11,301 pytań - 13,384 odpowiedzi - 801 komentarzy

Porady: Cechy dobrego kowala

Data publikacji: 2018-01-13

 

fot. www.cowboysindians.com

Kowalstwo to rzemiosło oparte na wykuwaniu przedmiotów z metalu, czyli także podków dla naszych wierzchowców :) W minionych lata cały transport i wojsko były oparte na wykorzystywaniu koni, stąd też duża popularność tego zawodu - właściwie w każdej wsi znajdowała sie kuźnia. Z biegiem czasu, jeździectwo stało się sposobem na spędzenie wolnego czasu i rekreacją; wzrosła także świadomość i wymagania właścicieli koni, stąd też mamy obecnie dużo wiekszy wybór wśród kowali.

Dobry kowal powinien być przede wszystkim:

- spokojny i cierpliwy w stosunku do naszego zwierzaka: konie nie lubią nerwowych ruchów i atmosfery, szczególnie te bardziej wrażliwe osobniki

- kompetentny: kowalstwo to zawód, który wymaga podnoszenia swoich kwalifikacji; dobry specjalista powinien uczestniczyć w różnych kursach, chociażby dotyczących tzw.kucia ortopedycznego czy używania nowych, specjalistycznych podków

Sama wizyta kowala nie powinna byc ograniczona tylko do przybicia podków czy werkowania; dobry specjalista powinien najpierw obejrzeć konia w ruchu, spacerującego w ręce po linii prostej oraz po okręgu. Taki kowal obserwuje jak koń stawia kończyny w stępie i kłusie, aby ewentualnie dokonać korekty ustawienia kopyt - odpowiednie ustawienie kopyt pozwala na minimalizację negatywnych efektów wad postawy.

Cena takiej wizyty jest trudna do ustalenia - zdarzają się kowale, którzy wysoko cenią swoje usługi, ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Przed wizytą warto popytać wśród znajomych, czy znają dobrych i sprawdzonych kowali; kiepskiej jakości fachowiec może doprowadzić naszego zwierzaka wręcz do kontuzji!

Wyznacznikiem usług kowala będzie nasz koń - dobre werkowanie czy kucie nigdy nie spowoduje utykania czy wręcz kulawizny (chociaż zdarza się, że jeden bądź dwa dni po wizycie kowala nasz zwierzak może mieć np.wrażliwą podeszwę - dotyczy to koni, które wymagają silnej korekty ustawienia kopyt bądź podkucia na specjalistyczne podkowy, które zmieniają równowagę). Nasz koń powinien po prostu poruszać się lekko i bez problemów :) 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Mój koń nie chce skakać!

Wasz koń zatrzymuje się przed przeszkodą lub nie chce skakać trudniejszych kombinacji ? Znacie to aż za dobrze? Podpowiemy jak sobie poradzić z kłopotliwymi sytuacjami w trakcie skoków!

2018-02-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozgrzewka i rozciąganie jeźdźca

Jazda konna to sport jak każdy inny, dlatego aby zminimalizować ryzyko kontuzji warto pamiętać o kilku przydatnych ćwiczeniach rozgrzewających oraz o rozciągnięciu mięśni po jeździe. Często pozwala to na uniknięcie bolesnych zakwasów oraz niebezpiecznych przeciążeń, więc warto poświęcić kilka minut na przygotowanie ciała do wysiłku :)

2018-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Bezpieczne wsiadanie

Wsiadanie i zsiadanie z konia jest wbrew pozorom jednym z bardziej niebezpiecznych momentów w trakcie jazdy - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy przekładamy nogę nad zadem konia. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

2018-01-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Młode konie

Szkolenie młodego konia jest powolnym procesem, którego jakość rzutuje zarówno na przydatność dorosłego zwierzaka do pracy w przyszłość jak i na zdrowie konia. W zachodnich krajach istnieje nawet specjalny zawód dotyczący jazdy na młodych koniach - takie osoby są odpowiedzialne właśnie za opiekę i jazdę na młodziakach.

2018-01-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń na emeryturze

Właściciele koni często są zmuszeni do podjęcia decyzji dotyczącej odstawienia konia od pracy - czy to z powodu wieku czy też poważnych i nieuleczalnych kontuzji. Po czym poznać, że nasz zwierzak już nie nadaje się do pracy i jak się opiekować takim koniem ?

2017-12-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Jazda bez użycia strzemion jest jedną z lepszych metod na poprawę dosiadu; niemniej jednak, wymaga ona pewnej wiedzy i doświadczenia. Taka jazda często bywa nadużywana szczególnie w stosunku do osób początkujących, a wtedy może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

2017-12-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Półsiad

Z półsiadem zazwyczaj spotykamy się dopiero w trakcie nauki skoków, chociaż wiele szkółek uczy półsiadu jeszcze w trakcie nauki galopu - tak naprawdę im wcześniej go opanujemy, tym lepiej dla nas :) Jeśli mamy dobrą równowagę w kłusie, to możemy spróbować jazdy w półsiadzie!

2017-12-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chów ogiera

Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się jak wygląda utrzymanie ogiera, jakie środki bezpieczeństwa trzeba zachować i z czym należy się liczyć - dowiecie się poniżej!

2017-11-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prawidłowe umięśnienie konia

Poprawna muskulatura jest wyznacznikiem prawidłowej pracy z koniem, nie tylko tej na poziomie zawodowym - każdy koń który chodzi pod siodłem, powinien mieć dobrze opanowane podstawy, aby jeździec z przyjemnością na nim jeździł. Dobrze rozbudowane (właściwe!) mięśnie zapewniają także komfort dla naszego zwierzaka.

2017-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ściganie

Dzisiejszy artykuł wbrew pozorom nie dotyczy koni, które lubią rywalizować z innymi końmi :) Ściganie dotyczy strikte sposobu poruszania się konia, konkretniej mówiąc - jest to jedna z wad, które może zauważyć w ruchu konia.

2017-11-07

Czytaj » 0