12,611 pytań - 14,124 odpowiedzi - 819 komentarzy

Porady: Ratunku, mój koń jest zbyt energiczny!

Data publikacji: 2017-02-23

fot. Tamara Watson/ www.ahorseforelinor.com

 

Konie, podobnie jak ludzie, mają swój tempermanet - niektóre są bardzo spokojne i opanowane, niektóre są wręcz flegmatyczne, ale zdarzają się konie żywiołowe, takie 'iskierki'. O takim koniu często mówi się, że jest "do przodu" lub "elektryczny" - co oczywiście jest idealnym określeniem na sposób poruszania się, byle szybciej i do przodu ;)

Temperamentu konia nie można całkowicie zmienić - konie leniwe można zachęcić i nieco ożywić, ale nigdy nie będą to konie, które będą reaktywne i energiczne. I tak samo działa to w drugą stronę, jeśli nasz koń jest wyczulony na bodźce czasami (aż za bardzo) to nei możemy oczekiwać, że nagle stanie się spokojnym konikiem dla początkujących.

Osobom mniej doświadczonym będzie trudno poskromić żywiołową naturę energicznego konia, takie zwierzaki mają tendencję do płoszenia się, zrywania, denerwowania się - mają też duże pokłady siły ;)

Co możemy zrobić:

- kupując konia dla osoby jeżdzącej rekreacyjnej, zawsze kupujmy tego opanowanego, będzie nam po prostu przyjemniej (konie elektryczne świetnie sprawdzają się w sporcie, ale nie mylmy takich koni z końmi nadpobudliwymi czy z problemami psychicznymi)

- przeanalizujmy menu konia: duże ilości owsa często powodują nadmierny wzrost energii. Na rynku jest wiele pasz bezowsowych, które w sposób bezpieczny dawkują energię i nie powodują np.spadku masy.

Istnieją także suplementy, oparte na ziołach z dodatkiem magnezu, tryptofanu i witamin z grupy B, które w naturalny sposób wyciszają konia i poprawiają jego skupienie.

- zadbajmy o odpowiednią ilość ruchu: bardzo ważny jest pobyt na pastwisku, gdzie koń może spuścić nieco pary. Sama jazda powinna być urozmaicona, nie może opierać się na kręceniu się po ujeżdżalni bez planu; zaplanujmy wiele przejść, figur, wprowadźmy pracę na drążkach i koziołkach.

- pomocne będzie też lonżowanie konia przed jazdą, na wypięciu. Nie pozwalajmy nigdy koniowi na bezsensownym bieganiu na oślep wokół nas, przypominamy że lonża to też czas pracy!

- warto także sprawdzić stan dopasowania siodła oraz stan pleców (pomocna będzie wizyta masażysty), kontorlujemy także zęby. Problemy zdrowotne i te wynikające z niedopasowania sprzętu często są przyczyną wzmożonego niepokoju konia, który może się objawiać właśnie wzrostem energii (chęć ucieczki od dysfomfortu).

 

Jak sobie radzicie z energicznymi końmi ?

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Głowa do góry!

Pozycja głowy jeźdźca w trakcie jazdy jest często pomijana przez rekreacyjnych jeźdźców, a ma ogromny wpływ na prawidłowe ustawienie ciała. Wiele osób odruchowo patrzy w dół, co zaburza równowagę i utrudnia poprawny dosiad.

2019-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ubezpieczenie koni

Leczenie weterynaryjne naszych wierzchowców potrafi być niezwykle kosztowne - standardem są zabiegi i operacje, za które trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego coraz więcej właścicieli koni decyduje się na ubezpieczenie swoich zwierzaków, by w razie choroby czy urazu móc domagać się wypłaty odszkodowania.

2019-03-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić odskok przed przeszkodą ?

Pewnie każdy jeździec w trakcie skoków doświadczył sytuacji, że odskok wypadał zbyt daleko bądź blisko przeszkody co w konsekwencji zaburzało prawidłową technikę pokonywania przeszkody. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, gdyż odpowiedni moment odbicia od ziemi jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa konia oraz jeźdźca!

2019-02-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Każdy jeździec na początku nauki jazdy konnej marzy o pierwszych skokach, które przecież są tak łatwe i do tego emocjonujące! O ile efektywności nie można im odmówić, o tyle zachowanie odpowiedniej sylwetki podczas pokonywania przeszkody nie jest już takie proste.

2018-11-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Wielu początkujących adeptów jeździectwa rozpoczyna swoją przygodę z tym sportem w cieplejszych miesiącach roku, gdyż ciepłe i suche dni zdecydowanie zachęcają do aktywności poza domem. Wraz z upływem czasu i pojawieniem się pierwszych chłodów, nasze chęci często spadają - podpowiemy Wam jak sobie z tym poradzić!

2018-11-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń krzyżuje ?

Krzyżowanie nie ma nic wspólnego z ukrzyżowaniem bądź z chodami bocznymi, jak niektórzy z Was mogą pomyśleć ;) To normalne, występujące w naturze ale nieprawidłowe zachowanie w trakcie galopowania konia.

2018-11-03

Czytaj » 0