11,301 pytań - 13,384 odpowiedzi - 801 komentarzy

Stajnia: Solarium dla koni

Data publikacji: 2017-12-06

 

fot.www.hillheadequestriancentre.co.uk

Nazwa "solarium" kojarzy Nam się z lampami, które mają za zadanie przyciemnić naszą skórę poprzez stymulację produkcji barwnika - melaniny. W przypadku koni, takie urządzenie nie ma nic wspólnego z opalaniem, a z rozgrzaniem mięśni zadu, grzbietu oraz szyi u naszego wierzchowca.

Solaria dla koni mają zazwyczaj kształt półokręgu i są wykonane z połączonych lamp UV, które wydzielają światło podczerwone; panele są ruchome, więc możemy dowolnie ustawić wysokość, na której znajdą się lampy (konie mają przecież bardzo różną wielkość).

Do najważniejszych plusów solarium należą:

- możliwość rozgrzania mięśni naszego konia przed treningiem -> świetna metoda dla koni borykających się z bolesnym grzbietem

- wysuszenie spoconego konia po treningu -> niezastapiona pomoc szczególnie w porze jesiennej i zimowej, gdzie pozostawienie konia w mokrej derce grozi przeziębieniem, a nawet chorobami oskrzeli czy płuc

- rozgrzanie mięśni po treningu w celu ich rozluźnienia -> wiele koni uwielbia sesję w solarium, wpływa to kojąco na ich samopoczucie i psychiczny odpoczynek po treningu

 

Pierwsze sesje pod lampami warto rozpocząć od przywyczajenia konia do ich obecności oraz do dźwięku zmiany wysokości solarium; na początku wystarczy dosłownie minuta i stopniowo wydlużamy czas, chyba że nasz zwierzak jest wyjątkowo spokojny, wówczas możemy spokojnie umieścić konia pod lampami na ok.10minut po jeździe.

Generalnie nie ma limitu czasu, wszystko zależy od naszych możliwości czasowych oraz od potrzeb :) Codzienne korzystanie z solarium będzie zbawienne dla grzbietu naszego konia, co z pewnością odczujemy w czasie pracy pod siodłem.

 

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Karuzela

Jednym z bardziej popularnych obiektów, które znajdziemy na terenie lepszych ośrodków jeździeckich (głównie tych nastawionych na sport) jest karuzela - dobre rozwiązanie dla koni, które z różnych przyczyn nie mogą wychodzić na padoki.

2018-02-15

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Bieżnia dla koni

Jednym z bardziej luksusowych elementów wyposażenia stajni jest bieżnia, dedykowana naszym wierzchowcom - w Polsce to nadal rzadkość, ale na Zachodzie są coraz popularniejsze z uwagi na liczne zalety. Niestety ciągle dużą wadą pozostaje cena, zdecydowanie zaporowa dla większości właścicieli ośrodków jeździeckich.

2018-01-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przeprowadzka

Ten artykuł jest skierowany do właścicieli koni, którzy właśnie kupili swojego pierwszego zwierzaka i teraz chcą go przenieść do wybranej stajni - pierwsza przeprowadzka oraz adaptacja w nowym miejscu są zawsze stresujące, zarówno dla konia jak i dla właściciela.

2017-07-09

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Bezpieczeństwo

Popularne powiedzenie mówi, że najwięcej wypadków zdarza się w domu... i to samo tyczy się stajni :) Warto poznać kilka ważnych wskazówek dotyczących zarówno odpowiedniego zachowania jak i elementów budowy w stajni.

2017-05-20

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Codziennie obowiązki

Chcąc posiadać konie w przydomowej stajni bądź u sąsiada, trzeba poznać kilka najważniejszych faktów dotyczących codziennej pracy z końmi. Nie jest to zbyt skomplikowane, ale warto pamiętać o podstawowych zasadach.

2017-02-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Budowa stajni

W Waszych pytaniach często pojawiają się kwestie dotyczące budowy własnej stajni, przede wszystkim chodzi o koszty. W tym artykule przedstawimy Wam orientacyjne koszty postawienia stajni, ale pamiętajcie że finalny koszt jest bardzo zróżnicowany.

2017-02-13

Czytaj » 0