12,843 pytań - 17,861 odpowiedzi - 934 komentarzy

Porady: Czy warto dzierżawić konia ?

Data publikacji: 2020-07-03

 

Dzierżawa czy współdzierżawa konia to popularna forma udostępniania swojego zwierzaka innym osobom, dzięki czemu właściciel konia zyskuje dodatkowe środki na opłacenie utrzymania konia, zwierzak ma zapewniony potrzebny ruch. Dzierżawca zyskuje szansę na zaopiekowanie się koniem jak własnym, bez ponoszenia kosztów zakupu; pełna dzierżawa obejmuje codzienną opiekę i jazdę na zwierzaku, oczywiście w zależności od indywidualnych potrzeb czy wymagań. Często spotyka sie także współdzierżawę, czyli współdzielenie konia pomiędzy dzierżawcę a właściciela - stały opiekun zwierzaka ma pełną kontrolę nad stanem i sposobem jazdy dzierżawcy.

Dzierżawa niesie ze sobą szereg korzyści, dlatego warto podjąć się takiego wyzwania jeśli naszym marzeniem jest posiadanie własnego konia; dzierżawa pozwoli przybliżyć wszystkie aspekty codziennej pracy i opieki:

  • uczy odpowiedzialności: decydując się na taką współpracę, właściciel konia zazwyczaj wymaga podpisania umowy, gdzie określamy ilość i sposób użytkowania zwierzaka. Mając pod opieką konia, jesteśmy odpowiedzialni za jego dobrostan: codzienny ruch zgodny z ustaleniami, zachowanie higieny, pięlęgnacja.
  • poszerza wiedzę: codzienna opieka nad koniem uczy nas wszystkich zagadnień, które nie zawsze są możliwe do zrealizowania podczas jazdy w szkółce jeździeckiej. Umiejętność dopasowania sprzętu, nauka lonżowania, przygotowywanie posiłków - właściciele koni często dzielą się swoją wiedzą, aby ich koń miał zapewnioną najlepszą opiekę.
  • stwarza możliwość rozwoju: indywidualna jazda na jednym zwierzaku pozwala na poprawę umiejetności, mając możliwość regularnej jazdy z instruktorem czy trenerem. Właściciele często oferują współdzierżawę koni, które startowały na zawodach a obecnie z racji wieku/kondycji sprawdzają się jako profesorzy, szkoląc adeptów jeździectwa.
  • ukazuje koszty posiadania konia: współdzierżawa to partycypacja w kosztach, dzięki czemu możemy określić czy stać nas na własnego zwierzaka. Wizyty kowali i weterynarzy, pasze czy suplementy, a także koszt współpracy ze szkoleniowcem pozwala na oszacowanie miesięcznych wydatków i przeliczenie domowego budżetu.
  • uczy systematyczności: koń w dzierżawie to obowiązek, niezależnie od pogody czy samopoczucia. Do naszych obowiazków należy opieka i jazda bądź zlecenie tego komuś innemu za zgodą właściciela; jazda w szkółce może być odwołana bez żadnych konsekwencji, jeśli nie dojedziemy do konia który np. wymaga ruchu wymuszonego z uwagi na warunki atmosferyczne, to skazujemy go na areszt boksowy.
comments powered by Disqus
Porady

Porady: Co robić po upadku z konia ?

Upadek z konia to nieodłączna część jazdy konnej - prędzej czy później każdy jeździec rozstaje się z siodłem. Wielu początkujących adeptów obawia się pierwszego upadku, nic dziwnego - jazda konna to jeden z bardziej ryzykownych sportów. Podpowiadamy co robić po upadku z konia!

2020-10-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Popraw najazd do przeszkody!

Poprawny dojazd do przeszkody to praktycznie połowa sukcesu w trakcie skoków - wiele problemów związanych z zatrzymywaniem się przed oddaniem skoku czy wręcz z ucieczką w bok wiąże się właśnie z niewłaściwym najazdem. Konie reagują instynktownie, jeśli ocenią skok jako ryzykowny, wówczas mogą odmówić wykonania zadania.

2020-10-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Wielu instruktorów i trenerów zaleca jazdę bez strzemion jako cudowną metodę na szybką poprawę naszego dosiadu i całego stylu jazdy - to narzędzie niewątpliwie ma sporo plusów, ale warto dokładnie zapoznać się z tym tematem.

2020-09-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przyzwyczaić konia do polewania z węża ?

Ostatnie dni lata skłaniają do kąpieli konia, warto umyć zwierzaka przed nadchodzącą jesienią i zimą; to także miła ochłoda po treningu w upalną pogodę. Jak przekonać konia, że woda lejąca się z węża nie jest niczym strasznym ?

2020-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wszystko o Polskim Związku Jeździeckim

W naszym kraju ważną rolę w funkcjonowaniu jeździectwa we wszystkich dyscyplinach odgrywa Polski Związek Jeździecki, w skrócie PZJ. To naczelny organ regulujący uprawianie tego sportu na wszystkich szczeblach, odpowiedzialny za przepisy i organizację zawodów oraz pokazów.

2020-08-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Sposoby na owady

Sezon letni w pełni, a wraz z nim pojawiły się całe stada nieproszonych latających intruzów: meszki,muchy i gzy, a także komary potrafią skutecznie uprzykrzyć nasze życie. Konie szczególnie borykają się z atakami owadów, co powoduje duży niepokój, a często bolesne ukąszenia i alergie.

2020-07-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Nagłe spłoszenie, nieoczekiwane sytuacje czy elementy, które przerażają naszego wierzchowca powodują nadmierne pobudzenie naszego zwierzaka, który staje się nieobliczalny. Jak sobie poradzić z przestraszonym i pobudzonym koniem ?

2020-07-21

Czytaj » 0

Porady

Rola snu w życiu koni

Sen i odpoczynek to niezwykle istotny element codziennej życia każdego żywego organizmu, także koni - pozwala na regenerację i odprężenie, wpływa pozytywnie na wszystkie układy i wspomaga wszystkie niezbędne funkcje życiowe.

2020-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prowadzenie w ręce

Podczas pobytu stajni wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, gdzie niezbędne jest przeprowadzenie konia - chociażby wyprowadzenie z boksu, wypuszczenie na padok czy przejście na plac do jazdy. Warto zapamiętać kilka niezbędnych zasad w tym zakresie, także pod kątem odpowiedniego zachowania zwierzaka.

2020-06-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić z koniem w trakcie wyjazdu ?

Posiadanie własnego konia wiąże się z niezależnością ale i ogromną odpowiedzialnością, nie tylko finansową. Koń musi mieć zapewnioną dobrą opiekę i pożywienie niezależnie od naszej sytuacji ekonomicznej czy planów na przyszłość - to żywe zwierzę, które potrzebuje dobrych warunków.

2020-05-28

Czytaj » 0