11,301 pytań - 13,384 odpowiedzi - 801 komentarzy

Porady: Bezpieczne wsiadanie

Data publikacji: 2018-01-19

 

fot. www.thespruce.com

Generalnie są dwa sposoby wsiadania na wierzchowca:

a) stajemy tyłem do głowy konia, lewą ręką trzymamy wodze, lewą stopę wkładamy w strzemię; odbijamy się od ziemi i płynnie przekładamy prawą nogę na prawą stronę konia. Ta metoda jest propagowana przez Polski Związek Jeździecki, niemniej jednak ma spory minus - obracając się tyłem do konia, mamy pewną trudność w zauważeniu ewentualnych niesubordynacji naszego zwierzaka. Takie wsiadanie jest z kolei przyjemniejsze dla konia, ponieważ minimalizuje ryzyko kopnięcia konia w łopatkę czy brzuch.

b) stajemy przodem do boku konia, lewą ręką trzymamy wodzę, lewą stopę wkładamy w strzemię i wsiadamy :) Dzięki takiemu ustawieniu naszego ciała, możemy szybko zareagować w przypadku ewentualnego spłoszenia - takie wsiadanie wymaga pewnej precyzji, ponieważ łatwo uderzyć konia w brzuch w trakcie wsiadania.

Zdecydowanie polecamy wsiadanie na konia z podwyższenia typu schodki czy skrzynka; przede wszystkim jest to dużo łatwiejsze dla nas. Ponadto nie obciążamy zbytnio lewej strony naszego zwierzaka i zdecydowanie ograniczamy ryzyko przesunięcia siodła (szczególnie kiedy nie jesteśmy w stanie porządnie dociągnąć popręgu). Oczywiście nasz zwierzak powinien bezwględnie stać spokojnie w trakcie wsiadania i zsiadania!

Nigdy nie wsiadamy na konia, który się kręci bądź jest niespokojny - warto wtedy przejść z nim kilka okrążeń w ręce, uspokoić głosem czy po prostu poprosić i pomoc.

 

Zsiadanie wygląda zawsze tak samo: zatrzymujemy konia, wyciągamy obydwie nogi ze strzemion (niezwykle ważne!), pochylamy tułów w kierunku szyi konia, przekładamy prawą nogę nad zadem konia i zeskakujemy łagodnie; przez cały czas trzymamy wodze w ręce. Nie zsiadamy z niespokojnego konia, dla bezpieczeństwa możemy zatrzymać się w rogu ujeżdżalni.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Mój koń nie chce skakać!

Wasz koń zatrzymuje się przed przeszkodą lub nie chce skakać trudniejszych kombinacji ? Znacie to aż za dobrze? Podpowiemy jak sobie poradzić z kłopotliwymi sytuacjami w trakcie skoków!

2018-02-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozgrzewka i rozciąganie jeźdźca

Jazda konna to sport jak każdy inny, dlatego aby zminimalizować ryzyko kontuzji warto pamiętać o kilku przydatnych ćwiczeniach rozgrzewających oraz o rozciągnięciu mięśni po jeździe. Często pozwala to na uniknięcie bolesnych zakwasów oraz niebezpiecznych przeciążeń, więc warto poświęcić kilka minut na przygotowanie ciała do wysiłku :)

2018-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Cechy dobrego kowala

Jednym z podstawowych obowiązków należących do właściciela konia jest zapewnienie swojemu zwierzakowi właściwej opieki kowala. W przeszłości nie było zbyt dużego wyboru, zazwyczaj było kilku kowali który ogólnie zajmowali się wyrobem różnych przedmiotów z metalu i przy okazji podkuwaniem; obecnie w każdym województwie znajdziemy kilkunastu specjalistów dla koni. Czym się kierować w trakcie wyboru odpowiedniego kowala ?

2018-01-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Młode konie

Szkolenie młodego konia jest powolnym procesem, którego jakość rzutuje zarówno na przydatność dorosłego zwierzaka do pracy w przyszłość jak i na zdrowie konia. W zachodnich krajach istnieje nawet specjalny zawód dotyczący jazdy na młodych koniach - takie osoby są odpowiedzialne właśnie za opiekę i jazdę na młodziakach.

2018-01-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń na emeryturze

Właściciele koni często są zmuszeni do podjęcia decyzji dotyczącej odstawienia konia od pracy - czy to z powodu wieku czy też poważnych i nieuleczalnych kontuzji. Po czym poznać, że nasz zwierzak już nie nadaje się do pracy i jak się opiekować takim koniem ?

2017-12-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Jazda bez użycia strzemion jest jedną z lepszych metod na poprawę dosiadu; niemniej jednak, wymaga ona pewnej wiedzy i doświadczenia. Taka jazda często bywa nadużywana szczególnie w stosunku do osób początkujących, a wtedy może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

2017-12-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Półsiad

Z półsiadem zazwyczaj spotykamy się dopiero w trakcie nauki skoków, chociaż wiele szkółek uczy półsiadu jeszcze w trakcie nauki galopu - tak naprawdę im wcześniej go opanujemy, tym lepiej dla nas :) Jeśli mamy dobrą równowagę w kłusie, to możemy spróbować jazdy w półsiadzie!

2017-12-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chów ogiera

Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się jak wygląda utrzymanie ogiera, jakie środki bezpieczeństwa trzeba zachować i z czym należy się liczyć - dowiecie się poniżej!

2017-11-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prawidłowe umięśnienie konia

Poprawna muskulatura jest wyznacznikiem prawidłowej pracy z koniem, nie tylko tej na poziomie zawodowym - każdy koń który chodzi pod siodłem, powinien mieć dobrze opanowane podstawy, aby jeździec z przyjemnością na nim jeździł. Dobrze rozbudowane (właściwe!) mięśnie zapewniają także komfort dla naszego zwierzaka.

2017-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ściganie

Dzisiejszy artykuł wbrew pozorom nie dotyczy koni, które lubią rywalizować z innymi końmi :) Ściganie dotyczy strikte sposobu poruszania się konia, konkretniej mówiąc - jest to jedna z wad, które może zauważyć w ruchu konia.

2017-11-07

Czytaj » 0