fot.www.lusitanohorsefinder.com
Bilardowanie polega na wyrzucaniu jednej (rzadziej dwóch) kończyn na boki w trakcie ruchu, zazwyczaj w czasie kłusa. Patrząc na takiego konia od przodu, widzimy wyraźnie wyrzucanie jednej z nóg na zewnątrz. Niektóre rasy są szczególnie predysponowane do takiego ruchu, dotyczy to ras iberyjskich - zwłaszcza konie rasy Lusitano często bilardują, co wygląda po prostu bardziej efektownie.
Dla właścicieli koni bilardujących mamy zarówno dobrą jak i złą wiadomość: nie da się w żaden sposób oduczyć czy zniewelować takiego sposobu poruszania się konia - oczywiście mówimy tutaj o humanitarnym traktowaniu koni.
Z kolei dobra wiadomość to taka, że bilardowanie w żaden sposób nie wpływa na jakość i sposób użytkowania konia, chyba że mamy w planach naprawdę poważne i ciężkie starty w zawodach (takie wyrzucanie jednej bądź dwóch kończyn na boki z pewnością przyczynia się do powstania większych obciążeń). Konie startujące w ujeżdżeniu zapewne będą miały odejmowane noty za ruch, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeździć na takim koniu rekreacyjnie.
Warto natomiast zadbać o odpowiednie werkowanie i ewentualnie kucie (pomocny będzie dobry kowal), ponieważ takie konie zazwyczaj nierównomiernie ścierają kopyto w trakcie ruchu. Wiele bilardujących koni nosi kaloszki ochraniające kopyta, aby zniwelować ewentualne ryzyko stłuczeń i uderzeń.
Jako ciekawostkę możemy dodać fakt, że konie bilardujące są zazwyczaj wygodniejsze w kłusie :)
Konie to zwierzęta z natury płochliwe - w sytuacji potencjalnego zagrożenia, reagują unikiem lub ucieczką. To zachowanie instynktowe, które ma na celu przeżycie; oczywiście w dzisiejszych czasach, niewiele jest zagrożeń, które faktycznie stanowiłyby ryzyko.
2021-04-10
Koniec roku to czas hucznego świętowania, co często wiąże się z odpalaniem petard. Głośne wybuchy i wystrzały, kolorowe barwy są z pewnością bardzo widowiskowe, ale nasze zwierzęta szczególnie źle znoszą tę noc. Jak poradzić sobie z Sylwestrem przy koniach ?
2020-12-28
Po skończonej jeździe należy ściągnąć z konia cały ekwipunek jeździecki, czyli rozsiodłać go. Ta z pozoru prosta czynność wymaga jednak wiedzy oraz doświadczenia, aby chociażby przy ściąganiu ogłowia nie dopuścić do ucieczki zwierzaka.
2020-11-26
Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla właścicieli koni i osób chcących spędzić czas w siodle - krótkie dni, pochmurna aura oraz częste opady atmosferyczne skutecznie zniechęcają do wyjścia z domu. Warto znać kilka przydatnych wskazówek, aby przetrwać ten niekorzystny czas.
2020-11-10
Upadek z konia to nieodłączna część jazdy konnej - prędzej czy później każdy jeździec rozstaje się z siodłem. Wielu początkujących adeptów obawia się pierwszego upadku, nic dziwnego - jazda konna to jeden z bardziej ryzykownych sportów. Podpowiadamy co robić po upadku z konia!
2020-10-21
Poprawny dojazd do przeszkody to praktycznie połowa sukcesu w trakcie skoków - wiele problemów związanych z zatrzymywaniem się przed oddaniem skoku czy wręcz z ucieczką w bok wiąże się właśnie z niewłaściwym najazdem. Konie reagują instynktownie, jeśli ocenią skok jako ryzykowny, wówczas mogą odmówić wykonania zadania.
2020-10-15