13,073 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Pierwsza pomoc

Data publikacji: 2017-02-15

Zacznijmy od podzielenia nieprzyjemnych zdarzeń i sposobów postępowania:

1) skaleczenia: zawsze przemywamy wodą utlenioną lub riwanolem, nigdy spirytusem! Zaklejamy plastrem bądź wykonujemy opatrunek z gazy, jeśli rana jest większa. W przypadku długiego i głębokiego cięcia (np.po przecięciu nożem), zdecydowanie lepiej jechać do lekarza, który zszyje nam ranę i dzięki temu unikniemy długiego gojenia. 

2) stłuczenia: w stajni warto mieć spray chłodzący, taki lód w sprayu :) szybko przynosi ulgę, ewentualnie sam lód czy okłady z lodowatej wody też zdadzą egzamin (chociaż są mniej wygodne)

3) skręcenia: często w trakcie upadku niefortunnie upadamy na nadgarstek czy kostkę, wteyd taki staw szybko puchnie i sprawia ból. Tutaj także przyda nam się spray chłodzący, a w następnej kolejności powinniśmy się udać do lekarza. Leczenie skręceń opiera się w dużej mierze na odpoczynku, czasem na usztywnieniu stawu.

4) złamania: nie zawsze jesteśmy w stanie ocenić, czy silny ból w nodze czy ręce to stłuczenie czy złamanie, chociaż w tym drugim przypadku ból jest po prostu nie do zniesienia. Trzeba wykonać prowizoryczne usztywnienie, kończynę wkładamy np.pomiędzy dwie deseczki i obwiązujemy bandażem albo owijką, konieczna jest pilna wizyta u lekarza!

5) urazy głowy, kręgosłupa: jeśli osoba uskarża się na ból głowy, zawroty czy nudności, silny ból w plecach czy klatce piersiowej należy ją położyć np. na ławce w siodlarni i pilnie wezwać karetkę!

6) przegrzanie: częsta przypadłość w sezonie letnim, czasami wystarczy jedna jazda w upalny dzień, aby doszło do przegrzania. Obowiązkowo siadamy w chłodniejszym pomieszczeniu (np.siodlarnia), robimy kompres z lodowatej wody i okładamy sobie czoło oraz kark. Pijemy powoli wodę, ważne aby nie była ona zbyt zimna; dobry będzie także napój izotoniczny. Kiedy poczujemy się lepiej, wracamy do domu i resztę dnia spędzamy na odpoczynku.

7) przemarznięcie: w naszym klimacie odmrożenia nie są zbyt częste, ale z pewnością nieraz zdarzyło Wam się przemarznąć. Oczywiście najlepsza będzie gorąca herbata i kąpiel, polecamy gorący napój z dodatkiem imbiru, cytryny i miodu :)

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0