12,868 pytań - 24,191 odpowiedzi - 950 komentarzy

Porady: Dlaczego nie mogę wysiedzieć kłusa ćwiczebnego ?

Data publikacji: 2021-08-13

 

Pełny siad w kłusie jest podstawą w wyszkoleniu każdego jeźdźca, niezależnie od dyscypliny, którą zamierza uprawiać; także jeźdzcy rekreacyjni czy terenowi powinni opanować tę umiejętność, ponieważ jest pomocna w wielu sytuacjach, nie tylko podczas ujeżdżeniowych przejazdów. To właśnie dresażyści wykonują większą część pracy w kłusie ćwiczebnym, poniważ głęboki dosiad pozwala na precyzyjną kontrolę nad koniem.

Jeśli mimo ciągłej nauki nadal macie problem z wysiedzeniem kłusa, przeczytajcie o najczęstszych błędach, aby się ich wystrzegać:

  • zaciskanie kolan i ud: zdecydowanie najpopularniejsza wada dosiadu jeźdźca, powodująca usztywnienie całego ciała; powodem jest zwykle brak równowagi lub/i brak pewności podczas jazdy konnej;
  • podciąganie nóg w siodle: częściowo związane z zaciskaniem kolan, co jest wynikiem braku równowagi i stabilności dosiadu;
  • zbyt szybkie tempo kłusa: początki jazdy powinny się zawsze odbywać na lonży, pozwala to na maksymalne skupienie się na własnym ciele; szlifowanie dosiadu to także doskonała opcja na jazdę na lonży bądź samodzielnie, ale w wolnym tempie, pozwalającym na stabilny dosiad;
  • zbyt ekspresyjny ruch konia: niektóre wierzchowce z natury dysponują niewygodnym kłusem, ze względu na jakość chodów czy budowę anatomiczną;
  • spięty grzbiet konia, kulawizny, problemy z kręgosłupem: jeśli nasz zwierzak odczuwa ból w trakcie jazdy, to będzie manifestował dyskomfort, usztywniając swoje ciało, przez co kłus staje się wręcz niemożliwy do wysiedzenia;
  • zgarbiona bądź nadmiernie odchylona sylwetka jeźdźca: w trakcie kłusa ćwiczebnego siedzimy prosto, starając się zachować swobodną i prostą sylwetkę;
  • zbyt rozluźniona sylwetka: w kłusie ćwiczebnym poruszamy się w rytm ruchu konia, angażując swoje mięśnie głębokie, odpowiedzialne za prawidłową postawę; przydają się także mocne mięśnie brzucha, które także wpływają na naszą sylwetkę;

Większość tych błędów możemy skorygować podczas jazd na lonży, czasem wystarczy kilka lekcji, aby zrozumieć prawidłową biomechanikę konia i jeźdźca w trakcie kłusa ćwiczebnego. Jeżeli nie czujecie się pewnie bądź tracicie równowagę, poproście o zmianę chodu na stęp bądź zwolnienie - sztywne klepanie się po siodle nie przyniesie żadnych korzyści.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Rytm w galopie

Galop, jako chód trójtaktowy, charakteryzuje się asymetrią - w zależności od kierunku jazdy, różna jest kolejność stawiania kończyn; rytm powinien zostać zawsze taki sam, niezależnie od tempa i rodzaju galopu.

2021-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia?

Upadki z konia zdarzają się w każdej stajni i zdarzają się nawet najlepszym zawodnikom - to wręcz nieodłączna część jeździectwa. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby wiedzieć jak zachować się, kiedy z konia spadnie inny jeździec - pierwsza pomoc odgrywa niezwykle istotną rolę.

2021-08-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Umowa pensjonatowa

Decydując się na umieszczenie konia w pensjonacie, za który uiszczamy comiesięczną opłatę, absolutnie należy zadbać o podpisanie umowy z właścicielem stajni. Dzięki takiemu dokumentowi, wszystkie prawa oraz obowiązki zostaną dokładnie spisane i określone.

2021-07-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać upały w stajni ?

Ostatnie dni w całej Polsce były wyjątkowo upalne - to trudny czas zarówno dla ludzi, ale i dla zwierząt. Warto poznać kilka przydatnych zasad, które ułatwią przetrwanie gorących dni w stajni.

2021-07-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę w siodle ?

Początkujący jeźdźcy często mają problem z utrzymaniem równowagi w trakcie jazdy - garbienie, nadmierne odchylenie, podkurczanie nóg czy upadki często biorą się z braku pewności siebie i braku równowagi. Podpowiemy jak poradzić sobie z tym problemem!

2021-05-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak opanować konia w terenie ?

Wyjazd poza granice ośrodka to ciekawe urozmaicenie codziennego trybu życia koni - lasy, łąki i pola skutecznie potrafią zachęcić do ruchu nawet największego końskiego leniuszka. Czasem jednak ekscytacja otwartą przestrzenią jest tak duża, że konie stają się nadmiernie pobudzone - jak sobie poradzić w takiej sytuacji ?

2021-05-01

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń boi się wszystkiego!

Konie to zwierzęta z natury płochliwe - w sytuacji potencjalnego zagrożenia, reagują unikiem lub ucieczką. To zachowanie instynktowe, które ma na celu przeżycie; oczywiście w dzisiejszych czasach, niewiele jest zagrożeń, które faktycznie stanowiłyby ryzyko.

2021-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Objawy zarobaczenia

Zarobaczenie organizmu koni to niestety częsta i niebezpieczna przypadłość, która może wręcza zagrażać życiu naszych zwierzaków. Usuwanie pasożytów to kluczowa i podstawowa zasada w chowie koni, o której powinien pamiętać każdy właściciel koni.

2021-03-31

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę jeźdźca?

Poprawny balans ciałem w trakcie jazdy jest kluczowy dla zachowania prawidłowej postawy - dobra równowaga zmniejsza ryzyko upadku, przeciążania jednej ze strony konia i powstawania asymetrii dosiadu. Jak siedzieć w równowadze?

2021-03-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z niszczeniem derek ?

Niszczenie derek podczas pobytu konia na pastwisku to spory problem, z którym borykają się właściciele niektórych zwierzaków. Warto poznać kilka ciekawych pomysłów na zniwelowanie niszczycielskich zapędów koni!

2021-01-25

Czytaj » 0