12,400 pytań - 14,071 odpowiedzi - 815 komentarzy

Stajnia: Solarium dla koni

Data publikacji: 2017-12-06

 

fot.www.hillheadequestriancentre.co.uk

Nazwa "solarium" kojarzy Nam się z lampami, które mają za zadanie przyciemnić naszą skórę poprzez stymulację produkcji barwnika - melaniny. W przypadku koni, takie urządzenie nie ma nic wspólnego z opalaniem, a z rozgrzaniem mięśni zadu, grzbietu oraz szyi u naszego wierzchowca.

Solaria dla koni mają zazwyczaj kształt półokręgu i są wykonane z połączonych lamp UV, które wydzielają światło podczerwone; panele są ruchome, więc możemy dowolnie ustawić wysokość, na której znajdą się lampy (konie mają przecież bardzo różną wielkość).

Do najważniejszych plusów solarium należą:

- możliwość rozgrzania mięśni naszego konia przed treningiem -> świetna metoda dla koni borykających się z bolesnym grzbietem

- wysuszenie spoconego konia po treningu -> niezastapiona pomoc szczególnie w porze jesiennej i zimowej, gdzie pozostawienie konia w mokrej derce grozi przeziębieniem, a nawet chorobami oskrzeli czy płuc

- rozgrzanie mięśni po treningu w celu ich rozluźnienia -> wiele koni uwielbia sesję w solarium, wpływa to kojąco na ich samopoczucie i psychiczny odpoczynek po treningu

 

Pierwsze sesje pod lampami warto rozpocząć od przywyczajenia konia do ich obecności oraz do dźwięku zmiany wysokości solarium; na początku wystarczy dosłownie minuta i stopniowo wydlużamy czas, chyba że nasz zwierzak jest wyjątkowo spokojny, wówczas możemy spokojnie umieścić konia pod lampami na ok.10minut po jeździe.

Generalnie nie ma limitu czasu, wszystko zależy od naszych możliwości czasowych oraz od potrzeb :) Codzienne korzystanie z solarium będzie zbawienne dla grzbietu naszego konia, co z pewnością odczujemy w czasie pracy pod siodłem.

 

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Sposoby na nudę w boksie

Zdarza się, że z różnych przyczyn nasz zwierzak musi spędzić dłuższy czas w boksie. Wiele koni buntuje się wtedy, kopiąc i gryząć wyposażenie - to wyjątkowo frustrujące ale i niebezpieczne, więc warto poznać kilka sposób na nudę!

2018-12-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Idealne stado

Jedną z najważniejszych potrzeb naszego wierzchowca to potrzeba kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku - konie zawsze powinny mieć towarzysza w stajni, koza lub owca nie wystarczą! Podpowiemy Wam jak stworzyć idealne i bezkonfliktowe stado w Waszej stajni :)

2018-09-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pierwsza pomoc dla jeźdźców

Pewnie każdy z nas zna podstawowe zasady dotyczące pierwszej pomocy naszych wierzchowców, ale przecież równie często zdarzają się wypadki wśród osób przebywających w stajni. Życie ludzkie jest przecież niezwykle ważne i często liczą się sekundy!

2018-07-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przydomowa stajnia

Wielu miłośników koni marzy o posiadaniu koni niedaleko miejsca zamieszkania - któż z nas nie chciałby widzieć swoich wierzchowców z okien domu ? Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które przedstawimy Wam w poniższym artykule!

2018-07-16

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Paddock paradise

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie wolnego czasu naszych koni jest idea padoków, które zachęcają zwierzaki do swobodnego ruchu. To dość nowa koncepcja, która szybko zyskuje wielu zwolenników na całym świecie.

2018-06-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Boksy czy stanowiska ?

W niektórych ośrodkach jeździeckich możemy się jeszcze spotkać z nieciekawym rozwiązaniem, wynikającym z oszczędności miejsca, czyli z utrzymywaniem koni na stanowiskach. To przykre, że w obecnych czasach ciągle są jeszcze miejsca, w których konie nie mają spełnianych podstawowych wymagań dotyczących ich dobrostanu.

2018-05-15

Czytaj » 0

Stajnia

Chów bezstajenny

Utrzymanie koni powinno opierać się na zaspokojeniu ich podstawowych potrzeb: swobodny ruch,dostęp do wody i pożywienia oraz towarzystwo innych przedstawicieli swojego gatunku są priorytetowe, jeśli chcemy aby nasz zwierzak czuł się komfortowo. Rezygnacja ze stajni i boksów jest najbardziej zbliżona do naturalnego trybu życia koni i szczególnie cenna dla koni borykających się z problemami oddechowymi.

2018-04-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pastwiska czy padoki piaszczyste ?

Ideałem dla naszych koni są bezkresne pastwiska, na których zwierzaki będą spędzały nieograniczoną ilość czasu; niemniej jednak nie każdy ośrodek jeździecki może zagwarantować takie warunki chociażby z uwagi na areał. Jakie są plusy i minusy obydwu rozwiazań ?

2018-04-05

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Boksy angielskie

Dobrym rozwiązaniem w trakcie budowy stajni jest zaplanowanie kilku boksów angielskich, które są świetne dla koni z problemami oddechowymi. Takie boksy mają właściwie same plusy, dlatego warto się z nimi zapoznać.

2018-03-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Najpopularniejsze ściółki

Boks to miejsce, w którym nasz koń zazwyczaj spędza co najmniej noc - dlatego tak ważne jest utrzymanie czystości oraz oczywiście obecność odpowiedniej ściółki, która zapewni komfort naszemu zwierzakowi w trakcie odpoczynku. W tym artykule dowiecie się jakie są najpopularniejsze ściółki oraz ich plusy i minusy!

2018-03-03

Czytaj » 0