12,350 pytań - 14,083 odpowiedzi - 817 komentarzy

Porady: Cechy dobrego kowala

Data publikacji: 2018-01-13

 

fot. www.cowboysindians.com

Kowalstwo to rzemiosło oparte na wykuwaniu przedmiotów z metalu, czyli także podków dla naszych wierzchowców :) W minionych lata cały transport i wojsko były oparte na wykorzystywaniu koni, stąd też duża popularność tego zawodu - właściwie w każdej wsi znajdowała sie kuźnia. Z biegiem czasu, jeździectwo stało się sposobem na spędzenie wolnego czasu i rekreacją; wzrosła także świadomość i wymagania właścicieli koni, stąd też mamy obecnie dużo wiekszy wybór wśród kowali.

Dobry kowal powinien być przede wszystkim:

- spokojny i cierpliwy w stosunku do naszego zwierzaka: konie nie lubią nerwowych ruchów i atmosfery, szczególnie te bardziej wrażliwe osobniki

- kompetentny: kowalstwo to zawód, który wymaga podnoszenia swoich kwalifikacji; dobry specjalista powinien uczestniczyć w różnych kursach, chociażby dotyczących tzw.kucia ortopedycznego czy używania nowych, specjalistycznych podków

Sama wizyta kowala nie powinna byc ograniczona tylko do przybicia podków czy werkowania; dobry specjalista powinien najpierw obejrzeć konia w ruchu, spacerującego w ręce po linii prostej oraz po okręgu. Taki kowal obserwuje jak koń stawia kończyny w stępie i kłusie, aby ewentualnie dokonać korekty ustawienia kopyt - odpowiednie ustawienie kopyt pozwala na minimalizację negatywnych efektów wad postawy.

Cena takiej wizyty jest trudna do ustalenia - zdarzają się kowale, którzy wysoko cenią swoje usługi, ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Przed wizytą warto popytać wśród znajomych, czy znają dobrych i sprawdzonych kowali; kiepskiej jakości fachowiec może doprowadzić naszego zwierzaka wręcz do kontuzji!

Wyznacznikiem usług kowala będzie nasz koń - dobre werkowanie czy kucie nigdy nie spowoduje utykania czy wręcz kulawizny (chociaż zdarza się, że jeden bądź dwa dni po wizycie kowala nasz zwierzak może mieć np.wrażliwą podeszwę - dotyczy to koni, które wymagają silnej korekty ustawienia kopyt bądź podkucia na specjalistyczne podkowy, które zmieniają równowagę). Nasz koń powinien po prostu poruszać się lekko i bez problemów :) 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Każdy jeździec na początku nauki jazdy konnej marzy o pierwszych skokach, które przecież są tak łatwe i do tego emocjonujące! O ile efektywności nie można im odmówić, o tyle zachowanie odpowiedniej sylwetki podczas pokonywania przeszkody nie jest już takie proste.

2018-11-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Wielu początkujących adeptów jeździectwa rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem w cieplejszych miesiącach roku, gdyż ciepłe i suche dni zdecydowanie zachęcają do aktywności poza domem. Wraz z upływem czasu i pojawieniem się pierwszych chłodów, nasze chęci często spadają - podpowiemy Wam jak sobie z tym poradzić!

2018-11-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wyprostuj plecy!

Pewnie każdy z Was w trakcie jazdy słyszy co najmniej kilka razy kilka komend: "pięta w dół", "nie garb się" oraz "siądź w siodło" ;) Temat pięty trzymanej w dole poruszaliśmy w poprzednim artykule, zatem czas na górną część tułowia: proste plecy!

2018-10-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0