12,863 pytań - 24,150 odpowiedzi - 950 komentarzy

Porady: Jak poprawić równowagę jeźdźca?

Data publikacji: 2021-03-04

 

Początkujący adepci jeździectwa często największy problem mają właśnie z zachowaniem równowagi, stąd częste upadki podczas nauki jazdy konnej. Poprawna, wyprostowana sylwetka (ale nieutrzymywana siłowo!) jest kluczowym aspektem prawidłowego oddziaływania na konia w trakcie jazdy - odpowiedni balans i nacisk ciężarem ciała to najważniejsza pomoc jeździecka. 

Prawidłowa sylwetka podczas jazdy to wyprostowany tułów, głowa prosto ze wzrokiem skierowanym przed siebie, nogi swobodnie spoczywające po obydwu bokach konia i oparte o strzemiona. Oczywiście w trakcie ruchu należy brać pod uwagę dynamikę, tempo, nieprzewidziane sytuacje takie jak uskoczenie konia w bok czy nagłe zatrzymanie - dobra równowaga pozwala na zmniejszenie ryzyka upadku.

Najłatwiejszym i najskuteczniejszym sposobem na poprawę równowagi jest jazda na lonży pod okiem dobrego szkoleniowca - jeźdźcy na każdym etapie zaawansowania powinni brać takie lekcje regularnie. W początkowym etapie rozpoczynamy ćwiczenia w stępie:

 • krążenia ramionami w przód, w tył, naprzemiennie; także z zamkniętymi oczami, co pozwala na wyczucie naturalnego i swobodnego ruchu w siodle
 • anglezowanie w stępie, częste zmiany pozycji (stójka - półsiad - pełny siad)
 • młynek 
 • dotykanie rzepu ogona i uszu konia

Jeśli jeździec czuje się pewnie w stępie, warto wprowadzić kilka ćwiczeń w kłusie:

 • zmiany dosiadu: stójka - półsiad - pełny siad
 • anglezowanie z dłońmi opartymi o biodra
 • anglezowanie z rękami wyprostowanymi i uniesionymi w górę
 • krążenia ramionami w trakcie kłusa anglezowanego
 • krążenia tułowiem w lewo i w prawo z wyprostowanymi rękami w trakcie anglezowania
 • pełny siad bez strzemion (warto zacząć od powolnego tempa konia aby nie spowodować zakleszczenia się jeźdźca)
 • jazda po uniesionych drążkach w półsiadzie
 • jazda w półsiadzie bez strzemion (tylko dla jeźdźców o wyćwiczonych mięśniach ud)

Warto także pojeździć stępem na oklep, co rewelacyjnie pozwala na wyczucie rytmu i naturalnego ruchu, jakim podąża ciało wraz z koniem

Na poprawę równowagi świetnie działają ćwiczenia rozwijające mięśnie głębokie (tzw. 'core') oraz joga i pilates. Warto wprowadzić je do swojej regularnej aktywności, dzięki czemu nasza postawa w siodle szybko ulegnie poprawie.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Umowa pensjonatowa

Decydując się na umieszczenie konia w pensjonacie, za który uiszczamy comiesięczną opłatę, absolutnie należy zadbać o podpisanie umowy z właścicielem stajni. Dzięki takiemu dokumentowi, wszystkie prawa oraz obowiązki zostaną dokładnie spisane i określone.

2021-07-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać upały w stajni ?

Ostatnie dni w całej Polsce były wyjątkowo upalne - to trudny czas zarówno dla ludzi, ale i dla zwierząt. Warto poznać kilka przydatnych zasad, które ułatwią przetrwanie gorących dni w stajni.

2021-07-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę w siodle ?

Początkujący jeźdźcy często mają problem z utrzymaniem równowagi w trakcie jazdy - garbienie, nadmierne odchylenie, podkurczanie nóg czy upadki często biorą się z braku pewności siebie i braku równowagi. Podpowiemy jak poradzić sobie z tym problemem!

2021-05-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak opanować konia w terenie ?

Wyjazd poza granice ośrodka to ciekawe urozmaicenie codziennego trybu życia koni - lasy, łąki i pola skutecznie potrafią zachęcić do ruchu nawet największego końskiego leniuszka. Czasem jednak ekscytacja otwartą przestrzenią jest tak duża, że konie stają się nadmiernie pobudzone - jak sobie poradzić w takiej sytuacji ?

2021-05-01

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń boi się wszystkiego!

Konie to zwierzęta z natury płochliwe - w sytuacji potencjalnego zagrożenia, reagują unikiem lub ucieczką. To zachowanie instynktowe, które ma na celu przeżycie; oczywiście w dzisiejszych czasach, niewiele jest zagrożeń, które faktycznie stanowiłyby ryzyko.

2021-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Objawy zarobaczenia

Zarobaczenie organizmu koni to niestety częsta i niebezpieczna przypadłość, która może wręcza zagrażać życiu naszych zwierzaków. Usuwanie pasożytów to kluczowa i podstawowa zasada w chowie koni, o której powinien pamiętać każdy właściciel koni.

2021-03-31

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z niszczeniem derek ?

Niszczenie derek podczas pobytu konia na pastwisku to spory problem, z którym borykają się właściciele niektórych zwierzaków. Warto poznać kilka ciekawych pomysłów na zniwelowanie niszczycielskich zapędów koni!

2021-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy mój koń marznie ?

W naszym kraju nastała zima, ostatnie dni przyniosły opady śniegu oraz znaczy spadek temperatury. Warto uważnie obserwować swojego zwierzaka, czy odczuwa komfort termiczny - mówiąc wprost: czy mój koń może zmarznąć ?

2021-01-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać noc sylwestrową ?

Koniec roku to czas hucznego świętowania, co często wiąże się z odpalaniem petard. Głośne wybuchy i wystrzały, kolorowe barwy są z pewnością bardzo widowiskowe, ale nasze zwierzęta szczególnie źle znoszą tę noc. Jak poradzić sobie z Sylwestrem przy koniach ?

2020-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozsiodłanie - czy robisz to dobrze ?

Po skończonej jeździe należy ściągnąć z konia cały ekwipunek jeździecki, czyli rozsiodłać go. Ta z pozoru prosta czynność wymaga jednak wiedzy oraz doświadczenia, aby chociażby przy ściąganiu ogłowia nie dopuścić do ucieczki zwierzaka.

2020-11-26

Czytaj » 0