym plusem takich boksów jest przede wszystkim doskonała wentylacja z uwagi na dużą ilość świeżego potwietrza. Jest to niezwykle cenne i ważne, ponieważ wiele koni ma problemy oddechowe wynikające właśnie z niewłaściwych warunków chowu.

W takim boksie zdecydowanie powinny przebywać wszystkie konie borykające się z alergiami czy przewlekłymi stanami zapalnymi dróg oddechowych; często poprawa następuje dosłownie po kilku dniach od przeniesienia naszego zwierzaka.

Konie stojące w boksach angielskich są w mniejszym stopniu narażone na nudę, z uwagi na możliwość obserwacji otoczenia; niemniej jednak, zalecana jest ostrożność w przypadku koni pobudliwych czy mocno temperamentnych ogierów. W przypadku nadmiernego zainteresowania niektórymi zdarzeniami w otoczeniu, takie konie mogą wręcz wyłamać czy wykopać drzwi i tym sposobem uciec. Jest to wysoce niebezpieczne przede wszystkim dla takiego zwierzaka, który może się wręcz śmiertelnie poranić - niezwykle ważne jest solidne zamykanie boksu, nawet na dodatkowe spusty!

 

Boksy angielskie powinny być solidnie wykonane, mogą być ocieplone od strony stajni; pamiętajmy, że temperatura w nich jest zazwyczaj dużo niższa niż stajni, czasem konieczne jest użycie derek w czasie mrozów. Na czas wyjątkowo niskich temperatur bezpiecznie przenieść konie do środka stajni, a jeśli to niemożliwe - dościelić boks maksymalną ilością słomy i zadbać o grube derki.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Paddock paradise

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie wolnego czasu naszych koni jest idea padoków, które zachęcają zwierzaki do swobodnego ruchu. To dość nowa koncepcja, która szybko zyskuje wielu zwolenników na całym świecie.

2018-06-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Boksy czy stanowiska ?

W niektórych ośrodkach jeździeckich możemy się jeszcze spotkać z nieciekawym rozwiązaniem, wynikającym z oszczędności miejsca, czyli z utrzymywaniem koni na stanowiskach. To przykre, że w obecnych czasach ciągle są jeszcze miejsca, w których konie nie mają spełnianych podstawowych wymagań dotyczących ich dobrostanu.

2018-05-15

Czytaj » 0

Stajnia

Chów bezstajenny

Utrzymanie koni powinno opierać się na zaspokojeniu ich podstawowych potrzeb: swobodny ruch,dostęp do wody i pożywienia oraz towarzystwo innych przedstawicieli swojego gatunku są priorytetowe, jeśli chcemy aby nasz zwierzak czuł się komfortowo. Rezygnacja ze stajni i boksów jest najbardziej zbliżona do naturalnego trybu życia koni i szczególnie cenna dla koni borykających się z problemami oddechowymi.

2018-04-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pastwiska czy padoki piaszczyste ?

Ideałem dla naszych koni są bezkresne pastwiska, na których zwierzaki będą spędzały nieograniczoną ilość czasu; niemniej jednak nie każdy ośrodek jeździecki może zagwarantować takie warunki chociażby z uwagi na areał. Jakie są plusy i minusy obydwu rozwiazań ?

2018-04-05

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Najpopularniejsze ściółki

Boks to miejsce, w którym nasz koń zazwyczaj spędza co najmniej noc - dlatego tak ważne jest utrzymanie czystości oraz oczywiście obecność odpowiedniej ściółki, która zapewni komfort naszemu zwierzakowi w trakcie odpoczynku. W tym artykule dowiecie się jakie są najpopularniejsze ściółki oraz ich plusy i minusy!

2018-03-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Karuzela

Jednym z bardziej popularnych obiektów, które znajdziemy na terenie lepszych ośrodków jeździeckich (głównie tych nastawionych na sport) jest karuzela - dobre rozwiązanie dla koni, które z różnych przyczyn nie mogą wychodzić na padoki.

2018-02-15

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Bieżnia dla koni

Jednym z bardziej luksusowych elementów wyposażenia stajni jest bieżnia, dedykowana naszym wierzchowcom - w Polsce to nadal rzadkość, ale na Zachodzie są coraz popularniejsze z uwagi na liczne zalety. Niestety ciągle dużą wadą pozostaje cena, zdecydowanie zaporowa dla większości właścicieli ośrodków jeździeckich.

2018-01-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Solarium dla koni

W wielu stajniach coraz popularniejsze staje się montowanie solariów dla koni - zazwyczaj są to ośrodki o wyższym standardzie z uwagi na koszt zakupu profesjonalnego urządzenia. Zachęcamy właścicieli koni do korzystania z solariów z uwagi na szereg dobroczynnych właściwości dla naszego zwierzaka :)

2017-12-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przeprowadzka

Ten artykuł jest skierowany do właścicieli koni, którzy właśnie kupili swojego pierwszego zwierzaka i teraz chcą go przenieść do wybranej stajni - pierwsza przeprowadzka oraz adaptacja w nowym miejscu są zawsze stresujące, zarówno dla konia jak i dla właściciela.

2017-07-09

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Bezpieczeństwo

Popularne powiedzenie mówi, że najwięcej wypadków zdarza się w domu... i to samo tyczy się stajni :) Warto poznać kilka ważnych wskazówek dotyczących zarówno odpowiedniego zachowania jak i elementów budowy w stajni.

2017-05-20

Czytaj » 0