11,575 pytań - 13,967 odpowiedzi - 813 komentarzy

Porady: Cechy dobrego kowala

Data publikacji: 2018-01-13

 

fot. www.cowboysindians.com

Kowalstwo to rzemiosło oparte na wykuwaniu przedmiotów z metalu, czyli także podków dla naszych wierzchowców :) W minionych lata cały transport i wojsko były oparte na wykorzystywaniu koni, stąd też duża popularność tego zawodu - właściwie w każdej wsi znajdowała sie kuźnia. Z biegiem czasu, jeździectwo stało się sposobem na spędzenie wolnego czasu i rekreacją; wzrosła także świadomość i wymagania właścicieli koni, stąd też mamy obecnie dużo wiekszy wybór wśród kowali.

Dobry kowal powinien być przede wszystkim:

- spokojny i cierpliwy w stosunku do naszego zwierzaka: konie nie lubią nerwowych ruchów i atmosfery, szczególnie te bardziej wrażliwe osobniki

- kompetentny: kowalstwo to zawód, który wymaga podnoszenia swoich kwalifikacji; dobry specjalista powinien uczestniczyć w różnych kursach, chociażby dotyczących tzw.kucia ortopedycznego czy używania nowych, specjalistycznych podków

Sama wizyta kowala nie powinna byc ograniczona tylko do przybicia podków czy werkowania; dobry specjalista powinien najpierw obejrzeć konia w ruchu, spacerującego w ręce po linii prostej oraz po okręgu. Taki kowal obserwuje jak koń stawia kończyny w stępie i kłusie, aby ewentualnie dokonać korekty ustawienia kopyt - odpowiednie ustawienie kopyt pozwala na minimalizację negatywnych efektów wad postawy.

Cena takiej wizyty jest trudna do ustalenia - zdarzają się kowale, którzy wysoko cenią swoje usługi, ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Przed wizytą warto popytać wśród znajomych, czy znają dobrych i sprawdzonych kowali; kiepskiej jakości fachowiec może doprowadzić naszego zwierzaka wręcz do kontuzji!

Wyznacznikiem usług kowala będzie nasz koń - dobre werkowanie czy kucie nigdy nie spowoduje utykania czy wręcz kulawizny (chociaż zdarza się, że jeden bądź dwa dni po wizycie kowala nasz zwierzak może mieć np.wrażliwą podeszwę - dotyczy to koni, które wymagają silnej korekty ustawienia kopyt bądź podkucia na specjalistyczne podkowy, które zmieniają równowagę). Nasz koń powinien po prostu poruszać się lekko i bez problemów :) 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Emerytura dla konia

W życiu każdego właściciela konia przychodzi czas, kiedy trzeba zadecydować o zmniejszeniu intensywności pracy naszego wierzchowca. Zazwyczaj jest to podyktowane podeszłym wiekiem, ale niestety czasem dolegliwości zdrowotne całkowicie wykluczają pracę pod jeźdźcem.

2018-05-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń ponosi...

Jedziecie spokojnie po maneżu lub w terenie i nagle zupełnie tracicie kontrolę nad swoim wierzchowcem, który szaleńczo pędzi na oślep... Znacie to ? Ponoszenie jest jedną z bardziej niebezpiecznych i niekomfortowych sytuacji w trakcie jazdy konnej, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić!

2018-05-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z tymi rękami ?

W wielu artykułach i poradnikach jeździeckich często przeczytacie: trzeba mieć stabilną rękę, nasze ręce muszą być spokojne i elastyczne itd Podczas lekcji pewnie nieraz słyszycie: uspokój rękę, nie anglezuj z ręką, daj rękę do przodu... O co w tym chodzi i jak dbać o prawidłowe położenie rąk w trakcie jazdy ?

2018-05-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń twardy w pysku

Wasz koń wyrywa wodze i szarpie głową ? Macie problem z zatrzymaniem lub skręcaniem, bo wierzchowiec wręcz zagryza wędzidło tak, że bolą Was ręce ? A może chodzi z zadartą głową i mocno ciągnie ? Dzisiaj dowiecie się co jest przyczyną i jak temu zaradzić!

2018-04-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto kupić źrebaka ?

Pewnie wielu z Was marzy o własnym źrebaku, który będzie dorastał i którego będziemy wychowywać na idealnego wierzchowca... Rzeczywistość nie jest jednak aż tak różowa ;) Przedstawimy dzisiaj wady i zalety posiadania źrebaka!

2018-04-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chowanie się za wędzidłem

Tytuł artykułu może sugerować nową, ciekawą zabawę z koniem, ale tak naprawdę to jeden z problemów dotyczących kontaktu. Zazwyczaj spotkamy się z koniem, który jest twardy w pysku i szarpie, niemniej jednak zdarzają się też odwrotne problemy - czyli pusty kontakt.

2018-03-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pierwsze wsiadanie

Na wstępie zaznaczamy, iż zajeżdżaniem konia powinny zajmować się tylko doświadczone osoby, które wiele lat spędziły w siodle i miały do czynienia z wieloma, także trudnymi końmi. Jest to proces na tyle niebezpieczny, że osoby słabo zaawansowane nie powinny nawet myśleć o zajeżdżeniu konia.

2018-03-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Adopcja konia

Wielu jeźdźców marzy o własnym wierzchowcu, ale blokuje ich kwota, jaką trzeba przeznaczyć na zakup konia. Pewnym rozwiązaniem może być adopcja konia z fundacji, szczególnie kiedy nie zależy Nam na posiadaniu wybitnego wierzchowca.

2018-02-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń nie chce skakać!

Wasz koń zatrzymuje się przed przeszkodą lub nie chce skakać trudniejszych kombinacji ? Znacie to aż za dobrze? Podpowiemy jak sobie poradzić z kłopotliwymi sytuacjami w trakcie skoków!

2018-02-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozgrzewka i rozciąganie jeźdźca

Jazda konna to sport jak każdy inny, dlatego aby zminimalizować ryzyko kontuzji warto pamiętać o kilku przydatnych ćwiczeniach rozgrzewających oraz o rozciągnięciu mięśni po jeździe. Często pozwala to na uniknięcie bolesnych zakwasów oraz niebezpiecznych przeciążeń, więc warto poświęcić kilka minut na przygotowanie ciała do wysiłku :)

2018-01-25

Czytaj » 0