12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Prawidłowe umięśnienie konia

Data publikacji: 2017-11-10

 

fot. www.heritagefarmssporthorses.com

Poprawnie umięśniony koń będzie prezentował się po prostu zdrowo; bardzo dużo zależy od typu budowy danego zwierzaka, ale ogólnie mówiąc patrząc na takiego konia z boku widzimy:

- szyję, która jest łagodnie zaokrąglona w górnej częsci i równomiernie umięśniona z każdej strony

- kłąb, który nie odstaje, a łagodnie przechodzi zarówno w szyję jak i w grzbiet (brak charakterystycznego dołeczka na szyi przed kłębem jest dowodem na poprawnie rozwinięte mięśnie górnej linii szyi)

- zaokrąglony grzbiet, bez pozapadanych okolic kręgosłupa

- zaokrąglony zad, z rozbudowanymi mieśniami w okolicach bioder

- brak dużego brzucha! Nie dajcie sobie wmówić, że koń jest gruby bo ma brzuch; konie nie odkładają tam tkanki tłuszczowej, duży brzuch jest wynikiem słabego umięśnienia pleców

Prawidłowa muskulatura u każdego konia wygląda harmonijnie i proporcjonalnie, oczywiście w połączeniu z odpowiednim żywieniem; warto pamiętać, że nawet konie pracujące czysto rekreacyjnie wręcz powinny posiadać dobrze rozwinięte mięśnie górnej linii szyi, grzbietu oraz zadu. Takie umięśnienie pozwoli na zachowanie dobrej kondycji na długie lata, ponadto jazda na dobrze umieśnionym koniu jest po prostu bardziej komfortowa i dla nas i dla naszego wierzchowca :)

Jak poprawić umięśnienie konia ?

Trzeba... jeździć! :) Ale jeździć dobrze, czyli opierając się o bazowe zasady prawidłowego treningu koni. poprawny rytm, rozluźnienie i kontakt to absolutne minimum każdego konia pracującego pod siodłem. Prawidłowa jazda harmonijnie i symetrycznie rozwija poprawną muskulaturę, ale oczywiście nie jest to proces zachodzący z dnia na dzień. 

Przydaje sie także rozsądna praca na lonży, z użyciem wodzy pomocniczych dobranych indywidualnie do każdego konia, z uwagi na jego potrzeby. 

Pod siodłem sprawdza się praca na drążkach i koziołkach, znakomicie angażuje mięśnie grzbietu oraz zadu - ciekawym ćwiczeniem są drążki ułożone na kole; pomocna jest także jazda na długiej szyi w trzech chodach -> wszystko z zachowaniem rytmu, rozluźnienia oraz kontaktu! Nie ma magicznych sztuczek, które z dnia na dzień pozwolą poprawić umięśnienie naszego konia, dlatego przede wszystkim najpierw to my musimy przyswoić podstawy poprawnej jazdy.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy deszcz szkodzi koniom ?

Chyba mało kto lubi spacerować albo przebywać na zewnątrz gdy pada, więc podobnie myślimy o naszych czterokopytnych zwierzakach. W trakcie deszczowej pogody wielu właścicieli pozostawia konie w stajni z uwagi na ich rzekome dobro - czy to faktycznie dobra decyzja ?

2018-09-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie wsiadać na konia ?

Pewnie wielu z Was czytając ten tytuł zaśmieje się - przecież to oczywiste, noga w strzemię i wsiadamy! Zachęcamy jednak do przeczytania kilku ważnych wskazówek, które ułatwią Wam wsiadanie bez szkody dla Waszego wierzchowca.

2018-08-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pozycja nadgarstków

W jeździectwie ważne są detale takie jak pozycja stopy w strzemieniu, ułożenie kolana czy właśnie ułożenie nadgarstków - pozornie błahe, ale w rzeczywistości niezwykle istotne w dążeniu do idealnej pozycji w siodle.

2018-08-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pławienie koni

Jednym z najbardziej godnych zapamiętania momentów w jeździectwie i całej styczności z końmi jest pławienie koni, czyli po prostu pływanie z końmi. Któż z nas nie chciałby popływać na grzbiecie swojego ukochanego wierzchowca?

2018-07-19

Czytaj » 0