12,880 pytań - 32,610 odpowiedzi - 969 komentarzy

Porady: Jak przetrwać upały w stajni ?

Data publikacji: 2021-07-12

 

Wysoka temperatura utrzymująca się przez dłuższy czas jest uciążliwa dla większości organizmów - ostre słońce, gorące powietrze i susza nie ułatwiają codziennego funkcjonowania. Pamiętajmy, że upał może być niebezpieczny dla nas i dla naszych wierzchowców, jeśli nie zadbamy o kilka podstawowych zasad:

  • unikanie bezpośredniego nasłonecznienia: w upalne dni bezwzględnie unikamy jazdy i pracy z koniem na otwartej przestrzeni podczas największego upału (godziny 11-17). Lepiej przenieść się na krytą ujeżdżalnię bądź wybrać się na przejażdżkę do lasu, gdzie temperatura jest przyjemniejsza. Pamiętajcie, że udar cieplny i przegrzanie są niebezpieczne dla ludzi i dla koni!
  • w okresie silnej ekspozycji słonecznej warto rozważyć umieszczenie koni w boksach; wiele stajni w lecie praktykuje poranne i wieczorne padokowanie, konie największy upał spędzają w stajni; jeśli Wasze konie przebywają na zewnątrz cały dzień lub wręcz całą dobę, należy koniecznie zapewnić im cień do ochłody! Drzewa i krzewy są naturalną ochroną przed słońcem, ponadto warto zadbać o wiatę, która da przyjemny ochłodzenie;
  • stały dostęp do czystej i świeżej wody to absolutny priorytet! Podczas pobytu na padoku dbajmy o stały zapas wody, pojemniki czy wiadra powinny być regularnie czyszczone; wszyscy pracownicy zajmujący się końmi w trakcie upału powinni regularnie spożywać wodę oraz elektrolity;
  • warto zmniejszyć intensywność i rodzaj pracy, jaką wykonujemy z koniem - zamiast ciężkiego treningu skokowego, lepiej wybrać gimnastykę na niskich koziołkach czy drążkach; poza wykonywaniem skomplikowanych elementów ujeżdżeniowych, w trakcie upału lepiej skupić się np. na jakości przejść czy rozluźnieniu, poprzez jazdę w dół i do przodu. Nawet zawodowcy czasem odpuszczają ciężkie treningi w upalne dni!
  • stajnia powinna być dobrze izolowana oraz wentylowana, co zapewni dobre warunki termiczne i cyrkulację powietrza; dobre materiały izolacyjne działają cały rok, nie tylko ogrzewając stajnię w zimie - w lecie nie dopuszczają do nadmiernego nagrzewania się ścian
  • w czasie największej ekspozycji słonecznej powstrzymajmy się od wykonywania ciężkich prac fizycznych na zewnatrz; jeśli nie ma takiej możliwości, należy zadbać o nakrycie głowy, krem z wysokim filtrem a także stałe spożywanie wody!
  • przede wszystkim pamiętajmy o bezpieczeństwie - upał nie jest powodem, dla którego należy jeździć bez kasku czy w klapkach!
comments powered by Disqus
Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kontrola nad koniem w terenie

Wyjazdy w teren to dobre urozmaicenie pracy z koniem, mające znakomity wpływ na psychikę zwierzaka. Luźna przejażdżka to także doskonały sposób na odstresowanie i rozluźnienie. Wiele zwierzaków mocno się ekscytuje podczas wyjazdu w teren - jak sobie z tym poradzić ?

2021-10-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wykonać i utrzymać się w poprawnym półsiadzie ?

Półsiad to rodzaj dosiadu, polegający na odciążeniu grzbietu konia - każdy jeździec powinien obowiązkowo go opanować, ponieważ ta umiejętność przydaje się w niespodziewanych sytuacjach jak np. skok przez przeszkodę w trakcie wycieczki terenowej.

2021-10-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rytm w galopie

Galop, jako chód trójtaktowy, charakteryzuje się asymetrią - w zależności od kierunku jazdy, różna jest kolejność stawiania kończyn; rytm powinien zostać zawsze taki sam, niezależnie od tempa i rodzaju galopu.

2021-09-12

Czytaj » 0