Wszelkie problemy z końmi najłatwiej rozwiązać... spokojnie i cierpliwie :) Wiele z nich ma swoje podłoże w niewłaściwym postępowaniu w początkowych latach, a konie szybko się zniechęcają i długo pamiętają takie sytuacje.
Podobnie ma się sprawa z dociąganiem popręgu - jeśli w trakcie zajeżdżania koń spotkał się z agresją czy brakiem konsekwencji, to niestety skutki tego możemy odczuwać nawet kilka czy kilkanaście lat później.
Konie często denerwują się przy dopinaniu popręgu, jeśli siodło jest źle dopasowane bądź stan grzbietu jest zły - tak mogą też manifestować ból oraz dyskomfort, stąd też z pewnością nie zaszkodzi Nam wizyta profesjonalnego pasowacza siodeł oraz masażysty. Jeśli nasz koń w trakcie dociągania popręgu kłapie zębami czy straszy ugryzieniem, to reagujmy zdecydowanie - warto powiedzieć głośne NIE, lekko klepnąć po pysku. Nagradzajmy wszelkie pozytywne zachowania, cukierek jest zawsze dobrą motywacją.
Dobrym rozwiązaniem jest zakup miękkiego i wygodnego popręgu, wykonanego z neoprenu - nacisk sztywnego materiału jest zdecydowanie mało przyjemny dla konia. Świetne są popręgi skórzane, ale koniecznie trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu i konserwacji tego elementu wyposażenia - zła pielęgnacja wyrobów skórzanych zdecydowanie wpływa na komfort użytkowania dla konia. Polecamy także popręgi wyposażone w gumy po jednej lub obydwu stronach, znacząco ułatwiają dopinanie popręgu.
W stajni warto dopiąć lekko popręg i przejść z koniem na plac, gdzie będziemy jeździć; tam dopinamy popręg jeszcze o kilka dziurek, możemy też chwilkę pospacerować z koniem w ręce (dobra opcja dla koni, które "nadymają się" w trakcie dociągania popręgu). Przed samym wsiadaniem znów próbujemy lekko dociągnąć popręg - pamiętajmy, że lepiej dopinać go kilkukrotnie i spokojnie niż jednorazowo i gwałtownie!
Wsiadajmy ze schodków, to zdecydowanie lepszy wybór i mniejsze ryzyko ześlizgnięcia się siodła; będąc na koniu, ruszamy stępem, po kilku minutach znów dopinamy popręg.
Tytuł artykułu może sugerować nową, ciekawą zabawę z koniem, ale tak naprawdę to jeden z problemów dotyczących kontaktu. Zazwyczaj spotkamy się z koniem, który jest twardy w pysku i szarpie, niemniej jednak zdarzają się też odwrotne problemy - czyli pusty kontakt.
2018-03-21
Na wstępie zaznaczamy, iż zajeżdżaniem konia powinny zajmować się tylko doświadczone osoby, które wiele lat spędziły w siodle i miały do czynienia z wieloma, także trudnymi końmi. Jest to proces na tyle niebezpieczny, że osoby słabo zaawansowane nie powinny nawet myśleć o zajeżdżeniu konia.
2018-03-09
Jazda konna to sport jak każdy inny, dlatego aby zminimalizować ryzyko kontuzji warto pamiętać o kilku przydatnych ćwiczeniach rozgrzewających oraz o rozciągnięciu mięśni po jeździe. Często pozwala to na uniknięcie bolesnych zakwasów oraz niebezpiecznych przeciążeń, więc warto poświęcić kilka minut na przygotowanie ciała do wysiłku :)
2018-01-25
Jednym z podstawowych obowiązków należących do właściciela konia jest zapewnienie swojemu zwierzakowi właściwej opieki kowala. W przeszłości nie było zbyt dużego wyboru, zazwyczaj było kilku kowali który ogólnie zajmowali się wyrobem różnych przedmiotów z metalu i przy okazji podkuwaniem; obecnie w każdym województwie znajdziemy kilkunastu specjalistów dla koni. Czym się kierować w trakcie wyboru odpowiedniego kowala ?
2018-01-13
Szkolenie młodego konia jest powolnym procesem, którego jakość rzutuje zarówno na przydatność dorosłego zwierzaka do pracy w przyszłość jak i na zdrowie konia. W zachodnich krajach istnieje nawet specjalny zawód dotyczący jazdy na młodych koniach - takie osoby są odpowiedzialne właśnie za opiekę i jazdę na młodziakach.
2018-01-10
Właściciele koni często są zmuszeni do podjęcia decyzji dotyczącej odstawienia konia od pracy - czy to z powodu wieku czy też poważnych i nieuleczalnych kontuzji. Po czym poznać, że nasz zwierzak już nie nadaje się do pracy i jak się opiekować takim koniem ?
2017-12-30