11,642 pytań - 13,998 odpowiedzi - 813 komentarzy

Porady: Pierwsze wsiadanie

Data publikacji: 2018-03-09

 

Zajeżdżenie to przyuczanie konia do pracy wierzchem; jest to proces o tyle istotny, że jego jakość ma diametralny wpływ na przydatność konia pod siodłem. Niestety błędy popełniane w trakcie zajeżdżania są bardzo trudne do skorygowania w późniejszym czasie; konie szybko się uczą, także nieprawidłowych zachowań.

Nie bez powodu wielu czołowych zawodników woli kupować konie surowe (czyli takie, które nie miały kontaktu z siodłem i jeźdźcem) niż konie już zajeżdżone; dla dobrego jeźdźca taki koń to dużo lepszy materiał do pracy, bez złych nawyków.

Proces zajeżdżenia konia rozpoczynamy po ukończeniu trzeciego roku życia, jest to najbezpieczniejszy wiek (oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby poczekać chociażby pół roku, jeśli nasz zwierzak jest słabo wyrośnięty i nieprzygotowany do pracy). Sam proces zajeżdżenia poprzedza praca z koniem na lonży: zanim wsiądziemy na grzbiet, koń powinien płynnie poruszać się w trzech chodach na lonży, powinien być przyzwyczajony do noszenia ogłowia z wędzidłem oraz pasa do lonżowania wraz z czaprakiem.

Koń przygotowywany do zajeżdżenia absolutnie musi być w pełni zdyscyplinowany i podprządkowany człowiekowi, dobrze jest go także nauczyć komendy 'prr' w trakcie pracy na lonży. Przed pierwszym wsiadaniem warto przyzwyczaić go do noszenia samego siodła i do dotyku strzemion na brzuchu.

Pierwsze jazdy powinny odbywać się z asystą - jedna osoba trzyma konia (obowiązkowo ogłowie i lonża), druga ostrożnie i delikatnie wsiada na grzbiet. Solidnie nagradzamy naszego zwierzaka, przydają się tutaj smaczki :) Po chwili możemy wykonać kilka kroków z jeźdźcem na grzbiecie, pilnując aby koń nie wykonał przypadkiem żadnego nieplanowanego ruchu np.wspięcie, bryknięcie czy odskoczenie w bok. Dajmy koniowi czas na oswojenie się z sytuacją, głos i cukierki będą świetną motywacją. Ze względów bezpieczeństwa radzimy wykonywać pierwsze wsiadania na niedużym, ogrodzonym terenie - dużo łatwiej o kontrolę nad zwierzakiem, który czasem może niechętnie z nami współpracować.

Pierwsza "jazda" nie powinna trwać dłużej jak 10min, oczywiście ograniczamy ją do samego stępa. Z każdym kolejnym razem wydłużamy ją po kilka minut; polecamy wcześniejszą rozgrzewkę konia na lonży (10min stępa plus kłus i galop), a następnie praca z jeźdźcem. Jeśli czujemy się pewnie, warto spróbować kilku kroków kłusa - oczywiście w dalszym ciągu z pomocą osoby lonżującej :)

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Roztrenowanie

Roztrenowaniem nazywamy okres odpoczynku od intensywnego treningu, niezależnie od dyscypliny. To ważny element w cyklu treningowym każdego konia sportowego, który bierze udział w wymagających zawodach.

2018-06-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Emerytura dla konia

W życiu każdego właściciela konia przychodzi czas, kiedy trzeba zadecydować o zmniejszeniu intensywności pracy naszego wierzchowca. Zazwyczaj jest to podyktowane podeszłym wiekiem, ale niestety czasem dolegliwości zdrowotne całkowicie wykluczają pracę pod jeźdźcem.

2018-05-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń ponosi...

Jedziecie spokojnie po maneżu lub w terenie i nagle zupełnie tracicie kontrolę nad swoim wierzchowcem, który szaleńczo pędzi na oślep... Znacie to ? Ponoszenie jest jedną z bardziej niebezpiecznych i niekomfortowych sytuacji w trakcie jazdy konnej, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić!

2018-05-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z tymi rękami ?

W wielu artykułach i poradnikach jeździeckich często przeczytacie: trzeba mieć stabilną rękę, nasze ręce muszą być spokojne i elastyczne itd Podczas lekcji pewnie nieraz słyszycie: uspokój rękę, nie anglezuj z ręką, daj rękę do przodu... O co w tym chodzi i jak dbać o prawidłowe położenie rąk w trakcie jazdy ?

2018-05-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń twardy w pysku

Wasz koń wyrywa wodze i szarpie głową ? Macie problem z zatrzymaniem lub skręcaniem, bo wierzchowiec wręcz zagryza wędzidło tak, że bolą Was ręce ? A może chodzi z zadartą głową i mocno ciągnie ? Dzisiaj dowiecie się co jest przyczyną i jak temu zaradzić!

2018-04-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto kupić źrebaka ?

Pewnie wielu z Was marzy o własnym źrebaku, który będzie dorastał i którego będziemy wychowywać na idealnego wierzchowca... Rzeczywistość nie jest jednak aż tak różowa ;) Przedstawimy dzisiaj wady i zalety posiadania źrebaka!

2018-04-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chowanie się za wędzidłem

Tytuł artykułu może sugerować nową, ciekawą zabawę z koniem, ale tak naprawdę to jeden z problemów dotyczących kontaktu. Zazwyczaj spotkamy się z koniem, który jest twardy w pysku i szarpie, niemniej jednak zdarzają się też odwrotne problemy - czyli pusty kontakt.

2018-03-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Adopcja konia

Wielu jeźdźców marzy o własnym wierzchowcu, ale blokuje ich kwota, jaką trzeba przeznaczyć na zakup konia. Pewnym rozwiązaniem może być adopcja konia z fundacji, szczególnie kiedy nie zależy Nam na posiadaniu wybitnego wierzchowca.

2018-02-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń nie chce skakać!

Wasz koń zatrzymuje się przed przeszkodą lub nie chce skakać trudniejszych kombinacji ? Znacie to aż za dobrze? Podpowiemy jak sobie poradzić z kłopotliwymi sytuacjami w trakcie skoków!

2018-02-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozgrzewka i rozciąganie jeźdźca

Jazda konna to sport jak każdy inny, dlatego aby zminimalizować ryzyko kontuzji warto pamiętać o kilku przydatnych ćwiczeniach rozgrzewających oraz o rozciągnięciu mięśni po jeździe. Często pozwala to na uniknięcie bolesnych zakwasów oraz niebezpiecznych przeciążeń, więc warto poświęcić kilka minut na przygotowanie ciała do wysiłku :)

2018-01-25

Czytaj » 0