11,303 pytań - 13,571 odpowiedzi - 802 komentarzy

Porady: Pierwsze wsiadanie

Data publikacji: 2018-03-09

 

Zajeżdżenie to przyuczanie konia do pracy wierzchem; jest to proces o tyle istotny, że jego jakość ma diametralny wpływ na przydatność konia pod siodłem. Niestety błędy popełniane w trakcie zajeżdżania są bardzo trudne do skorygowania w późniejszym czasie; konie szybko się uczą, także nieprawidłowych zachowań.

Nie bez powodu wielu czołowych zawodników woli kupować konie surowe (czyli takie, które nie miały kontaktu z siodłem i jeźdźcem) niż konie już zajeżdżone; dla dobrego jeźdźca taki koń to dużo lepszy materiał do pracy, bez złych nawyków.

Proces zajeżdżenia konia rozpoczynamy po ukończeniu trzeciego roku życia, jest to najbezpieczniejszy wiek (oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby poczekać chociażby pół roku, jeśli nasz zwierzak jest słabo wyrośnięty i nieprzygotowany do pracy). Sam proces zajeżdżenia poprzedza praca z koniem na lonży: zanim wsiądziemy na grzbiet, koń powinien płynnie poruszać się w trzech chodach na lonży, powinien być przyzwyczajony do noszenia ogłowia z wędzidłem oraz pasa do lonżowania wraz z czaprakiem.

Koń przygotowywany do zajeżdżenia absolutnie musi być w pełni zdyscyplinowany i podprządkowany człowiekowi, dobrze jest go także nauczyć komendy 'prr' w trakcie pracy na lonży. Przed pierwszym wsiadaniem warto przyzwyczaić go do noszenia samego siodła i do dotyku strzemion na brzuchu.

Pierwsze jazdy powinny odbywać się z asystą - jedna osoba trzyma konia (obowiązkowo ogłowie i lonża), druga ostrożnie i delikatnie wsiada na grzbiet. Solidnie nagradzamy naszego zwierzaka, przydają się tutaj smaczki :) Po chwili możemy wykonać kilka kroków z jeźdźcem na grzbiecie, pilnując aby koń nie wykonał przypadkiem żadnego nieplanowanego ruchu np.wspięcie, bryknięcie czy odskoczenie w bok. Dajmy koniowi czas na oswojenie się z sytuacją, głos i cukierki będą świetną motywacją. Ze względów bezpieczeństwa radzimy wykonywać pierwsze wsiadania na niedużym, ogrodzonym terenie - dużo łatwiej o kontrolę nad zwierzakiem, który czasem może niechętnie z nami współpracować.

Pierwsza "jazda" nie powinna trwać dłużej jak 10min, oczywiście ograniczamy ją do samego stępa. Z każdym kolejnym razem wydłużamy ją po kilka minut; polecamy wcześniejszą rozgrzewkę konia na lonży (10min stępa plus kłus i galop), a następnie praca z jeźdźcem. Jeśli czujemy się pewnie, warto spróbować kilku kroków kłusa - oczywiście w dalszym ciągu z pomocą osoby lonżującej :)

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Adopcja konia

Wielu jeźdźców marzy o własnym wierzchowcu, ale blokuje ich kwota, jaką trzeba przeznaczyć na zakup konia. Pewnym rozwiązaniem może być adopcja konia z fundacji, szczególnie kiedy nie zależy Nam na posiadaniu wybitnego wierzchowca.

2018-02-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń nie chce skakać!

Wasz koń zatrzymuje się przed przeszkodą lub nie chce skakać trudniejszych kombinacji ? Znacie to aż za dobrze? Podpowiemy jak sobie poradzić z kłopotliwymi sytuacjami w trakcie skoków!

2018-02-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozgrzewka i rozciąganie jeźdźca

Jazda konna to sport jak każdy inny, dlatego aby zminimalizować ryzyko kontuzji warto pamiętać o kilku przydatnych ćwiczeniach rozgrzewających oraz o rozciągnięciu mięśni po jeździe. Często pozwala to na uniknięcie bolesnych zakwasów oraz niebezpiecznych przeciążeń, więc warto poświęcić kilka minut na przygotowanie ciała do wysiłku :)

2018-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Bezpieczne wsiadanie

Wsiadanie i zsiadanie z konia jest wbrew pozorom jednym z bardziej niebezpiecznych momentów w trakcie jazdy - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy przekładamy nogę nad zadem konia. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

2018-01-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Cechy dobrego kowala

Jednym z podstawowych obowiązków należących do właściciela konia jest zapewnienie swojemu zwierzakowi właściwej opieki kowala. W przeszłości nie było zbyt dużego wyboru, zazwyczaj było kilku kowali który ogólnie zajmowali się wyrobem różnych przedmiotów z metalu i przy okazji podkuwaniem; obecnie w każdym województwie znajdziemy kilkunastu specjalistów dla koni. Czym się kierować w trakcie wyboru odpowiedniego kowala ?

2018-01-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Młode konie

Szkolenie młodego konia jest powolnym procesem, którego jakość rzutuje zarówno na przydatność dorosłego zwierzaka do pracy w przyszłość jak i na zdrowie konia. W zachodnich krajach istnieje nawet specjalny zawód dotyczący jazdy na młodych koniach - takie osoby są odpowiedzialne właśnie za opiekę i jazdę na młodziakach.

2018-01-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń na emeryturze

Właściciele koni często są zmuszeni do podjęcia decyzji dotyczącej odstawienia konia od pracy - czy to z powodu wieku czy też poważnych i nieuleczalnych kontuzji. Po czym poznać, że nasz zwierzak już nie nadaje się do pracy i jak się opiekować takim koniem ?

2017-12-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Jazda bez użycia strzemion jest jedną z lepszych metod na poprawę dosiadu; niemniej jednak, wymaga ona pewnej wiedzy i doświadczenia. Taka jazda często bywa nadużywana szczególnie w stosunku do osób początkujących, a wtedy może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

2017-12-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Półsiad

Z półsiadem zazwyczaj spotykamy się dopiero w trakcie nauki skoków, chociaż wiele szkółek uczy półsiadu jeszcze w trakcie nauki galopu - tak naprawdę im wcześniej go opanujemy, tym lepiej dla nas :) Jeśli mamy dobrą równowagę w kłusie, to możemy spróbować jazdy w półsiadzie!

2017-12-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chów ogiera

Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się jak wygląda utrzymanie ogiera, jakie środki bezpieczeństwa trzeba zachować i z czym należy się liczyć - dowiecie się poniżej!

2017-11-19

Czytaj » 0