Drożdże paszowe to uboczny produkt w trakcie fermentacji piwa - po zakończony procesie tzw.gęstwa drożdżowa jest suszona, co ułatwia przechowywanie i transport oraz eliminuje ryzyko zepsucia się drożdży.
Konie jako zwierzęta roślinożerne pobierają duże ilości pasz objętościowych, które zawierają spore ilości celulozy - do właściwego trawienia potrzebny jest szereg odpowiednich bakterii. Niestety ich ilość często bywa zbyt mała, zazwyczaj z uwagi na niekorzyste warunki do rozowju czy przyjmowane leki lub nieodpowiednią ilość suplementów. Wtedy z pomocą mogą przyjść drożdże, które są świetną pożywką do rozwoju bakterii celulolitycznych.
Preparaty drożdżowe są bogatym źródem białka i witamin z grupy B, ale ich głównym zadaniem jest przywracanie właściwej flory jelitowej. Drożdże absorbują toksyny produkowane przez grzyby oraz bakterie chorobotwórcze, przez co wpływają korzystnie na układ odpornościowym. Dodatkowo wspierają procesy trawienne, przez co pokarm nie zalega w jelitach, co często bywa przyczyną śmiertelnych kolek. Drożdże w istotny sposób poprawiają także wygląd sierści i kopyt, właśnie z uwagi na zawartość witamin z grupy B.
Drożdże paszowe możemy podawać wszystkim dorosłym koniom, niezależnie od stopnia intensywności wykonywanej pracy - oczywiście należy pamiętać o wysokiej zawartości białka w tym dodatku.
Standardowe dawkowanie wynosi 100-200g dziennie w zależności od potrzeb; warto dodać drożdże np.do otrąb pszennych lub do codziennej dawki owsa, gdyż niektóre konie niechętnie spożywają ten produkt.
Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!
2022-08-27
Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!
2022-05-06
Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.
2022-02-01
Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!
2021-08-22
Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.
2021-08-03
Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.
2021-05-17