10,798 pytań - 13,256 odpowiedzi - 794 komentarzy

Porady: Kupno konia

Data publikacji: 2017-01-15

Zacznijmy od prostego faktu - poza poszukiwaniem koni o specjalnym przeznaczeniu (np.koń arabski z przeznaczeniem na rajdy długodystansowe czy kucyk szetlandzki jako stajenna maskotka) nie szukamy koni wg rasy. W obrębie danej rasy osobniki bywają bardzo różne, jeśli o charakter - a to właśnie ta cecha powinna być najważniejsza w przypadku wyboru konia.

Nasz pierwszy koń, zwłaszcza kiedy jesteśmy osobami jeżdżacymi amatorsko, powinien być przede wszystkim koń dorosły. Nie bójmy się kupować koni 8 czy 10 letnich - taki koń posłuży Nam przez conajmniej kolejną dekadę :) Kupno młodych koni powinno być zarezerwowane dla osób o bardzo dużym doświadczeniu jeździeckim (conajmniej kilkanaście lat jazdy, starty w zawodach, regularne treningi); z kolei kupno źrebaków jest o tyle nieopłacalne, że musimy czekać bardzo długo na możliwość zajeżdżenia takiego konia (po skończeniu 3. roku życia). Źrebaki i bardzo młode konie niestety też ulegają kontuzjom, co znacznie wydłuży czas oczekiwania na jazdę na Naszym koniu.

Kolejną cechą, jaką trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie konia - zdrowie. Badania kupno-sprzedaż (tzw.TUV) są oczywiście kosztowne, ale zdecydownie pozwolą zaoszczędzić pieniądze, które musielibyśmy przeznaczyć na leczenie niewykrytych kulawizn czy innych dolegliwości, które ujawnią się już po zakupie.

Przy wyborze zwierzaka, zwracamy także uwagę na charakter. Szukając konia do rekreacji i wyjazdów w teren, wybierzmy konia opanowanego i przyzwyczajonego do wycieczek, który nie będzie się płoszył np.spadających liści czy kałuży na drodze. Dopasujmy swój temperament do temperamentu konia, spokojna osoba nie będzie miała przyjemności z jazdy na nadpobudliwym zwierzęciu. Jeśli z kolei zależy Nam na małym sporcie, to wybierzmy konia, który już ma kilka startów w zawodach za sobą - będzie po prostu obeznany z atmosferą wyjazdów.

Warto przeglądać strony internetowe - jest kilka portali, które specjalizują się w sprzedaż koni. Na pierwszą jazdę wybierzmy się z drugą osobą (trener czy bardziej doświaczona instruktorka) - zdecydowanie przyda Nam się niezależna opinia. Możemy też poprosić o nakręcenie filmiku, w czasie gdy będziemy testować danego konia - później można obejrzeć i porównać z własnymi odczuciami.
Bacznie przyglądamy się zachowaniu konia w stajni, czy czyszczeniu i siodłaniu oraz oczywiście w trakcie jazdy.

I co najważniejsze - przy zakupie konia zawsze spisujemy umowę kupna/sprzedaży (wzory takiej umowy są dostępne w internecie). Pozwoli Nam to na ewentualne roszczenia w wyniku ukrycia wad czy schorzeń.

Jak wyglądał zakup Waszego konia ?

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Bilardowanie

Pewnie niektórzy z Was nigdy nie spotkali się z określeniem bilardującego konia - nie ma to nic wspólnego z dobrze znaną grą, opartą na uderzeniu kulek zwanych bilami przy pomocy kija :) Bilardowanie jest jednym z wadliwych sposobów poruszania się konia, chyba jednym z najłatwiejszych do zauważenia.

2017-10-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Podciąganie popręgu

Chyba każdy z Nas spotkał kiedyś konia, który nie lubił dociągania popręgu - stulone uszy, kłapanie zębami a nawet próby ugryzienia to dość częsty widok w przypadku takich koni. Problemem jest także nabieranie powietrza, co skutecznie uniemożliwia prawidłowe dociągnięcie popręgu - jak sobie z tym wszystkim radzić ?

2017-10-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda w deszczu

Nadeszła kalendarzowa jesień, a wraz z nią deszcz i pierwsze chłodne dni - ostatni okres był zdecydowanie idealnym wstępem do tej pory roku. Wiele jeźdźców jest zmuszona do ograniczenia swojej ulubionej aktywności z uwagi na pogodę, podpowiemy jednak jak radzić sobie z deszczem i wszechogarniającym błotem!

2017-09-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń kopie w boksie!

Nadchodzi pora karmienia, a Wasz koń rytmicznie uderza nogą o drzwi boksu ? Wypuszczacie konie na padoki, a konie mocno kopią w ściany boksu ? Podpowiemy jak temu zaradzić!

2017-09-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń nie chce skakać!

Dojeżdżacie do przeszkody, wszystko wydaje się być idealne, a jednak Wasz wierzchowiec odmawia skoku, zatrzymując się bądź uciekając w bok. Znacie taką sytuację i nie wiecie jak sobie z nią poradzić - podpowiemy Wam jak rozwiązać taki problem!

2017-08-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wyczyścić siwego konia ?

Któż z nas nie marzy o pięknym siwym koniu, który bez wątpienia najlepiej prezentuje się zarówno w stajni jak i na zawodach ? Niestety wszyscy dobrze wiemy, że konie uwielbiają się tarzać, a pozbycie się plam z jasnej sierści jest wyjątkowo trudne i uciążliwe. Podajemy kilka wskazówek jak skutecznie usunąć żółte plamy z siwych koni :)

2017-08-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Otarcia od sprzętu

Chyba każdy jeździec spotkał się kiedyś z otarciem skóry konia, wywołanym przez sprzęt - zazwyczaj problem ten dotyczy okolic kłębu i mostka, ale zdarzają się konie, które mają podrażnienia po kaloszkach czy ochraniaczach. Każde uszkodzenie skóry powoduje ból i dyskomfort, stąd też warto zapobiegać takim zranieniom u naszych koni.

2017-07-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń rzuca głową!

Jedzie kłusem lub galopem i nagle Wasz koń zaczyna trzepać głową na boki, albo co gorsza - góra/dół, wyrywając Wam wodze z rąk. Czasami jest to wręcz przyczyną Waszego upadku, bo tracicie równowagę - znacie to ? Podpowiemy jak sobie poradzić z takim zachowaniem!

2017-06-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Zaplatanie grzywy

Hubertus, zawody, a może sesja zdjęciowa ? Koreczki są estetyczną i schludną fryzurą dla koni, ładnie podkreślają kształt i szyi i są po prostu eleganckie. Zaplatanie grzywy najlepiej podglądnąć u osoby, która to potrafi, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby poznać teoretyczne zasady!

2017-06-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kłus ćwiczebny

Dzisiaj poznacie kilka praktycznych rad dotyczących znienawidzonego przez początkujących kłusa ćwiczebnego. Pewnie wiele z Was zastanawia się, jak w ogóle można wysiedzieć tak niewygodny chód :)

2017-06-05

Czytaj » 0