12,838 pytań - 16,872 odpowiedzi - 933 komentarzy

Porady: Prowadzenie w ręce

Data publikacji: 2020-06-06

 

Poprawne chodzenie przy człowieku to umiejętność, która powinna być opanowana już przez młode konie - im wcześniej zostaną nauczone szacunku do człowieka, tym lepiej. Już źrebaki mogą być prowadzone przy matce, na kantarze z uwiązem; w kolejnym etapie szkolenia dochodzi do tego reakcja na dotyk (przesunięcie) czy zatrzymanie. Warto takie umiejętności wpajać już od małego, co znacznie ułatwi późniejsza pracę na lonży, pod siodłem czy w zaprzęgu. 

Koń prowadzony przy człowieku, niezależnie czy na kantarze czy ogłowiu, powinien:

  • iść spokojnie, bez nagłego wyrywania w przód czy w bok
  • nie podgryzać człowieka
  • nie podgryzać wodzy czy uwiązu
  • łopatka zwierzaka powinna znajdować się na równi z naszym ciałem
  • iść równo, nie ociągać się z tyłu

Konie prowadzimy z lewej strony, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby spacerować także przy prawej stronie; poruszamy się na wysokości łopatki konia, nadając tempo. Uwiąz lub lonża powinny byc lekko napięte, nigdy nie powinny luźno zwisać - w razie nagłego uskoku, koń może się zaplątać bądź nadepnąć na sznurek; wodze przekładamy przez szyję konia, dzięki czemu mamy większą kontrolę nad koniem.

Absolutnie niedozwolone zachowania konia to: gryzienie i szczypanie człowieka, popychanie głową, wyprzedzanie. Mając do czynienia z problematycznym zwierzakiem, warto zaopatrzyć się w kask (dla bezpieczeństwa) oraz w krótki palcat, który posluży do korekty zachowania. Podgryzanie powinno być natychmiastowo skomentowane głośnym 'nie', czasem przydaje się także lekkie pacnięcie dłonią w pysk - konsekwentnie realizujemy, nawet jeśli koń przez dłuższy czas próbuje nas skubnąć. Wyprzedzanie warto skorygować dotykiem palcatu na klatce piersiowej, jako ograniczenie ruchu naprzód - zatrzymujemy konia w miejscu, jeśli próbuje nas wyprzedzić, wypowiadamy stanowcze 'nie' i napinamy uwiąz bądź wodze, dodatkowo przydaje się wcześniej wspomniany palcat. Koń powinien reagować na naszą zmianę tempa, jeśli wymagamy szybszego chodu to nie ciągnijmy zwierzaka na siłę - wystarczy pocmokać, czasem lekko dotknąć końską łopatkę palcatem w celu pobudzenia. Konsekwencja szybko przynosi oczekiwane rezultaty, ale trzeba poświęcic trochę czasu dla lepszego efektu - poprawne prowadzenie zwierzaka w ręce to także kwestia naszego bezpieczeństwa.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Wielu instruktorów i trenerów zaleca jazdę bez strzemion jako cudowną metodę na szybką poprawę naszego dosiadu i całego stylu jazdy - to narzędzie niewątpliwie ma sporo plusów, ale warto dokładnie zapoznać się z tym tematem.

2020-09-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przyzwyczaić konia do polewania z węża ?

Ostatnie dni lata skłaniają do kąpieli konia, warto umyć zwierzaka przed nadchodzącą jesienią i zimą; to także miła ochłoda po treningu w upalną pogodę. Jak przekonać konia, że woda lejąca się z węża nie jest niczym strasznym ?

2020-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wszystko o Polskim Związku Jeździeckim

W naszym kraju ważną rolę w funkcjonowaniu jeździectwa we wszystkich dyscyplinach odgrywa Polski Związek Jeździecki, w skrócie PZJ. To naczelny organ regulujący uprawianie tego sportu na wszystkich szczeblach, odpowiedzialny za przepisy i organizację zawodów oraz pokazów.

2020-08-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Sposoby na owady

Sezon letni w pełni, a wraz z nim pojawiły się całe stada nieproszonych latających intruzów: meszki,muchy i gzy, a także komary potrafią skutecznie uprzykrzyć nasze życie. Konie szczególnie borykają się z atakami owadów, co powoduje duży niepokój, a często bolesne ukąszenia i alergie.

2020-07-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Nagłe spłoszenie, nieoczekiwane sytuacje czy elementy, które przerażają naszego wierzchowca powodują nadmierne pobudzenie naszego zwierzaka, który staje się nieobliczalny. Jak sobie poradzić z przestraszonym i pobudzonym koniem ?

2020-07-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto dzierżawić konia ?

Dzierżawa to forma długoterminowego wynajmu zwierzaka w zamian za pokrycie części bądź całości kosztów utrzymania (w zależności od indywidualnych ustaleń). Mając możliwość regularnej jazdy na jednym zwierzaku, możemy sprawdzić się w roli właściciela konia i poznać wszelkie aspekty codziennej opieki.

2020-07-03

Czytaj » 0

Porady

Rola snu w życiu koni

Sen i odpoczynek to niezwykle istotny element codziennej życia każdego żywego organizmu, także koni - pozwala na regenerację i odprężenie, wpływa pozytywnie na wszystkie układy i wspomaga wszystkie niezbędne funkcje życiowe.

2020-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić z koniem w trakcie wyjazdu ?

Posiadanie własnego konia wiąże się z niezależnością ale i ogromną odpowiedzialnością, nie tylko finansową. Koń musi mieć zapewnioną dobrą opiekę i pożywienie niezależnie od naszej sytuacji ekonomicznej czy planów na przyszłość - to żywe zwierzę, które potrzebuje dobrych warunków.

2020-05-28

Czytaj » 0

Porady

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Wiele koni denerwuje się w trakcie dociągania popręgu - straszenie, tulenie uszu, próby ugryzienia czy niekontrolowane przemieszanie się należą do typowych zachowań. Warto przyjrzeć się temu problemowi, gdyż czasem może to być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

2020-04-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Gdzie kupić konia ?

Kupno konia to poważna decyzja na wiele lat, konie nierzadko dożywają nawet 25 roku życia; aby czerpać prawdziwą przyjemność z kontaktu ze zwierzakiem, warto przemyśleć jakiego konia chcemy mieć na własność.

2020-04-21

Czytaj » 0