12,850 pytań - 18,507 odpowiedzi - 942 komentarzy

Porady: Prowadzenie w ręce

Data publikacji: 2020-06-06

 

Poprawne chodzenie przy człowieku to umiejętność, która powinna być opanowana już przez młode konie - im wcześniej zostaną nauczone szacunku do człowieka, tym lepiej. Już źrebaki mogą być prowadzone przy matce, na kantarze z uwiązem; w kolejnym etapie szkolenia dochodzi do tego reakcja na dotyk (przesunięcie) czy zatrzymanie. Warto takie umiejętności wpajać już od małego, co znacznie ułatwi późniejsza pracę na lonży, pod siodłem czy w zaprzęgu. 

Koń prowadzony przy człowieku, niezależnie czy na kantarze czy ogłowiu, powinien:

  • iść spokojnie, bez nagłego wyrywania w przód czy w bok
  • nie podgryzać człowieka
  • nie podgryzać wodzy czy uwiązu
  • łopatka zwierzaka powinna znajdować się na równi z naszym ciałem
  • iść równo, nie ociągać się z tyłu

Konie prowadzimy z lewej strony, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby spacerować także przy prawej stronie; poruszamy się na wysokości łopatki konia, nadając tempo. Uwiąz lub lonża powinny byc lekko napięte, nigdy nie powinny luźno zwisać - w razie nagłego uskoku, koń może się zaplątać bądź nadepnąć na sznurek; wodze przekładamy przez szyję konia, dzięki czemu mamy większą kontrolę nad koniem.

Absolutnie niedozwolone zachowania konia to: gryzienie i szczypanie człowieka, popychanie głową, wyprzedzanie. Mając do czynienia z problematycznym zwierzakiem, warto zaopatrzyć się w kask (dla bezpieczeństwa) oraz w krótki palcat, który posluży do korekty zachowania. Podgryzanie powinno być natychmiastowo skomentowane głośnym 'nie', czasem przydaje się także lekkie pacnięcie dłonią w pysk - konsekwentnie realizujemy, nawet jeśli koń przez dłuższy czas próbuje nas skubnąć. Wyprzedzanie warto skorygować dotykiem palcatu na klatce piersiowej, jako ograniczenie ruchu naprzód - zatrzymujemy konia w miejscu, jeśli próbuje nas wyprzedzić, wypowiadamy stanowcze 'nie' i napinamy uwiąz bądź wodze, dodatkowo przydaje się wcześniej wspomniany palcat. Koń powinien reagować na naszą zmianę tempa, jeśli wymagamy szybszego chodu to nie ciągnijmy zwierzaka na siłę - wystarczy pocmokać, czasem lekko dotknąć końską łopatkę palcatem w celu pobudzenia. Konsekwencja szybko przynosi oczekiwane rezultaty, ale trzeba poświęcic trochę czasu dla lepszego efektu - poprawne prowadzenie zwierzaka w ręce to także kwestia naszego bezpieczeństwa.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Czy mój koń marznie ?

W naszym kraju nastała zima, ostatnie dni przyniosły opady śniegu oraz znaczy spadek temperatury. Warto uważnie obserwować swojego zwierzaka, czy odczuwa komfort termiczny - mówiąc wprost: czy mój koń może zmarznąć ?

2021-01-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać noc sylwestrową ?

Koniec roku to czas hucznego świętowania, co często wiąże się z odpalaniem petard. Głośne wybuchy i wystrzały, kolorowe barwy są z pewnością bardzo widowiskowe, ale nasze zwierzęta szczególnie źle znoszą tę noc. Jak poradzić sobie z Sylwestrem przy koniach ?

2020-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozsiodłanie - czy robisz to dobrze ?

Po skończonej jeździe należy ściągnąć z konia cały ekwipunek jeździecki, czyli rozsiodłać go. Ta z pozoru prosta czynność wymaga jednak wiedzy oraz doświadczenia, aby chociażby przy ściąganiu ogłowia nie dopuścić do ucieczki zwierzaka.

2020-11-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla właścicieli koni i osób chcących spędzić czas w siodle - krótkie dni, pochmurna aura oraz częste opady atmosferyczne skutecznie zniechęcają do wyjścia z domu. Warto znać kilka przydatnych wskazówek, aby przetrwać ten niekorzystny czas.

2020-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia ?

Upadek z konia to nieodłączna część jazdy konnej - prędzej czy później każdy jeździec rozstaje się z siodłem. Wielu początkujących adeptów obawia się pierwszego upadku, nic dziwnego - jazda konna to jeden z bardziej ryzykownych sportów. Podpowiadamy co robić po upadku z konia!

2020-10-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Popraw najazd do przeszkody!

Poprawny dojazd do przeszkody to praktycznie połowa sukcesu w trakcie skoków - wiele problemów związanych z zatrzymywaniem się przed oddaniem skoku czy wręcz z ucieczką w bok wiąże się właśnie z niewłaściwym najazdem. Konie reagują instynktownie, jeśli ocenią skok jako ryzykowny, wówczas mogą odmówić wykonania zadania.

2020-10-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Wielu instruktorów i trenerów zaleca jazdę bez strzemion jako cudowną metodę na szybką poprawę naszego dosiadu i całego stylu jazdy - to narzędzie niewątpliwie ma sporo plusów, ale warto dokładnie zapoznać się z tym tematem.

2020-09-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przyzwyczaić konia do polewania z węża ?

Ostatnie dni lata skłaniają do kąpieli konia, warto umyć zwierzaka przed nadchodzącą jesienią i zimą; to także miła ochłoda po treningu w upalną pogodę. Jak przekonać konia, że woda lejąca się z węża nie jest niczym strasznym ?

2020-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wszystko o Polskim Związku Jeździeckim

W naszym kraju ważną rolę w funkcjonowaniu jeździectwa we wszystkich dyscyplinach odgrywa Polski Związek Jeździecki, w skrócie PZJ. To naczelny organ regulujący uprawianie tego sportu na wszystkich szczeblach, odpowiedzialny za przepisy i organizację zawodów oraz pokazów.

2020-08-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Sposoby na owady

Sezon letni w pełni, a wraz z nim pojawiły się całe stada nieproszonych latających intruzów: meszki,muchy i gzy, a także komary potrafią skutecznie uprzykrzyć nasze życie. Konie szczególnie borykają się z atakami owadów, co powoduje duży niepokój, a często bolesne ukąszenia i alergie.

2020-07-27

Czytaj » 0