12,857 pytań - 24,132 odpowiedzi - 945 komentarzy

Porady: Jak opanować konia w terenie ?

Data publikacji: 2021-05-01

 

Wycieczka terenowa to dobra okazja na przełamanie monotonii jazdy na ujeżdżalni, to także możliwość zwiedzenia bliższej i dalszej okolicy wierzchem. Jazda po nierównym terenie to świetne ćwiczenie poprawiające koordynację i równowagę, szczególnie jeśli mamy do dyspozycji wzniesienia i spady terenu. Warto jednak pamiętać, iż w teren wyjeżdżamy tylko wtedy, kiedy potrafimy kontrolować naszego wierzchowca podczas jazdy na ujeżdżalni - opanowanie trzech podstawowych chodów i przejść to podstawa. 

W niektórych ośrodkach praktykowane są spacery stępem czy stępem i kłusem dla osób początkujących, często odbywają się one w towarzystwie pomocników, którzy prowadzą konie w ręce. Niestety konie to zwierzęta z natury płochliwe i nawet najspokojniejszy zwierzak może uskoczyć w bok lub wyrwać w przód na widok np. stada saren czy dzików. Brak kontroli nad koniem na otwartej przestrzeni jest niebezpieczny - spłoszony i spanikowany zwierzak może uciekać na oślep, wpadając chociażby na drogę, tory kolejowe czy potykając się o wystające kamienie lub korzenie. Upadek może być dla jeźdźca wręcz śmiertelny, dlatego warto wiedzieć jak opanować konia w trakcie wyjazdu w teren:

  • pewność siebie: konie szybko wyczuwają nasz strach czy niepewność, są wtedy bardziej wyczulone na bodźce ponieważ odczytują nasze niezdecydowanie jako potencjalne zblizające się zagrożenie
  • obecność towarzysza: konie to zwierzęta stadne, zdecydowanie lepiej czują się chociażby w parze z innym, spokojnym i opanowanym koniem, który będzie studził nadmierne emocje; wyjazdy w minimum dwie pary to także bezpieczne rozwiązane, gdyby jeden z jeźdźców uległ np. wypadkowi i konieczne było wezwanie pomocy
  • urozmaicenie: wyjazdy w teren nie powinny być monotonne, konie szybko zapamiętują na których etapach zawsze rozpoczynacie galop i będą sie nadmiernie ekscytowały. Odcinki galopu powinny być wprowadzane na różnych odcinkach i tylko na prośbę jeźdźca!
  • skupienie: jeśli Wasz wierzchowiec zaczyna się zachowywać niespokojnie, poproście go o kilka zatrzymań z cofnięciem, warto także poćwiczyć np. odchodzenie od łydki (zad do wewnątrz scieżki, ustępowanie po ścieżce), na otwartej przestrzeni możemy wykonać kilka kół, wolt lub ósemek
comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak poprawić równowagę w siodle ?

Początkujący jeźdźcy często mają problem z utrzymaniem równowagi w trakcie jazdy - garbienie, nadmierne odchylenie, podkurczanie nóg czy upadki często biorą się z braku pewności siebie i braku równowagi. Podpowiemy jak poradzić sobie z tym problemem!

2021-05-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń boi się wszystkiego!

Konie to zwierzęta z natury płochliwe - w sytuacji potencjalnego zagrożenia, reagują unikiem lub ucieczką. To zachowanie instynktowe, które ma na celu przeżycie; oczywiście w dzisiejszych czasach, niewiele jest zagrożeń, które faktycznie stanowiłyby ryzyko.

2021-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Objawy zarobaczenia

Zarobaczenie organizmu koni to niestety częsta i niebezpieczna przypadłość, która może wręcza zagrażać życiu naszych zwierzaków. Usuwanie pasożytów to kluczowa i podstawowa zasada w chowie koni, o której powinien pamiętać każdy właściciel koni.

2021-03-31

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę jeźdźca?

Poprawny balans ciałem w trakcie jazdy jest kluczowy dla zachowania prawidłowej postawy - dobra równowaga zmniejsza ryzyko upadku, przeciążania jednej ze strony konia i powstawania asymetrii dosiadu. Jak siedzieć w równowadze?

2021-03-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z niszczeniem derek ?

Niszczenie derek podczas pobytu konia na pastwisku to spory problem, z którym borykają się właściciele niektórych zwierzaków. Warto poznać kilka ciekawych pomysłów na zniwelowanie niszczycielskich zapędów koni!

2021-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy mój koń marznie ?

W naszym kraju nastała zima, ostatnie dni przyniosły opady śniegu oraz znaczy spadek temperatury. Warto uważnie obserwować swojego zwierzaka, czy odczuwa komfort termiczny - mówiąc wprost: czy mój koń może zmarznąć ?

2021-01-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać noc sylwestrową ?

Koniec roku to czas hucznego świętowania, co często wiąże się z odpalaniem petard. Głośne wybuchy i wystrzały, kolorowe barwy są z pewnością bardzo widowiskowe, ale nasze zwierzęta szczególnie źle znoszą tę noc. Jak poradzić sobie z Sylwestrem przy koniach ?

2020-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozsiodłanie - czy robisz to dobrze ?

Po skończonej jeździe należy ściągnąć z konia cały ekwipunek jeździecki, czyli rozsiodłać go. Ta z pozoru prosta czynność wymaga jednak wiedzy oraz doświadczenia, aby chociażby przy ściąganiu ogłowia nie dopuścić do ucieczki zwierzaka.

2020-11-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla właścicieli koni i osób chcących spędzić czas w siodle - krótkie dni, pochmurna aura oraz częste opady atmosferyczne skutecznie zniechęcają do wyjścia z domu. Warto znać kilka przydatnych wskazówek, aby przetrwać ten niekorzystny czas.

2020-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia ?

Upadek z konia to nieodłączna część jazdy konnej - prędzej czy później każdy jeździec rozstaje się z siodłem. Wielu początkujących adeptów obawia się pierwszego upadku, nic dziwnego - jazda konna to jeden z bardziej ryzykownych sportów. Podpowiadamy co robić po upadku z konia!

2020-10-21

Czytaj » 0