11,151 pytań - 13,306 odpowiedzi - 797 komentarzy

Porady: Młode konie

Data publikacji: 2018-01-10

 

Dorastanie i dojrzewanie koni trwa conajmniej do 7 roku życia - nie bez powodu konie 6 letnie startują w specjalnych konkursach dla młodych koni, a minimalny wiek koni biorących udział w najtrudniejszych zawodach to 8 lat.

Trening takich koni musi być racjonalny i prowadzony przez osobę z dużych doświadczeniem, gdyż zbyt szybkie zajeżdżenie zwierzaka bardzo często skutkuje poważnymi problemami zdrowotnymi w dalszym życiu. Warto wiedzieć, że u koni wymiana zębów następuje zazwyczaj po ukończeniu 4 roku życia, a ostateczne kostnienie kręgów wypada na szósty rok życia - nie bez powodu młode konie nie nalezy jeździc zbyt w długo w pełnym siadzie.

Przyjmuje się, że pierwsze trzy lata swojego życia koń powinien spędzić na pastwisku, w grupie rówieśników - nieograniczony swobodny ruch wpływa bardzo pozytywnie na procesy wzrostowe i rozwojowe. To czas na nieskrępowaną zabawę i radość :) Od czasu do czasu warto zapoznawać zwierzaka z potencjalnymi straszakami typu folie czy parasolki, uczymy także podawania i trzymania wszystkich nóg, chodzenia na uwiązie. Możemy go także przyzwyczajać do noszenia ochraniaczy, wszystko w formie zabawy i nagradzane cukierkami. Takie sesje powinny być krótkie, żeby nie zniechęcić zwierzaka do obecności człowieka. Oczywiście od samego początku uczymy konia, że zachowania typu podgryzanie (słodkie u źrebaka, a niebezpieczne u dorosłego konia) czy dębowanie w trakcie spaceru w ręce są niepożądane.

Po ukończeniu trzeciego roku życia możemy zacząć poważniejszą pracę - ubieramy ogłowie, przyzwyczajamy konia do noszenia czapraka na grzbiecie, a później siodła. Wszystkie etapy trzeba przeprowadzać spokojnie i cierpliwie, z dużą ilością smakołyków - konie szybko kojarzą fakty :) Sam proces zajeżdżenia konia warto pozostawić specjalistom, gdyż zazwyczaj konie reagują dość gwałtownie na próby wsiadania, co może być po prostu niebezpieczne. Pierwsze wsiadanie powinno odbywać się na zamkniętym terenie typu lonżownik z obowiązkową asekuracją osoby, która przytrzyma zwierzaka w razie niesubordynacji. Obydwie osoby koniecznie muszą posiadać kaski, przydają się także kamizelki ochronne!

 

W kolejnym artykule dowiecie się, jak pracować z młodym koniem :)

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Bezpieczne wsiadanie

Wsiadanie i zsiadanie z konia jest wbrew pozorom jednym z bardziej niebezpiecznych momentów w trakcie jazdy - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy przekładamy nogę nad zadem konia. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

2018-01-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Cechy dobrego kowala

Jednym z podstawowych obowiązków należących do właściciela konia jest zapewnienie swojemu zwierzakowi właściwej opieki kowala. W przeszłości nie było zbyt dużego wyboru, zazwyczaj było kilku kowali który ogólnie zajmowali się wyrobem różnych przedmiotów z metalu i przy okazji podkuwaniem; obecnie w każdym województwie znajdziemy kilkunastu specjalistów dla koni. Czym się kierować w trakcie wyboru odpowiedniego kowala ?

2018-01-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń na emeryturze

Właściciele koni często są zmuszeni do podjęcia decyzji dotyczącej odstawienia konia od pracy - czy to z powodu wieku czy też poważnych i nieuleczalnych kontuzji. Po czym poznać, że nasz zwierzak już nie nadaje się do pracy i jak się opiekować takim koniem ?

2017-12-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Jazda bez użycia strzemion jest jedną z lepszych metod na poprawę dosiadu; niemniej jednak, wymaga ona pewnej wiedzy i doświadczenia. Taka jazda często bywa nadużywana szczególnie w stosunku do osób początkujących, a wtedy może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

2017-12-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Półsiad

Z półsiadem zazwyczaj spotykamy się dopiero w trakcie nauki skoków, chociaż wiele szkółek uczy półsiadu jeszcze w trakcie nauki galopu - tak naprawdę im wcześniej go opanujemy, tym lepiej dla nas :) Jeśli mamy dobrą równowagę w kłusie, to możemy spróbować jazdy w półsiadzie!

2017-12-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chów ogiera

Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się jak wygląda utrzymanie ogiera, jakie środki bezpieczeństwa trzeba zachować i z czym należy się liczyć - dowiecie się poniżej!

2017-11-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prawidłowe umięśnienie konia

Poprawna muskulatura jest wyznacznikiem prawidłowej pracy z koniem, nie tylko tej na poziomie zawodowym - każdy koń który chodzi pod siodłem, powinien mieć dobrze opanowane podstawy, aby jeździec z przyjemnością na nim jeździł. Dobrze rozbudowane (właściwe!) mięśnie zapewniają także komfort dla naszego zwierzaka.

2017-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ściganie

Dzisiejszy artykuł wbrew pozorom nie dotyczy koni, które lubią rywalizować z innymi końmi :) Ściganie dotyczy strikte sposobu poruszania się konia, konkretniej mówiąc - jest to jedna z wad, które może zauważyć w ruchu konia.

2017-11-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: Bilardowanie

Pewnie niektórzy z Was nigdy nie spotkali się z określeniem bilardującego konia - nie ma to nic wspólnego z dobrze znaną grą, opartą na uderzeniu kulek zwanych bilami przy pomocy kija :) Bilardowanie jest jednym z wadliwych sposobów poruszania się konia, chyba jednym z najłatwiejszych do zauważenia.

2017-10-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Podciąganie popręgu

Chyba każdy z Nas spotkał kiedyś konia, który nie lubił dociągania popręgu - stulone uszy, kłapanie zębami a nawet próby ugryzienia to dość częsty widok w przypadku takich koni. Problemem jest także nabieranie powietrza, co skutecznie uniemożliwia prawidłowe dociągnięcie popręgu - jak sobie z tym wszystkim radzić ?

2017-10-12

Czytaj » 0