11,522 pytań - 13,880 odpowiedzi - 808 komentarzy

Porady: Prawidłowe umięśnienie konia

Data publikacji: 2017-11-10

 

fot. www.heritagefarmssporthorses.com

Poprawnie umięśniony koń będzie prezentował się po prostu zdrowo; bardzo dużo zależy od typu budowy danego zwierzaka, ale ogólnie mówiąc patrząc na takiego konia z boku widzimy:

- szyję, która jest łagodnie zaokrąglona w górnej częsci i równomiernie umięśniona z każdej strony

- kłąb, który nie odstaje, a łagodnie przechodzi zarówno w szyję jak i w grzbiet (brak charakterystycznego dołeczka na szyi przed kłębem jest dowodem na poprawnie rozwinięte mięśnie górnej linii szyi)

- zaokrąglony grzbiet, bez pozapadanych okolic kręgosłupa

- zaokrąglony zad, z rozbudowanymi mieśniami w okolicach bioder

- brak dużego brzucha! Nie dajcie sobie wmówić, że koń jest gruby bo ma brzuch; konie nie odkładają tam tkanki tłuszczowej, duży brzuch jest wynikiem słabego umięśnienia pleców

Prawidłowa muskulatura u każdego konia wygląda harmonijnie i proporcjonalnie, oczywiście w połączeniu z odpowiednim żywieniem; warto pamiętać, że nawet konie pracujące czysto rekreacyjnie wręcz powinny posiadać dobrze rozwinięte mięśnie górnej linii szyi, grzbietu oraz zadu. Takie umięśnienie pozwoli na zachowanie dobrej kondycji na długie lata, ponadto jazda na dobrze umieśnionym koniu jest po prostu bardziej komfortowa i dla nas i dla naszego wierzchowca :)

Jak poprawić umięśnienie konia ?

Trzeba... jeździć! :) Ale jeździć dobrze, czyli opierając się o bazowe zasady prawidłowego treningu koni. poprawny rytm, rozluźnienie i kontakt to absolutne minimum każdego konia pracującego pod siodłem. Prawidłowa jazda harmonijnie i symetrycznie rozwija poprawną muskulaturę, ale oczywiście nie jest to proces zachodzący z dnia na dzień. 

Przydaje sie także rozsądna praca na lonży, z użyciem wodzy pomocniczych dobranych indywidualnie do każdego konia, z uwagi na jego potrzeby. 

Pod siodłem sprawdza się praca na drążkach i koziołkach, znakomicie angażuje mięśnie grzbietu oraz zadu - ciekawym ćwiczeniem są drążki ułożone na kole; pomocna jest także jazda na długiej szyi w trzech chodach -> wszystko z zachowaniem rytmu, rozluźnienia oraz kontaktu! Nie ma magicznych sztuczek, które z dnia na dzień pozwolą poprawić umięśnienie naszego konia, dlatego przede wszystkim najpierw to my musimy przyswoić podstawy poprawnej jazdy.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Czy warto kupić źrebaka ?

Pewnie wielu z Was marzy o własnym źrebaku, który będzie dorastał i którego będziemy wychowywać na idealnego wierzchowca... Rzeczywistość nie jest jednak aż tak różowa ;) Przedstawimy dzisiaj wady i zalety posiadania źrebaka!

2018-04-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chowanie się za wędzidłem

Tytuł artykułu może sugerować nową, ciekawą zabawę z koniem, ale tak naprawdę to jeden z problemów dotyczących kontaktu. Zazwyczaj spotkamy się z koniem, który jest twardy w pysku i szarpie, niemniej jednak zdarzają się też odwrotne problemy - czyli pusty kontakt.

2018-03-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pierwsze wsiadanie

Na wstępie zaznaczamy, iż zajeżdżaniem konia powinny zajmować się tylko doświadczone osoby, które wiele lat spędziły w siodle i miały do czynienia z wieloma, także trudnymi końmi. Jest to proces na tyle niebezpieczny, że osoby słabo zaawansowane nie powinny nawet myśleć o zajeżdżeniu konia.

2018-03-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Adopcja konia

Wielu jeźdźców marzy o własnym wierzchowcu, ale blokuje ich kwota, jaką trzeba przeznaczyć na zakup konia. Pewnym rozwiązaniem może być adopcja konia z fundacji, szczególnie kiedy nie zależy Nam na posiadaniu wybitnego wierzchowca.

2018-02-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń nie chce skakać!

Wasz koń zatrzymuje się przed przeszkodą lub nie chce skakać trudniejszych kombinacji ? Znacie to aż za dobrze? Podpowiemy jak sobie poradzić z kłopotliwymi sytuacjami w trakcie skoków!

2018-02-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozgrzewka i rozciąganie jeźdźca

Jazda konna to sport jak każdy inny, dlatego aby zminimalizować ryzyko kontuzji warto pamiętać o kilku przydatnych ćwiczeniach rozgrzewających oraz o rozciągnięciu mięśni po jeździe. Często pozwala to na uniknięcie bolesnych zakwasów oraz niebezpiecznych przeciążeń, więc warto poświęcić kilka minut na przygotowanie ciała do wysiłku :)

2018-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Bezpieczne wsiadanie

Wsiadanie i zsiadanie z konia jest wbrew pozorom jednym z bardziej niebezpiecznych momentów w trakcie jazdy - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy przekładamy nogę nad zadem konia. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

2018-01-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Cechy dobrego kowala

Jednym z podstawowych obowiązków należących do właściciela konia jest zapewnienie swojemu zwierzakowi właściwej opieki kowala. W przeszłości nie było zbyt dużego wyboru, zazwyczaj było kilku kowali który ogólnie zajmowali się wyrobem różnych przedmiotów z metalu i przy okazji podkuwaniem; obecnie w każdym województwie znajdziemy kilkunastu specjalistów dla koni. Czym się kierować w trakcie wyboru odpowiedniego kowala ?

2018-01-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Młode konie

Szkolenie młodego konia jest powolnym procesem, którego jakość rzutuje zarówno na przydatność dorosłego zwierzaka do pracy w przyszłość jak i na zdrowie konia. W zachodnich krajach istnieje nawet specjalny zawód dotyczący jazdy na młodych koniach - takie osoby są odpowiedzialne właśnie za opiekę i jazdę na młodziakach.

2018-01-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń na emeryturze

Właściciele koni często są zmuszeni do podjęcia decyzji dotyczącej odstawienia konia od pracy - czy to z powodu wieku czy też poważnych i nieuleczalnych kontuzji. Po czym poznać, że nasz zwierzak już nie nadaje się do pracy i jak się opiekować takim koniem ?

2017-12-30

Czytaj » 0