12,348 pytań - 14,083 odpowiedzi - 817 komentarzy

Porady: Bezpieczne wsiadanie

Data publikacji: 2018-01-19

 

fot. www.thespruce.com

Generalnie są dwa sposoby wsiadania na wierzchowca:

a) stajemy tyłem do głowy konia, lewą ręką trzymamy wodze, lewą stopę wkładamy w strzemię; odbijamy się od ziemi i płynnie przekładamy prawą nogę na prawą stronę konia. Ta metoda jest propagowana przez Polski Związek Jeździecki, niemniej jednak ma spory minus - obracając się tyłem do konia, mamy pewną trudność w zauważeniu ewentualnych niesubordynacji naszego zwierzaka. Takie wsiadanie jest z kolei przyjemniejsze dla konia, ponieważ minimalizuje ryzyko kopnięcia konia w łopatkę czy brzuch.

b) stajemy przodem do boku konia, lewą ręką trzymamy wodzę, lewą stopę wkładamy w strzemię i wsiadamy :) Dzięki takiemu ustawieniu naszego ciała, możemy szybko zareagować w przypadku ewentualnego spłoszenia - takie wsiadanie wymaga pewnej precyzji, ponieważ łatwo uderzyć konia w brzuch w trakcie wsiadania.

Zdecydowanie polecamy wsiadanie na konia z podwyższenia typu schodki czy skrzynka; przede wszystkim jest to dużo łatwiejsze dla nas. Ponadto nie obciążamy zbytnio lewej strony naszego zwierzaka i zdecydowanie ograniczamy ryzyko przesunięcia siodła (szczególnie kiedy nie jesteśmy w stanie porządnie dociągnąć popręgu). Oczywiście nasz zwierzak powinien bezwględnie stać spokojnie w trakcie wsiadania i zsiadania!

Nigdy nie wsiadamy na konia, który się kręci bądź jest niespokojny - warto wtedy przejść z nim kilka okrążeń w ręce, uspokoić głosem czy po prostu poprosić i pomoc.

 

Zsiadanie wygląda zawsze tak samo: zatrzymujemy konia, wyciągamy obydwie nogi ze strzemion (niezwykle ważne!), pochylamy tułów w kierunku szyi konia, przekładamy prawą nogę nad zadem konia i zeskakujemy łagodnie; przez cały czas trzymamy wodze w ręce. Nie zsiadamy z niespokojnego konia, dla bezpieczeństwa możemy zatrzymać się w rogu ujeżdżalni.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Każdy jeździec na początku nauki jazdy konnej marzy o pierwszych skokach, które przecież są tak łatwe i do tego emocjonujące! O ile efektywności nie można im odmówić, o tyle zachowanie odpowiedniej sylwetki podczas pokonywania przeszkody nie jest już takie proste.

2018-11-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Wielu początkujących adeptów jeździectwa rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem w cieplejszych miesiącach roku, gdyż ciepłe i suche dni zdecydowanie zachęcają do aktywności poza domem. Wraz z upływem czasu i pojawieniem się pierwszych chłodów, nasze chęci często spadają - podpowiemy Wam jak sobie z tym poradzić!

2018-11-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wyprostuj plecy!

Pewnie każdy z Was w trakcie jazdy słyszy co najmniej kilka razy kilka komend: "pięta w dół", "nie garb się" oraz "siądź w siodło" ;) Temat pięty trzymanej w dole poruszaliśmy w poprzednim artykule, zatem czas na górną część tułowia: proste plecy!

2018-10-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0