12,417 pytań - 14,105 odpowiedzi - 817 komentarzy

Hodowla: konie angielskie

Data publikacji: 2017-02-03

Folbluty są przedstawicielami rasy pochodzącej z terenów Wielkiej Brytanii - pierwsze wzmianki pojawiły się w XVIII wieku, kiedy to na wyspy importowano cztery orientalne ogiery, które wraz z 500 klaczami zapoczątkowały istnienie tej rasy.

Do cech charakterystycznych należą:

- szlachetna i lekka budowa ciała, skośna łopatka ( pozwala na uzyskanie większych prędkości)

- dość wysoki wzrost: 160-170cm 

- długie i szczupłe kończyny, nieduże kopyta

- głowa proporcjonalna o prostym profilu

- preferowane maści to kara, gniada, kasztanowata, siwa, skarogniada

 

Jeśli chodzi o walory użytkowe, to oczywiście przede wszystkim są to konie wyścigowe - ale na krótkich dystansach. Potrafią rozwinąć prędkość ponad 50km/h (rekord wynosi aż 70km/h!) i biec tak kilka okrążeń toru.

Z uwagi na duży temperament i częstą nadpobudliwość z reguły nie są zalecane osobom początkujacym (chociaż niektóre wybitnie opanowane osobniki pracują w szkółkach jeździeckich). Bywają panikarzami, mocno się nakręcają i czasem ciężko je uspokoić; w terenie przy otwartej przestrzeni mają tendencję do ponoszenia.

Folbluty znajdziemy także na parkurach oraz w WKKW (z uwagi na dobry galop i dobre krycie terenu świetnie radzą sobie w dystansie, są też odważne i waleczne). Niestety na ogół cechuje je niski stopień koncentracji, stąd też rzadko startują w wyższych klasach ujeżdżeniowych.

Przy odpowiednim traktowaniu i dużej dozie cierpliwości możemy mieć konia wszechstronnego, który szybko się do nas przywiąże :) Folbluty wymagają generalnie spokojnego ale pewnego prowadzenia, są wrażliwe na bodżce ale też szybko sie uczą.

Ich minusem jest delikatność - łatwo zapadają na choroby, mają skłonności do wrzodów (z uwagi na wybujały temperament), ich kopyta są najczęściej słabe i kruche. Hodowla idzie w kierunku przede wszystkim poprawy osiągnięć sportowych, więc coraz częściej można spotkać osobniki może i szybkie, ale niestabilne psychiczne czy po prostu chorowite.

Jakie są wasze doświadczenia z końmi pełnej krwi angielskiej ?

 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Czy warto kastrować ogiery ?

Wśród ludzi często niesłusznie pokutuje mit, że kastracja zwierząt jest brutalnym zabiegiem, który odbiera przyjemność z życia oraz wyrządza ogromną krzywdę. O ile w przypadku kotów i psów, posiadanie niewykastrowanego samca może być tylko uciążliwe, o tyle obsługa i praca z temperamentnymi ogierami bywa po prostu skrajnie niebezpieczna.

2019-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce islandzkie

Jedną z najbardziej charakterystycznych, ale i unikalnych ras są konie rasy islandzkiej - z racji wzrostu często zwane kucami, chociaż sporo ekspertów klasyfikuje je jako konie. Poznajcie miłe wierzchowca, które naturalnie potrafią poruszać się toltem oraz inochodem, co w rezultacie daje pięć różnych chodów u tej rasy!

2018-12-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie rasy Tinker

Jedną z bardziej charakterystycznych ras koni jest tinker, inaczej zwany koniem cygańskim z uwagi na dużą popularność wśród grup złożonych z osób romskiego pochodzenia. Te stosunkowo nieduże konie szybko zdobywają popularność na całym świecie, przede wszystkim z uwagi na łagodne usposobienie.

2018-12-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: American quater horse

Kompaktowa budowa i nieduży wzrost w połączeniu z niezwykłą zwinnością i szybkością to cechy rasy charakterystycznej dla westernu, czyli american quater horse. Dyscyplina ta zdobywa w Polsce coraz większą popularność, dlatego warto bliżej poznać te nieduże, ale wytrzymałe konie.

2017-06-02

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie achał-tekińskie

Konie tej rasy to jedne z bardziej charakterystycznych koni, nie bez powodu są czasami określane mianem chartów wśród koni ;) Specyficzna sylwetka, piękne maści oraz wyjątkowo wytrzymałość to tylko niektóre z najważniejszych cech tej rasy.

2017-04-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie rasy Shire

Czy wiecie, że najwyższy koń w historii miał 2,19m w kłębie i ważył 1500kg ? To żyjący w latach 40. XX wieku ogier Samson, który był przedstawicielem rasy shire. W dzisiejszych czasach konie tej rasy często osiągają wzrost dochodzący do 200cm - to prawdziwi końscy giganci!

2017-04-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie andaluzyjskie

Konie andaluzyjskie to jedne z najbardziej rozpoznawalnych ras koni na świecie - długie grzywy, charakterystyczne chody oraz majestatyczna sylwetka mają wielu fanów, nie tylko wśród osób związanych z końmi.

2017-04-01

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie hanowerskie

Ta zachodnia rasa jest jedną z najczęściej spotykanych ras wśród koni sportowych, odnoszących znaczące sukcesy w międzynarodowych konkursach najwyższej rangi. Co sprawia, że konie te są tak wyjątkowe ?

2017-03-20

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie fiordzkie

Czy wiecie, że kuc Kjekk, występujący w disneyowskiej baśni pt.Kraina Lodu, jest rasy fiordzkiej ? Warto dowiedzieć się czegoś więcej o tej rasie, skoro została wykorzystana w wielkim kinowym hicie :)

2017-03-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie arabskie

Konie arabskie są zdecydowanie jedną z najbardziej znanych ras koni, są rozpoznawane nawet przez osoby, które nie mają nic wspólnego z jeździectwem. Nic dziwnego, niepowtarzalna budowa i niezapomniana prezencja budzą zachwyt właściwie u każdego. Co takiego mają w sobie te piękne konie ?

2017-01-22

Czytaj » 0