11,151 pytań - 13,306 odpowiedzi - 797 komentarzy

Porady: Prawidłowe umięśnienie konia

Data publikacji: 2017-11-10

 

fot. www.heritagefarmssporthorses.com

Poprawnie umięśniony koń będzie prezentował się po prostu zdrowo; bardzo dużo zależy od typu budowy danego zwierzaka, ale ogólnie mówiąc patrząc na takiego konia z boku widzimy:

- szyję, która jest łagodnie zaokrąglona w górnej częsci i równomiernie umięśniona z każdej strony

- kłąb, który nie odstaje, a łagodnie przechodzi zarówno w szyję jak i w grzbiet (brak charakterystycznego dołeczka na szyi przed kłębem jest dowodem na poprawnie rozwinięte mięśnie górnej linii szyi)

- zaokrąglony grzbiet, bez pozapadanych okolic kręgosłupa

- zaokrąglony zad, z rozbudowanymi mieśniami w okolicach bioder

- brak dużego brzucha! Nie dajcie sobie wmówić, że koń jest gruby bo ma brzuch; konie nie odkładają tam tkanki tłuszczowej, duży brzuch jest wynikiem słabego umięśnienia pleców

Prawidłowa muskulatura u każdego konia wygląda harmonijnie i proporcjonalnie, oczywiście w połączeniu z odpowiednim żywieniem; warto pamiętać, że nawet konie pracujące czysto rekreacyjnie wręcz powinny posiadać dobrze rozwinięte mięśnie górnej linii szyi, grzbietu oraz zadu. Takie umięśnienie pozwoli na zachowanie dobrej kondycji na długie lata, ponadto jazda na dobrze umieśnionym koniu jest po prostu bardziej komfortowa i dla nas i dla naszego wierzchowca :)

Jak poprawić umięśnienie konia ?

Trzeba... jeździć! :) Ale jeździć dobrze, czyli opierając się o bazowe zasady prawidłowego treningu koni. poprawny rytm, rozluźnienie i kontakt to absolutne minimum każdego konia pracującego pod siodłem. Prawidłowa jazda harmonijnie i symetrycznie rozwija poprawną muskulaturę, ale oczywiście nie jest to proces zachodzący z dnia na dzień. 

Przydaje sie także rozsądna praca na lonży, z użyciem wodzy pomocniczych dobranych indywidualnie do każdego konia, z uwagi na jego potrzeby. 

Pod siodłem sprawdza się praca na drążkach i koziołkach, znakomicie angażuje mięśnie grzbietu oraz zadu - ciekawym ćwiczeniem są drążki ułożone na kole; pomocna jest także jazda na długiej szyi w trzech chodach -> wszystko z zachowaniem rytmu, rozluźnienia oraz kontaktu! Nie ma magicznych sztuczek, które z dnia na dzień pozwolą poprawić umięśnienie naszego konia, dlatego przede wszystkim najpierw to my musimy przyswoić podstawy poprawnej jazdy.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Bezpieczne wsiadanie

Wsiadanie i zsiadanie z konia jest wbrew pozorom jednym z bardziej niebezpiecznych momentów w trakcie jazdy - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy przekładamy nogę nad zadem konia. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

2018-01-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Cechy dobrego kowala

Jednym z podstawowych obowiązków należących do właściciela konia jest zapewnienie swojemu zwierzakowi właściwej opieki kowala. W przeszłości nie było zbyt dużego wyboru, zazwyczaj było kilku kowali który ogólnie zajmowali się wyrobem różnych przedmiotów z metalu i przy okazji podkuwaniem; obecnie w każdym województwie znajdziemy kilkunastu specjalistów dla koni. Czym się kierować w trakcie wyboru odpowiedniego kowala ?

2018-01-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Młode konie

Szkolenie młodego konia jest powolnym procesem, którego jakość rzutuje zarówno na przydatność dorosłego zwierzaka do pracy w przyszłość jak i na zdrowie konia. W zachodnich krajach istnieje nawet specjalny zawód dotyczący jazdy na młodych koniach - takie osoby są odpowiedzialne właśnie za opiekę i jazdę na młodziakach.

2018-01-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń na emeryturze

Właściciele koni często są zmuszeni do podjęcia decyzji dotyczącej odstawienia konia od pracy - czy to z powodu wieku czy też poważnych i nieuleczalnych kontuzji. Po czym poznać, że nasz zwierzak już nie nadaje się do pracy i jak się opiekować takim koniem ?

2017-12-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Jazda bez użycia strzemion jest jedną z lepszych metod na poprawę dosiadu; niemniej jednak, wymaga ona pewnej wiedzy i doświadczenia. Taka jazda często bywa nadużywana szczególnie w stosunku do osób początkujących, a wtedy może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

2017-12-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Półsiad

Z półsiadem zazwyczaj spotykamy się dopiero w trakcie nauki skoków, chociaż wiele szkółek uczy półsiadu jeszcze w trakcie nauki galopu - tak naprawdę im wcześniej go opanujemy, tym lepiej dla nas :) Jeśli mamy dobrą równowagę w kłusie, to możemy spróbować jazdy w półsiadzie!

2017-12-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chów ogiera

Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się jak wygląda utrzymanie ogiera, jakie środki bezpieczeństwa trzeba zachować i z czym należy się liczyć - dowiecie się poniżej!

2017-11-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ściganie

Dzisiejszy artykuł wbrew pozorom nie dotyczy koni, które lubią rywalizować z innymi końmi :) Ściganie dotyczy strikte sposobu poruszania się konia, konkretniej mówiąc - jest to jedna z wad, które może zauważyć w ruchu konia.

2017-11-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: Bilardowanie

Pewnie niektórzy z Was nigdy nie spotkali się z określeniem bilardującego konia - nie ma to nic wspólnego z dobrze znaną grą, opartą na uderzeniu kulek zwanych bilami przy pomocy kija :) Bilardowanie jest jednym z wadliwych sposobów poruszania się konia, chyba jednym z najłatwiejszych do zauważenia.

2017-10-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Podciąganie popręgu

Chyba każdy z Nas spotkał kiedyś konia, który nie lubił dociągania popręgu - stulone uszy, kłapanie zębami a nawet próby ugryzienia to dość częsty widok w przypadku takich koni. Problemem jest także nabieranie powietrza, co skutecznie uniemożliwia prawidłowe dociągnięcie popręgu - jak sobie z tym wszystkim radzić ?

2017-10-12

Czytaj » 0