10,451 pytań - 13,073 odpowiedzi - 790 komentarzy

Porady: Kupno konia

Data publikacji: 2017-01-15

Zacznijmy od prostego faktu - poza poszukiwaniem koni o specjalnym przeznaczeniu (np.koń arabski z przeznaczeniem na rajdy długodystansowe czy kucyk szetlandzki jako stajenna maskotka) nie szukamy koni wg rasy. W obrębie danej rasy osobniki bywają bardzo różne, jeśli o charakter - a to właśnie ta cecha powinna być najważniejsza w przypadku wyboru konia.

Nasz pierwszy koń, zwłaszcza kiedy jesteśmy osobami jeżdżacymi amatorsko, powinien być przede wszystkim koń dorosły. Nie bójmy się kupować koni 8 czy 10 letnich - taki koń posłuży Nam przez conajmniej kolejną dekadę :) Kupno młodych koni powinno być zarezerwowane dla osób o bardzo dużym doświadczeniu jeździeckim (conajmniej kilkanaście lat jazdy, starty w zawodach, regularne treningi); z kolei kupno źrebaków jest o tyle nieopłacalne, że musimy czekać bardzo długo na możliwość zajeżdżenia takiego konia (po skończeniu 3. roku życia). Źrebaki i bardzo młode konie niestety też ulegają kontuzjom, co znacznie wydłuży czas oczekiwania na jazdę na Naszym koniu.

Kolejną cechą, jaką trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie konia - zdrowie. Badania kupno-sprzedaż (tzw.TUV) są oczywiście kosztowne, ale zdecydownie pozwolą zaoszczędzić pieniądze, które musielibyśmy przeznaczyć na leczenie niewykrytych kulawizn czy innych dolegliwości, które ujawnią się już po zakupie.

Przy wyborze zwierzaka, zwracamy także uwagę na charakter. Szukając konia do rekreacji i wyjazdów w teren, wybierzmy konia opanowanego i przyzwyczajonego do wycieczek, który nie będzie się płoszył np.spadających liści czy kałuży na drodze. Dopasujmy swój temperament do temperamentu konia, spokojna osoba nie będzie miała przyjemności z jazdy na nadpobudliwym zwierzęciu. Jeśli z kolei zależy Nam na małym sporcie, to wybierzmy konia, który już ma kilka startów w zawodach za sobą - będzie po prostu obeznany z atmosferą wyjazdów.

Warto przeglądać strony internetowe - jest kilka portali, które specjalizują się w sprzedaż koni. Na pierwszą jazdę wybierzmy się z drugą osobą (trener czy bardziej doświaczona instruktorka) - zdecydowanie przyda Nam się niezależna opinia. Możemy też poprosić o nakręcenie filmiku, w czasie gdy będziemy testować danego konia - później można obejrzeć i porównać z własnymi odczuciami.
Bacznie przyglądamy się zachowaniu konia w stajni, czy czyszczeniu i siodłaniu oraz oczywiście w trakcie jazdy.

I co najważniejsze - przy zakupie konia zawsze spisujemy umowę kupna/sprzedaży (wzory takiej umowy są dostępne w internecie). Pozwoli Nam to na ewentualne roszczenia w wyniku ukrycia wad czy schorzeń.

Jak wyglądał zakup Waszego konia ?

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Otarcia od sprzętu

Chyba każdy jeździec spotkał się kiedyś z otarciem skóry konia, wywołanym przez sprzęt - zazwyczaj problem ten dotyczy okolic kłębu i mostka, ale zdarzają się konie, które mają podrażnienia po kaloszkach czy ochraniaczach. Każde uszkodzenie skóry powoduje ból i dyskomfort, stąd też warto zapobiegać takim zranieniom u naszych koni.

2017-07-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń rzuca głową!

Jedzie kłusem lub galopem i nagle Wasz koń zaczyna trzepać głową na boki, albo co gorsza - góra/dół, wyrywając Wam wodze z rąk. Czasami jest to wręcz przyczyną Waszego upadku, bo tracicie równowagę - znacie to ? Podpowiemy jak sobie poradzić z takim zachowaniem!

2017-06-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Zaplatanie grzywy

Hubertus, zawody, a może sesja zdjęciowa ? Koreczki są estetyczną i schludną fryzurą dla koni, ładnie podkreślają kształt i szyi i są po prostu eleganckie. Zaplatanie grzywy najlepiej podglądnąć u osoby, która to potrafi, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby poznać teoretyczne zasady!

2017-06-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kłus ćwiczebny

Dzisiaj poznacie kilka praktycznych rad dotyczących znienawidzonego przez początkujących kłusa ćwiczebnego. Pewnie wiele z Was zastanawia się, jak w ogóle można wysiedzieć tak niewygodny chód :)

2017-06-05

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wybrać dobrą stajnię ?

W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka porad dotyczących wyboru odpowiedniej i dobrej stajni - zarówno z punktu widzenia jeźdźca jak i konia. Inne będą także oczekiwania osoby umawiającej się na jazdy rekreacyjne, a inne dla właściciela konia, który szuka opieki na wysokim poziomie.

2017-05-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kuć czy nie kuć ?

Jednym z częstych dylematów, przed którymi stoją właściciele koni jest ten dotyczący podkuwania koni - warto zapamiętać, że nie jest to czynność obowiązkowa i nie powinniśmy także ulegać jakimkolwiek trendom pt. wszyscy w stajni kują konie, więc ja też tak zrobię, żeby mój koń nie był gorszy.

2017-05-22

Czytaj » 0

Porady

Porady: Nagradzanie koni

Prawidłowy trening każdego konia powinien opierać się na stałej motywacji zwierzęcia do pracy - konie, podobnie jak ludzie, potrzebują być wspierane i nagradzane w dążeniu do celu. Szczególnie praca z młodymi końmi musi koncentrować się na pochwałach i nagradzaniu najdrobniejszego kroczku, aby nie zniechęcić konia do dalszej, poważniejszej pracy.

2017-05-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Pięta w dół

Jednym z najczęstszych wskazówek, jakie słyszymy w trakcie lekcji jazdy konnej jest słynne"pięta w dół". Pozornie nie jest to trudne, ale jeśli chcemy utrzymywać stopę we właściwej pozycji przez całą godzinę, w trakcie każdego ruchu - okazuje się, że to jedno z najtrudniejszych zadań. Jak to jest właściwie z tą "piętą w dół" ?

2017-05-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak złapać konia na padoku ?

Typowa sytuacja - przyjeżdżacie do stajni po szkole lub pracy, nie macie zbyt dużo czasu... i Wasz koń właśnie wtedy ma ochotę pobawić się w berka na pastwisku. Jak zachęcić Waszego zwierzaka do bezproblemowego zejścia z padoku ?

2017-05-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić, gdy nie mogę wsiąść na konia ?

Czasami pogoda bądź choroba nie pozwala Nam na jazdę konną - co robić, kiedy chcemy spędzić czas z koniem, a nie bardzo wiemy czym możemy zastąpić jazdę ? Poniżej znajdziecie kilka pomysłów :)

2017-04-28

Czytaj » 0