12,060 pytań - 14,043 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Pierwsze wsiadanie

Data publikacji: 2018-03-09

 

Zajeżdżenie to przyuczanie konia do pracy wierzchem; jest to proces o tyle istotny, że jego jakość ma diametralny wpływ na przydatność konia pod siodłem. Niestety błędy popełniane w trakcie zajeżdżania są bardzo trudne do skorygowania w późniejszym czasie; konie szybko się uczą, także nieprawidłowych zachowań.

Nie bez powodu wielu czołowych zawodników woli kupować konie surowe (czyli takie, które nie miały kontaktu z siodłem i jeźdźcem) niż konie już zajeżdżone; dla dobrego jeźdźca taki koń to dużo lepszy materiał do pracy, bez złych nawyków.

Proces zajeżdżenia konia rozpoczynamy po ukończeniu trzeciego roku życia, jest to najbezpieczniejszy wiek (oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby poczekać chociażby pół roku, jeśli nasz zwierzak jest słabo wyrośnięty i nieprzygotowany do pracy). Sam proces zajeżdżenia poprzedza praca z koniem na lonży: zanim wsiądziemy na grzbiet, koń powinien płynnie poruszać się w trzech chodach na lonży, powinien być przyzwyczajony do noszenia ogłowia z wędzidłem oraz pasa do lonżowania wraz z czaprakiem.

Koń przygotowywany do zajeżdżenia absolutnie musi być w pełni zdyscyplinowany i podprządkowany człowiekowi, dobrze jest go także nauczyć komendy 'prr' w trakcie pracy na lonży. Przed pierwszym wsiadaniem warto przyzwyczaić go do noszenia samego siodła i do dotyku strzemion na brzuchu.

Pierwsze jazdy powinny odbywać się z asystą - jedna osoba trzyma konia (obowiązkowo ogłowie i lonża), druga ostrożnie i delikatnie wsiada na grzbiet. Solidnie nagradzamy naszego zwierzaka, przydają się tutaj smaczki :) Po chwili możemy wykonać kilka kroków z jeźdźcem na grzbiecie, pilnując aby koń nie wykonał przypadkiem żadnego nieplanowanego ruchu np.wspięcie, bryknięcie czy odskoczenie w bok. Dajmy koniowi czas na oswojenie się z sytuacją, głos i cukierki będą świetną motywacją. Ze względów bezpieczeństwa radzimy wykonywać pierwsze wsiadania na niedużym, ogrodzonym terenie - dużo łatwiej o kontrolę nad zwierzakiem, który czasem może niechętnie z nami współpracować.

Pierwsza "jazda" nie powinna trwać dłużej jak 10min, oczywiście ograniczamy ją do samego stępa. Z każdym kolejnym razem wydłużamy ją po kilka minut; polecamy wcześniejszą rozgrzewkę konia na lonży (10min stępa plus kłus i galop), a następnie praca z jeźdźcem. Jeśli czujemy się pewnie, warto spróbować kilku kroków kłusa - oczywiście w dalszym ciągu z pomocą osoby lonżującej :)

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie wsiadać na konia ?

Pewnie wielu z Was czytając ten tytuł zaśmieje się - przecież to oczywiste, noga w strzemię i wsiadamy! Zachęcamy jednak do przeczytania kilku ważnych wskazówek, które ułatwią Wam wsiadanie bez szkody dla Waszego wierzchowca.

2018-08-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pozycja nadgarstków

W jeździectwie ważne są detale takie jak pozycja stopy w strzemieniu, ułożenie kolana czy właśnie ułożenie nadgarstków - pozornie błahe, ale w rzeczywistości niezwykle istotne w dążeniu do idealnej pozycji w siodle.

2018-08-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pławienie koni

Jednym z najbardziej godnych zapamiętania momentów w jeździectwie i całej styczności z końmi jest pławienie koni, czyli po prostu pływanie z końmi. Któż z nas nie chciałby popływać na grzbiecie swojego ukochanego wierzchowca?

2018-07-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Roztrenowanie

Roztrenowaniem nazywamy okres odpoczynku od intensywnego treningu, niezależnie od dyscypliny. To ważny element w cyklu treningowym każdego konia sportowego, który bierze udział w wymagających zawodach.

2018-06-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Emerytura dla konia

W życiu każdego właściciela konia przychodzi czas, kiedy trzeba zadecydować o zmniejszeniu intensywności pracy naszego wierzchowca. Zazwyczaj jest to podyktowane podeszłym wiekiem, ale niestety czasem dolegliwości zdrowotne całkowicie wykluczają pracę pod jeźdźcem.

2018-05-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń ponosi...

Jedziecie spokojnie po maneżu lub w terenie i nagle zupełnie tracicie kontrolę nad swoim wierzchowcem, który szaleńczo pędzi na oślep... Znacie to ? Ponoszenie jest jedną z bardziej niebezpiecznych i niekomfortowych sytuacji w trakcie jazdy konnej, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić!

2018-05-12

Czytaj » 0