11,301 pytań - 13,384 odpowiedzi - 801 komentarzy

Stajnia: Bieżnia dla koni

Data publikacji: 2018-01-28

 

fot. www.stajnie.com.pl

Bieżnia dla koni wygląda podobnie jak urządzenie ludzkie, różnica jest w gabarytach oraz możliwościach obciążenia taśmy :) Bieżnia jest dużo bardziej amortyzowana, przez co jest całkowicie bezpieczna dla końskich stawów i ścięgien. Ten produkt posiada stabilną rampę z przodu i tyłu urządzenia, co umożliwia bezpieczne wejście i zejście; część z taśmą jest solidnie zabudowana, dzięki czemu nie ma ryzyka upadku konia w trakcie spaceru. Jej plusem jest kompaktowość - zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż karuzela, ale pozwala na trening tylko jednego zwierzaka w danym czasie.

Trening na bieżni jest świetnym uzupełnieniem treningu konia - długi i rytmiczny stęp znakomicie rozluźnia i wycisza naszego zwierzaka. Korzystnie wpływa na stawy, z uwagi na konieczność spokojnego ruchu właściwie bez ryzyka kontuzji; bieżnia ma także pozytywny wpływ na umięśnienie konia.

Bardziej zaawansowane modele posiadają opcję spaceru pod górkę, dzięki czemu symulują długi spacer pod górę - taki stęp powoduje mocniejsze obciążenie stawów, przez co zad naszego konia mocniej pracuje. Dodatkowo jest także opcja spaceru w dół, co także wpływa pozytywnie na umięśnienie poprzez symulację pracy konia na pagórkowatym terenie.

Bieżnia jest często używana w trakcie rehabilitacji konia - często jedyną dozwolną formą ruchu jest spacer w ręce, niestety często niebezpieczny z uwagi na sporą ilość skumulowanej energii u naszego zwierzaka. Bieżnia zapewnia długi i praktycznie całkowicie kontrolowany stęp, który sprzyja szybkiego powrotowi do zdrowia i formy.

 

Dużym minusem takiego urządzenia jest bieżnia, jej cena zaczyna się zazwyczaj od kilkudziesięciu tysięcy złotych w zależności od wybranych opcji. Najdroższe modele mogą kosztywać grubo powyżej 100tys złotych, dlatego są spotykane tylko w największych ośrodkach, gdzie trenują zawodnicy wysokiej klasy.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Karuzela

Jednym z bardziej popularnych obiektów, które znajdziemy na terenie lepszych ośrodków jeździeckich (głównie tych nastawionych na sport) jest karuzela - dobre rozwiązanie dla koni, które z różnych przyczyn nie mogą wychodzić na padoki.

2018-02-15

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Solarium dla koni

W wielu stajniach coraz popularniejsze staje się montowanie solariów dla koni - zazwyczaj są to ośrodki o wyższym standardzie z uwagi na koszt zakupu profesjonalnego urządzenia. Zachęcamy właścicieli koni do korzystania z solariów z uwagi na szereg dobroczynnych właściwości dla naszego zwierzaka :)

2017-12-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przeprowadzka

Ten artykuł jest skierowany do właścicieli koni, którzy właśnie kupili swojego pierwszego zwierzaka i teraz chcą go przenieść do wybranej stajni - pierwsza przeprowadzka oraz adaptacja w nowym miejscu są zawsze stresujące, zarówno dla konia jak i dla właściciela.

2017-07-09

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Bezpieczeństwo

Popularne powiedzenie mówi, że najwięcej wypadków zdarza się w domu... i to samo tyczy się stajni :) Warto poznać kilka ważnych wskazówek dotyczących zarówno odpowiedniego zachowania jak i elementów budowy w stajni.

2017-05-20

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Codziennie obowiązki

Chcąc posiadać konie w przydomowej stajni bądź u sąsiada, trzeba poznać kilka najważniejszych faktów dotyczących codziennej pracy z końmi. Nie jest to zbyt skomplikowane, ale warto pamiętać o podstawowych zasadach.

2017-02-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Budowa stajni

W Waszych pytaniach często pojawiają się kwestie dotyczące budowy własnej stajni, przede wszystkim chodzi o koszty. W tym artykule przedstawimy Wam orientacyjne koszty postawienia stajni, ale pamiętajcie że finalny koszt jest bardzo zróżnicowany.

2017-02-13

Czytaj » 0