12,978 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Młode konie

Data publikacji: 2018-01-10

 

Dorastanie i dojrzewanie koni trwa conajmniej do 7 roku życia - nie bez powodu konie 6 letnie startują w specjalnych konkursach dla młodych koni, a minimalny wiek koni biorących udział w najtrudniejszych zawodach to 8 lat.

Trening takich koni musi być racjonalny i prowadzony przez osobę z dużych doświadczeniem, gdyż zbyt szybkie zajeżdżenie zwierzaka bardzo często skutkuje poważnymi problemami zdrowotnymi w dalszym życiu. Warto wiedzieć, że u koni wymiana zębów następuje zazwyczaj po ukończeniu 4 roku życia, a ostateczne kostnienie kręgów wypada na szósty rok życia - nie bez powodu młode konie nie nalezy jeździc zbyt w długo w pełnym siadzie.

Przyjmuje się, że pierwsze trzy lata swojego życia koń powinien spędzić na pastwisku, w grupie rówieśników - nieograniczony swobodny ruch wpływa bardzo pozytywnie na procesy wzrostowe i rozwojowe. To czas na nieskrępowaną zabawę i radość :) Od czasu do czasu warto zapoznawać zwierzaka z potencjalnymi straszakami typu folie czy parasolki, uczymy także podawania i trzymania wszystkich nóg, chodzenia na uwiązie. Możemy go także przyzwyczajać do noszenia ochraniaczy, wszystko w formie zabawy i nagradzane cukierkami. Takie sesje powinny być krótkie, żeby nie zniechęcić zwierzaka do obecności człowieka. Oczywiście od samego początku uczymy konia, że zachowania typu podgryzanie (słodkie u źrebaka, a niebezpieczne u dorosłego konia) czy dębowanie w trakcie spaceru w ręce są niepożądane.

Po ukończeniu trzeciego roku życia możemy zacząć poważniejszą pracę - ubieramy ogłowie, przyzwyczajamy konia do noszenia czapraka na grzbiecie, a później siodła. Wszystkie etapy trzeba przeprowadzać spokojnie i cierpliwie, z dużą ilością smakołyków - konie szybko kojarzą fakty :) Sam proces zajeżdżenia konia warto pozostawić specjalistom, gdyż zazwyczaj konie reagują dość gwałtownie na próby wsiadania, co może być po prostu niebezpieczne. Pierwsze wsiadanie powinno odbywać się na zamkniętym terenie typu lonżownik z obowiązkową asekuracją osoby, która przytrzyma zwierzaka w razie niesubordynacji. Obydwie osoby koniecznie muszą posiadać kaski, przydają się także kamizelki ochronne!

 

W kolejnym artykule dowiecie się, jak pracować z młodym koniem :)

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0