12,405 pytań - 14,071 odpowiedzi - 815 komentarzy

Porady: Pierwsze wsiadanie

Data publikacji: 2018-03-09

 

Zajeżdżenie to przyuczanie konia do pracy wierzchem; jest to proces o tyle istotny, że jego jakość ma diametralny wpływ na przydatność konia pod siodłem. Niestety błędy popełniane w trakcie zajeżdżania są bardzo trudne do skorygowania w późniejszym czasie; konie szybko się uczą, także nieprawidłowych zachowań.

Nie bez powodu wielu czołowych zawodników woli kupować konie surowe (czyli takie, które nie miały kontaktu z siodłem i jeźdźcem) niż konie już zajeżdżone; dla dobrego jeźdźca taki koń to dużo lepszy materiał do pracy, bez złych nawyków.

Proces zajeżdżenia konia rozpoczynamy po ukończeniu trzeciego roku życia, jest to najbezpieczniejszy wiek (oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby poczekać chociażby pół roku, jeśli nasz zwierzak jest słabo wyrośnięty i nieprzygotowany do pracy). Sam proces zajeżdżenia poprzedza praca z koniem na lonży: zanim wsiądziemy na grzbiet, koń powinien płynnie poruszać się w trzech chodach na lonży, powinien być przyzwyczajony do noszenia ogłowia z wędzidłem oraz pasa do lonżowania wraz z czaprakiem.

Koń przygotowywany do zajeżdżenia absolutnie musi być w pełni zdyscyplinowany i podprządkowany człowiekowi, dobrze jest go także nauczyć komendy 'prr' w trakcie pracy na lonży. Przed pierwszym wsiadaniem warto przyzwyczaić go do noszenia samego siodła i do dotyku strzemion na brzuchu.

Pierwsze jazdy powinny odbywać się z asystą - jedna osoba trzyma konia (obowiązkowo ogłowie i lonża), druga ostrożnie i delikatnie wsiada na grzbiet. Solidnie nagradzamy naszego zwierzaka, przydają się tutaj smaczki :) Po chwili możemy wykonać kilka kroków z jeźdźcem na grzbiecie, pilnując aby koń nie wykonał przypadkiem żadnego nieplanowanego ruchu np.wspięcie, bryknięcie czy odskoczenie w bok. Dajmy koniowi czas na oswojenie się z sytuacją, głos i cukierki będą świetną motywacją. Ze względów bezpieczeństwa radzimy wykonywać pierwsze wsiadania na niedużym, ogrodzonym terenie - dużo łatwiej o kontrolę nad zwierzakiem, który czasem może niechętnie z nami współpracować.

Pierwsza "jazda" nie powinna trwać dłużej jak 10min, oczywiście ograniczamy ją do samego stępa. Z każdym kolejnym razem wydłużamy ją po kilka minut; polecamy wcześniejszą rozgrzewkę konia na lonży (10min stępa plus kłus i galop), a następnie praca z jeźdźcem. Jeśli czujemy się pewnie, warto spróbować kilku kroków kłusa - oczywiście w dalszym ciągu z pomocą osoby lonżującej :)

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Każdy jeździec na początku nauki jazdy konnej marzy o pierwszych skokach, które przecież są tak łatwe i do tego emocjonujące! O ile efektywności nie można im odmówić, o tyle zachowanie odpowiedniej sylwetki podczas pokonywania przeszkody nie jest już takie proste.

2018-11-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Wielu początkujących adeptów jeździectwa rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem w cieplejszych miesiącach roku, gdyż ciepłe i suche dni zdecydowanie zachęcają do aktywności poza domem. Wraz z upływem czasu i pojawieniem się pierwszych chłodów, nasze chęci często spadają - podpowiemy Wam jak sobie z tym poradzić!

2018-11-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wyprostuj plecy!

Pewnie każdy z Was w trakcie jazdy słyszy co najmniej kilka razy kilka komend: "pięta w dół", "nie garb się" oraz "siądź w siodło" ;) Temat pięty trzymanej w dole poruszaliśmy w poprzednim artykule, zatem czas na górną część tułowia: proste plecy!

2018-10-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy deszcz szkodzi koniom ?

Chyba mało kto lubi spacerować albo przebywać na zewnątrz gdy pada, więc podobnie myślimy o naszych czterokopytnych zwierzakach. W trakcie deszczowej pogody wielu właścicieli pozostawia konie w stajni z uwagi na ich rzekome dobro - czy to faktycznie dobra decyzja ?

2018-09-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0