11,979 pytań - 14,037 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Bezpieczne wsiadanie

Data publikacji: 2018-01-19

 

fot. www.thespruce.com

Generalnie są dwa sposoby wsiadania na wierzchowca:

a) stajemy tyłem do głowy konia, lewą ręką trzymamy wodze, lewą stopę wkładamy w strzemię; odbijamy się od ziemi i płynnie przekładamy prawą nogę na prawą stronę konia. Ta metoda jest propagowana przez Polski Związek Jeździecki, niemniej jednak ma spory minus - obracając się tyłem do konia, mamy pewną trudność w zauważeniu ewentualnych niesubordynacji naszego zwierzaka. Takie wsiadanie jest z kolei przyjemniejsze dla konia, ponieważ minimalizuje ryzyko kopnięcia konia w łopatkę czy brzuch.

b) stajemy przodem do boku konia, lewą ręką trzymamy wodzę, lewą stopę wkładamy w strzemię i wsiadamy :) Dzięki takiemu ustawieniu naszego ciała, możemy szybko zareagować w przypadku ewentualnego spłoszenia - takie wsiadanie wymaga pewnej precyzji, ponieważ łatwo uderzyć konia w brzuch w trakcie wsiadania.

Zdecydowanie polecamy wsiadanie na konia z podwyższenia typu schodki czy skrzynka; przede wszystkim jest to dużo łatwiejsze dla nas. Ponadto nie obciążamy zbytnio lewej strony naszego zwierzaka i zdecydowanie ograniczamy ryzyko przesunięcia siodła (szczególnie kiedy nie jesteśmy w stanie porządnie dociągnąć popręgu). Oczywiście nasz zwierzak powinien bezwględnie stać spokojnie w trakcie wsiadania i zsiadania!

Nigdy nie wsiadamy na konia, który się kręci bądź jest niespokojny - warto wtedy przejść z nim kilka okrążeń w ręce, uspokoić głosem czy po prostu poprosić i pomoc.

 

Zsiadanie wygląda zawsze tak samo: zatrzymujemy konia, wyciągamy obydwie nogi ze strzemion (niezwykle ważne!), pochylamy tułów w kierunku szyi konia, przekładamy prawą nogę nad zadem konia i zeskakujemy łagodnie; przez cały czas trzymamy wodze w ręce. Nie zsiadamy z niespokojnego konia, dla bezpieczeństwa możemy zatrzymać się w rogu ujeżdżalni.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pławienie koni

Jednym z najbardziej godnych zapamiętania momentów w jeździectwie i całej styczności z końmi jest pławienie koni, czyli po prostu pływanie z końmi. Któż z nas nie chciałby popływać na grzbiecie swojego ukochanego wierzchowca?

2018-07-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Roztrenowanie

Roztrenowaniem nazywamy okres odpoczynku od intensywnego treningu, niezależnie od dyscypliny. To ważny element w cyklu treningowym każdego konia sportowego, który bierze udział w wymagających zawodach.

2018-06-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Emerytura dla konia

W życiu każdego właściciela konia przychodzi czas, kiedy trzeba zadecydować o zmniejszeniu intensywności pracy naszego wierzchowca. Zazwyczaj jest to podyktowane podeszłym wiekiem, ale niestety czasem dolegliwości zdrowotne całkowicie wykluczają pracę pod jeźdźcem.

2018-05-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń ponosi...

Jedziecie spokojnie po maneżu lub w terenie i nagle zupełnie tracicie kontrolę nad swoim wierzchowcem, który szaleńczo pędzi na oślep... Znacie to ? Ponoszenie jest jedną z bardziej niebezpiecznych i niekomfortowych sytuacji w trakcie jazdy konnej, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić!

2018-05-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z tymi rękami ?

W wielu artykułach i poradnikach jeździeckich często przeczytacie: trzeba mieć stabilną rękę, nasze ręce muszą być spokojne i elastyczne itd Podczas lekcji pewnie nieraz słyszycie: uspokój rękę, nie anglezuj z ręką, daj rękę do przodu... O co w tym chodzi i jak dbać o prawidłowe położenie rąk w trakcie jazdy ?

2018-05-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń twardy w pysku

Wasz koń wyrywa wodze i szarpie głową ? Macie problem z zatrzymaniem lub skręcaniem, bo wierzchowiec wręcz zagryza wędzidło tak, że bolą Was ręce ? A może chodzi z zadartą głową i mocno ciągnie ? Dzisiaj dowiecie się co jest przyczyną i jak temu zaradzić!

2018-04-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto kupić źrebaka ?

Pewnie wielu z Was marzy o własnym źrebaku, który będzie dorastał i którego będziemy wychowywać na idealnego wierzchowca... Rzeczywistość nie jest jednak aż tak różowa ;) Przedstawimy dzisiaj wady i zalety posiadania źrebaka!

2018-04-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chowanie się za wędzidłem

Tytuł artykułu może sugerować nową, ciekawą zabawę z koniem, ale tak naprawdę to jeden z problemów dotyczących kontaktu. Zazwyczaj spotkamy się z koniem, który jest twardy w pysku i szarpie, niemniej jednak zdarzają się też odwrotne problemy - czyli pusty kontakt.

2018-03-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pierwsze wsiadanie

Na wstępie zaznaczamy, iż zajeżdżaniem konia powinny zajmować się tylko doświadczone osoby, które wiele lat spędziły w siodle i miały do czynienia z wieloma, także trudnymi końmi. Jest to proces na tyle niebezpieczny, że osoby słabo zaawansowane nie powinny nawet myśleć o zajeżdżeniu konia.

2018-03-09

Czytaj » 0