fot. Tamara Watson/ www.ahorseforelinor.com
Konie, podobnie jak ludzie, mają swój tempermanet - niektóre są bardzo spokojne i opanowane, niektóre są wręcz flegmatyczne, ale zdarzają się konie żywiołowe, takie 'iskierki'. O takim koniu często mówi się, że jest "do przodu" lub "elektryczny" - co oczywiście jest idealnym określeniem na sposób poruszania się, byle szybciej i do przodu ;)
Temperamentu konia nie można całkowicie zmienić - konie leniwe można zachęcić i nieco ożywić, ale nigdy nie będą to konie, które będą reaktywne i energiczne. I tak samo działa to w drugą stronę, jeśli nasz koń jest wyczulony na bodźce czasami (aż za bardzo) to nei możemy oczekiwać, że nagle stanie się spokojnym konikiem dla początkujących.
Osobom mniej doświadczonym będzie trudno poskromić żywiołową naturę energicznego konia, takie zwierzaki mają tendencję do płoszenia się, zrywania, denerwowania się - mają też duże pokłady siły ;)
Co możemy zrobić:
- kupując konia dla osoby jeżdzącej rekreacyjnej, zawsze kupujmy tego opanowanego, będzie nam po prostu przyjemniej (konie elektryczne świetnie sprawdzają się w sporcie, ale nie mylmy takich koni z końmi nadpobudliwymi czy z problemami psychicznymi)
- przeanalizujmy menu konia: duże ilości owsa często powodują nadmierny wzrost energii. Na rynku jest wiele pasz bezowsowych, które w sposób bezpieczny dawkują energię i nie powodują np.spadku masy.
Istnieją także suplementy, oparte na ziołach z dodatkiem magnezu, tryptofanu i witamin z grupy B, które w naturalny sposób wyciszają konia i poprawiają jego skupienie.
- zadbajmy o odpowiednią ilość ruchu: bardzo ważny jest pobyt na pastwisku, gdzie koń może spuścić nieco pary. Sama jazda powinna być urozmaicona, nie może opierać się na kręceniu się po ujeżdżalni bez planu; zaplanujmy wiele przejść, figur, wprowadźmy pracę na drążkach i koziołkach.
- pomocne będzie też lonżowanie konia przed jazdą, na wypięciu. Nie pozwalajmy nigdy koniowi na bezsensownym bieganiu na oślep wokół nas, przypominamy że lonża to też czas pracy!
- warto także sprawdzić stan dopasowania siodła oraz stan pleców (pomocna będzie wizyta masażysty), kontorlujemy także zęby. Problemy zdrowotne i te wynikające z niedopasowania sprzętu często są przyczyną wzmożonego niepokoju konia, który może się objawiać właśnie wzrostem energii (chęć ucieczki od dysfomfortu).
Jak sobie radzicie z energicznymi końmi ?
Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.
2022-06-30
Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!
2022-05-15
Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.
2022-05-13
Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.
2022-04-10
Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.
2022-01-25
W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!
2022-01-18
Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!
2022-01-06
Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!
2021-11-28