Jeśli brzydka pogoda lub nasz aktualny stan zdrowotny uniemożliwia jazdę na zewnątrz, to alternatywą będzie:
- przede wszystkim praca z ziemi: poprawa reakcji na naszą osobę, respektowanie nas jako przewodników. Pomocne będą wszelkie zabawy typu '7 gier', oparte na budowaniu zaufania i więzi z koniem.
- praca na lonży: praca, a nie bezmyślne przeganianie konia na kole. Na lonży można naprawdę solidnie popracować nad kondycją i prawidłową muskulaturą naszego konia - warto zasięgnąć porady u osoby bardziej doświadczonej w pracy na lonży
- porządki w szafce: raz na jakiś czas zdecydowanie warto przejrzeć całą szafkę i sprzęt jeździecki, może warto pozbyć się kilku rzeczy bądź wymienić na inne?
- konserwacja sprzętu skórzanego: mydełko glicerynowe, później smar lub olej. Dzięki takiej pielęgnacji Wasz sprzęt będzie Wam dłużej służył :) na codzień rzadko mamy czas, aby zająć się sprzętem
- pielęgnacja i kąpiel ogona: tylko w przypadku wyższej temperatury. Pierzemy ogon w specjalnym szamponie, pozostawiamy do wyschnięcia, stosujemy nabłyszczacz i rozczesujemy.
- podcinanie grzywy
- nauka robienia koreczków badź warkoczy: na youtubie znajdziecie szereg filmików, które szczegółowo wyjaśnią Wam, jak stworzyć idealną fryzurę dla Waszego konia. Im więcej praktyki, tym szybciej dojdziecie do wprawy!
- nauka wchodzenia do przyczepy: nawet jeśli nie zamierzacie brać udziału w zawodach, to Wasz koń powinien wchodzic do przyczepy bez większych oporów. Jest to szczególnie istotne w przypadkach zagrożenia życia, gdzie trzeba szybko zawieźć konia do kliniki, bo każda minuta jest na wagę złota.
A Wy jakie macie pomysły na kreatywne spędzenie czasu w stajni poza jazdą konną ?
Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.
2022-06-30
Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!
2022-05-15
Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.
2022-05-13
Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.
2022-04-10
Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.
2022-01-25
W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!
2022-01-18
Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!
2022-01-06
Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!
2021-11-28