11,522 pytań - 13,880 odpowiedzi - 808 komentarzy

Porady: Kupno konia

Data publikacji: 2017-01-15

Zacznijmy od prostego faktu - poza poszukiwaniem koni o specjalnym przeznaczeniu (np.koń arabski z przeznaczeniem na rajdy długodystansowe czy kucyk szetlandzki jako stajenna maskotka) nie szukamy koni wg rasy. W obrębie danej rasy osobniki bywają bardzo różne, jeśli o charakter - a to właśnie ta cecha powinna być najważniejsza w przypadku wyboru konia.

Nasz pierwszy koń, zwłaszcza kiedy jesteśmy osobami jeżdżacymi amatorsko, powinien być przede wszystkim koń dorosły. Nie bójmy się kupować koni 8 czy 10 letnich - taki koń posłuży Nam przez conajmniej kolejną dekadę :) Kupno młodych koni powinno być zarezerwowane dla osób o bardzo dużym doświadczeniu jeździeckim (conajmniej kilkanaście lat jazdy, starty w zawodach, regularne treningi); z kolei kupno źrebaków jest o tyle nieopłacalne, że musimy czekać bardzo długo na możliwość zajeżdżenia takiego konia (po skończeniu 3. roku życia). Źrebaki i bardzo młode konie niestety też ulegają kontuzjom, co znacznie wydłuży czas oczekiwania na jazdę na Naszym koniu.

Kolejną cechą, jaką trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie konia - zdrowie. Badania kupno-sprzedaż (tzw.TUV) są oczywiście kosztowne, ale zdecydownie pozwolą zaoszczędzić pieniądze, które musielibyśmy przeznaczyć na leczenie niewykrytych kulawizn czy innych dolegliwości, które ujawnią się już po zakupie.

Przy wyborze zwierzaka, zwracamy także uwagę na charakter. Szukając konia do rekreacji i wyjazdów w teren, wybierzmy konia opanowanego i przyzwyczajonego do wycieczek, który nie będzie się płoszył np.spadających liści czy kałuży na drodze. Dopasujmy swój temperament do temperamentu konia, spokojna osoba nie będzie miała przyjemności z jazdy na nadpobudliwym zwierzęciu. Jeśli z kolei zależy Nam na małym sporcie, to wybierzmy konia, który już ma kilka startów w zawodach za sobą - będzie po prostu obeznany z atmosferą wyjazdów.

Warto przeglądać strony internetowe - jest kilka portali, które specjalizują się w sprzedaż koni. Na pierwszą jazdę wybierzmy się z drugą osobą (trener czy bardziej doświaczona instruktorka) - zdecydowanie przyda Nam się niezależna opinia. Możemy też poprosić o nakręcenie filmiku, w czasie gdy będziemy testować danego konia - później można obejrzeć i porównać z własnymi odczuciami.
Bacznie przyglądamy się zachowaniu konia w stajni, czy czyszczeniu i siodłaniu oraz oczywiście w trakcie jazdy.

I co najważniejsze - przy zakupie konia zawsze spisujemy umowę kupna/sprzedaży (wzory takiej umowy są dostępne w internecie). Pozwoli Nam to na ewentualne roszczenia w wyniku ukrycia wad czy schorzeń.

Jak wyglądał zakup Waszego konia ?

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Czy warto kupić źrebaka ?

Pewnie wielu z Was marzy o własnym źrebaku, który będzie dorastał i którego będziemy wychowywać na idealnego wierzchowca... Rzeczywistość nie jest jednak aż tak różowa ;) Przedstawimy dzisiaj wady i zalety posiadania źrebaka!

2018-04-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chowanie się za wędzidłem

Tytuł artykułu może sugerować nową, ciekawą zabawę z koniem, ale tak naprawdę to jeden z problemów dotyczących kontaktu. Zazwyczaj spotkamy się z koniem, który jest twardy w pysku i szarpie, niemniej jednak zdarzają się też odwrotne problemy - czyli pusty kontakt.

2018-03-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pierwsze wsiadanie

Na wstępie zaznaczamy, iż zajeżdżaniem konia powinny zajmować się tylko doświadczone osoby, które wiele lat spędziły w siodle i miały do czynienia z wieloma, także trudnymi końmi. Jest to proces na tyle niebezpieczny, że osoby słabo zaawansowane nie powinny nawet myśleć o zajeżdżeniu konia.

2018-03-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Adopcja konia

Wielu jeźdźców marzy o własnym wierzchowcu, ale blokuje ich kwota, jaką trzeba przeznaczyć na zakup konia. Pewnym rozwiązaniem może być adopcja konia z fundacji, szczególnie kiedy nie zależy Nam na posiadaniu wybitnego wierzchowca.

2018-02-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń nie chce skakać!

Wasz koń zatrzymuje się przed przeszkodą lub nie chce skakać trudniejszych kombinacji ? Znacie to aż za dobrze? Podpowiemy jak sobie poradzić z kłopotliwymi sytuacjami w trakcie skoków!

2018-02-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozgrzewka i rozciąganie jeźdźca

Jazda konna to sport jak każdy inny, dlatego aby zminimalizować ryzyko kontuzji warto pamiętać o kilku przydatnych ćwiczeniach rozgrzewających oraz o rozciągnięciu mięśni po jeździe. Często pozwala to na uniknięcie bolesnych zakwasów oraz niebezpiecznych przeciążeń, więc warto poświęcić kilka minut na przygotowanie ciała do wysiłku :)

2018-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Bezpieczne wsiadanie

Wsiadanie i zsiadanie z konia jest wbrew pozorom jednym z bardziej niebezpiecznych momentów w trakcie jazdy - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy przekładamy nogę nad zadem konia. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

2018-01-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Cechy dobrego kowala

Jednym z podstawowych obowiązków należących do właściciela konia jest zapewnienie swojemu zwierzakowi właściwej opieki kowala. W przeszłości nie było zbyt dużego wyboru, zazwyczaj było kilku kowali który ogólnie zajmowali się wyrobem różnych przedmiotów z metalu i przy okazji podkuwaniem; obecnie w każdym województwie znajdziemy kilkunastu specjalistów dla koni. Czym się kierować w trakcie wyboru odpowiedniego kowala ?

2018-01-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Młode konie

Szkolenie młodego konia jest powolnym procesem, którego jakość rzutuje zarówno na przydatność dorosłego zwierzaka do pracy w przyszłość jak i na zdrowie konia. W zachodnich krajach istnieje nawet specjalny zawód dotyczący jazdy na młodych koniach - takie osoby są odpowiedzialne właśnie za opiekę i jazdę na młodziakach.

2018-01-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń na emeryturze

Właściciele koni często są zmuszeni do podjęcia decyzji dotyczącej odstawienia konia od pracy - czy to z powodu wieku czy też poważnych i nieuleczalnych kontuzji. Po czym poznać, że nasz zwierzak już nie nadaje się do pracy i jak się opiekować takim koniem ?

2017-12-30

Czytaj » 0