12,888 pytań - 46,150 odpowiedzi - 976 komentarzy

Porady: Umowa pensjonatowa

Data publikacji: 2021-07-24

 

Umowa z właścicielem pensjonatu powinna być zawierana nawet jeśli nasz kon będzie przebywał w niedużej przydomowej stajence u znajomych - warto określić zakres obowiązków, odpowiedzialność i szereg innych kwestii, które w sytuacjach awaryjnych będą pomocne w kwestiach spornych.

Nie ma jednego wzoru umowy pensjonatowej, można skorzystać z gotowych wzorów dostępnych w internecie bądź skonsultować się z prawnikiem, który pomoże w sporządzeniu odpowiedniego dokumentu.

W takiej umowie powinny się znaleźć następujące informacje:

  • dane właściciela konia oraz pensjonatu: imię i nazwisko, nr PESEL, nr dowodu osobistego, miejsce zamieszkania; jeśli właścicielem konia lub/i pensjonatu jest firma, podajemy wówczas dane firmy; 
  • czas trwania umowy (zazwyczaj umowa zawierana jest na rok lub na czas nieokreślony);
  • możliwość i okres wypowiedzenia umowy;
  • zakres obowiązków właściciela pensjonatu: należy jak najdokładniej określić wszystkie czynności wchodzące w pobyt konia - karmienie (rodzaj paszy dostępnej w stajni: treściwej i objętościowej), czyszczenie i ścielenie boksów (częstotliwość ścielenia, dostępność ściółek), wyprowadzanie na pastwiska (częstotliwość, w jakich sytuacjach konie nie wychodzą), konieczność powiadomienia właściciela koni w sytuacjach zagrażajacych jego życiu lub zdrowiu, możliwość udzielenia pierwszej pomocy lub/i zajęcia sie koniem do momentu przyjazdu weterynarza;
  • zakres obowiązków właściciela konia: przestrzeganie regulaminu stajni, zachowanie czystości na terenie ośrodka, dostosowanie się do zaleceń i nakazów właściciela stajni, uiszczanie opłaty za pensjonat: kwota, termin, sposób płatności;
  • określenie odpowiedzialności za ewentualnie szkody spowodowane przez konia, a także za urazy i wypadki z udziałem konia;

W umowie warto też zawrzeć załącznik dotyczący cennika usług dodatkowych w stajni np. zmienianie derek, lonżowanie, trening, czyszczenie kopyt po pastwisku, pranie itp właściciele koni powinni być poinformowani o każdorazowej zmianie cennika, także tego dotyczącego hotelowania koni.

Zarówno właściciel pensjonatu jak i konia powinni posiadać swój własny egzemplarz umowy pensjonatowej, każda strona dokumentu powinna być podpisana przez obydwa osoby. Taka umowa jest zabezpieczeniem interesów każdej ze stron - właściciel konia może dochodzić swoich praw lub odszkodowania, jeśli właściciel stajni nie będzie realizował zakresu usług, za które otrzymuje zapłatę. Z kolei właściciel stajni może wyegzekwować na drodze prawnej np. zaległe długi z powodu nieopłacenia pensjonatu lub porzucenia konia.

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0