12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Cechy dobrego kowala

Data publikacji: 2018-01-13

 

fot. www.cowboysindians.com

Kowalstwo to rzemiosło oparte na wykuwaniu przedmiotów z metalu, czyli także podków dla naszych wierzchowców :) W minionych lata cały transport i wojsko były oparte na wykorzystywaniu koni, stąd też duża popularność tego zawodu - właściwie w każdej wsi znajdowała sie kuźnia. Z biegiem czasu, jeździectwo stało się sposobem na spędzenie wolnego czasu i rekreacją; wzrosła także świadomość i wymagania właścicieli koni, stąd też mamy obecnie dużo wiekszy wybór wśród kowali.

Dobry kowal powinien być przede wszystkim:

- spokojny i cierpliwy w stosunku do naszego zwierzaka: konie nie lubią nerwowych ruchów i atmosfery, szczególnie te bardziej wrażliwe osobniki

- kompetentny: kowalstwo to zawód, który wymaga podnoszenia swoich kwalifikacji; dobry specjalista powinien uczestniczyć w różnych kursach, chociażby dotyczących tzw.kucia ortopedycznego czy używania nowych, specjalistycznych podków

Sama wizyta kowala nie powinna byc ograniczona tylko do przybicia podków czy werkowania; dobry specjalista powinien najpierw obejrzeć konia w ruchu, spacerującego w ręce po linii prostej oraz po okręgu. Taki kowal obserwuje jak koń stawia kończyny w stępie i kłusie, aby ewentualnie dokonać korekty ustawienia kopyt - odpowiednie ustawienie kopyt pozwala na minimalizację negatywnych efektów wad postawy.

Cena takiej wizyty jest trudna do ustalenia - zdarzają się kowale, którzy wysoko cenią swoje usługi, ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Przed wizytą warto popytać wśród znajomych, czy znają dobrych i sprawdzonych kowali; kiepskiej jakości fachowiec może doprowadzić naszego zwierzaka wręcz do kontuzji!

Wyznacznikiem usług kowala będzie nasz koń - dobre werkowanie czy kucie nigdy nie spowoduje utykania czy wręcz kulawizny (chociaż zdarza się, że jeden bądź dwa dni po wizycie kowala nasz zwierzak może mieć np.wrażliwą podeszwę - dotyczy to koni, które wymagają silnej korekty ustawienia kopyt bądź podkucia na specjalistyczne podkowy, które zmieniają równowagę). Nasz koń powinien po prostu poruszać się lekko i bez problemów :) 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy deszcz szkodzi koniom ?

Chyba mało kto lubi spacerować albo przebywać na zewnątrz gdy pada, więc podobnie myślimy o naszych czterokopytnych zwierzakach. W trakcie deszczowej pogody wielu właścicieli pozostawia konie w stajni z uwagi na ich rzekome dobro - czy to faktycznie dobra decyzja ?

2018-09-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie wsiadać na konia ?

Pewnie wielu z Was czytając ten tytuł zaśmieje się - przecież to oczywiste, noga w strzemię i wsiadamy! Zachęcamy jednak do przeczytania kilku ważnych wskazówek, które ułatwią Wam wsiadanie bez szkody dla Waszego wierzchowca.

2018-08-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pozycja nadgarstków

W jeździectwie ważne są detale takie jak pozycja stopy w strzemieniu, ułożenie kolana czy właśnie ułożenie nadgarstków - pozornie błahe, ale w rzeczywistości niezwykle istotne w dążeniu do idealnej pozycji w siodle.

2018-08-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pławienie koni

Jednym z najbardziej godnych zapamiętania momentów w jeździectwie i całej styczności z końmi jest pławienie koni, czyli po prostu pływanie z końmi. Któż z nas nie chciałby popływać na grzbiecie swojego ukochanego wierzchowca?

2018-07-19

Czytaj » 0