12,348 pytań - 14,083 odpowiedzi - 817 komentarzy

Stajnia: Bieżnia dla koni

Data publikacji: 2018-01-28

 

fot. www.stajnie.com.pl

Bieżnia dla koni wygląda podobnie jak urządzenie ludzkie, różnica jest w gabarytach oraz możliwościach obciążenia taśmy :) Bieżnia jest dużo bardziej amortyzowana, przez co jest całkowicie bezpieczna dla końskich stawów i ścięgien. Ten produkt posiada stabilną rampę z przodu i tyłu urządzenia, co umożliwia bezpieczne wejście i zejście; część z taśmą jest solidnie zabudowana, dzięki czemu nie ma ryzyka upadku konia w trakcie spaceru. Jej plusem jest kompaktowość - zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż karuzela, ale pozwala na trening tylko jednego zwierzaka w danym czasie.

Trening na bieżni jest świetnym uzupełnieniem treningu konia - długi i rytmiczny stęp znakomicie rozluźnia i wycisza naszego zwierzaka. Korzystnie wpływa na stawy, z uwagi na konieczność spokojnego ruchu właściwie bez ryzyka kontuzji; bieżnia ma także pozytywny wpływ na umięśnienie konia.

Bardziej zaawansowane modele posiadają opcję spaceru pod górkę, dzięki czemu symulują długi spacer pod górę - taki stęp powoduje mocniejsze obciążenie stawów, przez co zad naszego konia mocniej pracuje. Dodatkowo jest także opcja spaceru w dół, co także wpływa pozytywnie na umięśnienie poprzez symulację pracy konia na pagórkowatym terenie.

Bieżnia jest często używana w trakcie rehabilitacji konia - często jedyną dozwolną formą ruchu jest spacer w ręce, niestety często niebezpieczny z uwagi na sporą ilość skumulowanej energii u naszego zwierzaka. Bieżnia zapewnia długi i praktycznie całkowicie kontrolowany stęp, który sprzyja szybkiego powrotowi do zdrowia i formy.

 

Dużym minusem takiego urządzenia jest bieżnia, jej cena zaczyna się zazwyczaj od kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od wybranych opcji. Najdroższe modele mogą kosztywać grubo powyżej 100tys złotych, dlatego są spotykane tylko w największych ośrodkach, gdzie trenują zawodnicy wysokiej klasy.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Sposoby na nudę w boksie

Zdarza się, że z różnych przyczyn nasz zwierzak musi spędzić dłuższy czas w boksie. Wiele koni buntuje się wtedy, kopiąc i gryząć wyposażenie - to wyjątkowo frustrujące ale i niebezpieczne, więc warto poznać kilka sposób na nudę!

2018-12-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Zasady korzystania z hali

Wraz z nadejściem pierwszych jesiennych i ponurych dni, niektórzy z nas przenoszą swoje lekcje i treningi na krytą ujeżdżalnię - zazwyczaj ma ona mniejsze wymiary niż zewnętrzne place, co może powodować pewne konflikty pomiędzy jeźdźcami. Podpowiemy Wam jak przetrwać okres halowy :)

2018-11-09

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Idealne stado

Jedną z najważniejszych potrzeb naszego wierzchowca to potrzeba kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku - konie zawsze powinny mieć towarzysza w stajni, koza lub owca nie wystarczą! Podpowiemy Wam jak stworzyć idealne i bezkonfliktowe stado w Waszej stajni :)

2018-09-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pierwsza pomoc dla jeźdźców

Pewnie każdy z nas zna podstawowe zasady dotyczące pierwszej pomocy naszych wierzchowców, ale przecież równie często zdarzają się wypadki wśród osób przebywających w stajni. Życie ludzkie jest przecież niezwykle ważne i często liczą się sekundy!

2018-07-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przydomowa stajnia

Wielu miłośników koni marzy o posiadaniu koni niedaleko miejsca zamieszkania - któż z nas nie chciałby widzieć swoich wierzchowców z okien domu ? Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które przedstawimy Wam w poniższym artykule!

2018-07-16

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Paddock paradise

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie wolnego czasu naszych koni jest idea padoków, które zachęcają zwierzaki do swobodnego ruchu. To dość nowa koncepcja, która szybko zyskuje wielu zwolenników na całym świecie.

2018-06-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Boksy czy stanowiska ?

W niektórych ośrodkach jeździeckich możemy się jeszcze spotkać z nieciekawym rozwiązaniem, wynikającym z oszczędności miejsca, czyli z utrzymywaniem koni na stanowiskach. To przykre, że w obecnych czasach ciągle są jeszcze miejsca, w których konie nie mają spełnianych podstawowych wymagań dotyczących ich dobrostanu.

2018-05-15

Czytaj » 0

Stajnia

Chów bezstajenny

Utrzymanie koni powinno opierać się na zaspokojeniu ich podstawowych potrzeb: swobodny ruch,dostęp do wody i pożywienia oraz towarzystwo innych przedstawicieli swojego gatunku są priorytetowe, jeśli chcemy aby nasz zwierzak czuł się komfortowo. Rezygnacja ze stajni i boksów jest najbardziej zbliżona do naturalnego trybu życia koni i szczególnie cenna dla koni borykających się z problemami oddechowymi.

2018-04-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pastwiska czy padoki piaszczyste ?

Ideałem dla naszych koni są bezkresne pastwiska, na których zwierzaki będą spędzały nieograniczoną ilość czasu; niemniej jednak nie każdy ośrodek jeździecki może zagwarantować takie warunki chociażby z uwagi na areał. Jakie są plusy i minusy obydwu rozwiazań ?

2018-04-05

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Boksy angielskie

Dobrym rozwiązaniem w trakcie budowy stajni jest zaplanowanie kilku boksów angielskich, które są świetne dla koni z problemami oddechowymi. Takie boksy mają właściwie same plusy, dlatego warto się z nimi zapoznać.

2018-03-18

Czytaj » 0