12,830 pytań - 16,133 odpowiedzi - 931 komentarzy

Porady: Prowadzenie w ręce

Data publikacji: 2020-06-06

 

Poprawne chodzenie przy człowieku to umiejętność, która powinna być opanowana już przez młode konie - im wcześniej zostaną nauczone szacunku do człowieka, tym lepiej. Już źrebaki mogą być prowadzone przy matce, na kantarze z uwiązem; w kolejnym etapie szkolenia dochodzi do tego reakcja na dotyk (przesunięcie) czy zatrzymanie. Warto takie umiejętności wpajać już od małego, co znacznie ułatwi późniejsza pracę na lonży, pod siodłem czy w zaprzęgu. 

Koń prowadzony przy człowieku, niezależnie czy na kantarze czy ogłowiu, powinien:

  • iść spokojnie, bez nagłego wyrywania w przód czy w bok
  • nie podgryzać człowieka
  • nie podgryzać wodzy czy uwiązu
  • łopatka zwierzaka powinna znajdować się na równi z naszym ciałem
  • iść równo, nie ociągać się z tyłu

Konie prowadzimy z lewej strony, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby spacerować także przy prawej stronie; poruszamy się na wysokości łopatki konia, nadając tempo. Uwiąz lub lonża powinny byc lekko napięte, nigdy nie powinny luźno zwisać - w razie nagłego uskoku, koń może się zaplątać bądź nadepnąć na sznurek; wodze przekładamy przez szyję konia, dzięki czemu mamy większą kontrolę nad koniem.

Absolutnie niedozwolone zachowania konia to: gryzienie i szczypanie człowieka, popychanie głową, wyprzedzanie. Mając do czynienia z problematycznym zwierzakiem, warto zaopatrzyć się w kask (dla bezpieczeństwa) oraz w krótki palcat, który posluży do korekty zachowania. Podgryzanie powinno być natychmiastowo skomentowane głośnym 'nie', czasem przydaje się także lekkie pacnięcie dłonią w pysk - konsekwentnie realizujemy, nawet jeśli koń przez dłuższy czas próbuje nas skubnąć. Wyprzedzanie warto skorygować dotykiem palcatu na klatce piersiowej, jako ograniczenie ruchu naprzód - zatrzymujemy konia w miejscu, jeśli próbuje nas wyprzedzić, wypowiadamy stanowcze 'nie' i napinamy uwiąz bądź wodze, dodatkowo przydaje się wcześniej wspomniany palcat. Koń powinien reagować na naszą zmianę tempa, jeśli wymagamy szybszego chodu to nie ciągnijmy zwierzaka na siłę - wystarczy pocmokać, czasem lekko dotknąć końską łopatkę palcatem w celu pobudzenia. Konsekwencja szybko przynosi oczekiwane rezultaty, ale trzeba poświęcic trochę czasu dla lepszego efektu - poprawne prowadzenie zwierzaka w ręce to także kwestia naszego bezpieczeństwa.

comments powered by Disqus
Porady

Rola snu w życiu koni

Sen i odpoczynek to niezwykle istotny element codziennej życia każdego żywego organizmu, także koni - pozwala na regenerację i odprężenie, wpływa pozytywnie na wszystkie układy i wspomaga wszystkie niezbędne funkcje życiowe.

2020-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić z koniem w trakcie wyjazdu ?

Posiadanie własnego konia wiąże się z niezależnością ale i ogromną odpowiedzialnością, nie tylko finansową. Koń musi mieć zapewnioną dobrą opiekę i pożywienie niezależnie od naszej sytuacji ekonomicznej czy planów na przyszłość - to żywe zwierzę, które potrzebuje dobrych warunków.

2020-05-28

Czytaj » 0

Porady

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Wiele koni denerwuje się w trakcie dociągania popręgu - straszenie, tulenie uszu, próby ugryzienia czy niekontrolowane przemieszanie się należą do typowych zachowań. Warto przyjrzeć się temu problemowi, gdyż czasem może to być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

2020-04-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Gdzie kupić konia ?

Kupno konia to poważna decyzja na wiele lat, konie nierzadko dożywają nawet 25 roku życia; aby czerpać prawdziwą przyjemność z kontaktu ze zwierzakiem, warto przemyśleć jakiego konia chcemy mieć na własność.

2020-04-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy odstawić konia na emeryturę?

Posiadanie konia wiąże się z długoletnią opieką nad zwierzakiem - konie nierzadko osiągają 25 rok życia, część z nich dożywa trzydziestych urodzin. Jeśli zamierzamy opiekować się koniem do końca jego dni, warto zadbać o spokojną emeryturę i odpoczynek.

2020-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń ponosi w terenie!

Przejażdżki terenowe to świetne urozmaicenie codziennej monotonii stajennej. To także dobry sposób na spędzenie wolnego czasu w miły sposób, nie tylko podczas tradycyjnej jazdy na ujeżdżalni. Oczywiście bezpieczeństwo to podstawa, więc co w przypadku kiedy Wasz koń ponosi w terenie?

2020-03-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Derkować czy nie derkować ?

Tegoroczna zima była wyjątkowo łagodna, w całym kraju nie było wielotygodniowych mrozów i odpadów śniegu; niemniej kwestia derkowania koni to temat, z którym warto się zaznajomić już przy pierwszych jesiennych chłodach.

2020-03-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Zakwasy u koni

Nasz wierzchowiec, podobnie jak my sami, może odczuwać ból i dyskomfort w przeciążonych mięśniach - taki stan popularnie nazywamy zakwasami. Mikrouszkodzenia mięśni mogą zdarzyć się na każdym etapie treningu, nawet u koni użytkowanych amatorsko.

2020-03-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zajmować się młodym koniem?

Wielu amatorów jeździectwa marzy o własnym koniu, wychowanym od źrebaka i samodzielnie ujeżdżonym; niestety wychowanie i praca z młodymi końmi jest trudna i zdecydowanie niepolecana początkującym osobom.

2020-02-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie ułożyć cavaletti ?

Jazda po drążkach i koziołkach to cenne narzędzie treningowe niezależnie od stopnia wytrenowania - przyda się jako urozmaicenie zarówno dla młodych koni jak i początkujących jeźdźców. Dowiecie się dzisiaj, jak prawidłowo rozłożyć drążki tak aby jazda była efektywna!

2020-01-24

Czytaj » 0