12,980 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Prawidłowe umięśnienie konia

Data publikacji: 2017-11-10

 

Poprawnie umięśniony koń będzie prezentował się po prostu zdrowo; bardzo dużo zależy od typu budowy danego zwierzaka, ale ogólnie mówiąc patrząc na takiego konia z boku widzimy:

- szyję, która jest łagodnie zaokrąglona w górnej częsci i równomiernie umięśniona z każdej strony

- kłąb, który nie odstaje, a łagodnie przechodzi zarówno w szyję jak i w grzbiet (brak charakterystycznego dołeczka na szyi przed kłębem jest dowodem na poprawnie rozwinięte mięśnie górnej linii szyi)

- zaokrąglony grzbiet, bez pozapadanych okolic kręgosłupa

- zaokrąglony zad, z rozbudowanymi mieśniami w okolicach bioder

- brak dużego brzucha! Nie dajcie sobie wmówić, że koń jest gruby bo ma brzuch; konie nie odkładają tam tkanki tłuszczowej, duży brzuch jest wynikiem słabego umięśnienia pleców

Prawidłowa muskulatura u każdego konia wygląda harmonijnie i proporcjonalnie, oczywiście w połączeniu z odpowiednim żywieniem; warto pamiętać, że nawet konie pracujące czysto rekreacyjnie wręcz powinny posiadać dobrze rozwinięte mięśnie górnej linii szyi, grzbietu oraz zadu. Takie umięśnienie pozwoli na zachowanie dobrej kondycji na długie lata, ponadto jazda na dobrze umieśnionym koniu jest po prostu bardziej komfortowa i dla nas i dla naszego wierzchowca :)

Jak poprawić umięśnienie konia ?

Trzeba... jeździć! :) Ale jeździć dobrze, czyli opierając się o bazowe zasady prawidłowego treningu koni. poprawny rytm, rozluźnienie i kontakt to absolutne minimum każdego konia pracującego pod siodłem. Prawidłowa jazda harmonijnie i symetrycznie rozwija poprawną muskulaturę, ale oczywiście nie jest to proces zachodzący z dnia na dzień. 

Przydaje sie także rozsądna praca na lonży, z użyciem wodzy pomocniczych dobranych indywidualnie do każdego konia, z uwagi na jego potrzeby. 

Pod siodłem sprawdza się praca na drążkach i koziołkach, znakomicie angażuje mięśnie grzbietu oraz zadu - ciekawym ćwiczeniem są drążki ułożone na kole; pomocna jest także jazda na długiej szyi w trzech chodach -> wszystko z zachowaniem rytmu, rozluźnienia oraz kontaktu! Nie ma magicznych sztuczek, które z dnia na dzień pozwolą poprawić umięśnienie naszego konia, dlatego przede wszystkim najpierw to my musimy przyswoić podstawy poprawnej jazdy.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0