Oczywiście w naturze konie nie spożywają zbóż - przemierzają długie dystanse w poszukiwaniu pożywienia, jakim jest włókno (czyli głównie trawa). Konie użytkowane współcześnie są wykorzystywane w różnego rodzaju pracy, więc potrzebują większej dawki energii, aby sprostać wymaganiom. Stąd też pojawiła się konieczność wprowadzenia zbóż do codziennego menu naszego zwierzaka.
Najpopularniejszym zbożem jest oczywiście owies - jest dobrze trawiony i przyswajany przez konie, zawiera sporo białka oraz łatwo uwalnianej energii. Nie jest jednak zbożem pełnowartościowym, dlatego często niezbędne jest suplementowanie koni ogólnymi witaminami (bądź specjalistycznymi mieszankami, opartymi na badaniach krwi).
Owies jest podawany w formie całej oraz gniecionej - ta druga jest dedykowana koniom starszym czy tym mającym problem z żuciem. Warto pamiętać, że owies powinien być gnieciony przed samym podaniem - tylko wtedy zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Kolejnym zbożem rozpowszechnionym w żywieniu koni jest kukurydza, podawana tylko w formie ześrutowanej (ziarno jest bardzo twarde). Jej główną zaletą jest wysoka energetyczność, stąd też jest używana jako dodatek do codziennego menu w celu zwiększenia energii u koni.
Zboże, które zdobyło sporą popularność, jest także jęczmień - podawany w formie gniecionej (bardzo twarda łuska). Jest polecany szczególnie dla koni kontuzjowanych (niska energetyczność) oraz dla koni w kiepskiej kondycji zdrowotnej, dobrze wpływa na przytycie i zaokrąglenie koni.
Często spotykana jest także pszenica, w formie otrębów pszennych - samo ziarno pszenicy zawiera sporo glutenu, który w żołądku może zbijać się w grudki i tym samym powodować kolki. Otręby są niskoenergetyczne i zasobne w białko, niemniej jednak z uwagi na niekorzystny stosunek wapnia do fosforu nie można podawać ich koniom rosnącym; w diecie dorosłego konia dzienna dawka otrąb powinna wynosić maksymalnie miarkę (ok.0.5kg), podajemy tylko i wyłącznie dobrze namoczone! Otręby są świetnym sposobem na przemycenie lekarstw i suplementów dla niejadków :)
Najrzadziej spotykanym zbożem w diecie koni jest żyto - zazwyczaj używane do skarmiania koni roboczych, pracujących na wsi. Ziarna są bardzo twarde, wymagają śrutowania i namaczania, nie są też chętnie jedzone przez konie z uwagi na specyficzny, gorzkawy posmak.
Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!
2022-08-27
Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!
2022-05-06
Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.
2022-02-01
Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!
2021-08-22
Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.
2021-08-03
Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.
2021-05-17