12,879 pytań - 26,376 odpowiedzi - 958 komentarzy

Porady: Jak poprawić równowagę w siodle ?

Data publikacji: 2021-05-23

 

Jazda konna jest wymagającym sportem, który angażuje całe nasze ciało - naturalny ruch konia oddziałuje na nasze mięśnie, przez co zachowanie prawidłowe sylwetki jest dużo trudniejsze niż np. podczas jazdy na rowerze, nie wystarczy po prostu siedzieć. Stabilna i zrównoważona sylwetka to efekt ciężkiej pracy i wielu godzin spędzonych w siodle, nie ma uniwersalnej recepty na dobrą równowagę ale warto poznać kilka wskazówek:

  • praca nad własnym ciałem to praca na lonży. Tylko wtedy możemy się odprężyć, jeśli nie musimy kontrolować naszego zwierzaka. Dobry instruktor, spokojny zwierzak i sesje ok.30min są dobrym sposobem na poprawę dosiadu; na początek warto zacząć nawet od 10-15min ćwiczeń na lonży, aby nie przeciążyć swojego układu mięśniowego (mniej a regularnie);
  • do najpopularniejszych ćwiczeń poprawiających równowagę zaliczamy: jazda bez strzemion z zamkniętymi oczami w stępie, krążenia ramionami w przód i tył, skrętoskłony do ogona, dotykanie uszu konia, dotykanie własnych stóp; krążenia ramionami możemy wykonywać w każdym chodzie;
  • spróbujcie kłusa anglezowanego z rękami opartymi o biodra, w wersji trudniejszej - ramiona wyprostowane na boki lub nad głową;
  • dobrym ćwiczeniem na poprawę równowagi w galopie jest półsiad i prawidłowe balansowanie ciałem; warto także zmieniać rodzaj dosiadu co dwa kółka - półsiad/pełny siad;
  • warto także wykorzystać palcat lub bacik ujeżdżeniowy, który będziemy trzymać poziomo zamiast wodzy; 
  • jazda bez strzemion w innym chodzie niż stęp jest zalecana dla osób, które nie mają problemu z jazdą ze strzemionami; siłowe i kurczowe zaciskanie się w siodle podczas kłusa ćwiczebnego nie przynosi żadnych pożądanych rezultatów, a tylko powoduje dodatkowe usztywnienie ciała jeźdźca

Poza jazdą konną zdecydowanie polecamy wzmacnianie ciała przy użyciu gumowej piłki gimnastycznej - siedzenie na niej wzmacnia mięśnie głębokie oraz poprawia stabilizację, podobnie jak ćwiczenia z dyskiem równoważnym (bosu/jeżyk itp). Nie bez powodu wielu jeźdźców ćwiczy jogę i pilates, te dwie aktywności znakomicie poprawiają sylwetkę jeźdźca podczas jazdy i są dobrym uzupełnieniem codziennego treningu.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kontrola nad koniem w terenie

Wyjazdy w teren to dobre urozmaicenie pracy z koniem, mające znakomity wpływ na psychikę zwierzaka. Luźna przejażdżka to także doskonały sposób na odstresowanie i rozluźnienie. Wiele zwierzaków mocno się ekscytuje podczas wyjazdu w teren - jak sobie z tym poradzić ?

2021-10-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wykonać i utrzymać się w poprawnym półsiadzie ?

Półsiad to rodzaj dosiadu, polegający na odciążeniu grzbietu konia - każdy jeździec powinien obowiązkowo go opanować, ponieważ ta umiejętność przydaje się w niespodziewanych sytuacjach jak np. skok przez przeszkodę w trakcie wycieczki terenowej.

2021-10-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rytm w galopie

Galop, jako chód trójtaktowy, charakteryzuje się asymetrią - w zależności od kierunku jazdy, różna jest kolejność stawiania kończyn; rytm powinien zostać zawsze taki sam, niezależnie od tempa i rodzaju galopu.

2021-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia?

Upadki z konia zdarzają się w każdej stajni i zdarzają się nawet najlepszym zawodnikom - to wręcz nieodłączna część jeździectwa. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby wiedzieć jak zachować się, kiedy z konia spadnie inny jeździec - pierwsza pomoc odgrywa niezwykle istotną rolę.

2021-08-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dlaczego nie mogę wysiedzieć kłusa ćwiczebnego ?

Kłus ćwiczebny spędza sen z powiek wielu początkującym jeźdźcom, który oceniają go jako katorgę - notoryczne wybijanie z rytmu, klepanie pupą po siodle i utrata równowagi to tylko niektóre błędy typowe przy nauce wysiadywania kłusa. Poznajcie najczęstsze błędy w kłusie ćwiczebnym!

2021-08-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Umowa pensjonatowa

Decydując się na umieszczenie konia w pensjonacie, za który uiszczamy comiesięczną opłatę, absolutnie należy zadbać o podpisanie umowy z właścicielem stajni. Dzięki takiemu dokumentowi, wszystkie prawa oraz obowiązki zostaną dokładnie spisane i określone.

2021-07-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać upały w stajni ?

Ostatnie dni w całej Polsce były wyjątkowo upalne - to trudny czas zarówno dla ludzi, ale i dla zwierząt. Warto poznać kilka przydatnych zasad, które ułatwią przetrwanie gorących dni w stajni.

2021-07-12

Czytaj » 0