13,072 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Podciąganie popręgu

Data publikacji: 2017-10-12

 

Wszelkie problemy z końmi najłatwiej rozwiązać... spokojnie i cierpliwie :) Wiele z nich ma swoje podłoże w niewłaściwym postępowaniu w początkowych latach, a konie szybko się zniechęcają i długo pamiętają takie sytuacje. 

Podobnie ma się sprawa z dociąganiem popręgu - jeśli w trakcie zajeżdżania koń spotkał się z agresją czy brakiem konsekwencji, to niestety skutki tego możemy odczuwać nawet kilka czy kilkanaście lat później. 

 

Konie często denerwują się przy dopinaniu popręgu, jeśli siodło jest źle dopasowane bądź stan grzbietu jest zły - tak mogą też manifestować ból oraz dyskomfort, stąd też z pewnością nie zaszkodzi Nam wizyta profesjonalnego pasowacza siodeł oraz masażysty.  Jeśli nasz koń w trakcie dociągania popręgu kłapie zębami czy straszy ugryzieniem, to reagujmy zdecydowanie - warto powiedzieć głośne NIE, lekko klepnąć po pysku. Nagradzajmy wszelkie pozytywne zachowania, cukierek jest zawsze dobrą motywacją. 

Dobrym rozwiązaniem jest zakup miękkiego i wygodnego popręgu, wykonanego z neoprenu - nacisk sztywnego materiału jest zdecydowanie mało przyjemny dla konia. Świetne są popręgi skórzane, ale koniecznie trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu i konserwacji tego elementu wyposażenia - zła pielęgnacja wyrobów skórzanych zdecydowanie wpływa na komfort użytkowania dla konia. Polecamy także popręgi wyposażone w gumy po jednej lub obydwu stronach, znacząco ułatwiają dopinanie popręgu.

W stajni warto dopiąć lekko popręg i przejść z koniem na plac, gdzie będziemy jeździć; tam dopinamy popręg jeszcze o kilka dziurek, możemy też chwilkę pospacerować z koniem w ręce (dobra opcja dla koni, które "nadymają się" w trakcie dociągania popręgu). Przed samym wsiadaniem znów próbujemy lekko dociągnąć popręg - pamiętajmy, że lepiej dopinać go kilkukrotnie i spokojnie niż jednorazowo i gwałtownie!

Wsiadajmy ze schodków, to zdecydowanie lepszy wybór i mniejsze ryzyko ześlizgnięcia się siodła; będąc na koniu, ruszamy stępem, po kilku minutach znów dopinamy popręg.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0