12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Młode konie

Data publikacji: 2018-01-10

 

Dorastanie i dojrzewanie koni trwa conajmniej do 7 roku życia - nie bez powodu konie 6 letnie startują w specjalnych konkursach dla młodych koni, a minimalny wiek koni biorących udział w najtrudniejszych zawodach to 8 lat.

Trening takich koni musi być racjonalny i prowadzony przez osobę z dużych doświadczeniem, gdyż zbyt szybkie zajeżdżenie zwierzaka bardzo często skutkuje poważnymi problemami zdrowotnymi w dalszym życiu. Warto wiedzieć, że u koni wymiana zębów następuje zazwyczaj po ukończeniu 4 roku życia, a ostateczne kostnienie kręgów wypada na szósty rok życia - nie bez powodu młode konie nie nalezy jeździc zbyt w długo w pełnym siadzie.

Przyjmuje się, że pierwsze trzy lata swojego życia koń powinien spędzić na pastwisku, w grupie rówieśników - nieograniczony swobodny ruch wpływa bardzo pozytywnie na procesy wzrostowe i rozwojowe. To czas na nieskrępowaną zabawę i radość :) Od czasu do czasu warto zapoznawać zwierzaka z potencjalnymi straszakami typu folie czy parasolki, uczymy także podawania i trzymania wszystkich nóg, chodzenia na uwiązie. Możemy go także przyzwyczajać do noszenia ochraniaczy, wszystko w formie zabawy i nagradzane cukierkami. Takie sesje powinny być krótkie, żeby nie zniechęcić zwierzaka do obecności człowieka. Oczywiście od samego początku uczymy konia, że zachowania typu podgryzanie (słodkie u źrebaka, a niebezpieczne u dorosłego konia) czy dębowanie w trakcie spaceru w ręce są niepożądane.

Po ukończeniu trzeciego roku życia możemy zacząć poważniejszą pracę - ubieramy ogłowie, przyzwyczajamy konia do noszenia czapraka na grzbiecie, a później siodła. Wszystkie etapy trzeba przeprowadzać spokojnie i cierpliwie, z dużą ilością smakołyków - konie szybko kojarzą fakty :) Sam proces zajeżdżenia konia warto pozostawić specjalistom, gdyż zazwyczaj konie reagują dość gwałtownie na próby wsiadania, co może być po prostu niebezpieczne. Pierwsze wsiadanie powinno odbywać się na zamkniętym terenie typu lonżownik z obowiązkową asekuracją osoby, która przytrzyma zwierzaka w razie niesubordynacji. Obydwie osoby koniecznie muszą posiadać kaski, przydają się także kamizelki ochronne!

 

W kolejnym artykule dowiecie się, jak pracować z młodym koniem :)

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy deszcz szkodzi koniom ?

Chyba mało kto lubi spacerować albo przebywać na zewnątrz gdy pada, więc podobnie myślimy o naszych czterokopytnych zwierzakach. W trakcie deszczowej pogody wielu właścicieli pozostawia konie w stajni z uwagi na ich rzekome dobro - czy to faktycznie dobra decyzja ?

2018-09-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie wsiadać na konia ?

Pewnie wielu z Was czytając ten tytuł zaśmieje się - przecież to oczywiste, noga w strzemię i wsiadamy! Zachęcamy jednak do przeczytania kilku ważnych wskazówek, które ułatwią Wam wsiadanie bez szkody dla Waszego wierzchowca.

2018-08-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pozycja nadgarstków

W jeździectwie ważne są detale takie jak pozycja stopy w strzemieniu, ułożenie kolana czy właśnie ułożenie nadgarstków - pozornie błahe, ale w rzeczywistości niezwykle istotne w dążeniu do idealnej pozycji w siodle.

2018-08-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pławienie koni

Jednym z najbardziej godnych zapamiętania momentów w jeździectwie i całej styczności z końmi jest pławienie koni, czyli po prostu pływanie z końmi. Któż z nas nie chciałby popływać na grzbiecie swojego ukochanego wierzchowca?

2018-07-19

Czytaj » 0