11,642 pytań - 13,998 odpowiedzi - 813 komentarzy

Stajnia: Solarium dla koni

Data publikacji: 2017-12-06

 

fot.www.hillheadequestriancentre.co.uk

Nazwa "solarium" kojarzy Nam się z lampami, które mają za zadanie przyciemnić naszą skórę poprzez stymulację produkcji barwnika - melaniny. W przypadku koni, takie urządzenie nie ma nic wspólnego z opalaniem, a z rozgrzaniem mięśni zadu, grzbietu oraz szyi u naszego wierzchowca.

Solaria dla koni mają zazwyczaj kształt półokręgu i są wykonane z połączonych lamp UV, które wydzielają światło podczerwone; panele są ruchome, więc możemy dowolnie ustawić wysokość, na której znajdą się lampy (konie mają przecież bardzo różną wielkość).

Do najważniejszych plusów solarium należą:

- możliwość rozgrzania mięśni naszego konia przed treningiem -> świetna metoda dla koni borykających się z bolesnym grzbietem

- wysuszenie spoconego konia po treningu -> niezastapiona pomoc szczególnie w porze jesiennej i zimowej, gdzie pozostawienie konia w mokrej derce grozi przeziębieniem, a nawet chorobami oskrzeli czy płuc

- rozgrzanie mięśni po treningu w celu ich rozluźnienia -> wiele koni uwielbia sesję w solarium, wpływa to kojąco na ich samopoczucie i psychiczny odpoczynek po treningu

 

Pierwsze sesje pod lampami warto rozpocząć od przywyczajenia konia do ich obecności oraz do dźwięku zmiany wysokości solarium; na początku wystarczy dosłownie minuta i stopniowo wydlużamy czas, chyba że nasz zwierzak jest wyjątkowo spokojny, wówczas możemy spokojnie umieścić konia pod lampami na ok.10minut po jeździe.

Generalnie nie ma limitu czasu, wszystko zależy od naszych możliwości czasowych oraz od potrzeb :) Codzienne korzystanie z solarium będzie zbawienne dla grzbietu naszego konia, co z pewnością odczujemy w czasie pracy pod siodłem.

 

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Paddock paradise

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie wolnego czasu naszych koni jest idea padoków, które zachęcają zwierzaki do swobodnego ruchu. To dość nowa koncepcja, która szybko zyskuje wielu zwolenników na całym świecie.

2018-06-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Boksy czy stanowiska ?

W niektórych ośrodkach jeździeckich możemy się jeszcze spotkać z nieciekawym rozwiązaniem, wynikającym z oszczędności miejsca, czyli z utrzymywaniem koni na stanowiskach. To przykre, że w obecnych czasach ciągle są jeszcze miejsca, w których konie nie mają spełnianych podstawowych wymagań dotyczących ich dobrostanu.

2018-05-15

Czytaj » 0

Stajnia

Chów bezstajenny

Utrzymanie koni powinno opierać się na zaspokojeniu ich podstawowych potrzeb: swobodny ruch,dostęp do wody i pożywienia oraz towarzystwo innych przedstawicieli swojego gatunku są priorytetowe, jeśli chcemy aby nasz zwierzak czuł się komfortowo. Rezygnacja ze stajni i boksów jest najbardziej zbliżona do naturalnego trybu życia koni i szczególnie cenna dla koni borykających się z problemami oddechowymi.

2018-04-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pastwiska czy padoki piaszczyste ?

Ideałem dla naszych koni są bezkresne pastwiska, na których zwierzaki będą spędzały nieograniczoną ilość czasu; niemniej jednak nie każdy ośrodek jeździecki może zagwarantować takie warunki chociażby z uwagi na areał. Jakie są plusy i minusy obydwu rozwiazań ?

2018-04-05

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Boksy angielskie

Dobrym rozwiązaniem w trakcie budowy stajni jest zaplanowanie kilku boksów angielskich, które są świetne dla koni z problemami oddechowymi. Takie boksy mają właściwie same plusy, dlatego warto się z nimi zapoznać.

2018-03-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Najpopularniejsze ściółki

Boks to miejsce, w którym nasz koń zazwyczaj spędza co najmniej noc - dlatego tak ważne jest utrzymanie czystości oraz oczywiście obecność odpowiedniej ściółki, która zapewni komfort naszemu zwierzakowi w trakcie odpoczynku. W tym artykule dowiecie się jakie są najpopularniejsze ściółki oraz ich plusy i minusy!

2018-03-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Karuzela

Jednym z bardziej popularnych obiektów, które znajdziemy na terenie lepszych ośrodków jeździeckich (głównie tych nastawionych na sport) jest karuzela - dobre rozwiązanie dla koni, które z różnych przyczyn nie mogą wychodzić na padoki.

2018-02-15

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Bieżnia dla koni

Jednym z bardziej luksusowych elementów wyposażenia stajni jest bieżnia, dedykowana naszym wierzchowcom - w Polsce to nadal rzadkość, ale na Zachodzie są coraz popularniejsze z uwagi na liczne zalety. Niestety ciągle dużą wadą pozostaje cena, zdecydowanie zaporowa dla większości właścicieli ośrodków jeździeckich.

2018-01-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przeprowadzka

Ten artykuł jest skierowany do właścicieli koni, którzy właśnie kupili swojego pierwszego zwierzaka i teraz chcą go przenieść do wybranej stajni - pierwsza przeprowadzka oraz adaptacja w nowym miejscu są zawsze stresujące, zarówno dla konia jak i dla właściciela.

2017-07-09

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Bezpieczeństwo

Popularne powiedzenie mówi, że najwięcej wypadków zdarza się w domu... i to samo tyczy się stajni :) Warto poznać kilka ważnych wskazówek dotyczących zarówno odpowiedniego zachowania jak i elementów budowy w stajni.

2017-05-20

Czytaj » 0