Poszukiwania obozu zacznijmy od zastanowienia się: czy chcemy jechać na ogólny obóz jeździecki czy może taki dedykowany skokom przez przeszkody albo westernowi ?
Ogólnorozwojowe zajęcia przy koniach mają sporo plusów, na takich obozach będziecie mieli możliwość i normalnej jazdy i skoków przez przeszkoczy, często są także organizowane wyjazdy w teren czy jazda na oklep - wszystko zależy od poziomu zaawansowania. W pierwszy dzień obozu z reguły jest jazda zapoznawcza, na podstawie której instruktorzy przypiszą Was do różnych grup - najczęściej jest to grupa początkująca (nauka jazdy), średniozaawansowana (kiedy jeździmy samodzielnie stępem i kłusem, czasem też galop) oraz zaawansowana, kiedy nie mamy problemu z wyjazdem z teren czy pokonaniem niewielkich przeszkód. Czasami instruktorzy po prostu pytają każdego z Was, co potraficie zrobić na koniu i tym sposobem dostajecie przydział :)
Wybierajmy obozy sprawdzone, takie które mają dobre opinie wśród internautów - placówka powinna posiadać stosowne zgody na prowadzenie wyjazdów zorganizowanych, instruktorzy powinni mieć skończony kurs instruktorski oraz wychowawcy kolonijnego.
Dobrze jest wybrać taki obóz, w którym poza zajęciami w stajni będą także inne atrakcje, chociażby ognisko, wyjazd na basen czy do innego miasta - pozwoli Wam to zobaczyć inne ciekawe miejsca :)
Przy koniach z pewnością będzie możliwość, a wręcz konieczność uczestniczenia w codziennym życiu stajennym, czyli karmienie i ścielenie boksów (dzieci i nastolatki nie powinny na obozach czyścić boksów z obornika, chyba że są na to chętni ;) ), wyprowadzanie i sprowadzanie koni z padoków. Czasami jest taka możliwość, że dostajemy jednego konia pod opiekę, ale najczęściej jeździmy i zajmujemy się różnymi końmi - to cenne doświadczenie, ponieważ każdy koń jest inny i każdy koń nas czegoś uczy.
Jeśli chodzi o warunki mieszkalne i sanitarne: domki czy pokoje powinny być przede wszystkim czyste i schludne, łazienka powinna byc w tym samym budynku, oczywiście z czystą i bieżącą wodą, ciepłą oraz zimną.
Obóz ma obowiązek zapewnić pełne wyżywienie, czyli trzy normalne posiłki plus dwa czy trzy mniejsze; dobrze byłoby, gdyby w niedalekiej odległości od stajni znajdował sie sklep spożywczy, w którym będziecie mogli zrobić drobne zakupy (oczywiście pod nadzorem instruktora, bez jego zgody nie wolno Wam opuszczać terenu obozu).
Jak wspominacie swoje wyjazdy na obozy ?
Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.
2022-06-30
Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!
2022-05-15
Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.
2022-05-13
Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.
2022-04-10
Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.
2022-01-25
W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!
2022-01-18
Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!
2022-01-06
Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!
2021-11-28