12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Bezpieczne wsiadanie

Data publikacji: 2018-01-19

 

fot. www.thespruce.com

Generalnie są dwa sposoby wsiadania na wierzchowca:

a) stajemy tyłem do głowy konia, lewą ręką trzymamy wodze, lewą stopę wkładamy w strzemię; odbijamy się od ziemi i płynnie przekładamy prawą nogę na prawą stronę konia. Ta metoda jest propagowana przez Polski Związek Jeździecki, niemniej jednak ma spory minus - obracając się tyłem do konia, mamy pewną trudność w zauważeniu ewentualnych niesubordynacji naszego zwierzaka. Takie wsiadanie jest z kolei przyjemniejsze dla konia, ponieważ minimalizuje ryzyko kopnięcia konia w łopatkę czy brzuch.

b) stajemy przodem do boku konia, lewą ręką trzymamy wodzę, lewą stopę wkładamy w strzemię i wsiadamy :) Dzięki takiemu ustawieniu naszego ciała, możemy szybko zareagować w przypadku ewentualnego spłoszenia - takie wsiadanie wymaga pewnej precyzji, ponieważ łatwo uderzyć konia w brzuch w trakcie wsiadania.

Zdecydowanie polecamy wsiadanie na konia z podwyższenia typu schodki czy skrzynka; przede wszystkim jest to dużo łatwiejsze dla nas. Ponadto nie obciążamy zbytnio lewej strony naszego zwierzaka i zdecydowanie ograniczamy ryzyko przesunięcia siodła (szczególnie kiedy nie jesteśmy w stanie porządnie dociągnąć popręgu). Oczywiście nasz zwierzak powinien bezwględnie stać spokojnie w trakcie wsiadania i zsiadania!

Nigdy nie wsiadamy na konia, który się kręci bądź jest niespokojny - warto wtedy przejść z nim kilka okrążeń w ręce, uspokoić głosem czy po prostu poprosić i pomoc.

 

Zsiadanie wygląda zawsze tak samo: zatrzymujemy konia, wyciągamy obydwie nogi ze strzemion (niezwykle ważne!), pochylamy tułów w kierunku szyi konia, przekładamy prawą nogę nad zadem konia i zeskakujemy łagodnie; przez cały czas trzymamy wodze w ręce. Nie zsiadamy z niespokojnego konia, dla bezpieczeństwa możemy zatrzymać się w rogu ujeżdżalni.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy deszcz szkodzi koniom ?

Chyba mało kto lubi spacerować albo przebywać na zewnątrz gdy pada, więc podobnie myślimy o naszych czterokopytnych zwierzakach. W trakcie deszczowej pogody wielu właścicieli pozostawia konie w stajni z uwagi na ich rzekome dobro - czy to faktycznie dobra decyzja ?

2018-09-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie wsiadać na konia ?

Pewnie wielu z Was czytając ten tytuł zaśmieje się - przecież to oczywiste, noga w strzemię i wsiadamy! Zachęcamy jednak do przeczytania kilku ważnych wskazówek, które ułatwią Wam wsiadanie bez szkody dla Waszego wierzchowca.

2018-08-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pozycja nadgarstków

W jeździectwie ważne są detale takie jak pozycja stopy w strzemieniu, ułożenie kolana czy właśnie ułożenie nadgarstków - pozornie błahe, ale w rzeczywistości niezwykle istotne w dążeniu do idealnej pozycji w siodle.

2018-08-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pławienie koni

Jednym z najbardziej godnych zapamiętania momentów w jeździectwie i całej styczności z końmi jest pławienie koni, czyli po prostu pływanie z końmi. Któż z nas nie chciałby popływać na grzbiecie swojego ukochanego wierzchowca?

2018-07-19

Czytaj » 0