12,879 pytań - 26,376 odpowiedzi - 958 komentarzy

Porady: Umowa pensjonatowa

Data publikacji: 2021-07-24

 

Umowa z właścicielem pensjonatu powinna być zawierana nawet jeśli nasz kon będzie przebywał w niedużej przydomowej stajence u znajomych - warto określić zakres obowiązków, odpowiedzialność i szereg innych kwestii, które w sytuacjach awaryjnych będą pomocne w kwestiach spornych.

Nie ma jednego wzoru umowy pensjonatowej, można skorzystać z gotowych wzorów dostępnych w internecie bądź skonsultować się z prawnikiem, który pomoże w sporządzeniu odpowiedniego dokumentu.

W takiej umowie powinny się znaleźć następujące informacje:

  • dane właściciela konia oraz pensjonatu: imię i nazwisko, nr PESEL, nr dowodu osobistego, miejsce zamieszkania; jeśli właścicielem konia lub/i pensjonatu jest firma, podajemy wówczas dane firmy; 
  • czas trwania umowy (zazwyczaj umowa zawierana jest na rok lub na czas nieokreślony);
  • możliwość i okres wypowiedzenia umowy;
  • zakres obowiązków właściciela pensjonatu: należy jak najdokładniej określić wszystkie czynności wchodzące w pobyt konia - karmienie (rodzaj paszy dostępnej w stajni: treściwej i objętościowej), czyszczenie i ścielenie boksów (częstotliwość ścielenia, dostępność ściółek), wyprowadzanie na pastwiska (częstotliwość, w jakich sytuacjach konie nie wychodzą), konieczność powiadomienia właściciela koni w sytuacjach zagrażajacych jego życiu lub zdrowiu, możliwość udzielenia pierwszej pomocy lub/i zajęcia sie koniem do momentu przyjazdu weterynarza;
  • zakres obowiązków właściciela konia: przestrzeganie regulaminu stajni, zachowanie czystości na terenie ośrodka, dostosowanie się do zaleceń i nakazów właściciela stajni, uiszczanie opłaty za pensjonat: kwota, termin, sposób płatności;
  • określenie odpowiedzialności za ewentualnie szkody spowodowane przez konia, a także za urazy i wypadki z udziałem konia;

W umowie warto też zawrzeć załącznik dotyczący cennika usług dodatkowych w stajni np. zmienianie derek, lonżowanie, trening, czyszczenie kopyt po pastwisku, pranie itp właściciele koni powinni być poinformowani o każdorazowej zmianie cennika, także tego dotyczącego hotelowania koni.

Zarówno właściciel pensjonatu jak i konia powinni posiadać swój własny egzemplarz umowy pensjonatowej, każda strona dokumentu powinna być podpisana przez obydwa osoby. Taka umowa jest zabezpieczeniem interesów każdej ze stron - właściciel konia może dochodzić swoich praw lub odszkodowania, jeśli właściciel stajni nie będzie realizował zakresu usług, za które otrzymuje zapłatę. Z kolei właściciel stajni może wyegzekwować na drodze prawnej np. zaległe długi z powodu nieopłacenia pensjonatu lub porzucenia konia.

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kontrola nad koniem w terenie

Wyjazdy w teren to dobre urozmaicenie pracy z koniem, mające znakomity wpływ na psychikę zwierzaka. Luźna przejażdżka to także doskonały sposób na odstresowanie i rozluźnienie. Wiele zwierzaków mocno się ekscytuje podczas wyjazdu w teren - jak sobie z tym poradzić ?

2021-10-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wykonać i utrzymać się w poprawnym półsiadzie ?

Półsiad to rodzaj dosiadu, polegający na odciążeniu grzbietu konia - każdy jeździec powinien obowiązkowo go opanować, ponieważ ta umiejętność przydaje się w niespodziewanych sytuacjach jak np. skok przez przeszkodę w trakcie wycieczki terenowej.

2021-10-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rytm w galopie

Galop, jako chód trójtaktowy, charakteryzuje się asymetrią - w zależności od kierunku jazdy, różna jest kolejność stawiania kończyn; rytm powinien zostać zawsze taki sam, niezależnie od tempa i rodzaju galopu.

2021-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia?

Upadki z konia zdarzają się w każdej stajni i zdarzają się nawet najlepszym zawodnikom - to wręcz nieodłączna część jeździectwa. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby wiedzieć jak zachować się, kiedy z konia spadnie inny jeździec - pierwsza pomoc odgrywa niezwykle istotną rolę.

2021-08-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dlaczego nie mogę wysiedzieć kłusa ćwiczebnego ?

Kłus ćwiczebny spędza sen z powiek wielu początkującym jeźdźcom, który oceniają go jako katorgę - notoryczne wybijanie z rytmu, klepanie pupą po siodle i utrata równowagi to tylko niektóre błędy typowe przy nauce wysiadywania kłusa. Poznajcie najczęstsze błędy w kłusie ćwiczebnym!

2021-08-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać upały w stajni ?

Ostatnie dni w całej Polsce były wyjątkowo upalne - to trudny czas zarówno dla ludzi, ale i dla zwierząt. Warto poznać kilka przydatnych zasad, które ułatwią przetrwanie gorących dni w stajni.

2021-07-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę w siodle ?

Początkujący jeźdźcy często mają problem z utrzymaniem równowagi w trakcie jazdy - garbienie, nadmierne odchylenie, podkurczanie nóg czy upadki często biorą się z braku pewności siebie i braku równowagi. Podpowiemy jak poradzić sobie z tym problemem!

2021-05-23

Czytaj » 0