11,574 pytań - 13,967 odpowiedzi - 813 komentarzy

Żywienie: Drożdże paszowe

Data publikacji: 2018-01-31

 

fot. www.podkowalinypl.shoper.pl

Drożdże paszowe to uboczny produkt w trakcie fermentacji piwa - po zakończony procesie tzw.gęstwa drożdżowa jest suszona, co ułatwia przechowywanie i transport oraz eliminuje ryzyko zepsucia się drożdży.

Konie jako zwierzęta roślinożerne pobierają duże ilości pasz objętościowych, które zawierają spore ilości celulozy - do właściwego trawienia potrzebny jest szereg odpowiednich bakterii. Niestety ich ilość często bywa zbyt mała, zazwyczaj z uwagi na niekorzyste warunki do rozowju czy przyjmowane leki lub nieodpowiednią ilość suplementów. Wtedy z pomocą mogą przyjść drożdże, które są świetną pożywką do rozwoju bakterii celulolitycznych. 

Preparaty drożdżowe są bogatym źródem białka i witamin z grupy B, ale ich głównym zadaniem jest przywracanie właściwej flory jelitowej. Drożdże absorbują toksyny produkowane przez grzyby oraz bakterie chorobotwórcze, przez co wpływają korzystnie na układ odpornościowym. Dodatkowo wspierają procesy trawienne, przez co pokarm nie zalega w jelitach, co często bywa przyczyną śmiertelnych kolek. Drożdże w istotny sposób poprawiają także wygląd sierści i kopyt, właśnie z uwagi na zawartość witamin z grupy B.

 

Drożdże paszowe możemy podawać wszystkim dorosłym koniom, niezależnie od stopnia intensywności wykonywanej pracy - oczywiście należy pamiętać o wysokiej zawartości białka w tym dodatku.

Standardowe dawkowanie wynosi 100-200g dziennie w zależności od potrzeb; warto dodać drożdże np.do otrąb pszennych lub do codziennej dawki owsa, gdyż niektóre konie niechętnie spożywają ten produkt.

 

 

 

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Żywienie źrebiąt

Źrebaki, podobnie jak inne zwierzęce "dzieci", wymagają specjalnego traktowania w kwestiach żywieniowych - ilość i jakość pobieranego pokarmu w pierwszych miesiącach życia ma niezwykle istotny wpływ na zdrowie i kondycję naszego konia. Wiele chorób czy wad postawy ma swoje źródła w nieprawidłowych żywieniu w początkowym okresie życia.

2018-05-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy

Wielu świeżo upieczonych właścicieli koni zastanawia się nad podawaniem dodatków witaminowych dla swoich koni. Podpowiemy Wam kiedy i czy warto w nie zainwestować :)

2018-03-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Trawokulki

Ciekawą nowinką, która od jakiegoś czasu zyskuje coraz większą popularność wśród właścicieli koni, są trawokulki - smaczny dodatek do menu naszych zwierzaków oraz cenne źródło włókna.

2018-03-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy uspokajające

Dość często spotykanym problemem, z którym borykają się właściciele koni, jest nadpobudliwość. Takie zwierzaki często mocno nakręcają się w trakcie pracy, szczególnie w przypadku ciężkiego treningu koni sportowych - z pomocą przychodzą nam naturalne suplementy wyciszające.

2018-02-28

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Probiotyki

W okresie jesiennozimowym nasze konie są bardziej narażone na różne infekcje czy też po prostu grudę, która bywa dość uciążliwa do wyleczenia - warto wtedy sięgnąć po probiotyki oparte na żywych mikroorganizmach, które świetnie wspomagają leczenie chorób oraz poprawiają procesy trawienne.

2018-01-16

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Mesz

Mesz jest lekkostrawnym posiłkiem, cenionym przez właścicieli koni... oraz przez same konie :) Jest smaczny i chętnie zjadany przez nasze zwierzaki, warto o nim pamiętać szczególnie w okresie zimowym.

2018-01-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić kontuzjowanego konia ?

Wielu jeźdźców szybko przekonuje się, że popularne powiedzenie "końskie zdrowie" jest bardzo zabawnym, ale niekoniecznie prawdziwym zdaniem - konie niestety dość często chorują i doznają różnych kontuzji. Jak poradzić sobie z żywieniem i częstym nadmiarem energii u zwierzaka, który przecież powinien odpoczywać ?

2017-12-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Karmienie koni zimą

Zima jest specyficzną porą roku, kiedy potrzeby żywieniowe naszych zwierzaków ulegają zwiększeniu - niższa temperatura oznacza wyższy wydatek energetyczny na ogrzanie ciała. Warto dowiedzieć się, jak zadbać o nasze kinie w zimie, aby uniknąć spadku masy oraz formy :)

2017-12-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Wysłodki

Pewnie niejeden właściciel konia borykał się z nadmiernym spadkiem masy u swojego konia, z różnych przyczyn; dobre siano w nieograniczonej ilości jest zawsze zalecane, niemniej jednak często polecane są także wysłodki buraczane. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena oraz duża dostępność na rynku rolnym.

2017-12-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Zdrowe i bezpieczne smakołyki

Dzisiaj krótkie info dotyczące najpopularniejszych przysmaków dla koni oraz takich, które są mniej znane, a często chętnie zjadane przez nasze konie. Jak mówi stare przysłowie "przez żołądek do serca", dlatego też zawsze warto mieć pod ręką coś smacznego dla naszych wierzchowców!

2017-11-22

Czytaj » 0