12,872 pytań - 24,966 odpowiedzi - 953 komentarzy

Porady: Jak przetrwać upały w stajni ?

Data publikacji: 2021-07-12

 

Wysoka temperatura utrzymująca się przez dłuższy czas jest uciążliwa dla większości organizmów - ostre słońce, gorące powietrze i susza nie ułatwiają codziennego funkcjonowania. Pamiętajmy, że upał może być niebezpieczny dla nas i dla naszych wierzchowców, jeśli nie zadbamy o kilka podstawowych zasad:

  • unikanie bezpośredniego nasłonecznienia: w upalne dni bezwzględnie unikamy jazdy i pracy z koniem na otwartej przestrzeni podczas największego upału (godziny 11-17). Lepiej przenieść się na krytą ujeżdżalnię bądź wybrać się na przejażdżkę do lasu, gdzie temperatura jest przyjemniejsza. Pamiętajcie, że udar cieplny i przegrzanie są niebezpieczne dla ludzi i dla koni!
  • w okresie silnej ekspozycji słonecznej warto rozważyć umieszczenie koni w boksach; wiele stajni w lecie praktykuje poranne i wieczorne padokowanie, konie największy upał spędzają w stajni; jeśli Wasze konie przebywają na zewnątrz cały dzień lub wręcz całą dobę, należy koniecznie zapewnić im cień do ochłody! Drzewa i krzewy są naturalną ochroną przed słońcem, ponadto warto zadbać o wiatę, która da przyjemny ochłodzenie;
  • stały dostęp do czystej i świeżej wody to absolutny priorytet! Podczas pobytu na padoku dbajmy o stały zapas wody, pojemniki czy wiadra powinny być regularnie czyszczone; wszyscy pracownicy zajmujący się końmi w trakcie upału powinni regularnie spożywać wodę oraz elektrolity;
  • warto zmniejszyć intensywność i rodzaj pracy, jaką wykonujemy z koniem - zamiast ciężkiego treningu skokowego, lepiej wybrać gimnastykę na niskich koziołkach czy drążkach; poza wykonywaniem skomplikowanych elementów ujeżdżeniowych, w trakcie upału lepiej skupić się np. na jakości przejść czy rozluźnieniu, poprzez jazdę w dół i do przodu. Nawet zawodowcy czasem odpuszczają ciężkie treningi w upalne dni!
  • stajnia powinna być dobrze izolowana oraz wentylowana, co zapewni dobre warunki termiczne i cyrkulację powietrza; dobre materiały izolacyjne działają cały rok, nie tylko ogrzewając stajnię w zimie - w lecie nie dopuszczają do nadmiernego nagrzewania się ścian
  • w czasie największej ekspozycji słonecznej powstrzymajmy się od wykonywania ciężkich prac fizycznych na zewnatrz; jeśli nie ma takiej możliwości, należy zadbać o nakrycie głowy, krem z wysokim filtrem a także stałe spożywanie wody!
  • przede wszystkim pamiętajmy o bezpieczeństwie - upał nie jest powodem, dla którego należy jeździć bez kasku czy w klapkach!
comments powered by Disqus
Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kontrola nad koniem w terenie

Wyjazdy w teren to dobre urozmaicenie pracy z koniem, mające znakomity wpływ na psychikę zwierzaka. Luźna przejażdżka to także doskonały sposób na odstresowanie i rozluźnienie. Wiele zwierzaków mocno się ekscytuje podczas wyjazdu w teren - jak sobie z tym poradzić ?

2021-10-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wykonać i utrzymać się w poprawnym półsiadzie ?

Półsiad to rodzaj dosiadu, polegający na odciążeniu grzbietu konia - każdy jeździec powinien obowiązkowo go opanować, ponieważ ta umiejętność przydaje się w niespodziewanych sytuacjach jak np. skok przez przeszkodę w trakcie wycieczki terenowej.

2021-10-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rytm w galopie

Galop, jako chód trójtaktowy, charakteryzuje się asymetrią - w zależności od kierunku jazdy, różna jest kolejność stawiania kończyn; rytm powinien zostać zawsze taki sam, niezależnie od tempa i rodzaju galopu.

2021-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia?

Upadki z konia zdarzają się w każdej stajni i zdarzają się nawet najlepszym zawodnikom - to wręcz nieodłączna część jeździectwa. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby wiedzieć jak zachować się, kiedy z konia spadnie inny jeździec - pierwsza pomoc odgrywa niezwykle istotną rolę.

2021-08-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dlaczego nie mogę wysiedzieć kłusa ćwiczebnego ?

Kłus ćwiczebny spędza sen z powiek wielu początkującym jeźdźcom, który oceniają go jako katorgę - notoryczne wybijanie z rytmu, klepanie pupą po siodle i utrata równowagi to tylko niektóre błędy typowe przy nauce wysiadywania kłusa. Poznajcie najczęstsze błędy w kłusie ćwiczebnym!

2021-08-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Umowa pensjonatowa

Decydując się na umieszczenie konia w pensjonacie, za który uiszczamy comiesięczną opłatę, absolutnie należy zadbać o podpisanie umowy z właścicielem stajni. Dzięki takiemu dokumentowi, wszystkie prawa oraz obowiązki zostaną dokładnie spisane i określone.

2021-07-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę w siodle ?

Początkujący jeźdźcy często mają problem z utrzymaniem równowagi w trakcie jazdy - garbienie, nadmierne odchylenie, podkurczanie nóg czy upadki często biorą się z braku pewności siebie i braku równowagi. Podpowiemy jak poradzić sobie z tym problemem!

2021-05-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak opanować konia w terenie ?

Wyjazd poza granice ośrodka to ciekawe urozmaicenie codziennego trybu życia koni - lasy, łąki i pola skutecznie potrafią zachęcić do ruchu nawet największego końskiego leniuszka. Czasem jednak ekscytacja otwartą przestrzenią jest tak duża, że konie stają się nadmiernie pobudzone - jak sobie poradzić w takiej sytuacji ?

2021-05-01

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń boi się wszystkiego!

Konie to zwierzęta z natury płochliwe - w sytuacji potencjalnego zagrożenia, reagują unikiem lub ucieczką. To zachowanie instynktowe, które ma na celu przeżycie; oczywiście w dzisiejszych czasach, niewiele jest zagrożeń, które faktycznie stanowiłyby ryzyko.

2021-04-10

Czytaj » 0