12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Porady: Ratunku, mój koń jest zbyt energiczny!

Data publikacji: 2017-02-23

fot. Tamara Watson/ www.ahorseforelinor.com

 

Konie, podobnie jak ludzie, mają swój tempermanet - niektóre są bardzo spokojne i opanowane, niektóre są wręcz flegmatyczne, ale zdarzają się konie żywiołowe, takie 'iskierki'. O takim koniu często mówi się, że jest "do przodu" lub "elektryczny" - co oczywiście jest idealnym określeniem na sposób poruszania się, byle szybciej i do przodu ;)

Temperamentu konia nie można całkowicie zmienić - konie leniwe można zachęcić i nieco ożywić, ale nigdy nie będą to konie, które będą reaktywne i energiczne. I tak samo działa to w drugą stronę, jeśli nasz koń jest wyczulony na bodźce czasami (aż za bardzo) to nei możemy oczekiwać, że nagle stanie się spokojnym konikiem dla początkujących.

Osobom mniej doświadczonym będzie trudno poskromić żywiołową naturę energicznego konia, takie zwierzaki mają tendencję do płoszenia się, zrywania, denerwowania się - mają też duże pokłady siły ;)

Co możemy zrobić:

- kupując konia dla osoby jeżdzącej rekreacyjnej, zawsze kupujmy tego opanowanego, będzie nam po prostu przyjemniej (konie elektryczne świetnie sprawdzają się w sporcie, ale nie mylmy takich koni z końmi nadpobudliwymi czy z problemami psychicznymi)

- przeanalizujmy menu konia: duże ilości owsa często powodują nadmierny wzrost energii. Na rynku jest wiele pasz bezowsowych, które w sposób bezpieczny dawkują energię i nie powodują np.spadku masy.

Istnieją także suplementy, oparte na ziołach z dodatkiem magnezu, tryptofanu i witamin z grupy B, które w naturalny sposób wyciszają konia i poprawiają jego skupienie.

- zadbajmy o odpowiednią ilość ruchu: bardzo ważny jest pobyt na pastwisku, gdzie koń może spuścić nieco pary. Sama jazda powinna być urozmaicona, nie może opierać się na kręceniu się po ujeżdżalni bez planu; zaplanujmy wiele przejść, figur, wprowadźmy pracę na drążkach i koziołkach.

- pomocne będzie też lonżowanie konia przed jazdą, na wypięciu. Nie pozwalajmy nigdy koniowi na bezsensownym bieganiu na oślep wokół nas, przypominamy że lonża to też czas pracy!

- warto także sprawdzić stan dopasowania siodła oraz stan pleców (pomocna będzie wizyta masażysty), kontorlujemy także zęby. Problemy zdrowotne i te wynikające z niedopasowania sprzętu często są przyczyną wzmożonego niepokoju konia, który może się objawiać właśnie wzrostem energii (chęć ucieczki od dysfomfortu).

 

Jak sobie radzicie z energicznymi końmi ?

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak wysiedzieć galop ?

Pierwszy galop jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w trakcie przygody jeździeckiej. Wielu jeźdźców z niecierpliwością na pierwsze kroki galopu, po czym okazuje się że wcale nie jest tak łatwo wysiedzieć ten chód!

2018-10-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń dokracza ?

Zapewne wielu początkujących amatorów jeździectwa usłyszało kiedyś stwierdzenie, że jakiś koń dokracza bądź nie dokracza w trakcie jazdy. Wyjaśnienie tego terminu jest bardzo proste, dowiecie się poniżej!

2018-10-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy deszcz szkodzi koniom ?

Chyba mało kto lubi spacerować albo przebywać na zewnątrz gdy pada, więc podobnie myślimy o naszych czterokopytnych zwierzakach. W trakcie deszczowej pogody wielu właścicieli pozostawia konie w stajni z uwagi na ich rzekome dobro - czy to faktycznie dobra decyzja ?

2018-09-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń pędzi po skoku!

Chyba każdy z nas lubi czasem poskakać przez przeszkody, chociażby dla urozmaicenia codziennej jazdy - nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona dyscyplina, to warto czasem oderwać się od ziemi ;) Zdarza się jednak, że po wylądowaniu koń mocno przyspiesza lub wręcz ponosi - jak sobie poradzić z taką sytuacją ?

2018-09-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy jeźdźca bolą plecy

Jeździectwo jest pięknym sportem, ale nieumiejętnie uprawiane (technika lub sprzęt) często przyczynia się do odczuwania bólu w naszych plecach. Podpowiemy Wam jak jeździć, żeby sport faktycznie Nam służył :)

2018-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dociąganie popręgu

Ważnym punktem przygotowania do jazdy jest odpowiednie dociągnięcie popręgu, tak by nie zsunąć się wraz z siodłem w trakcie wsiadania. Wiele koni reaguje nerwowo na tę czynność, a niektóre nabierają sporo powietrza w płuca aby uniemożliwić Nam mocne dopasowanie popręgu. Jak sobie z tym poradzić ?

2018-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie wsiadać na konia ?

Pewnie wielu z Was czytając ten tytuł zaśmieje się - przecież to oczywiste, noga w strzemię i wsiadamy! Zachęcamy jednak do przeczytania kilku ważnych wskazówek, które ułatwią Wam wsiadanie bez szkody dla Waszego wierzchowca.

2018-08-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pozycja nadgarstków

W jeździectwie ważne są detale takie jak pozycja stopy w strzemieniu, ułożenie kolana czy właśnie ułożenie nadgarstków - pozornie błahe, ale w rzeczywistości niezwykle istotne w dążeniu do idealnej pozycji w siodle.

2018-08-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się odsadza

Odsadzanie się jest bardzo niebezpiecznym zachowaniem koni, które może wręcz doprowadzić do śmierci naszego wierzchowca - to wcale nie tak rzadki przypadek! Uszkodzenie kręgosłupa szyjnego to główne ryzyko jakie związane jest z odsadzeniem.

2018-08-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pławienie koni

Jednym z najbardziej godnych zapamiętania momentów w jeździectwie i całej styczności z końmi jest pławienie koni, czyli po prostu pływanie z końmi. Któż z nas nie chciałby popływać na grzbiecie swojego ukochanego wierzchowca?

2018-07-19

Czytaj » 0