12,868 pytań - 24,189 odpowiedzi - 950 komentarzy

Porady: Jak poprawić równowagę w siodle ?

Data publikacji: 2021-05-23

 

Jazda konna jest wymagającym sportem, który angażuje całe nasze ciało - naturalny ruch konia oddziałuje na nasze mięśnie, przez co zachowanie prawidłowe sylwetki jest dużo trudniejsze niż np. podczas jazdy na rowerze, nie wystarczy po prostu siedzieć. Stabilna i zrównoważona sylwetka to efekt ciężkiej pracy i wielu godzin spędzonych w siodle, nie ma uniwersalnej recepty na dobrą równowagę ale warto poznać kilka wskazówek:

  • praca nad własnym ciałem to praca na lonży. Tylko wtedy możemy się odprężyć, jeśli nie musimy kontrolować naszego zwierzaka. Dobry instruktor, spokojny zwierzak i sesje ok.30min są dobrym sposobem na poprawę dosiadu; na początek warto zacząć nawet od 10-15min ćwiczeń na lonży, aby nie przeciążyć swojego układu mięśniowego (mniej a regularnie);
  • do najpopularniejszych ćwiczeń poprawiających równowagę zaliczamy: jazda bez strzemion z zamkniętymi oczami w stępie, krążenia ramionami w przód i tył, skrętoskłony do ogona, dotykanie uszu konia, dotykanie własnych stóp; krążenia ramionami możemy wykonywać w każdym chodzie;
  • spróbujcie kłusa anglezowanego z rękami opartymi o biodra, w wersji trudniejszej - ramiona wyprostowane na boki lub nad głową;
  • dobrym ćwiczeniem na poprawę równowagi w galopie jest półsiad i prawidłowe balansowanie ciałem; warto także zmieniać rodzaj dosiadu co dwa kółka - półsiad/pełny siad;
  • warto także wykorzystać palcat lub bacik ujeżdżeniowy, który będziemy trzymać poziomo zamiast wodzy; 
  • jazda bez strzemion w innym chodzie niż stęp jest zalecana dla osób, które nie mają problemu z jazdą ze strzemionami; siłowe i kurczowe zaciskanie się w siodle podczas kłusa ćwiczebnego nie przynosi żadnych pożądanych rezultatów, a tylko powoduje dodatkowe usztywnienie ciała jeźdźca

Poza jazdą konną zdecydowanie polecamy wzmacnianie ciała przy użyciu gumowej piłki gimnastycznej - siedzenie na niej wzmacnia mięśnie głębokie oraz poprawia stabilizację, podobnie jak ćwiczenia z dyskiem równoważnym (bosu/jeżyk itp). Nie bez powodu wielu jeźdźców ćwiczy jogę i pilates, te dwie aktywności znakomicie poprawiają sylwetkę jeźdźca podczas jazdy i są dobrym uzupełnieniem codziennego treningu.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Rytm w galopie

Galop, jako chód trójtaktowy, charakteryzuje się asymetrią - w zależności od kierunku jazdy, różna jest kolejność stawiania kończyn; rytm powinien zostać zawsze taki sam, niezależnie od tempa i rodzaju galopu.

2021-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia?

Upadki z konia zdarzają się w każdej stajni i zdarzają się nawet najlepszym zawodnikom - to wręcz nieodłączna część jeździectwa. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby wiedzieć jak zachować się, kiedy z konia spadnie inny jeździec - pierwsza pomoc odgrywa niezwykle istotną rolę.

2021-08-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dlaczego nie mogę wysiedzieć kłusa ćwiczebnego ?

Kłus ćwiczebny spędza sen z powiek wielu początkującym jeźdźcom, który oceniają go jako katorgę - notoryczne wybijanie z rytmu, klepanie pupą po siodle i utrata równowagi to tylko niektóre błędy typowe przy nauce wysiadywania kłusa. Poznajcie najczęstsze błędy w kłusie ćwiczebnym!

2021-08-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Umowa pensjonatowa

Decydując się na umieszczenie konia w pensjonacie, za który uiszczamy comiesięczną opłatę, absolutnie należy zadbać o podpisanie umowy z właścicielem stajni. Dzięki takiemu dokumentowi, wszystkie prawa oraz obowiązki zostaną dokładnie spisane i określone.

2021-07-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać upały w stajni ?

Ostatnie dni w całej Polsce były wyjątkowo upalne - to trudny czas zarówno dla ludzi, ale i dla zwierząt. Warto poznać kilka przydatnych zasad, które ułatwią przetrwanie gorących dni w stajni.

2021-07-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak opanować konia w terenie ?

Wyjazd poza granice ośrodka to ciekawe urozmaicenie codziennego trybu życia koni - lasy, łąki i pola skutecznie potrafią zachęcić do ruchu nawet największego końskiego leniuszka. Czasem jednak ekscytacja otwartą przestrzenią jest tak duża, że konie stają się nadmiernie pobudzone - jak sobie poradzić w takiej sytuacji ?

2021-05-01

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń boi się wszystkiego!

Konie to zwierzęta z natury płochliwe - w sytuacji potencjalnego zagrożenia, reagują unikiem lub ucieczką. To zachowanie instynktowe, które ma na celu przeżycie; oczywiście w dzisiejszych czasach, niewiele jest zagrożeń, które faktycznie stanowiłyby ryzyko.

2021-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Objawy zarobaczenia

Zarobaczenie organizmu koni to niestety częsta i niebezpieczna przypadłość, która może wręcza zagrażać życiu naszych zwierzaków. Usuwanie pasożytów to kluczowa i podstawowa zasada w chowie koni, o której powinien pamiętać każdy właściciel koni.

2021-03-31

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę jeźdźca?

Poprawny balans ciałem w trakcie jazdy jest kluczowy dla zachowania prawidłowej postawy - dobra równowaga zmniejsza ryzyko upadku, przeciążania jednej ze strony konia i powstawania asymetrii dosiadu. Jak siedzieć w równowadze?

2021-03-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z niszczeniem derek ?

Niszczenie derek podczas pobytu konia na pastwisku to spory problem, z którym borykają się właściciele niektórych zwierzaków. Warto poznać kilka ciekawych pomysłów na zniwelowanie niszczycielskich zapędów koni!

2021-01-25

Czytaj » 0