13,072 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Bezpieczne wsiadanie

Data publikacji: 2018-01-19

 

Generalnie są dwa sposoby wsiadania na wierzchowca:

a) stajemy tyłem do głowy konia, lewą ręką trzymamy wodze, lewą stopę wkładamy w strzemię; odbijamy się od ziemi i płynnie przekładamy prawą nogę na prawą stronę konia. Ta metoda jest propagowana przez Polski Związek Jeździecki, niemniej jednak ma spory minus - obracając się tyłem do konia, mamy pewną trudność w zauważeniu ewentualnych niesubordynacji naszego zwierzaka. Takie wsiadanie jest z kolei przyjemniejsze dla konia, ponieważ minimalizuje ryzyko kopnięcia konia w łopatkę czy brzuch.

b) stajemy przodem do boku konia, lewą ręką trzymamy wodzę, lewą stopę wkładamy w strzemię i wsiadamy :) Dzięki takiemu ustawieniu naszego ciała, możemy szybko zareagować w przypadku ewentualnego spłoszenia - takie wsiadanie wymaga pewnej precyzji, ponieważ łatwo uderzyć konia w brzuch w trakcie wsiadania.

Zdecydowanie polecamy wsiadanie na konia z podwyższenia typu schodki czy skrzynka; przede wszystkim jest to dużo łatwiejsze dla nas. Ponadto nie obciążamy zbytnio lewej strony naszego zwierzaka i zdecydowanie ograniczamy ryzyko przesunięcia siodła (szczególnie kiedy nie jesteśmy w stanie porządnie dociągnąć popręgu). Oczywiście nasz zwierzak powinien bezwględnie stać spokojnie w trakcie wsiadania i zsiadania!

Nigdy nie wsiadamy na konia, który się kręci bądź jest niespokojny - warto wtedy przejść z nim kilka okrążeń w ręce, uspokoić głosem czy po prostu poprosić i pomoc.

 

Zsiadanie wygląda zawsze tak samo: zatrzymujemy konia, wyciągamy obydwie nogi ze strzemion (niezwykle ważne!), pochylamy tułów w kierunku szyi konia, przekładamy prawą nogę nad zadem konia i zeskakujemy łagodnie; przez cały czas trzymamy wodze w ręce. Nie zsiadamy z niespokojnego konia, dla bezpieczeństwa możemy zatrzymać się w rogu ujeżdżalni.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0