12,868 pytań - 24,191 odpowiedzi - 950 komentarzy

Porady: Jak poradzić sobie z niszczeniem derek ?

Data publikacji: 2021-01-25

 

 

Porządne derki kosztują conamniej kilkaset złotych, a zazwyczaj konie potrzebują kilku lub kilkunastu sztuk, aby zapewnić dobry komfort termiczny w czasie chłodnej aury. Dlatego tak ważne jest umiejętne obchodzenie się i pielęgnacja tego elementu wyposażenia konia, aby nie narażać się na dodatkowe koszty. Niestety niektóre konie szybko niszczą i zużywają swoje derki, przyczyn takiego zachowania jest zazwyczaj kilka:

  • złe dopasowanie, dyskomfort odczuwany przez konia
  • nuda
  • obecność towarzysza w trakcie pobytu na padoku, który uszkadza elementy derki

 

Pierwsza kwestia: dopasowanie derki. Koń nosi ją na swoim grzbiecie często przez całą dobę, dlatego ten element musi być wyjątkowo dobrze dobrany pod względem kroju i rozmiaru. Są derki mocniej lub słabiej wycięte, które nie zawsze leżą idealnie na danym koniu (każdy zwierzak ma przecież inną budowę!). Warto wytestować kilka derek np. pożyczonych od znajomych, aby wybrać najlepszy model; pamiętajmy też, że derki grube z gęstym wypełnieniem są po prostu ciężkie – a to właśnie grzbiet naszego zwierzaka będzie poddany takiemu obciążeniu! Warto rozważyć dwie lżejsze derki zamiast jednej ciężkiej, lepiej rozkłada się wówczas nacisk.

Konie podczas pobytu na zewnątrz powinny mieć zapewniony dostęp do siana/trawy oraz wody, dzięki czemu zajmą się spożywaniem paszy, a nie niszczeniem derek. Warto zadbać także o urozmaicenie pobytu np. umieszczenie grubych gałęzi i konarów do ogryzania, rozmieszczenie siana w różnych częściach by skłonić zwierzaki do przemieszczania się, zamocowanie lizawek zwykłych lub smakowych. Samotny pobyt na padoku nie jest zbyt komfortowy, dlatego warto rozważyć obecność drugiego konia lub stada (rozmiar zalezy od indywidualnych ustaleń z innymi właścicielami) – niestety inne konie często uszkadzają sobie wzajemnie derki, z uwagi na typowe socjalne zachowania jak podgryzanie i skubanie. W sklepach jeździeckich znajdziemy specjalnie płyny o gorzkim posmaku, które zniechęcają do gryzienia derek; wiele derek jest wykonanych ze wzmacnianych materiałów, przez co są bardziej odporne na uszkodzenia.

Niestety często pozostaje nam pogodzenie się z typowymi uszkodzeniami i rozdarciami, które na szczęście mogą być zreperowane przez kaletników.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Rytm w galopie

Galop, jako chód trójtaktowy, charakteryzuje się asymetrią - w zależności od kierunku jazdy, różna jest kolejność stawiania kończyn; rytm powinien zostać zawsze taki sam, niezależnie od tempa i rodzaju galopu.

2021-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia?

Upadki z konia zdarzają się w każdej stajni i zdarzają się nawet najlepszym zawodnikom - to wręcz nieodłączna część jeździectwa. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby wiedzieć jak zachować się, kiedy z konia spadnie inny jeździec - pierwsza pomoc odgrywa niezwykle istotną rolę.

2021-08-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dlaczego nie mogę wysiedzieć kłusa ćwiczebnego ?

Kłus ćwiczebny spędza sen z powiek wielu początkującym jeźdźcom, który oceniają go jako katorgę - notoryczne wybijanie z rytmu, klepanie pupą po siodle i utrata równowagi to tylko niektóre błędy typowe przy nauce wysiadywania kłusa. Poznajcie najczęstsze błędy w kłusie ćwiczebnym!

2021-08-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Umowa pensjonatowa

Decydując się na umieszczenie konia w pensjonacie, za który uiszczamy comiesięczną opłatę, absolutnie należy zadbać o podpisanie umowy z właścicielem stajni. Dzięki takiemu dokumentowi, wszystkie prawa oraz obowiązki zostaną dokładnie spisane i określone.

2021-07-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać upały w stajni ?

Ostatnie dni w całej Polsce były wyjątkowo upalne - to trudny czas zarówno dla ludzi, ale i dla zwierząt. Warto poznać kilka przydatnych zasad, które ułatwią przetrwanie gorących dni w stajni.

2021-07-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę w siodle ?

Początkujący jeźdźcy często mają problem z utrzymaniem równowagi w trakcie jazdy - garbienie, nadmierne odchylenie, podkurczanie nóg czy upadki często biorą się z braku pewności siebie i braku równowagi. Podpowiemy jak poradzić sobie z tym problemem!

2021-05-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak opanować konia w terenie ?

Wyjazd poza granice ośrodka to ciekawe urozmaicenie codziennego trybu życia koni - lasy, łąki i pola skutecznie potrafią zachęcić do ruchu nawet największego końskiego leniuszka. Czasem jednak ekscytacja otwartą przestrzenią jest tak duża, że konie stają się nadmiernie pobudzone - jak sobie poradzić w takiej sytuacji ?

2021-05-01

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń boi się wszystkiego!

Konie to zwierzęta z natury płochliwe - w sytuacji potencjalnego zagrożenia, reagują unikiem lub ucieczką. To zachowanie instynktowe, które ma na celu przeżycie; oczywiście w dzisiejszych czasach, niewiele jest zagrożeń, które faktycznie stanowiłyby ryzyko.

2021-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Objawy zarobaczenia

Zarobaczenie organizmu koni to niestety częsta i niebezpieczna przypadłość, która może wręcza zagrażać życiu naszych zwierzaków. Usuwanie pasożytów to kluczowa i podstawowa zasada w chowie koni, o której powinien pamiętać każdy właściciel koni.

2021-03-31

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę jeźdźca?

Poprawny balans ciałem w trakcie jazdy jest kluczowy dla zachowania prawidłowej postawy - dobra równowaga zmniejsza ryzyko upadku, przeciążania jednej ze strony konia i powstawania asymetrii dosiadu. Jak siedzieć w równowadze?

2021-03-04

Czytaj » 0