11,979 pytań - 14,037 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Cechy dobrego kowala

Data publikacji: 2018-01-13

 

fot. www.cowboysindians.com

Kowalstwo to rzemiosło oparte na wykuwaniu przedmiotów z metalu, czyli także podków dla naszych wierzchowców :) W minionych lata cały transport i wojsko były oparte na wykorzystywaniu koni, stąd też duża popularność tego zawodu - właściwie w każdej wsi znajdowała sie kuźnia. Z biegiem czasu, jeździectwo stało się sposobem na spędzenie wolnego czasu i rekreacją; wzrosła także świadomość i wymagania właścicieli koni, stąd też mamy obecnie dużo wiekszy wybór wśród kowali.

Dobry kowal powinien być przede wszystkim:

- spokojny i cierpliwy w stosunku do naszego zwierzaka: konie nie lubią nerwowych ruchów i atmosfery, szczególnie te bardziej wrażliwe osobniki

- kompetentny: kowalstwo to zawód, który wymaga podnoszenia swoich kwalifikacji; dobry specjalista powinien uczestniczyć w różnych kursach, chociażby dotyczących tzw.kucia ortopedycznego czy używania nowych, specjalistycznych podków

Sama wizyta kowala nie powinna byc ograniczona tylko do przybicia podków czy werkowania; dobry specjalista powinien najpierw obejrzeć konia w ruchu, spacerującego w ręce po linii prostej oraz po okręgu. Taki kowal obserwuje jak koń stawia kończyny w stępie i kłusie, aby ewentualnie dokonać korekty ustawienia kopyt - odpowiednie ustawienie kopyt pozwala na minimalizację negatywnych efektów wad postawy.

Cena takiej wizyty jest trudna do ustalenia - zdarzają się kowale, którzy wysoko cenią swoje usługi, ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Przed wizytą warto popytać wśród znajomych, czy znają dobrych i sprawdzonych kowali; kiepskiej jakości fachowiec może doprowadzić naszego zwierzaka wręcz do kontuzji!

Wyznacznikiem usług kowala będzie nasz koń - dobre werkowanie czy kucie nigdy nie spowoduje utykania czy wręcz kulawizny (chociaż zdarza się, że jeden bądź dwa dni po wizycie kowala nasz zwierzak może mieć np.wrażliwą podeszwę - dotyczy to koni, które wymagają silnej korekty ustawienia kopyt bądź podkucia na specjalistyczne podkowy, które zmieniają równowagę). Nasz koń powinien po prostu poruszać się lekko i bez problemów :) 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pławienie koni

Jednym z najbardziej godnych zapamiętania momentów w jeździectwie i całej styczności z końmi jest pławienie koni, czyli po prostu pływanie z końmi. Któż z nas nie chciałby popływać na grzbiecie swojego ukochanego wierzchowca?

2018-07-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Roztrenowanie

Roztrenowaniem nazywamy okres odpoczynku od intensywnego treningu, niezależnie od dyscypliny. To ważny element w cyklu treningowym każdego konia sportowego, który bierze udział w wymagających zawodach.

2018-06-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Emerytura dla konia

W życiu każdego właściciela konia przychodzi czas, kiedy trzeba zadecydować o zmniejszeniu intensywności pracy naszego wierzchowca. Zazwyczaj jest to podyktowane podeszłym wiekiem, ale niestety czasem dolegliwości zdrowotne całkowicie wykluczają pracę pod jeźdźcem.

2018-05-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń ponosi...

Jedziecie spokojnie po maneżu lub w terenie i nagle zupełnie tracicie kontrolę nad swoim wierzchowcem, który szaleńczo pędzi na oślep... Znacie to ? Ponoszenie jest jedną z bardziej niebezpiecznych i niekomfortowych sytuacji w trakcie jazdy konnej, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić!

2018-05-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z tymi rękami ?

W wielu artykułach i poradnikach jeździeckich często przeczytacie: trzeba mieć stabilną rękę, nasze ręce muszą być spokojne i elastyczne itd Podczas lekcji pewnie nieraz słyszycie: uspokój rękę, nie anglezuj z ręką, daj rękę do przodu... O co w tym chodzi i jak dbać o prawidłowe położenie rąk w trakcie jazdy ?

2018-05-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń twardy w pysku

Wasz koń wyrywa wodze i szarpie głową ? Macie problem z zatrzymaniem lub skręcaniem, bo wierzchowiec wręcz zagryza wędzidło tak, że bolą Was ręce ? A może chodzi z zadartą głową i mocno ciągnie ? Dzisiaj dowiecie się co jest przyczyną i jak temu zaradzić!

2018-04-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto kupić źrebaka ?

Pewnie wielu z Was marzy o własnym źrebaku, który będzie dorastał i którego będziemy wychowywać na idealnego wierzchowca... Rzeczywistość nie jest jednak aż tak różowa ;) Przedstawimy dzisiaj wady i zalety posiadania źrebaka!

2018-04-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chowanie się za wędzidłem

Tytuł artykułu może sugerować nową, ciekawą zabawę z koniem, ale tak naprawdę to jeden z problemów dotyczących kontaktu. Zazwyczaj spotkamy się z koniem, który jest twardy w pysku i szarpie, niemniej jednak zdarzają się też odwrotne problemy - czyli pusty kontakt.

2018-03-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pierwsze wsiadanie

Na wstępie zaznaczamy, iż zajeżdżaniem konia powinny zajmować się tylko doświadczone osoby, które wiele lat spędziły w siodle i miały do czynienia z wieloma, także trudnymi końmi. Jest to proces na tyle niebezpieczny, że osoby słabo zaawansowane nie powinny nawet myśleć o zajeżdżeniu konia.

2018-03-09

Czytaj » 0