12,843 pytań - 17,861 odpowiedzi - 934 komentarzy

Porady: Co zrobić z koniem w trakcie wyjazdu ?

Data publikacji: 2020-05-28

 

Właściciele koni mają dodatkowy obowiązek w swoim życiu, czyli opieka nad zwierzakiem niezależnie od kondycji i zdrowia, a także planów życiowych. O ile ruch pod siodłem czy lonża (tzw. ruch wymuszony) nie są niezbędne, to pobyt na pastwisku czy padoku, towarzystwo innych koni oraz niezbędne pożywienie to absolutny priorytet, mówiąc o prawidłowym dobrostanie. W przypadku koni utrzymywanych w pensjonacie, takie usługi mamy (a przynajmniej - powinny być) zapewnione w cenie; osoby posiadające konie w stajniach przydomowych mają znacznie więcej obowiązków i pracy do wykonania. Niemniej, każdy potrzebuje czasem chociażby kilku dni wytchnienia i zmiany otoczenia, dlatego warto zawczasu pomyśleć o naszych zwierzakach.

Jeśli posiadamy jednego konia w stajni pensjonatowej, to sytuacja jest najłatwiejsza:

  • koń nie pracuje w czasie naszej nieobecności, właściciele stajni regularnie sprawdzają jego stan i w pilnych przypadkach kontaktują się z nami
  • mając do dyspozycji zaufaną osobę, warto poprosić o pomoc np. codzienny spacer w ręce, lonżę czy jazdę w zależności od potrzeb; dobre relacje z innymi pensjonariuszami są bardzo cenne!
  • ciekawym rozwiązaniem jest także wyjazd z koniem: na terenie Polski istnieje mnóstwo pięknych miejsc, gdzie można spędzić aktywnie czas ze zwierzakiem. Możemy postawić na rekreacyjny wypoczynek na Mazurach lub Kaszubach, także nad morzem znajdziemy wiele ośrodków oferujących wakacyjny pobyt dla jeźdźców! Urlop warto także poświęcić na szlifowanie techniki, wyjeżdżając na kilka dni do znanych trenerów - intensywne treningi z pewnością zaprocentują w sezonie. 

W przypadku posiadania koni w stajniach przydomowych, sytuacja jest bardziej skomplikowana; najbardziej sensownym rozwiązaniem jest znalezienie chętnej i zaufanej osoby, która zaopiekuje się naszymi końmi podczas naszej nieobecności. Warto popytać wśród znajomych lub na forach czy grupach tematycznych, czasem udaje się znaleźć osobę z niedalekiego sąsiedztwa, która chętnie dojedzie. Wstawienie konia do pensjonatu to opcja niewątpliwie dużo wygodniejsza ale i bardziej kosztowna, natomiast komfort psychiczny jest nieoceniony dla właściciela konia. 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Co robić po upadku z konia ?

Upadek z konia to nieodłączna część jazdy konnej - prędzej czy później każdy jeździec rozstaje się z siodłem. Wielu początkujących adeptów obawia się pierwszego upadku, nic dziwnego - jazda konna to jeden z bardziej ryzykownych sportów. Podpowiadamy co robić po upadku z konia!

2020-10-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Popraw najazd do przeszkody!

Poprawny dojazd do przeszkody to praktycznie połowa sukcesu w trakcie skoków - wiele problemów związanych z zatrzymywaniem się przed oddaniem skoku czy wręcz z ucieczką w bok wiąże się właśnie z niewłaściwym najazdem. Konie reagują instynktownie, jeśli ocenią skok jako ryzykowny, wówczas mogą odmówić wykonania zadania.

2020-10-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Wielu instruktorów i trenerów zaleca jazdę bez strzemion jako cudowną metodę na szybką poprawę naszego dosiadu i całego stylu jazdy - to narzędzie niewątpliwie ma sporo plusów, ale warto dokładnie zapoznać się z tym tematem.

2020-09-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przyzwyczaić konia do polewania z węża ?

Ostatnie dni lata skłaniają do kąpieli konia, warto umyć zwierzaka przed nadchodzącą jesienią i zimą; to także miła ochłoda po treningu w upalną pogodę. Jak przekonać konia, że woda lejąca się z węża nie jest niczym strasznym ?

2020-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wszystko o Polskim Związku Jeździeckim

W naszym kraju ważną rolę w funkcjonowaniu jeździectwa we wszystkich dyscyplinach odgrywa Polski Związek Jeździecki, w skrócie PZJ. To naczelny organ regulujący uprawianie tego sportu na wszystkich szczeblach, odpowiedzialny za przepisy i organizację zawodów oraz pokazów.

2020-08-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Sposoby na owady

Sezon letni w pełni, a wraz z nim pojawiły się całe stada nieproszonych latających intruzów: meszki,muchy i gzy, a także komary potrafią skutecznie uprzykrzyć nasze życie. Konie szczególnie borykają się z atakami owadów, co powoduje duży niepokój, a często bolesne ukąszenia i alergie.

2020-07-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Nagłe spłoszenie, nieoczekiwane sytuacje czy elementy, które przerażają naszego wierzchowca powodują nadmierne pobudzenie naszego zwierzaka, który staje się nieobliczalny. Jak sobie poradzić z przestraszonym i pobudzonym koniem ?

2020-07-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto dzierżawić konia ?

Dzierżawa to forma długoterminowego wynajmu zwierzaka w zamian za pokrycie części bądź całości kosztów utrzymania (w zależności od indywidualnych ustaleń). Mając możliwość regularnej jazdy na jednym zwierzaku, możemy sprawdzić się w roli właściciela konia i poznać wszelkie aspekty codziennej opieki.

2020-07-03

Czytaj » 0

Porady

Rola snu w życiu koni

Sen i odpoczynek to niezwykle istotny element codziennej życia każdego żywego organizmu, także koni - pozwala na regenerację i odprężenie, wpływa pozytywnie na wszystkie układy i wspomaga wszystkie niezbędne funkcje życiowe.

2020-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prowadzenie w ręce

Podczas pobytu stajni wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, gdzie niezbędne jest przeprowadzenie konia - chociażby wyprowadzenie z boksu, wypuszczenie na padok czy przejście na plac do jazdy. Warto zapamiętać kilka niezbędnych zasad w tym zakresie, także pod kątem odpowiedniego zachowania zwierzaka.

2020-06-06

Czytaj » 0