11,522 pytań - 13,880 odpowiedzi - 808 komentarzy

Porady: Młode konie

Data publikacji: 2018-01-10

 

Dorastanie i dojrzewanie koni trwa conajmniej do 7 roku życia - nie bez powodu konie 6 letnie startują w specjalnych konkursach dla młodych koni, a minimalny wiek koni biorących udział w najtrudniejszych zawodach to 8 lat.

Trening takich koni musi być racjonalny i prowadzony przez osobę z dużych doświadczeniem, gdyż zbyt szybkie zajeżdżenie zwierzaka bardzo często skutkuje poważnymi problemami zdrowotnymi w dalszym życiu. Warto wiedzieć, że u koni wymiana zębów następuje zazwyczaj po ukończeniu 4 roku życia, a ostateczne kostnienie kręgów wypada na szósty rok życia - nie bez powodu młode konie nie nalezy jeździc zbyt w długo w pełnym siadzie.

Przyjmuje się, że pierwsze trzy lata swojego życia koń powinien spędzić na pastwisku, w grupie rówieśników - nieograniczony swobodny ruch wpływa bardzo pozytywnie na procesy wzrostowe i rozwojowe. To czas na nieskrępowaną zabawę i radość :) Od czasu do czasu warto zapoznawać zwierzaka z potencjalnymi straszakami typu folie czy parasolki, uczymy także podawania i trzymania wszystkich nóg, chodzenia na uwiązie. Możemy go także przyzwyczajać do noszenia ochraniaczy, wszystko w formie zabawy i nagradzane cukierkami. Takie sesje powinny być krótkie, żeby nie zniechęcić zwierzaka do obecności człowieka. Oczywiście od samego początku uczymy konia, że zachowania typu podgryzanie (słodkie u źrebaka, a niebezpieczne u dorosłego konia) czy dębowanie w trakcie spaceru w ręce są niepożądane.

Po ukończeniu trzeciego roku życia możemy zacząć poważniejszą pracę - ubieramy ogłowie, przyzwyczajamy konia do noszenia czapraka na grzbiecie, a później siodła. Wszystkie etapy trzeba przeprowadzać spokojnie i cierpliwie, z dużą ilością smakołyków - konie szybko kojarzą fakty :) Sam proces zajeżdżenia konia warto pozostawić specjalistom, gdyż zazwyczaj konie reagują dość gwałtownie na próby wsiadania, co może być po prostu niebezpieczne. Pierwsze wsiadanie powinno odbywać się na zamkniętym terenie typu lonżownik z obowiązkową asekuracją osoby, która przytrzyma zwierzaka w razie niesubordynacji. Obydwie osoby koniecznie muszą posiadać kaski, przydają się także kamizelki ochronne!

 

W kolejnym artykule dowiecie się, jak pracować z młodym koniem :)

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Czy warto kupić źrebaka ?

Pewnie wielu z Was marzy o własnym źrebaku, który będzie dorastał i którego będziemy wychowywać na idealnego wierzchowca... Rzeczywistość nie jest jednak aż tak różowa ;) Przedstawimy dzisiaj wady i zalety posiadania źrebaka!

2018-04-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chowanie się za wędzidłem

Tytuł artykułu może sugerować nową, ciekawą zabawę z koniem, ale tak naprawdę to jeden z problemów dotyczących kontaktu. Zazwyczaj spotkamy się z koniem, który jest twardy w pysku i szarpie, niemniej jednak zdarzają się też odwrotne problemy - czyli pusty kontakt.

2018-03-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pierwsze wsiadanie

Na wstępie zaznaczamy, iż zajeżdżaniem konia powinny zajmować się tylko doświadczone osoby, które wiele lat spędziły w siodle i miały do czynienia z wieloma, także trudnymi końmi. Jest to proces na tyle niebezpieczny, że osoby słabo zaawansowane nie powinny nawet myśleć o zajeżdżeniu konia.

2018-03-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Adopcja konia

Wielu jeźdźców marzy o własnym wierzchowcu, ale blokuje ich kwota, jaką trzeba przeznaczyć na zakup konia. Pewnym rozwiązaniem może być adopcja konia z fundacji, szczególnie kiedy nie zależy Nam na posiadaniu wybitnego wierzchowca.

2018-02-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń nie chce skakać!

Wasz koń zatrzymuje się przed przeszkodą lub nie chce skakać trudniejszych kombinacji ? Znacie to aż za dobrze? Podpowiemy jak sobie poradzić z kłopotliwymi sytuacjami w trakcie skoków!

2018-02-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozgrzewka i rozciąganie jeźdźca

Jazda konna to sport jak każdy inny, dlatego aby zminimalizować ryzyko kontuzji warto pamiętać o kilku przydatnych ćwiczeniach rozgrzewających oraz o rozciągnięciu mięśni po jeździe. Często pozwala to na uniknięcie bolesnych zakwasów oraz niebezpiecznych przeciążeń, więc warto poświęcić kilka minut na przygotowanie ciała do wysiłku :)

2018-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Bezpieczne wsiadanie

Wsiadanie i zsiadanie z konia jest wbrew pozorom jednym z bardziej niebezpiecznych momentów w trakcie jazdy - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy przekładamy nogę nad zadem konia. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

2018-01-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Cechy dobrego kowala

Jednym z podstawowych obowiązków należących do właściciela konia jest zapewnienie swojemu zwierzakowi właściwej opieki kowala. W przeszłości nie było zbyt dużego wyboru, zazwyczaj było kilku kowali który ogólnie zajmowali się wyrobem różnych przedmiotów z metalu i przy okazji podkuwaniem; obecnie w każdym województwie znajdziemy kilkunastu specjalistów dla koni. Czym się kierować w trakcie wyboru odpowiedniego kowala ?

2018-01-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń na emeryturze

Właściciele koni często są zmuszeni do podjęcia decyzji dotyczącej odstawienia konia od pracy - czy to z powodu wieku czy też poważnych i nieuleczalnych kontuzji. Po czym poznać, że nasz zwierzak już nie nadaje się do pracy i jak się opiekować takim koniem ?

2017-12-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Jazda bez użycia strzemion jest jedną z lepszych metod na poprawę dosiadu; niemniej jednak, wymaga ona pewnej wiedzy i doświadczenia. Taka jazda często bywa nadużywana szczególnie w stosunku do osób początkujących, a wtedy może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

2017-12-19

Czytaj » 0