11,151 pytań - 13,306 odpowiedzi - 797 komentarzy

Porady: Kupno konia

Data publikacji: 2017-01-15

Zacznijmy od prostego faktu - poza poszukiwaniem koni o specjalnym przeznaczeniu (np.koń arabski z przeznaczeniem na rajdy długodystansowe czy kucyk szetlandzki jako stajenna maskotka) nie szukamy koni wg rasy. W obrębie danej rasy osobniki bywają bardzo różne, jeśli o charakter - a to właśnie ta cecha powinna być najważniejsza w przypadku wyboru konia.

Nasz pierwszy koń, zwłaszcza kiedy jesteśmy osobami jeżdżacymi amatorsko, powinien być przede wszystkim koń dorosły. Nie bójmy się kupować koni 8 czy 10 letnich - taki koń posłuży Nam przez conajmniej kolejną dekadę :) Kupno młodych koni powinno być zarezerwowane dla osób o bardzo dużym doświadczeniu jeździeckim (conajmniej kilkanaście lat jazdy, starty w zawodach, regularne treningi); z kolei kupno źrebaków jest o tyle nieopłacalne, że musimy czekać bardzo długo na możliwość zajeżdżenia takiego konia (po skończeniu 3. roku życia). Źrebaki i bardzo młode konie niestety też ulegają kontuzjom, co znacznie wydłuży czas oczekiwania na jazdę na Naszym koniu.

Kolejną cechą, jaką trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie konia - zdrowie. Badania kupno-sprzedaż (tzw.TUV) są oczywiście kosztowne, ale zdecydownie pozwolą zaoszczędzić pieniądze, które musielibyśmy przeznaczyć na leczenie niewykrytych kulawizn czy innych dolegliwości, które ujawnią się już po zakupie.

Przy wyborze zwierzaka, zwracamy także uwagę na charakter. Szukając konia do rekreacji i wyjazdów w teren, wybierzmy konia opanowanego i przyzwyczajonego do wycieczek, który nie będzie się płoszył np.spadających liści czy kałuży na drodze. Dopasujmy swój temperament do temperamentu konia, spokojna osoba nie będzie miała przyjemności z jazdy na nadpobudliwym zwierzęciu. Jeśli z kolei zależy Nam na małym sporcie, to wybierzmy konia, który już ma kilka startów w zawodach za sobą - będzie po prostu obeznany z atmosferą wyjazdów.

Warto przeglądać strony internetowe - jest kilka portali, które specjalizują się w sprzedaż koni. Na pierwszą jazdę wybierzmy się z drugą osobą (trener czy bardziej doświaczona instruktorka) - zdecydowanie przyda Nam się niezależna opinia. Możemy też poprosić o nakręcenie filmiku, w czasie gdy będziemy testować danego konia - później można obejrzeć i porównać z własnymi odczuciami.
Bacznie przyglądamy się zachowaniu konia w stajni, czy czyszczeniu i siodłaniu oraz oczywiście w trakcie jazdy.

I co najważniejsze - przy zakupie konia zawsze spisujemy umowę kupna/sprzedaży (wzory takiej umowy są dostępne w internecie). Pozwoli Nam to na ewentualne roszczenia w wyniku ukrycia wad czy schorzeń.

Jak wyglądał zakup Waszego konia ?

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Bezpieczne wsiadanie

Wsiadanie i zsiadanie z konia jest wbrew pozorom jednym z bardziej niebezpiecznych momentów w trakcie jazdy - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy przekładamy nogę nad zadem konia. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

2018-01-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Cechy dobrego kowala

Jednym z podstawowych obowiązków należących do właściciela konia jest zapewnienie swojemu zwierzakowi właściwej opieki kowala. W przeszłości nie było zbyt dużego wyboru, zazwyczaj było kilku kowali który ogólnie zajmowali się wyrobem różnych przedmiotów z metalu i przy okazji podkuwaniem; obecnie w każdym województwie znajdziemy kilkunastu specjalistów dla koni. Czym się kierować w trakcie wyboru odpowiedniego kowala ?

2018-01-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Młode konie

Szkolenie młodego konia jest powolnym procesem, którego jakość rzutuje zarówno na przydatność dorosłego zwierzaka do pracy w przyszłość jak i na zdrowie konia. W zachodnich krajach istnieje nawet specjalny zawód dotyczący jazdy na młodych koniach - takie osoby są odpowiedzialne właśnie za opiekę i jazdę na młodziakach.

2018-01-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Koń na emeryturze

Właściciele koni często są zmuszeni do podjęcia decyzji dotyczącej odstawienia konia od pracy - czy to z powodu wieku czy też poważnych i nieuleczalnych kontuzji. Po czym poznać, że nasz zwierzak już nie nadaje się do pracy i jak się opiekować takim koniem ?

2017-12-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Jazda bez użycia strzemion jest jedną z lepszych metod na poprawę dosiadu; niemniej jednak, wymaga ona pewnej wiedzy i doświadczenia. Taka jazda często bywa nadużywana szczególnie w stosunku do osób początkujących, a wtedy może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

2017-12-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Półsiad

Z półsiadem zazwyczaj spotykamy się dopiero w trakcie nauki skoków, chociaż wiele szkółek uczy półsiadu jeszcze w trakcie nauki galopu - tak naprawdę im wcześniej go opanujemy, tym lepiej dla nas :) Jeśli mamy dobrą równowagę w kłusie, to możemy spróbować jazdy w półsiadzie!

2017-12-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Chów ogiera

Pewnie niektórzy z Was zastanawiają się jak wygląda utrzymanie ogiera, jakie środki bezpieczeństwa trzeba zachować i z czym należy się liczyć - dowiecie się poniżej!

2017-11-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prawidłowe umięśnienie konia

Poprawna muskulatura jest wyznacznikiem prawidłowej pracy z koniem, nie tylko tej na poziomie zawodowym - każdy koń który chodzi pod siodłem, powinien mieć dobrze opanowane podstawy, aby jeździec z przyjemnością na nim jeździł. Dobrze rozbudowane (właściwe!) mięśnie zapewniają także komfort dla naszego zwierzaka.

2017-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ściganie

Dzisiejszy artykuł wbrew pozorom nie dotyczy koni, które lubią rywalizować z innymi końmi :) Ściganie dotyczy strikte sposobu poruszania się konia, konkretniej mówiąc - jest to jedna z wad, które może zauważyć w ruchu konia.

2017-11-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: Bilardowanie

Pewnie niektórzy z Was nigdy nie spotkali się z określeniem bilardującego konia - nie ma to nic wspólnego z dobrze znaną grą, opartą na uderzeniu kulek zwanych bilami przy pomocy kija :) Bilardowanie jest jednym z wadliwych sposobów poruszania się konia, chyba jednym z najłatwiejszych do zauważenia.

2017-10-15

Czytaj » 0