12,870 pytań - 24,150 odpowiedzi - 949 komentarzy

Stajnia: Solarium dla koni

Data publikacji: 2017-12-06

 

fot.www.hillheadequestriancentre.co.uk  ALL RIGTHS RESERVED

Nazwa "solarium" kojarzy Nam się z lampami, które mają za zadanie przyciemnić naszą skórę poprzez stymulację produkcji barwnika - melaniny. W przypadku koni, takie urządzenie nie ma nic wspólnego z opalaniem, a z rozgrzaniem mięśni zadu, grzbietu oraz szyi u naszego wierzchowca.

Solaria dla koni mają zazwyczaj kształt półokręgu i są wykonane z połączonych lamp UV, które wydzielają światło podczerwone; panele są ruchome, więc możemy dowolnie ustawić wysokość, na której znajdą się lampy (konie mają przecież bardzo różną wielkość).

Do najważniejszych plusów solarium należą:

- możliwość rozgrzania mięśni naszego konia przed treningiem -> świetna metoda dla koni borykających się z bolesnym grzbietem

- wysuszenie spoconego konia po treningu -> niezastapiona pomoc szczególnie w porze jesiennej i zimowej, gdzie pozostawienie konia w mokrej derce grozi przeziębieniem, a nawet chorobami oskrzeli czy płuc

- rozgrzanie mięśni po treningu w celu ich rozluźnienia -> wiele koni uwielbia sesję w solarium, wpływa to kojąco na ich samopoczucie i psychiczny odpoczynek po treningu

 

Pierwsze sesje pod lampami warto rozpocząć od przywyczajenia konia do ich obecności oraz do dźwięku zmiany wysokości solarium; na początku wystarczy dosłownie minuta i stopniowo wydlużamy czas, chyba że nasz zwierzak jest wyjątkowo spokojny, wówczas możemy spokojnie umieścić konia pod lampami na ok.10minut po jeździe.

Generalnie nie ma limitu czasu, wszystko zależy od naszych możliwości czasowych oraz od potrzeb :) Codzienne korzystanie z solarium będzie zbawienne dla grzbietu naszego konia, co z pewnością odczujemy w czasie pracy pod siodłem.

 

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla emeryta ?

Wielu właścicieli koni utrzymuje swoje wierzchowce od momentu zakupu aż do śmierci, dlatego na pewnym etapie życia zwierzaka należy rozważyć przejście na zasłużony odpoczynek. Emerytura dla konia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia mu odpowiednich warunków po całym okresie pracy.

2021-03-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na podawanie siana w boksie

Konie powinny mieć zawsze dostęp do paszy objętościowej (siano, trawa) niezależnie gdzie przebywają - stałe pobieranie włókna w niewielkich ilościach jest kluczowe dla zachowania zdrowia. Warto poznać kilka sposobów podawania siana w stajniach, aby proces ten przebiegał w sposób wydajny i ekonomiczny.

2021-02-24

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak poradzić sobie z błotem ?

Jesień i zimna to trudny okres dla właścicieli koni oraz dla osób zarządzających stajnią - niekorzystne warunki atmosferyczna sprawiają, iż otoczenie oraz podłoże w pobliżu stajni staje się trudne do pokonania, a w przypadku padoków - bywa niebezpieczne. Podpowiemy jak radzić sobie z wszędobylskim błotem!

2020-10-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Maty do stajni

Producenci ze świata jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, mających za zasadnie ułatwienie codziennej opieki nad końmi. Jednym z ciekawszych rozwiązań są elastyczne maty stosowane w boksach i w ciągach komunikacyjnych koni.

2020-05-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże do jazdy

W większości stajni znajdziemy miejsce, które pozwala na uprawianie jeździectwa - w większych ośrodkach będzie to profesjonalna ujeżdżalnia, w mniejszych to po prostu kawałek ogrodzonej łąki. Niezależnie od rodzaju stajni, każde podłoże przeznaczone do jazdy powinno być przede wszystkim bezpieczne dla koni.

2020-02-23

Czytaj » 0