11,981 pytań - 14,037 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Ratunku, mój koń jest zbyt energiczny!

Data publikacji: 2017-02-23

fot. Tamara Watson/ www.ahorseforelinor.com

 

Konie, podobnie jak ludzie, mają swój tempermanet - niektóre są bardzo spokojne i opanowane, niektóre są wręcz flegmatyczne, ale zdarzają się konie żywiołowe, takie 'iskierki'. O takim koniu często mówi się, że jest "do przodu" lub "elektryczny" - co oczywiście jest idealnym określeniem na sposób poruszania się, byle szybciej i do przodu ;)

Temperamentu konia nie można całkowicie zmienić - konie leniwe można zachęcić i nieco ożywić, ale nigdy nie będą to konie, które będą reaktywne i energiczne. I tak samo działa to w drugą stronę, jeśli nasz koń jest wyczulony na bodźce czasami (aż za bardzo) to nei możemy oczekiwać, że nagle stanie się spokojnym konikiem dla początkujących.

Osobom mniej doświadczonym będzie trudno poskromić żywiołową naturę energicznego konia, takie zwierzaki mają tendencję do płoszenia się, zrywania, denerwowania się - mają też duże pokłady siły ;)

Co możemy zrobić:

- kupując konia dla osoby jeżdzącej rekreacyjnej, zawsze kupujmy tego opanowanego, będzie nam po prostu przyjemniej (konie elektryczne świetnie sprawdzają się w sporcie, ale nie mylmy takich koni z końmi nadpobudliwymi czy z problemami psychicznymi)

- przeanalizujmy menu konia: duże ilości owsa często powodują nadmierny wzrost energii. Na rynku jest wiele pasz bezowsowych, które w sposób bezpieczny dawkują energię i nie powodują np.spadku masy.

Istnieją także suplementy, oparte na ziołach z dodatkiem magnezu, tryptofanu i witamin z grupy B, które w naturalny sposób wyciszają konia i poprawiają jego skupienie.

- zadbajmy o odpowiednią ilość ruchu: bardzo ważny jest pobyt na pastwisku, gdzie koń może spuścić nieco pary. Sama jazda powinna być urozmaicona, nie może opierać się na kręceniu się po ujeżdżalni bez planu; zaplanujmy wiele przejść, figur, wprowadźmy pracę na drążkach i koziołkach.

- pomocne będzie też lonżowanie konia przed jazdą, na wypięciu. Nie pozwalajmy nigdy koniowi na bezsensownym bieganiu na oślep wokół nas, przypominamy że lonża to też czas pracy!

- warto także sprawdzić stan dopasowania siodła oraz stan pleców (pomocna będzie wizyta masażysty), kontorlujemy także zęby. Problemy zdrowotne i te wynikające z niedopasowania sprzętu często są przyczyną wzmożonego niepokoju konia, który może się objawiać właśnie wzrostem energii (chęć ucieczki od dysfomfortu).

 

Jak sobie radzicie z energicznymi końmi ?

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pławienie koni

Jednym z najbardziej godnych zapamiętania momentów w jeździectwie i całej styczności z końmi jest pławienie koni, czyli po prostu pływanie z końmi. Któż z nas nie chciałby popływać na grzbiecie swojego ukochanego wierzchowca?

2018-07-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Roztrenowanie

Roztrenowaniem nazywamy okres odpoczynku od intensywnego treningu, niezależnie od dyscypliny. To ważny element w cyklu treningowym każdego konia sportowego, który bierze udział w wymagających zawodach.

2018-06-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Emerytura dla konia

W życiu każdego właściciela konia przychodzi czas, kiedy trzeba zadecydować o zmniejszeniu intensywności pracy naszego wierzchowca. Zazwyczaj jest to podyktowane podeszłym wiekiem, ale niestety czasem dolegliwości zdrowotne całkowicie wykluczają pracę pod jeźdźcem.

2018-05-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń ponosi...

Jedziecie spokojnie po maneżu lub w terenie i nagle zupełnie tracicie kontrolę nad swoim wierzchowcem, który szaleńczo pędzi na oślep... Znacie to ? Ponoszenie jest jedną z bardziej niebezpiecznych i niekomfortowych sytuacji w trakcie jazdy konnej, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić!

2018-05-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z tymi rękami ?

W wielu artykułach i poradnikach jeździeckich często przeczytacie: trzeba mieć stabilną rękę, nasze ręce muszą być spokojne i elastyczne itd Podczas lekcji pewnie nieraz słyszycie: uspokój rękę, nie anglezuj z ręką, daj rękę do przodu... O co w tym chodzi i jak dbać o prawidłowe położenie rąk w trakcie jazdy ?

2018-05-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń twardy w pysku

Wasz koń wyrywa wodze i szarpie głową ? Macie problem z zatrzymaniem lub skręcaniem, bo wierzchowiec wręcz zagryza wędzidło tak, że bolą Was ręce ? A może chodzi z zadartą głową i mocno ciągnie ? Dzisiaj dowiecie się co jest przyczyną i jak temu zaradzić!

2018-04-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto kupić źrebaka ?

Pewnie wielu z Was marzy o własnym źrebaku, który będzie dorastał i którego będziemy wychowywać na idealnego wierzchowca... Rzeczywistość nie jest jednak aż tak różowa ;) Przedstawimy dzisiaj wady i zalety posiadania źrebaka!

2018-04-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chowanie się za wędzidłem

Tytuł artykułu może sugerować nową, ciekawą zabawę z koniem, ale tak naprawdę to jeden z problemów dotyczących kontaktu. Zazwyczaj spotkamy się z koniem, który jest twardy w pysku i szarpie, niemniej jednak zdarzają się też odwrotne problemy - czyli pusty kontakt.

2018-03-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pierwsze wsiadanie

Na wstępie zaznaczamy, iż zajeżdżaniem konia powinny zajmować się tylko doświadczone osoby, które wiele lat spędziły w siodle i miały do czynienia z wieloma, także trudnymi końmi. Jest to proces na tyle niebezpieczny, że osoby słabo zaawansowane nie powinny nawet myśleć o zajeżdżeniu konia.

2018-03-09

Czytaj » 0