12,852 pytań - 21,037 odpowiedzi - 942 komentarzy

Porady: Jak poradzić sobie z niszczeniem derek ?

Data publikacji: 2021-01-25

 

 

Porządne derki kosztują conamniej kilkaset złotych, a zazwyczaj konie potrzebują kilku lub kilkunastu sztuk, aby zapewnić dobry komfort termiczny w czasie chłodnej aury. Dlatego tak ważne jest umiejętne obchodzenie się i pielęgnacja tego elementu wyposażenia konia, aby nie narażać się na dodatkowe koszty. Niestety niektóre konie szybko niszczą i zużywają swoje derki, przyczyn takiego zachowania jest zazwyczaj kilka:

  • złe dopasowanie, dyskomfort odczuwany przez konia
  • nuda
  • obecność towarzysza w trakcie pobytu na padoku, który uszkadza elementy derki

 

Pierwsza kwestia: dopasowanie derki. Koń nosi ją na swoim grzbiecie często przez całą dobę, dlatego ten element musi być wyjątkowo dobrze dobrany pod względem kroju i rozmiaru. Są derki mocniej lub słabiej wycięte, które nie zawsze leżą idealnie na danym koniu (każdy zwierzak ma przecież inną budowę!). Warto wytestować kilka derek np. pożyczonych od znajomych, aby wybrać najlepszy model; pamiętajmy też, że derki grube z gęstym wypełnieniem są po prostu ciężkie – a to właśnie grzbiet naszego zwierzaka będzie poddany takiemu obciążeniu! Warto rozważyć dwie lżejsze derki zamiast jednej ciężkiej, lepiej rozkłada się wówczas nacisk.

Konie podczas pobytu na zewnątrz powinny mieć zapewniony dostęp do siana/trawy oraz wody, dzięki czemu zajmą się spożywaniem paszy, a nie niszczeniem derek. Warto zadbać także o urozmaicenie pobytu np. umieszczenie grubych gałęzi i konarów do ogryzania, rozmieszczenie siana w różnych częściach by skłonić zwierzaki do przemieszczania się, zamocowanie lizawek zwykłych lub smakowych. Samotny pobyt na padoku nie jest zbyt komfortowy, dlatego warto rozważyć obecność drugiego konia lub stada (rozmiar zalezy od indywidualnych ustaleń z innymi właścicielami) – niestety inne konie często uszkadzają sobie wzajemnie derki, z uwagi na typowe socjalne zachowania jak podgryzanie i skubanie. W sklepach jeździeckich znajdziemy specjalnie płyny o gorzkim posmaku, które zniechęcają do gryzienia derek; wiele derek jest wykonanych ze wzmacnianych materiałów, przez co są bardziej odporne na uszkodzenia.

Niestety często pozostaje nam pogodzenie się z typowymi uszkodzeniami i rozdarciami, które na szczęście mogą być zreperowane przez kaletników.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Czy mój koń marznie ?

W naszym kraju nastała zima, ostatnie dni przyniosły opady śniegu oraz znaczy spadek temperatury. Warto uważnie obserwować swojego zwierzaka, czy odczuwa komfort termiczny - mówiąc wprost: czy mój koń może zmarznąć ?

2021-01-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać noc sylwestrową ?

Koniec roku to czas hucznego świętowania, co często wiąże się z odpalaniem petard. Głośne wybuchy i wystrzały, kolorowe barwy są z pewnością bardzo widowiskowe, ale nasze zwierzęta szczególnie źle znoszą tę noc. Jak poradzić sobie z Sylwestrem przy koniach ?

2020-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozsiodłanie - czy robisz to dobrze ?

Po skończonej jeździe należy ściągnąć z konia cały ekwipunek jeździecki, czyli rozsiodłać go. Ta z pozoru prosta czynność wymaga jednak wiedzy oraz doświadczenia, aby chociażby przy ściąganiu ogłowia nie dopuścić do ucieczki zwierzaka.

2020-11-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla właścicieli koni i osób chcących spędzić czas w siodle - krótkie dni, pochmurna aura oraz częste opady atmosferyczne skutecznie zniechęcają do wyjścia z domu. Warto znać kilka przydatnych wskazówek, aby przetrwać ten niekorzystny czas.

2020-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia ?

Upadek z konia to nieodłączna część jazdy konnej - prędzej czy później każdy jeździec rozstaje się z siodłem. Wielu początkujących adeptów obawia się pierwszego upadku, nic dziwnego - jazda konna to jeden z bardziej ryzykownych sportów. Podpowiadamy co robić po upadku z konia!

2020-10-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Popraw najazd do przeszkody!

Poprawny dojazd do przeszkody to praktycznie połowa sukcesu w trakcie skoków - wiele problemów związanych z zatrzymywaniem się przed oddaniem skoku czy wręcz z ucieczką w bok wiąże się właśnie z niewłaściwym najazdem. Konie reagują instynktownie, jeśli ocenią skok jako ryzykowny, wówczas mogą odmówić wykonania zadania.

2020-10-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Wielu instruktorów i trenerów zaleca jazdę bez strzemion jako cudowną metodę na szybką poprawę naszego dosiadu i całego stylu jazdy - to narzędzie niewątpliwie ma sporo plusów, ale warto dokładnie zapoznać się z tym tematem.

2020-09-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przyzwyczaić konia do polewania z węża ?

Ostatnie dni lata skłaniają do kąpieli konia, warto umyć zwierzaka przed nadchodzącą jesienią i zimą; to także miła ochłoda po treningu w upalną pogodę. Jak przekonać konia, że woda lejąca się z węża nie jest niczym strasznym ?

2020-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wszystko o Polskim Związku Jeździeckim

W naszym kraju ważną rolę w funkcjonowaniu jeździectwa we wszystkich dyscyplinach odgrywa Polski Związek Jeździecki, w skrócie PZJ. To naczelny organ regulujący uprawianie tego sportu na wszystkich szczeblach, odpowiedzialny za przepisy i organizację zawodów oraz pokazów.

2020-08-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Sposoby na owady

Sezon letni w pełni, a wraz z nim pojawiły się całe stada nieproszonych latających intruzów: meszki,muchy i gzy, a także komary potrafią skutecznie uprzykrzyć nasze życie. Konie szczególnie borykają się z atakami owadów, co powoduje duży niepokój, a często bolesne ukąszenia i alergie.

2020-07-27

Czytaj » 0