12,879 pytań - 26,376 odpowiedzi - 958 komentarzy

Porady: Dlaczego nie mogę wysiedzieć kłusa ćwiczebnego ?

Data publikacji: 2021-08-13

 

Pełny siad w kłusie jest podstawą w wyszkoleniu każdego jeźdźca, niezależnie od dyscypliny, którą zamierza uprawiać; także jeźdzcy rekreacyjni czy terenowi powinni opanować tę umiejętność, ponieważ jest pomocna w wielu sytuacjach, nie tylko podczas ujeżdżeniowych przejazdów. To właśnie dresażyści wykonują większą część pracy w kłusie ćwiczebnym, poniważ głęboki dosiad pozwala na precyzyjną kontrolę nad koniem.

Jeśli mimo ciągłej nauki nadal macie problem z wysiedzeniem kłusa, przeczytajcie o najczęstszych błędach, aby się ich wystrzegać:

  • zaciskanie kolan i ud: zdecydowanie najpopularniejsza wada dosiadu jeźdźca, powodująca usztywnienie całego ciała; powodem jest zwykle brak równowagi lub/i brak pewności podczas jazdy konnej;
  • podciąganie nóg w siodle: częściowo związane z zaciskaniem kolan, co jest wynikiem braku równowagi i stabilności dosiadu;
  • zbyt szybkie tempo kłusa: początki jazdy powinny się zawsze odbywać na lonży, pozwala to na maksymalne skupienie się na własnym ciele; szlifowanie dosiadu to także doskonała opcja na jazdę na lonży bądź samodzielnie, ale w wolnym tempie, pozwalającym na stabilny dosiad;
  • zbyt ekspresyjny ruch konia: niektóre wierzchowce z natury dysponują niewygodnym kłusem, ze względu na jakość chodów czy budowę anatomiczną;
  • spięty grzbiet konia, kulawizny, problemy z kręgosłupem: jeśli nasz zwierzak odczuwa ból w trakcie jazdy, to będzie manifestował dyskomfort, usztywniając swoje ciało, przez co kłus staje się wręcz niemożliwy do wysiedzenia;
  • zgarbiona bądź nadmiernie odchylona sylwetka jeźdźca: w trakcie kłusa ćwiczebnego siedzimy prosto, starając się zachować swobodną i prostą sylwetkę;
  • zbyt rozluźniona sylwetka: w kłusie ćwiczebnym poruszamy się w rytm ruchu konia, angażując swoje mięśnie głębokie, odpowiedzialne za prawidłową postawę; przydają się także mocne mięśnie brzucha, które także wpływają na naszą sylwetkę;

Większość tych błędów możemy skorygować podczas jazd na lonży, czasem wystarczy kilka lekcji, aby zrozumieć prawidłową biomechanikę konia i jeźdźca w trakcie kłusa ćwiczebnego. Jeżeli nie czujecie się pewnie bądź tracicie równowagę, poproście o zmianę chodu na stęp bądź zwolnienie - sztywne klepanie się po siodle nie przyniesie żadnych korzyści.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kontrola nad koniem w terenie

Wyjazdy w teren to dobre urozmaicenie pracy z koniem, mające znakomity wpływ na psychikę zwierzaka. Luźna przejażdżka to także doskonały sposób na odstresowanie i rozluźnienie. Wiele zwierzaków mocno się ekscytuje podczas wyjazdu w teren - jak sobie z tym poradzić ?

2021-10-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wykonać i utrzymać się w poprawnym półsiadzie ?

Półsiad to rodzaj dosiadu, polegający na odciążeniu grzbietu konia - każdy jeździec powinien obowiązkowo go opanować, ponieważ ta umiejętność przydaje się w niespodziewanych sytuacjach jak np. skok przez przeszkodę w trakcie wycieczki terenowej.

2021-10-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rytm w galopie

Galop, jako chód trójtaktowy, charakteryzuje się asymetrią - w zależności od kierunku jazdy, różna jest kolejność stawiania kończyn; rytm powinien zostać zawsze taki sam, niezależnie od tempa i rodzaju galopu.

2021-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia?

Upadki z konia zdarzają się w każdej stajni i zdarzają się nawet najlepszym zawodnikom - to wręcz nieodłączna część jeździectwa. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby wiedzieć jak zachować się, kiedy z konia spadnie inny jeździec - pierwsza pomoc odgrywa niezwykle istotną rolę.

2021-08-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Umowa pensjonatowa

Decydując się na umieszczenie konia w pensjonacie, za który uiszczamy comiesięczną opłatę, absolutnie należy zadbać o podpisanie umowy z właścicielem stajni. Dzięki takiemu dokumentowi, wszystkie prawa oraz obowiązki zostaną dokładnie spisane i określone.

2021-07-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać upały w stajni ?

Ostatnie dni w całej Polsce były wyjątkowo upalne - to trudny czas zarówno dla ludzi, ale i dla zwierząt. Warto poznać kilka przydatnych zasad, które ułatwią przetrwanie gorących dni w stajni.

2021-07-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę w siodle ?

Początkujący jeźdźcy często mają problem z utrzymaniem równowagi w trakcie jazdy - garbienie, nadmierne odchylenie, podkurczanie nóg czy upadki często biorą się z braku pewności siebie i braku równowagi. Podpowiemy jak poradzić sobie z tym problemem!

2021-05-23

Czytaj » 0