12,611 pytań - 14,124 odpowiedzi - 819 komentarzy

Stajnia: Karuzela

Data publikacji: 2018-02-15

 

fot. www.priefert.com.au

Generalnie istnieją dwa typy karuzeli:

a) w całości zabudowana, z kratami odzielającymi spacerujące konie - dużo bezpieczniejsza, ale wyższy koszt

b) lekka konstrukcja, w której konie maszerują będąc uwiązane linkami za kantary - w tym momencie praktycznie wyeliminowana z użytku z uwagi na spore ryzyko wypadku (widoczna na zdjęciu)

 

Zdecydowanym plusem karuzeli jest wymuszenie energicznego marszu na naszych zwierzakach - ruch jest bardzo ważny dla koni, chociażby ten wymuszony. Często w trakcie kontuzji nie możemy wypuszczać konia na padok, a musimy zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu. Karuzela zapewnia stały i energiczny stęp, co wpływa pozytywnie na jakość tego chodu oraz na kondycję naszego zwierzaka.

Jest to także duża oszczędność czasu w przypadku posiadania dużej ilości koni np.przez zawodnika - jeden koń spaceruje i rozgrzewa się w karuzeli, podczas gdy jeździec trenuje innego. Końcowe rozstępowanie także może odbywać się w karuzeli, przez co i jeździec i luzak zyskują dodatkowy czas, cenny przy obsłudze kilkunastu koni dziennie.

Karuzela jest świetnym rozwiązaniem w celu zapewnienia odpowiedniego ruchu dla koni starszych i emerytów - także dla takich zwierzaków ruch jest niezwykle ważny dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Na pastwisku starsze konie często po prostu stoją, a to właśnie zwykły stęp wpływa korzystnie na stawy i układ ruchu.

 

Do karuzeli zawsze należy konia przyzwyczaić, początkowo umieszczamy go ze spokojnym towarzyszem z przodu. ustawiamy prędkość na najniższą, aby nasz koń nie przestraszył się przesuwających krat. Pamiętajmy o odpowiednim doborze koni w maszynie,  nigdy nie umieszczamy ogierów wraz z klaczami!

 

comments powered by Disqus
Stajnia

Jak przygotować pastwiska ?

Za oknem słoneczna pogoda, coraz cieplejsze i dłuższe dni powodują zazielenianie się pól, krzewów i drzew; warto solidnie zadbać o padoki oraz pastwiska, aby były świetnie przygotowane do sezonu pastwiskowego!

2019-04-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Myszy i inne gryzonie

Obecność myszy i szczurów to częste, ale niepożądane zjawisko w wielu stajniach i ośrodkach jeździeckich - optymalna temperatura i ogrom pożywienia w postaci zboża (owies) czynią te miejsca niezwykle atrakcyjnymi dla gryzoni. Niestety, te zwierzęta nie są bezpiecznym towarzystwem dla naszych wierzchowców.

2019-03-21

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na nudę w boksie

Zdarza się, że z różnych przyczyn nasz zwierzak musi spędzić dłuższy czas w boksie. Wiele koni buntuje się wtedy, kopiąc i gryząć wyposażenie - to wyjątkowo frustrujące ale i niebezpieczne, więc warto poznać kilka sposób na nudę!

2018-12-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Zasady korzystania z hali

Wraz z nadejściem pierwszych jesiennych i ponurych dni, niektórzy z nas przenoszą swoje lekcje i treningi na krytą ujeżdżalnię - zazwyczaj ma ona mniejsze wymiary niż zewnętrzne place, co może powodować pewne konflikty pomiędzy jeźdźcami. Podpowiemy Wam jak przetrwać okres halowy :)

2018-11-09

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Idealne stado

Jedną z najważniejszych potrzeb naszego wierzchowca to potrzeba kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku - konie zawsze powinny mieć towarzysza w stajni, koza lub owca nie wystarczą! Podpowiemy Wam jak stworzyć idealne i bezkonfliktowe stado w Waszej stajni :)

2018-09-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pierwsza pomoc dla jeźdźców

Pewnie każdy z nas zna podstawowe zasady dotyczące pierwszej pomocy naszych wierzchowców, ale przecież równie często zdarzają się wypadki wśród osób przebywających w stajni. Życie ludzkie jest przecież niezwykle ważne i często liczą się sekundy!

2018-07-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przydomowa stajnia

Wielu miłośników koni marzy o posiadaniu koni niedaleko miejsca zamieszkania - któż z nas nie chciałby widzieć swoich wierzchowców z okien domu ? Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które przedstawimy Wam w poniższym artykule!

2018-07-16

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Paddock paradise

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie wolnego czasu naszych koni jest idea padoków, które zachęcają zwierzaki do swobodnego ruchu. To dość nowa koncepcja, która szybko zyskuje wielu zwolenników na całym świecie.

2018-06-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Boksy czy stanowiska ?

W niektórych ośrodkach jeździeckich możemy się jeszcze spotkać z nieciekawym rozwiązaniem, wynikającym z oszczędności miejsca, czyli z utrzymywaniem koni na stanowiskach. To przykre, że w obecnych czasach ciągle są jeszcze miejsca, w których konie nie mają spełnianych podstawowych wymagań dotyczących ich dobrostanu.

2018-05-15

Czytaj » 0

Stajnia

Chów bezstajenny

Utrzymanie koni powinno opierać się na zaspokojeniu ich podstawowych potrzeb: swobodny ruch,dostęp do wody i pożywienia oraz towarzystwo innych przedstawicieli swojego gatunku są priorytetowe, jeśli chcemy aby nasz zwierzak czuł się komfortowo. Rezygnacja ze stajni i boksów jest najbardziej zbliżona do naturalnego trybu życia koni i szczególnie cenna dla koni borykających się z problemami oddechowymi.

2018-04-23

Czytaj » 0