12,888 pytań - 46,139 odpowiedzi - 976 komentarzy

Porady: Jak poprawić równowagę w siodle ?

Data publikacji: 2021-05-23

 

Jazda konna jest wymagającym sportem, który angażuje całe nasze ciało - naturalny ruch konia oddziałuje na nasze mięśnie, przez co zachowanie prawidłowe sylwetki jest dużo trudniejsze niż np. podczas jazdy na rowerze, nie wystarczy po prostu siedzieć. Stabilna i zrównoważona sylwetka to efekt ciężkiej pracy i wielu godzin spędzonych w siodle, nie ma uniwersalnej recepty na dobrą równowagę ale warto poznać kilka wskazówek:

  • praca nad własnym ciałem to praca na lonży. Tylko wtedy możemy się odprężyć, jeśli nie musimy kontrolować naszego zwierzaka. Dobry instruktor, spokojny zwierzak i sesje ok.30min są dobrym sposobem na poprawę dosiadu; na początek warto zacząć nawet od 10-15min ćwiczeń na lonży, aby nie przeciążyć swojego układu mięśniowego (mniej a regularnie);
  • do najpopularniejszych ćwiczeń poprawiających równowagę zaliczamy: jazda bez strzemion z zamkniętymi oczami w stępie, krążenia ramionami w przód i tył, skrętoskłony do ogona, dotykanie uszu konia, dotykanie własnych stóp; krążenia ramionami możemy wykonywać w każdym chodzie;
  • spróbujcie kłusa anglezowanego z rękami opartymi o biodra, w wersji trudniejszej - ramiona wyprostowane na boki lub nad głową;
  • dobrym ćwiczeniem na poprawę równowagi w galopie jest półsiad i prawidłowe balansowanie ciałem; warto także zmieniać rodzaj dosiadu co dwa kółka - półsiad/pełny siad;
  • warto także wykorzystać palcat lub bacik ujeżdżeniowy, który będziemy trzymać poziomo zamiast wodzy; 
  • jazda bez strzemion w innym chodzie niż stęp jest zalecana dla osób, które nie mają problemu z jazdą ze strzemionami; siłowe i kurczowe zaciskanie się w siodle podczas kłusa ćwiczebnego nie przynosi żadnych pożądanych rezultatów, a tylko powoduje dodatkowe usztywnienie ciała jeźdźca

Poza jazdą konną zdecydowanie polecamy wzmacnianie ciała przy użyciu gumowej piłki gimnastycznej - siedzenie na niej wzmacnia mięśnie głębokie oraz poprawia stabilizację, podobnie jak ćwiczenia z dyskiem równoważnym (bosu/jeżyk itp). Nie bez powodu wielu jeźdźców ćwiczy jogę i pilates, te dwie aktywności znakomicie poprawiają sylwetkę jeźdźca podczas jazdy i są dobrym uzupełnieniem codziennego treningu.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0