11,303 pytań - 13,571 odpowiedzi - 802 komentarzy

Stajnia: Karuzela

Data publikacji: 2018-02-15

 

fot. www.priefert.com.au

Generalnie istnieją dwa typy karuzeli:

a) w całości zabudowana, z kratami odzielającymi spacerujące konie - dużo bezpieczniejsza, ale wyższy koszt

b) lekka konstrukcja, w której konie maszerują będąc uwiązane linkami za kantary - w tym momencie praktycznie wyeliminowana z użytku z uwagi na spore ryzyko wypadku (widoczna na zdjęciu)

 

Zdecydowanym plusem karuzeli jest wymuszenie energicznego marszu na naszych zwierzakach - ruch jest bardzo ważny dla koni, chociażby ten wymuszony. Często w trakcie kontuzji nie możemy wypuszczać konia na padok, a musimy zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu. Karuzela zapewnia stały i energiczny stęp, co wpływa pozytywnie na jakość tego chodu oraz na kondycję naszego zwierzaka.

Jest to także duża oszczędność czasu w przypadku posiadania dużej ilości koni np.przez zawodnika - jeden koń spaceruje i rozgrzewa się w karuzeli, podczas gdy jeździec trenuje innego. Końcowe rozstępowanie także może odbywać się w karuzeli, przez co i jeździec i luzak zyskują dodatkowy czas, cenny przy obsłudze kilkunastu koni dziennie.

Karuzela jest świetnym rozwiązaniem w celu zapewnienia odpowiedniego ruchu dla koni starszych i emerytów - także dla takich zwierzaków ruch jest niezwykle ważny dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Na pastwisku starsze konie często po prostu stoją, a to właśnie zwykły stęp wpływa korzystnie na stawy i układ ruchu.

 

Do karuzeli zawsze należy konia przyzwyczaić, początkowo umieszczamy go ze spokojnym towarzyszem z przodu. ustawiamy prędkość na najniższą, aby nasz koń nie przestraszył się przesuwających krat. Pamiętajmy o odpowiednim doborze koni w maszynie,  nigdy nie umieszczamy ogierów wraz z klaczami!

 

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Najpopularniejsze ściółki

Boks to miejsce, w którym nasz koń zazwyczaj spędza co najmniej noc - dlatego tak ważne jest utrzymanie czystości oraz oczywiście obecność odpowiedniej ściółki, która zapewni komfort naszemu zwierzakowi w trakcie odpoczynku. W tym artykule dowiecie się jakie są najpopularniejsze ściółki oraz ich plusy i minusy!

2018-03-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Bieżnia dla koni

Jednym z bardziej luksusowych elementów wyposażenia stajni jest bieżnia, dedykowana naszym wierzchowcom - w Polsce to nadal rzadkość, ale na Zachodzie są coraz popularniejsze z uwagi na liczne zalety. Niestety ciągle dużą wadą pozostaje cena, zdecydowanie zaporowa dla większości właścicieli ośrodków jeździeckich.

2018-01-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Solarium dla koni

W wielu stajniach coraz popularniejsze staje się montowanie solariów dla koni - zazwyczaj są to ośrodki o wyższym standardzie z uwagi na koszt zakupu profesjonalnego urządzenia. Zachęcamy właścicieli koni do korzystania z solariów z uwagi na szereg dobroczynnych właściwości dla naszego zwierzaka :)

2017-12-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przeprowadzka

Ten artykuł jest skierowany do właścicieli koni, którzy właśnie kupili swojego pierwszego zwierzaka i teraz chcą go przenieść do wybranej stajni - pierwsza przeprowadzka oraz adaptacja w nowym miejscu są zawsze stresujące, zarówno dla konia jak i dla właściciela.

2017-07-09

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Bezpieczeństwo

Popularne powiedzenie mówi, że najwięcej wypadków zdarza się w domu... i to samo tyczy się stajni :) Warto poznać kilka ważnych wskazówek dotyczących zarówno odpowiedniego zachowania jak i elementów budowy w stajni.

2017-05-20

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Codziennie obowiązki

Chcąc posiadać konie w przydomowej stajni bądź u sąsiada, trzeba poznać kilka najważniejszych faktów dotyczących codziennej pracy z końmi. Nie jest to zbyt skomplikowane, ale warto pamiętać o podstawowych zasadach.

2017-02-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Budowa stajni

W Waszych pytaniach często pojawiają się kwestie dotyczące budowy własnej stajni, przede wszystkim chodzi o koszty. W tym artykule przedstawimy Wam orientacyjne koszty postawienia stajni, ale pamiętajcie że finalny koszt jest bardzo zróżnicowany.

2017-02-13

Czytaj » 0