11,522 pytań - 13,880 odpowiedzi - 808 komentarzy

Stajnia: Bezpieczeństwo

Data publikacji: 2017-05-20

 

fot. www.horsechannel.com

Zacznijmy od budowy samej stajni:

- boksy powinny być maksymalnie duże (dla normalnego konia to wymiary min.3,5mx4,5m), dobrze pościelone -> odpowiednia ilość ściółki zapobiega ślizganiu się oraz zaklinowaniu konia w trakcie leżenia

- bardzo dobrym rozwiązaniem są maty gumowe, które ograniczają ryzyko poślizgnięcia czy stłuczenia

- brak ostrych krawędzi, wystających gwoździ i innych niebezpiecznych elementów jest oczywisty

- okna powinny być bezwzględnie okratowane od strony konia! Znane są zgony koni w wyniku stłuczenia szyby i pokaleczenia szyi, które doprowadziło do wykrwawienia się zwierzęcia.

- korytarze duże, szerokie, pozbawione wystających elementów

- czyszcząc konia w boksie zawsze używamy węzła bezpiecznego, nie pozostawiamy przywiązanego konia bez opieki

- nie pozostawiamy konia z wkręconymi hacelami w podkowy bez opieki

- zdecydowanie polecamy wyprowadzanie i sprowadzanie koni pojedynczo na uwiązach; spędzanie koni luzem do boksów prowadzi do niezwykle niebezpiecznych sytuacji i odpwowiedzialny właściciel konia nie powinien się na to zgadzać

 

Jeśli chodzi o samo zachowanie w stajni, to przede wszystkim powinien nas prowadzić rozsądek i doza ostrożności.

Pamiętajmy, że konie to zwierzęta nieobliczalne i mogą zachowywać się bardzo różnie - dlatego nigdy nie podchodzimy do nich znienacka, warto chociaż zawołać po imieniu czy zacmokać. Do boksu nieznanego konia warto wejść z marchewką, aby wzbudzić zainteresowani - nie podchodzimy od strony zadu, zawsze od boku lub przodu.

Unikajmy sytuacji ryzykownych, jak chociażby popularne prowadzenie koni w parze, po jednym z każdej strony - w razie jakichkolwiek niesubordynacji jesteśmy z góry na straconej i niebezpiecznej pozycji.

Wprowadzając konia na pastwisko, zawsze wchodzimy z nim, obracamy się w kierunku wyjścia i dopiero wtedy odpinamy uwiąz - ciągle mając na uwadze fakt, że koń może radośnie zacząć brykać ;)

 

Czy macie swoje spostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa w stajni ?

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Pastwiska czy padoki piaszczyste ?

Ideałem dla naszych koni są bezkresne pastwiska, na których zwierzaki będą spędzały nieograniczoną ilość czasu; niemniej jednak nie każdy ośrodek jeździecki może zagwarantować takie warunki chociażby z uwagi na areał. Jakie są plusy i minusy obydwu rozwiazań ?

2018-04-05

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Boksy angielskie

Dobrym rozwiązaniem w trakcie budowy stajni jest zaplanowanie kilku boksów angielskich, które są świetne dla koni z problemami oddechowymi. Takie boksy mają właściwie same plusy, dlatego warto się z nimi zapoznać.

2018-03-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Najpopularniejsze ściółki

Boks to miejsce, w którym nasz koń zazwyczaj spędza co najmniej noc - dlatego tak ważne jest utrzymanie czystości oraz oczywiście obecność odpowiedniej ściółki, która zapewni komfort naszemu zwierzakowi w trakcie odpoczynku. W tym artykule dowiecie się jakie są najpopularniejsze ściółki oraz ich plusy i minusy!

2018-03-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Karuzela

Jednym z bardziej popularnych obiektów, które znajdziemy na terenie lepszych ośrodków jeździeckich (głównie tych nastawionych na sport) jest karuzela - dobre rozwiązanie dla koni, które z różnych przyczyn nie mogą wychodzić na padoki.

2018-02-15

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Bieżnia dla koni

Jednym z bardziej luksusowych elementów wyposażenia stajni jest bieżnia, dedykowana naszym wierzchowcom - w Polsce to nadal rzadkość, ale na Zachodzie są coraz popularniejsze z uwagi na liczne zalety. Niestety ciągle dużą wadą pozostaje cena, zdecydowanie zaporowa dla większości właścicieli ośrodków jeździeckich.

2018-01-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Solarium dla koni

W wielu stajniach coraz popularniejsze staje się montowanie solariów dla koni - zazwyczaj są to ośrodki o wyższym standardzie z uwagi na koszt zakupu profesjonalnego urządzenia. Zachęcamy właścicieli koni do korzystania z solariów z uwagi na szereg dobroczynnych właściwości dla naszego zwierzaka :)

2017-12-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przeprowadzka

Ten artykuł jest skierowany do właścicieli koni, którzy właśnie kupili swojego pierwszego zwierzaka i teraz chcą go przenieść do wybranej stajni - pierwsza przeprowadzka oraz adaptacja w nowym miejscu są zawsze stresujące, zarówno dla konia jak i dla właściciela.

2017-07-09

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Codziennie obowiązki

Chcąc posiadać konie w przydomowej stajni bądź u sąsiada, trzeba poznać kilka najważniejszych faktów dotyczących codziennej pracy z końmi. Nie jest to zbyt skomplikowane, ale warto pamiętać o podstawowych zasadach.

2017-02-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Budowa stajni

W Waszych pytaniach często pojawiają się kwestie dotyczące budowy własnej stajni, przede wszystkim chodzi o koszty. W tym artykule przedstawimy Wam orientacyjne koszty postawienia stajni, ale pamiętajcie że finalny koszt jest bardzo zróżnicowany.

2017-02-13

Czytaj » 0