12,868 pytań - 24,191 odpowiedzi - 950 komentarzy

Porady: Umowa pensjonatowa

Data publikacji: 2021-07-24

 

Umowa z właścicielem pensjonatu powinna być zawierana nawet jeśli nasz kon będzie przebywał w niedużej przydomowej stajence u znajomych - warto określić zakres obowiązków, odpowiedzialność i szereg innych kwestii, które w sytuacjach awaryjnych będą pomocne w kwestiach spornych.

Nie ma jednego wzoru umowy pensjonatowej, można skorzystać z gotowych wzorów dostępnych w internecie bądź skonsultować się z prawnikiem, który pomoże w sporządzeniu odpowiedniego dokumentu.

W takiej umowie powinny się znaleźć następujące informacje:

  • dane właściciela konia oraz pensjonatu: imię i nazwisko, nr PESEL, nr dowodu osobistego, miejsce zamieszkania; jeśli właścicielem konia lub/i pensjonatu jest firma, podajemy wówczas dane firmy; 
  • czas trwania umowy (zazwyczaj umowa zawierana jest na rok lub na czas nieokreślony);
  • możliwość i okres wypowiedzenia umowy;
  • zakres obowiązków właściciela pensjonatu: należy jak najdokładniej określić wszystkie czynności wchodzące w pobyt konia - karmienie (rodzaj paszy dostępnej w stajni: treściwej i objętościowej), czyszczenie i ścielenie boksów (częstotliwość ścielenia, dostępność ściółek), wyprowadzanie na pastwiska (częstotliwość, w jakich sytuacjach konie nie wychodzą), konieczność powiadomienia właściciela koni w sytuacjach zagrażajacych jego życiu lub zdrowiu, możliwość udzielenia pierwszej pomocy lub/i zajęcia sie koniem do momentu przyjazdu weterynarza;
  • zakres obowiązków właściciela konia: przestrzeganie regulaminu stajni, zachowanie czystości na terenie ośrodka, dostosowanie się do zaleceń i nakazów właściciela stajni, uiszczanie opłaty za pensjonat: kwota, termin, sposób płatności;
  • określenie odpowiedzialności za ewentualnie szkody spowodowane przez konia, a także za urazy i wypadki z udziałem konia;

W umowie warto też zawrzeć załącznik dotyczący cennika usług dodatkowych w stajni np. zmienianie derek, lonżowanie, trening, czyszczenie kopyt po pastwisku, pranie itp właściciele koni powinni być poinformowani o każdorazowej zmianie cennika, także tego dotyczącego hotelowania koni.

Zarówno właściciel pensjonatu jak i konia powinni posiadać swój własny egzemplarz umowy pensjonatowej, każda strona dokumentu powinna być podpisana przez obydwa osoby. Taka umowa jest zabezpieczeniem interesów każdej ze stron - właściciel konia może dochodzić swoich praw lub odszkodowania, jeśli właściciel stajni nie będzie realizował zakresu usług, za które otrzymuje zapłatę. Z kolei właściciel stajni może wyegzekwować na drodze prawnej np. zaległe długi z powodu nieopłacenia pensjonatu lub porzucenia konia.

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Rytm w galopie

Galop, jako chód trójtaktowy, charakteryzuje się asymetrią - w zależności od kierunku jazdy, różna jest kolejność stawiania kończyn; rytm powinien zostać zawsze taki sam, niezależnie od tempa i rodzaju galopu.

2021-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia?

Upadki z konia zdarzają się w każdej stajni i zdarzają się nawet najlepszym zawodnikom - to wręcz nieodłączna część jeździectwa. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby wiedzieć jak zachować się, kiedy z konia spadnie inny jeździec - pierwsza pomoc odgrywa niezwykle istotną rolę.

2021-08-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dlaczego nie mogę wysiedzieć kłusa ćwiczebnego ?

Kłus ćwiczebny spędza sen z powiek wielu początkującym jeźdźcom, który oceniają go jako katorgę - notoryczne wybijanie z rytmu, klepanie pupą po siodle i utrata równowagi to tylko niektóre błędy typowe przy nauce wysiadywania kłusa. Poznajcie najczęstsze błędy w kłusie ćwiczebnym!

2021-08-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać upały w stajni ?

Ostatnie dni w całej Polsce były wyjątkowo upalne - to trudny czas zarówno dla ludzi, ale i dla zwierząt. Warto poznać kilka przydatnych zasad, które ułatwią przetrwanie gorących dni w stajni.

2021-07-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę w siodle ?

Początkujący jeźdźcy często mają problem z utrzymaniem równowagi w trakcie jazdy - garbienie, nadmierne odchylenie, podkurczanie nóg czy upadki często biorą się z braku pewności siebie i braku równowagi. Podpowiemy jak poradzić sobie z tym problemem!

2021-05-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak opanować konia w terenie ?

Wyjazd poza granice ośrodka to ciekawe urozmaicenie codziennego trybu życia koni - lasy, łąki i pola skutecznie potrafią zachęcić do ruchu nawet największego końskiego leniuszka. Czasem jednak ekscytacja otwartą przestrzenią jest tak duża, że konie stają się nadmiernie pobudzone - jak sobie poradzić w takiej sytuacji ?

2021-05-01

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń boi się wszystkiego!

Konie to zwierzęta z natury płochliwe - w sytuacji potencjalnego zagrożenia, reagują unikiem lub ucieczką. To zachowanie instynktowe, które ma na celu przeżycie; oczywiście w dzisiejszych czasach, niewiele jest zagrożeń, które faktycznie stanowiłyby ryzyko.

2021-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Objawy zarobaczenia

Zarobaczenie organizmu koni to niestety częsta i niebezpieczna przypadłość, która może wręcza zagrażać życiu naszych zwierzaków. Usuwanie pasożytów to kluczowa i podstawowa zasada w chowie koni, o której powinien pamiętać każdy właściciel koni.

2021-03-31

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę jeźdźca?

Poprawny balans ciałem w trakcie jazdy jest kluczowy dla zachowania prawidłowej postawy - dobra równowaga zmniejsza ryzyko upadku, przeciążania jednej ze strony konia i powstawania asymetrii dosiadu. Jak siedzieć w równowadze?

2021-03-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z niszczeniem derek ?

Niszczenie derek podczas pobytu konia na pastwisku to spory problem, z którym borykają się właściciele niektórych zwierzaków. Warto poznać kilka ciekawych pomysłów na zniwelowanie niszczycielskich zapędów koni!

2021-01-25

Czytaj » 0