11,698 pytań - 14,013 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Prawidłowe umięśnienie konia

Data publikacji: 2017-11-10

 

fot. www.heritagefarmssporthorses.com

Poprawnie umięśniony koń będzie prezentował się po prostu zdrowo; bardzo dużo zależy od typu budowy danego zwierzaka, ale ogólnie mówiąc patrząc na takiego konia z boku widzimy:

- szyję, która jest łagodnie zaokrąglona w górnej częsci i równomiernie umięśniona z każdej strony

- kłąb, który nie odstaje, a łagodnie przechodzi zarówno w szyję jak i w grzbiet (brak charakterystycznego dołeczka na szyi przed kłębem jest dowodem na poprawnie rozwinięte mięśnie górnej linii szyi)

- zaokrąglony grzbiet, bez pozapadanych okolic kręgosłupa

- zaokrąglony zad, z rozbudowanymi mieśniami w okolicach bioder

- brak dużego brzucha! Nie dajcie sobie wmówić, że koń jest gruby bo ma brzuch; konie nie odkładają tam tkanki tłuszczowej, duży brzuch jest wynikiem słabego umięśnienia pleców

Prawidłowa muskulatura u każdego konia wygląda harmonijnie i proporcjonalnie, oczywiście w połączeniu z odpowiednim żywieniem; warto pamiętać, że nawet konie pracujące czysto rekreacyjnie wręcz powinny posiadać dobrze rozwinięte mięśnie górnej linii szyi, grzbietu oraz zadu. Takie umięśnienie pozwoli na zachowanie dobrej kondycji na długie lata, ponadto jazda na dobrze umieśnionym koniu jest po prostu bardziej komfortowa i dla nas i dla naszego wierzchowca :)

Jak poprawić umięśnienie konia ?

Trzeba... jeździć! :) Ale jeździć dobrze, czyli opierając się o bazowe zasady prawidłowego treningu koni. poprawny rytm, rozluźnienie i kontakt to absolutne minimum każdego konia pracującego pod siodłem. Prawidłowa jazda harmonijnie i symetrycznie rozwija poprawną muskulaturę, ale oczywiście nie jest to proces zachodzący z dnia na dzień. 

Przydaje sie także rozsądna praca na lonży, z użyciem wodzy pomocniczych dobranych indywidualnie do każdego konia, z uwagi na jego potrzeby. 

Pod siodłem sprawdza się praca na drążkach i koziołkach, znakomicie angażuje mięśnie grzbietu oraz zadu - ciekawym ćwiczeniem są drążki ułożone na kole; pomocna jest także jazda na długiej szyi w trzech chodach -> wszystko z zachowaniem rytmu, rozluźnienia oraz kontaktu! Nie ma magicznych sztuczek, które z dnia na dzień pozwolą poprawić umięśnienie naszego konia, dlatego przede wszystkim najpierw to my musimy przyswoić podstawy poprawnej jazdy.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Roztrenowanie

Roztrenowaniem nazywamy okres odpoczynku od intensywnego treningu, niezależnie od dyscypliny. To ważny element w cyklu treningowym każdego konia sportowego, który bierze udział w wymagających zawodach.

2018-06-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Emerytura dla konia

W życiu każdego właściciela konia przychodzi czas, kiedy trzeba zadecydować o zmniejszeniu intensywności pracy naszego wierzchowca. Zazwyczaj jest to podyktowane podeszłym wiekiem, ale niestety czasem dolegliwości zdrowotne całkowicie wykluczają pracę pod jeźdźcem.

2018-05-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń ponosi...

Jedziecie spokojnie po maneżu lub w terenie i nagle zupełnie tracicie kontrolę nad swoim wierzchowcem, który szaleńczo pędzi na oślep... Znacie to ? Ponoszenie jest jedną z bardziej niebezpiecznych i niekomfortowych sytuacji w trakcie jazdy konnej, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić!

2018-05-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z tymi rękami ?

W wielu artykułach i poradnikach jeździeckich często przeczytacie: trzeba mieć stabilną rękę, nasze ręce muszą być spokojne i elastyczne itd Podczas lekcji pewnie nieraz słyszycie: uspokój rękę, nie anglezuj z ręką, daj rękę do przodu... O co w tym chodzi i jak dbać o prawidłowe położenie rąk w trakcie jazdy ?

2018-05-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń twardy w pysku

Wasz koń wyrywa wodze i szarpie głową ? Macie problem z zatrzymaniem lub skręcaniem, bo wierzchowiec wręcz zagryza wędzidło tak, że bolą Was ręce ? A może chodzi z zadartą głową i mocno ciągnie ? Dzisiaj dowiecie się co jest przyczyną i jak temu zaradzić!

2018-04-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto kupić źrebaka ?

Pewnie wielu z Was marzy o własnym źrebaku, który będzie dorastał i którego będziemy wychowywać na idealnego wierzchowca... Rzeczywistość nie jest jednak aż tak różowa ;) Przedstawimy dzisiaj wady i zalety posiadania źrebaka!

2018-04-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chowanie się za wędzidłem

Tytuł artykułu może sugerować nową, ciekawą zabawę z koniem, ale tak naprawdę to jeden z problemów dotyczących kontaktu. Zazwyczaj spotkamy się z koniem, który jest twardy w pysku i szarpie, niemniej jednak zdarzają się też odwrotne problemy - czyli pusty kontakt.

2018-03-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pierwsze wsiadanie

Na wstępie zaznaczamy, iż zajeżdżaniem konia powinny zajmować się tylko doświadczone osoby, które wiele lat spędziły w siodle i miały do czynienia z wieloma, także trudnymi końmi. Jest to proces na tyle niebezpieczny, że osoby słabo zaawansowane nie powinny nawet myśleć o zajeżdżeniu konia.

2018-03-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Adopcja konia

Wielu jeźdźców marzy o własnym wierzchowcu, ale blokuje ich kwota, jaką trzeba przeznaczyć na zakup konia. Pewnym rozwiązaniem może być adopcja konia z fundacji, szczególnie kiedy nie zależy Nam na posiadaniu wybitnego wierzchowca.

2018-02-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń nie chce skakać!

Wasz koń zatrzymuje się przed przeszkodą lub nie chce skakać trudniejszych kombinacji ? Znacie to aż za dobrze? Podpowiemy jak sobie poradzić z kłopotliwymi sytuacjami w trakcie skoków!

2018-02-06

Czytaj » 0