13,071 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Naturalne Pomoce Jeździeckie

Data publikacji: 2014-10-28
fot. foter.com

 

Wyróżniamy 5 naturalnych pomocy jeździeckich:


1. Dosiad w równowadze

Zanim zaczniesz koncentrować się na detalach, sprawdź, czy siedzisz na koniu równo. Ciężar ciała powinien być rozłożony na oba pośladki. Postaraj się utrzymać równowagę w każdym, chodzie konia, bo inaczej uniemożliwisz koniowi prawidłowe balansowanie ciałem. Pamiętaj także o wyprostowanych plecach (tylko nie w nadmiarze 


2. Ręce

Linia poprowadzona od wędzidła do dłoni powinna by prosta. Trzymając wodze dłonie powinno trzymać się pionowo, kciukami ku górze (nie odchylaj jednak kciuka od wodzy). Łokcie pozostają ugięte i lekko przylegają do boków tułowia. Warto zwrócić też uwagę na ułożenie barków- powinny być na tym samym poziomie, rozluźnione i nieco odchylone do tyłu. Ruchy rąk przekładają się na informacje wysyłane za pomocą wędzidła do pyska konia, dlatego staraj się obchodzić delikatnie podczas jazdy.


3. Nogi

W jeździe konnej praca nóg jest niezwykle ważna. Łydki, które ,,informują" o kierunku i tempie chodu, powinny delikatnie przylegać do boków konia, wzdłuż popręgu. W zależności, jaką komendę chcesz wydać zwierzęciu, zmieniają swoje położenie. Mięśnie ud trzymają pośladki w siodle podczas kłusa ćwiczebnego i galopu w pełnym siadzie. Powinny być one lekko skierowane na wewnątrz. Stopy, a w sumie punkt za palcami u stóp oprzyj natomiast na strzemionach. Pamiętając o zasadzie: pięta w dół, palce do konia.


4. Głos

Wiele wierzchowców, zwłaszcza tych ze szkółek, zdecydowanie reaguje na głos jeźdźca, bądź instruktora. Konie mają dobrą pamięć, więc za pomocą odpowiednich komend i właściwej intonacji głosu możesz nauczyć konia reagowania na ową komendę. Pamiętaj jednak, że głosu należy używać TYLKO w celu wzmocnienia komendy, gdy jest to niezbędne, bo przecież na zawodach nie można posługiwać się głosem 


5. Patrzenie przed siebie

Wielu jeźdźców podczas jazdy przechyla głowę i patrzy w dół. Nie zdają sobie sprawy, że może to zaburzać równowagę ich i konia. Właśnie dlatego głowę ustawia się prosto, a wzrok powinien być skierowany na wysokości między końskimi uszami 


autor tekstu: Perseuszowa (Princess Redaktor)

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0