12,888 pytań - 46,122 odpowiedzi - 976 komentarzy

Porady: Dlaczego nie mogę wysiedzieć kłusa ćwiczebnego ?

Data publikacji: 2021-08-13

 

Pełny siad w kłusie jest podstawą w wyszkoleniu każdego jeźdźca, niezależnie od dyscypliny, którą zamierza uprawiać; także jeźdzcy rekreacyjni czy terenowi powinni opanować tę umiejętność, ponieważ jest pomocna w wielu sytuacjach, nie tylko podczas ujeżdżeniowych przejazdów. To właśnie dresażyści wykonują większą część pracy w kłusie ćwiczebnym, poniważ głęboki dosiad pozwala na precyzyjną kontrolę nad koniem.

Jeśli mimo ciągłej nauki nadal macie problem z wysiedzeniem kłusa, przeczytajcie o najczęstszych błędach, aby się ich wystrzegać:

  • zaciskanie kolan i ud: zdecydowanie najpopularniejsza wada dosiadu jeźdźca, powodująca usztywnienie całego ciała; powodem jest zwykle brak równowagi lub/i brak pewności podczas jazdy konnej;
  • podciąganie nóg w siodle: częściowo związane z zaciskaniem kolan, co jest wynikiem braku równowagi i stabilności dosiadu;
  • zbyt szybkie tempo kłusa: początki jazdy powinny się zawsze odbywać na lonży, pozwala to na maksymalne skupienie się na własnym ciele; szlifowanie dosiadu to także doskonała opcja na jazdę na lonży bądź samodzielnie, ale w wolnym tempie, pozwalającym na stabilny dosiad;
  • zbyt ekspresyjny ruch konia: niektóre wierzchowce z natury dysponują niewygodnym kłusem, ze względu na jakość chodów czy budowę anatomiczną;
  • spięty grzbiet konia, kulawizny, problemy z kręgosłupem: jeśli nasz zwierzak odczuwa ból w trakcie jazdy, to będzie manifestował dyskomfort, usztywniając swoje ciało, przez co kłus staje się wręcz niemożliwy do wysiedzenia;
  • zgarbiona bądź nadmiernie odchylona sylwetka jeźdźca: w trakcie kłusa ćwiczebnego siedzimy prosto, starając się zachować swobodną i prostą sylwetkę;
  • zbyt rozluźniona sylwetka: w kłusie ćwiczebnym poruszamy się w rytm ruchu konia, angażując swoje mięśnie głębokie, odpowiedzialne za prawidłową postawę; przydają się także mocne mięśnie brzucha, które także wpływają na naszą sylwetkę;

Większość tych błędów możemy skorygować podczas jazd na lonży, czasem wystarczy kilka lekcji, aby zrozumieć prawidłową biomechanikę konia i jeźdźca w trakcie kłusa ćwiczebnego. Jeżeli nie czujecie się pewnie bądź tracicie równowagę, poproście o zmianę chodu na stęp bądź zwolnienie - sztywne klepanie się po siodle nie przyniesie żadnych korzyści.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0