12,868 pytań - 24,189 odpowiedzi - 950 komentarzy

Porady: Jak opanować konia w terenie ?

Data publikacji: 2021-05-01

 

Wycieczka terenowa to dobra okazja na przełamanie monotonii jazdy na ujeżdżalni, to także możliwość zwiedzenia bliższej i dalszej okolicy wierzchem. Jazda po nierównym terenie to świetne ćwiczenie poprawiające koordynację i równowagę, szczególnie jeśli mamy do dyspozycji wzniesienia i spady terenu. Warto jednak pamiętać, iż w teren wyjeżdżamy tylko wtedy, kiedy potrafimy kontrolować naszego wierzchowca podczas jazdy na ujeżdżalni - opanowanie trzech podstawowych chodów i przejść to podstawa. 

W niektórych ośrodkach praktykowane są spacery stępem czy stępem i kłusem dla osób początkujących, często odbywają się one w towarzystwie pomocników, którzy prowadzą konie w ręce. Niestety konie to zwierzęta z natury płochliwe i nawet najspokojniejszy zwierzak może uskoczyć w bok lub wyrwać w przód na widok np. stada saren czy dzików. Brak kontroli nad koniem na otwartej przestrzeni jest niebezpieczny - spłoszony i spanikowany zwierzak może uciekać na oślep, wpadając chociażby na drogę, tory kolejowe czy potykając się o wystające kamienie lub korzenie. Upadek może być dla jeźdźca wręcz śmiertelny, dlatego warto wiedzieć jak opanować konia w trakcie wyjazdu w teren:

  • pewność siebie: konie szybko wyczuwają nasz strach czy niepewność, są wtedy bardziej wyczulone na bodźce ponieważ odczytują nasze niezdecydowanie jako potencjalne zblizające się zagrożenie
  • obecność towarzysza: konie to zwierzęta stadne, zdecydowanie lepiej czują się chociażby w parze z innym, spokojnym i opanowanym koniem, który będzie studził nadmierne emocje; wyjazdy w minimum dwie pary to także bezpieczne rozwiązane, gdyby jeden z jeźdźców uległ np. wypadkowi i konieczne było wezwanie pomocy
  • urozmaicenie: wyjazdy w teren nie powinny być monotonne, konie szybko zapamiętują na których etapach zawsze rozpoczynacie galop i będą sie nadmiernie ekscytowały. Odcinki galopu powinny być wprowadzane na różnych odcinkach i tylko na prośbę jeźdźca!
  • skupienie: jeśli Wasz wierzchowiec zaczyna się zachowywać niespokojnie, poproście go o kilka zatrzymań z cofnięciem, warto także poćwiczyć np. odchodzenie od łydki (zad do wewnątrz scieżki, ustępowanie po ścieżce), na otwartej przestrzeni możemy wykonać kilka kół, wolt lub ósemek
comments powered by Disqus
Porady

Porady: Rytm w galopie

Galop, jako chód trójtaktowy, charakteryzuje się asymetrią - w zależności od kierunku jazdy, różna jest kolejność stawiania kończyn; rytm powinien zostać zawsze taki sam, niezależnie od tempa i rodzaju galopu.

2021-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia?

Upadki z konia zdarzają się w każdej stajni i zdarzają się nawet najlepszym zawodnikom - to wręcz nieodłączna część jeździectwa. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby wiedzieć jak zachować się, kiedy z konia spadnie inny jeździec - pierwsza pomoc odgrywa niezwykle istotną rolę.

2021-08-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dlaczego nie mogę wysiedzieć kłusa ćwiczebnego ?

Kłus ćwiczebny spędza sen z powiek wielu początkującym jeźdźcom, który oceniają go jako katorgę - notoryczne wybijanie z rytmu, klepanie pupą po siodle i utrata równowagi to tylko niektóre błędy typowe przy nauce wysiadywania kłusa. Poznajcie najczęstsze błędy w kłusie ćwiczebnym!

2021-08-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Umowa pensjonatowa

Decydując się na umieszczenie konia w pensjonacie, za który uiszczamy comiesięczną opłatę, absolutnie należy zadbać o podpisanie umowy z właścicielem stajni. Dzięki takiemu dokumentowi, wszystkie prawa oraz obowiązki zostaną dokładnie spisane i określone.

2021-07-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać upały w stajni ?

Ostatnie dni w całej Polsce były wyjątkowo upalne - to trudny czas zarówno dla ludzi, ale i dla zwierząt. Warto poznać kilka przydatnych zasad, które ułatwią przetrwanie gorących dni w stajni.

2021-07-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę w siodle ?

Początkujący jeźdźcy często mają problem z utrzymaniem równowagi w trakcie jazdy - garbienie, nadmierne odchylenie, podkurczanie nóg czy upadki często biorą się z braku pewności siebie i braku równowagi. Podpowiemy jak poradzić sobie z tym problemem!

2021-05-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń boi się wszystkiego!

Konie to zwierzęta z natury płochliwe - w sytuacji potencjalnego zagrożenia, reagują unikiem lub ucieczką. To zachowanie instynktowe, które ma na celu przeżycie; oczywiście w dzisiejszych czasach, niewiele jest zagrożeń, które faktycznie stanowiłyby ryzyko.

2021-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Objawy zarobaczenia

Zarobaczenie organizmu koni to niestety częsta i niebezpieczna przypadłość, która może wręcza zagrażać życiu naszych zwierzaków. Usuwanie pasożytów to kluczowa i podstawowa zasada w chowie koni, o której powinien pamiętać każdy właściciel koni.

2021-03-31

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę jeźdźca?

Poprawny balans ciałem w trakcie jazdy jest kluczowy dla zachowania prawidłowej postawy - dobra równowaga zmniejsza ryzyko upadku, przeciążania jednej ze strony konia i powstawania asymetrii dosiadu. Jak siedzieć w równowadze?

2021-03-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z niszczeniem derek ?

Niszczenie derek podczas pobytu konia na pastwisku to spory problem, z którym borykają się właściciele niektórych zwierzaków. Warto poznać kilka ciekawych pomysłów na zniwelowanie niszczycielskich zapędów koni!

2021-01-25

Czytaj » 0